dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie PODBITKA - PVC, blacha czy tynk?

    Nie mogę się zdecydować
    W grę wchodzi blacha trapez, jakiś plastik klasy Gamrat no i otynkowanie OSB. Chałupa już stoi, tynk zewnętrzny jest, kolor dachu ciemny brąz, więc podbitki pewnie też. Drewna nie biorę pod uwagę.
    Podrzućcie proszę jakieś za i przeciw dla każdego z tych rozwiązań. Czy trwałość jest porównywalna? Konstrukcji, stelaża, pokrycia? Na razie stawiam na panele, ale tylko dlatego, że najczęściej o nich się pisze na forum, mało kto wspomina blachę a wygląda całkiem ładnie...
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bodeek
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    warszawa/siedlce
    Posty
    175

    Domyślnie

    Ekonomicznie najlepiej wychodzi trapezik. Trwały kolor, umyć można myjką bez obawy że coś pęknie, odleci. Bogata paleta kolorów. A z plastików mogę polecić Boryszew.
    Pozdrawiam
    Norbert Jagodziński
    509 260 094
    [email protected]
    [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Blachę polecał mi też znajomy, oglądałem ją z bliska no i estetycznie wszystko gra. A są jakieś konkretne minusy, bo nic mi nie przychodzi do głowy?
    --
    Cerbin
    Od 01/04/2012 w Guliwerze pod Niepołomicami

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Minusów nie widzę. Pamiętać trzeba tylko aby montować z lekkim spadkiem w kierunku rynny. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Radziłbym zastanowić się nad tynkiem. Na płytę OSB lub deski mocować mechanicznie twardy styropian wystarczy grubość 2 cm. Na to klej z siatką, grunt i tynk. Niekonwencjonalne rozwiązanie i dobry efekt. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Tak tynk daje niezły efekt. Ale wtedy przeciek w strefie okapu to tragedia . A sam wiesz Andrzeju jacy popaprańcy się nie raz za to biorą. Jan.
    Po mnie nie ma poprawek

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Ja zawsze piszę o profesjonalnym wykonaniu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Odświeżę temat.
    Panie Andrzeju pisze Pan o spodzie podbtki, a jak wykonać profesjonalnie, że się tak wyrażę "czoło" podbitki ? Czyli pas podrynnowy ? Wg mnie w moim projekcie wszystko jest z tynku i ładnie to na zdjęciu wygląda. Przyszły wykonawca mówi, ze spód ok - tynk nie ma problemu tak jak Pan pisał na osb i styropian, ale pas podrynnowy koniecznie blacha.

    No i teraz moje pytanie - elwacja bedzie biała, podbitka rownież biała, blachę też dać białą ? Nie zżółknie ?
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Czoło okapu ("pas podrynnowy") może być też tynkowany pod warunkiem, że skropliny płynące z krycia wstępnego będą odprowadzone do rynny i zostaną zastosowane haki dokrokwiowe. Jak zachowa się blacha tego nie wiem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar 1976pinacolada
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Witam

    Końcem lipca teggo roku firma połozyła mi puc (nanotynk kreisel) na ściany domu i garażu oraz na podbitki zrobione przez nich z płyt OSB. Wczoraj (czyli po miesiącu od zakonczenia prac) zauważyłam pęknięcia i "pęcherze" na podbitce. Zwłaszcza na pólnocnej i zachodniej str budynków (nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie). Głównie na łączeniach płyt. Zgłosiłam reklamację do wykonawcy, czekam na ich wizytę. Obawiając się ich tłumaczeń (pewnie będą chcieli wine zwalić na co innego, tylko co? ) chciałam się przygotować do tematu i zorientować jaki błąd popełnili? Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tylko na podbitkach?
    Proszę o pomoc.
    "Przez higienę mózgu wystrzegam się przede wszystkim kontaktu z durniami."
    Stanisław Cat-Mackiewicz


    zapraszam do mnie

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    To ewidentna wina wykonawcy. Płyta OSB nie nadaje się jako nośnik dla tynku. Na płycie OSB powinien być mocowany styropian zaciągnięty klejem na siatce i zagruntowany. Dopiero na takie podłoże można nakładać tynk. Oczywiście są jeszcze inne technologie umożliwiające takie tynkowanie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar 1976pinacolada
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    To ewidentna wina wykonawcy. Płyta OSB nie nadaje się jako nośnik dla tynku. Na płycie OSB powinien być mocowany styropian zaciągnięty klejem na siatce i zagruntowany. Dopiero na takie podłoże można nakładać tynk. Oczywiście są jeszcze inne technologie umożliwiające takie tynkowanie. Pozdrawiam.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jak uzgadnialiśmy z nimi szczegóły przed rozpoczęciem prac to pytaliśmy o styropian. Twierdzili, że nie ma takiej potrzeby. Ze wystarczy siatka i klej a na to tynk. Mówili, że juz robili. Zaufaliśmy. Widać niesłusznie.

    Proszę mi teraz doradzić jak rozegrać sprawę reklamacji. Wg mnie ekipa powinna pokryć wszelkie koszty związane ze ściągnięciem tynku i ponownym jego nałożeniem wraz z kosztami styropianu i tynku, który trzeba będzie zakupić. Dobrze kombinuję? Czy powinnam partycypować w tych kosztach ?

    pozdrawiam
    "Przez higienę mózgu wystrzegam się przede wszystkim kontaktu z durniami."
    Stanisław Cat-Mackiewicz


    zapraszam do mnie

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar 1976pinacolada
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21291373_547697095561274_464584281_n.jpg
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	80,2 KB
ID:	395859
    "Przez higienę mózgu wystrzegam się przede wszystkim kontaktu z durniami."
    Stanisław Cat-Mackiewicz


    zapraszam do mnie

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar 1976pinacolada
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	21269863_547697098894607_572717947_n.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	395860
    "Przez higienę mózgu wystrzegam się przede wszystkim kontaktu z durniami."
    Stanisław Cat-Mackiewicz


    zapraszam do mnie

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Nie wiem jaka gruba jest płyta OSB? Jak da się do niej mechanicznie mocować styropian to nie ma potrzeby usuwania tynku. Moim zdaniem powinnaś ponieść wyłącznie koszty styropianu. Styropian elewacyjny wystarczy grubość 2~3 cm. Pozostałe koszty po ich stronie bo koszty kleju, siatki i tynku już poniosłaś. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar 1976pinacolada
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    3.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Nie wiem jaka gruba jest płyta OSB? .
    Z tego co pamiętam to 12 mm...
    "Przez higienę mózgu wystrzegam się przede wszystkim kontaktu z durniami."
    Stanisław Cat-Mackiewicz


    zapraszam do mnie

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Taka płyta jest dość "wiotka" i nie wiem czy będzie stabilnym poszyciem dla styropianu. Nic dziwnego, że popękało. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Nie ma potrzeby usuwania tynku. Powinnaś pokryć koszty styropianu bo materiały leżały chyba po twojej stronie natomiast dodatkowa robocizna i koszt nowego tynku i siatki pokrywa wykonawca.
    Ty już raz pokryłaś koszt tego towaru i tylko poprzez wykonawcę został on zmarnowany.
    Jeśli stelaż jest solidny to płyta 12mm poradzi sobie, natomiast skupiając się na spękaniach sprawdził bym czy nie są one na łączeniach płyt i czy powodem ich nie była czasem wilgoć ze złej konstrukcji okapu i membrany.
    Całość podbitki powinien być wentylowany i posiadać kratki wentylacyjne i jeśli płyta spęczniała od wilgoci to sytuacja wygląda nieciekawie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony