dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Maro330

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    4

    Domyślnie Okna 2 czy 3 szybowe?

    Co sądzicie o oknach z trzema szybami? Czy rzeczywiście są lepsze od okien 2 szybowych czyli nie pocą się, nie parują? Nie chcielibyśmy, aby nowe okna skraplały się tak samo jak te co mamy w bloku. Prosimy o wasze doświadczenia.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Na brak kondensacji pary wodnej na oknach - ramy, szyby, nikt Ci nie da gwarancji. Bynajmniej nie powinien
    Problem nie jest w szybach ale w czym innym.
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Jest "odrobina" prawdy w tym skraplaniu ale tak jak pisał Charlie nie w tym jest sedno sprawy ze skraplaniem pary wodnej. Najogólniej jeżeli wentylacja w domu jest "do kitu" to wymiana okien nie załatwi sprawy a czy są lepsze ? - ogólnie tak, mają lepsze parametry - pytanie jakich okien/szyb potrzebujesz ?

    pozdrawiam

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mektoncjusz

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    7

    Domyślnie

    Jeśli do bloku - to nie warto
    Jeśli do starego budynku nieocieplonego - też nie warto
    Parametry akustyczne prawie te same

    Co innego - jak masz domek wolnostojący, i planujesz remont (rekuperacja, ogniwa słoneczne, ocieplenie) - to trzy szyby są jak najbardziej wskazane

    Jeśli chodzi o skraplanie się pary na szybach - to świadczy o tym słaba wentylacja pomieszczeń - jedyne co może poprawić taki stan rzeczy to:
    - uchylanie skrzydeł
    - montaż nawietrzaka

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    przewaga okien 3 szybowych nad 2 szybowymi jest w izolacyjności.

    Okna 2 szybowe mają około 1,1, a 3 szybowe 0,7 (okno oknu nie równe, ale nie chodzi tu o wielką precyzję, tylko o mniej więcej skalę różnicy).

    Więc jeżeli dom nie jest jakiś mega stary i "dziurawy", to warto, bo przez okna ucieka bardzo dużo ciepła.

    Dla porównania izolacyjność w miarę dobrze ocieplonej ściany to około 0,2. Więc nawet najlepsze okna nie dorównują ścianie, a często powierzchnia okien w domu sięga 15-20% powierzchni ścian (np. u mnie to prawie 20%).

    Wadą okien 3 szybowych jest ich ciężar i to, że teoretycznie pewnie łatwiej w nich o problemy z domykaniem czy wypaczaniem. Niby to problem producenta żeby zapewnić odpowiednie okucia, ale wiadomo, że teoria sobie, a praktyka - sobie. Warto więc wybrać sprawdzonego producenta.

    pzdr

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mektoncjusz Zobacz post
    Jeśli do bloku - to nie warto
    ...
    a dlaczego ?
    Ja wymieniłem okna z szybami 1,1 na okna z szybami 0,7.
    Około 150 - 200 PLN/ m-c płacę mniej za ogrzewanie gazem w bloku.
    Wyraźne oszczędności i to dzięki lepszemu współczynnikowi U szyb.
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mektoncjusz

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    a dlaczego ?
    Ja wymieniłem okna z szybami 1,1 na okna z szybami 0,7.
    Około 150 - 200 PLN/ m-c płacę mniej za ogrzewanie gazem w bloku.
    Wyraźne oszczędności i to dzięki lepszemu współczynnikowi U szyb.
    150 zł mniej? na miesiąc? Albo ja nieżyciowy - albo rzeczone mieszkanie ma ponad 120 m2

    Jeśli chodzi o szyby 0,7 lub 0,5 w pakiecie 5 komorowym lub 6 komorowym w bloku - to nalezy pamietac o tym- ze czesto taka konfiguracja przy braku ocieplenia elewacji - lub jej wadach - szyba potrafi się pocić lub przemarzać na zewnętrznej powłoce.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mektoncjusz Zobacz post
    Jeśli chodzi o szyby 0,7 lub 0,5 w pakiecie 5 komorowym lub 6 komorowym w bloku - to nalezy pamietac o tym- ze czesto taka konfiguracja przy braku ocieplenia elewacji - lub jej wadach - szyba potrafi się pocić lub przemarzać na zewnętrznej powłoce.
    To ciekawa sugestia. Czy mógłby Pan rozwinąć nieco szerzej związek pomiędzy "ociepleniem elewacji", a zjawiskiem "pocenia się" lub zamarzania wody na zewnętrznej powierzchni szyby.
    PRO QUALITY

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Wy tam we Wrocku pewnie mata inne syby
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maro330 Zobacz post
    Co sądzicie o oknach z trzema szybami? Czy rzeczywiście są lepsze od okien 2 szybowych czyli nie pocą się, nie parują? Nie chcielibyśmy, aby nowe okna skraplały się tak samo jak te co mamy w bloku. Prosimy o wasze doświadczenia.
    Możesz kupić porządne okna 2 szybowe byle z nawiewnikami!
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 03-04-2013 o 18:09 Powód: literówka
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #11

    Domyślnie

    Przy obecnych dopłatach do 3-ciej szyby nawet bym się nie zastanawiał, no chyba że to stary nie ocieplony dom czy blok, to wtedy jest to zbytek.
    Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
    Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daro075

    Zarejestrowany
    May 2013
    Posty
    10
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    mam dylemat naczytalem sie o tych pakietach 3 szybowych i juz nie wiem.
    jestem przed wyborem okien waham sie co wyprac 3 szybowe czy 2 szybowe i dodatkowo rolety zewnetrznye roznica miedzy w cenie na calosc domu to 2400zl . Budynek bedzie docieplony od wschodu i zachodu styro grafit 10cm a od polnocy 12cm budyne z pustaka zuzlobetonowego o grubosci 38cm wentylacja grawitacyjna. co o tym sadzicie?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Matlub

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-046
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witam
    daro75 jak bedziesz miał rolety to możesz troszke zaoszczedzic na pakietach szybowych zamiast standardowej 2 mozesz wziasc 3 szybowy ale o wspolczynniku np 0.8 a nie 0.5 rolety zawsze sa dodatkowym zabezpieczeniem termicznym i pamietaj o ciepłej ramce

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro075 Zobacz post
    .... co o tym sadzicie?
    Sądzę, że nazbyt poważnie podchodzisz do sprawy "mało poważnej". Nie kupujesz samych szyb zespolonych, a okna, więc nimi się zajmuj. A jeśli już te szyby tak Cię dręczą zastosuj przy ich wyborze to samo kryterium, którym kierowałeś się wybierając taki, a nie inny sposób docieplenia ścian konstrukcyjnych. Szyby to element tej samej bajki.
    PRO QUALITY

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    daro075

    Zarejestrowany
    May 2013
    Posty
    10
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hmm no tak ale w budynku jest wentylacja grawitacyjna wiec bedzie konieczny montaz nawiewników w oknach wiec zastanawiam sie nad sensem tego pakietu 3 szybowego i zwiazanych z tym stratami ciepla

  16. #16

    Domyślnie

    Z opisu wynika, że nie budujesz domu energooszczędnego, tak więc i te 3-szyby może są na wyrost.
    W teorii praktyka powinna się zgadzać z teorią, w praktyce tak nie jest.

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...10#post4757510
    SILKA 24 + 20 cm Styro 0,040; Dach: folia Alum'X + 24 cm wełny ISOLIGHT + deskowanie i papa + Sun'X + ceramika SIRIUS 13 Rupp; Okna Salamander SL szyby u = 0,5; drzwi K&P + KMT; ogrzewanie podłogowe + wylewki anhydrytowe.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał daro075 Zobacz post
    mam dylemat naczytalem sie o tych pakietach 3 szybowych i juz nie wiem.
    jestem przed wyborem okien waham sie co wyprac 3 szybowe czy 2 szybowe i dodatkowo rolety zewnetrznye roznica miedzy w cenie na calosc domu to 2400zl . Budynek bedzie docieplony od wschodu i zachodu styro grafit 10cm a od polnocy 12cm budyne z pustaka zuzlobetonowego o grubosci 38cm wentylacja grawitacyjna. co o tym sadzicie?
    Przerabailem ten temat 3 miesiace temu rozwazajac czy brac okna 2 czy 3 szybowe. Warto siasc policzyc - w moim przypadku dopalata do 3 szyby to ok 25% i u wiekszosci producentow jest to samo. dla mnie oznaczalo to ok 12 TPLN. Zdecydowalem sie na 2 szybowe - tej roznicy nie zaoszczedze na ogrzewaniu przez 20 lat.... Moze 3 szybowe maja sens przy domu pasywnym. Ja mam went mechaniczna i ocieplenie 18cm wełna. Minus 3 szybowych jesyt tez taki ze zima pomieszczeni nie nagrzewaja sie tak fajnie jak przy 2 szybowych.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Matlub

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-046
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    Przerabailem ten temat 3 miesiace temu rozwazajac czy brac okna 2 czy 3 szybowe. Warto siasc policzyc - w moim przypadku dopalata do 3 szyby to ok 25% i u wiekszosci producentow jest to samo. dla mnie oznaczalo to ok 12 TPLN. Zdecydowalem sie na 2 szybowe - tej roznicy nie zaoszczedze na ogrzewaniu przez 20 lat.... Moze 3 szybowe maja sens przy domu pasywnym. Ja mam went mechaniczna i ocieplenie 18cm wełna. Minus 3 szybowych jesyt tez taki ze zima pomieszczeni nie nagrzewaja sie tak fajnie jak przy 2 szybowych.
    o ile dobrze rozumiem to doplata 12 tysiecy??? czyli wydales okolo 60 tysiecu na okna tak??

    co do domow pasywnych to troche tez niejest tak ze dacie 3 szybowke i jest juz pasywka tam calkiem inne parametry wchodza w gre wlasnie to co piszesz Lt szyb i nie dasz do okien pasywnych szyb o 0.5 bo wlasnie maja za niskie Lt dlatego jak juz wczesniej pisalem jezeli brac pod uwage pakiet 3 szybowy to pomyslec o pakiecie o przenikalnosci 0.8 lub 0.7 wtedy mamy zwiekszone parametry termiczne okna ale zato w zimie przepuszczaja wiecej slonca ktore ogrzeje nam domek

    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Mam szyby u 0,5 i zimą południowe pomieszczenia nagrzewają się aż miło.
    W teorii praktyka powinna się zgadzać z teorią, w praktyce tak nie jest.

    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...10#post4757510
    SILKA 24 + 20 cm Styro 0,040; Dach: folia Alum'X + 24 cm wełny ISOLIGHT + deskowanie i papa + Sun'X + ceramika SIRIUS 13 Rupp; Okna Salamander SL szyby u = 0,5; drzwi K&P + KMT; ogrzewanie podłogowe + wylewki anhydrytowe.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał Matlub Zobacz post
    o ile dobrze rozumiem to doplata 12 tysiecy??? czyli wydales okolo 60 tysiecu na okna tak??

    co do domow pasywnych to troche tez niejest tak ze dacie 3 szybowke i jest juz pasywka tam calkiem inne parametry wchodza w gre wlasnie to co piszesz Lt szyb i nie dasz do okien pasywnych szyb o 0.5 bo wlasnie maja za niskie Lt dlatego jak juz wczesniej pisalem jezeli brac pod uwage pakiet 3 szybowy to pomyslec o pakiecie o przenikalnosci 0.8 lub 0.7 wtedy mamy zwiekszone parametry termiczne okna ale zato w zimie przepuszczaja wiecej slonca ktore ogrzeje nam domek

    Pozdrawiam
    PS a co do tematu to nie widzę uzasadnienia dla zastosowania pakietu 3 szybowego w w/w przypadku

    Ja tam na szybach się specjalnie nie znam ale i tak widzę, że mylisz podstawowe pojęcia:
    Lt - to współczynniki przepuszczalności światła - przejrzystość szkła
    g - to natomiast współczynnik o którym piszesz - aczkolwiek nie do końca właściwie na moje - to współczynnik przepuszczalności energii słonecznej - ii to on jest odpowiedzialny ze tz pasywne zyski energii.
    a to co podajesz jeszcze w wersji liczbowej to zapewne Ug lub nawet Uw skoro mówisz o oknach - więc sporo namieszałeś.

    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony