dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Problem z nawiewaniem powietrza przez komin wentylacyjny

    Witam,
    mam problem, który nabiera wagi szczególnie zimną. Problem dotyczy domku 3-kondygnacyjnego (piwnica, parter, I.piętro). Z parteru z ubikacji idzie jeden pion komina wentylacyjnego. Niestety czasami z kratki wieje powietrze szczególnie gdy drzwi ubikacji są zamknięte. Gdy drzwi otworzę, zwykle kierunek ciągu się zmienia na poprawny ale to też nie zawsze (Szczególnie jak okna w domu są pozamykane).
    W ubikacji nie ma okien i innych źródeł wentylacji. Obecnie komin nie ma dziury z góry a jedynie dwa otwory po bokach (naprzeciwko siebie). Zastanawiam się czy nie pomoże ich zamurowanie i zrobienie dziury od góry a jak tego będzie mało, to zastosowanie jakiejś nakładki na komin. Niestety nie mam doświadczenia czy i w jakim stopniu to pomoże. Jeśli sugerujecie, że nakładka może poprawić ciąg, to jaką najlepiej zastosować? widziałem np. na Allegro coś takiego: http://allegro.pl/obrotowa-nasada-na...082735505.html
    A może tzw. strażak? a może wystarczy taki komin w kształcie litery "H"?

    Z góry dziękuję za poradę.
    PS: jeszcze drugie pytanie - czy zastosowanie na komin odprowadzający spaliny z kominka daszka chroniącego komin przed dostawaniem się wody, itp. może pogorszyć ciąg? (np. coś takiego: http://allegro.pl/daszek-kominowy-na...148027792.html )

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    w drzwiach ubikacji zainstaluj dużą kratkę na dole taką jak kiedyś były (prostokątna)
    rozszczelnij mieszkanie, wentylacja ruszy
    turbowent obrotowy bez rozszczelnienia chałupy nie pomoże
    daszek, który jest w linku na dole nie nadaje się do komina dymowego, za mała średnica, taki sam z kwasówki lub nierdzewki może być ale min DN200
    daszki tego typu to zawsze opór na wylocie komina, wymagają częstszej konserwacji - czyszczenia, zapomniane bez serwisu są przyczyną pożarów sadzy

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za poradę. Proszę zerknijcie jeszcze na załączone zdjęcie komina. Komin ten ma 2 piony. Jeden z dziwnego powodu przez poprzedniego właściciela został zamurowany (idzie z piwnicy). Ten z otworami bocznymi to właśnie ten, z którego często wieje do ubikacji na parterze. Otwory są skierowane w kierunku N-S.
    6m dalej na dachu mam drugi komin z wentylacją z kuchni na parterze i łazienki na pierwszym piętrze. Komin ma identyczny otwór ale komin jest obrócony o 90stopni (E-W) - a z tych otworów nigdy do domu nie nawiewa.
    Może miałoby sens zamurować ten felerny otwór i zrobić jakiś na górze i postawić na nim chociażby nasadę w kształcie litery H

    Felerny otwór komina:
    ?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komin.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	75,7 KB
ID:	182195

  4. #4
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Nasady typu "H" są to nasady typu "górskiego". Sama nazwa mówi, że służą do ochrony przed "cofką" spowodowaną przez silny wiatr.
    Aby był wywiew musi być nawiew Posłuchaj więc w tej sprawie porady kominiarza (kratka w dole drzwi). Dopiero gdy i to nie pomoże, będziemy kombinować dalej. Układ otworów "na przestrzał" jest najlepszym z możliwych. Są nasady (wywietrzaki dachowe) reklamowane jako dobre przeciwko "cofkom" pokazane na stronce http://www.bud-went.com.pl/ ,
    ale osobiście jeszcze ich nie testowałem. Wszelkie "turbowenty" są dobre tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Gdy wiatru nie ma - tylko przeszkadzają w poprawnej wentylacji
    Co do nasady/grzybka na kanale spalinowym podanego przez Ciebie w linku
    - sam taki posiadam (fi200) na kominie kominka w wersji "zapinanej" dla łatwego demontażu (do czyszczenia). Ciąg jest taki, że aż "gwiżdże"
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 07-04-2013 o 22:39

  5. #5

    Domyślnie

    W drzwiach do WC mam na dole 4 kilkucentymetrowe otwory. Niemniej jak pisałem, często nawet przy otwartych drzwiach do WC powietrze nawiewa do środka. Sytuacja zmienia się gdy w przedpokoju lub innym pomieszczeniu uchylę okno - niemniej w zimę to nie najlepsze rozwiązanie. Chciałem więc jakoś pomóc w "wyciąganiu" powietrza z WC przez kratkę. A czy zmniejszenie powierzchni kratki nie pomoże w jakiś sposób zachować jakikolwiek ciąg ale skierowany w dobrą stronę?

  6. #6
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemolo Zobacz post
    Chciałem więc jakoś pomóc w "wyciąganiu" powietrza z WC przez kratkę. A czy zmniejszenie powierzchni kratki nie pomoże w jakiś sposób zachować jakikolwiek ciąg ale skierowany w dobrą stronę?
    U siebie w WC zastosowałem (jak zresztą w jeszcze kilku innych pomieszczeniach, których nie dotyczą przepisy bezpieczeństwa) kratki regulowane z możliwością całkowitego zamknięcia (takie z marketu, tylko nieco przerobione). U mnie wynika to z faktu, że mam dość niski dom
    i o cofkę w związku z tym dość łatwo.
    No i taki sposób z powodzeniem się sprawdzia. A na niezbyt "sympatyczne" zapachy w WC mam wymuszony wentylatorem odciąg powietrza z zaworem zwrotnym podłączony z tyłu muszli (za ścianą)
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 08-04-2013 o 20:59

  7. #7

    Domyślnie

    Aby powietrze mogło wyjść musi tam wejść, masz za szczelny dom, jezeli masz otwarta klatkę schodową to również ona działa jak komin i zabiera powietrze z parteru do kratek na piętrze,
    Usytuowanie komina z kuchni też jest leprze, bo u nas najczęściej wieją wiatry zachodnie i one zasysają powietrze przez komin z kuchni, a że nie ma skad się wziąść dodatkowe powietrze to jest ono zasysane przez komin łazienkowy, bo tam z racji innego układu (N s) ciąg jest ograniczony.
    Zamontowanie "zazysacza" powietrza na kominie z łazienki może spowodowac że zasysane bedzie powietrze z kuchni i wrócisz do punktu wyjscia.
    Zmniejszenie przekroju kratki w łazience powinno pomóc, będzie to trochę niezgodne z przepisami , ale nie musi pomóc, może najpierw zaklej połowę kratki w łazience i zobacz co sie bedzie działo, możesz pokombinowac z kratkami kuchnia-łazienka aż znajdziesz taki układ aby leciało wszystko na zewnątrz, sprawdzaj przy zachodnim wietrze.
    Reasumując ..bardziej bym obstawał przy tym że powietrze jest zabierane przez pierwsze piętro,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony