dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie projekt AMBROZJA 2 pracownia HORYZONT

    Witam,

    Czy ktoś buduje ten dom? Chciałbym wymieniać się doświadczeniami, ale nie znalazłem nic w internecie na temat budów według tego projektu. Nasza wersja to D na paliwo stałe.

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przydałoby się wklejenie rzutu


  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mnie brakuje przejścia z garażu do domu inaczej niż przez brudną kotłownię.

  4. #4

    Domyślnie

    Owszem nie pomyślałem. Ja zakupiłem lustro, jedną z pierwszych zmian będzie zamiana kotłowni z łazienką. A następnie łazienki z pralnią dzięki czemu obydwie będą doświetlone, ciężko było znaleźć dobry układ pokoi żeby przejście było z garażu do wiatrołapu więc poszliśmy na kompromis. Wieczorem przedstawię swoją wizję na papierze. Architekt mówił, że ze zmianą łazienki z kotłownią i pralnią nie będzie problemów choć widać tam kominy. Nie znam się tak bardzo

  5. #5

    Domyślnie

    Witam ponownie, czy na pompe ciepla musze sie przygotowac jakos specjalnie przed budowa domu? Plan bylby na podlogowke w calym domu, ogrzewanie kominkiem + wyprowadzenie instalacji na pompe ciepla, ktora ja chce na cito, ale sytuacja zmusza mnie do skorzystania z 2 lata z kominka i sprawdzenia jak to wszystko bedzie funkcjonowac. Jestem osoba mloda wiec dokladanie drewna problemem nie jest, a nie wiem czy chce inwestowac kilkadziesiat tysiecy w pompe ciepla jak ogrzewanie drewnem bedzie i latwe i tanie i nieproblematyczne. Jesli byloby problematyczne to zmienilbym ogrzewanie na pompe ciepla. Czy to bedzie duzy problem? Kotlownie podpialbym do wiatrolapu, a w przyszlosci pompe zainstalowal w garazu, jest w nim sporo miejsca.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy PC nie ma sensu budować kominów (poza kominkowym).
    A jak będzie wentylacja mechaniczna to nawet kominków wentylacyjnych.

    Garaż jest nieogrzewany - nie wiem czy PC może w nim stać. Gdzie będzie zasobnik na ciepłą wodę? Też w garażu?
    PC to mały sprzęt, wejdzie nawet w szafie.

  7. #7

    Domyślnie

    Hmmm to pompa ciepła do pralni pójdzie. Ogólnie masa zmian, zobaczymy co powie architekt.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt2.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	59,0 KB
ID:	330667

    Zaczynając taras będzie od wschodu. Sypialnia nasza zostaje połączona z pokojem obok, przejście przez garderobę do łazienki. Nie wiem czy to idealny pomysł, ale zawsze można to przerobić. Żona chciała zawsze garderobę i mieć będzie hehe w kuchni robimy lustrzane odbicie i wrzucamy okno. Chętnie bym te z północy całkiem wyrzucił bo chcemy kuchnie ala Gordon Ramsay z dużą wyspą i regałami od podłogi do sufitu, ale żona się upiera, że będzie ganek widzieć. W sumie ma rację, nie mam argumentów na to. Wiatrołap łączymy z pralnią, robimy przejście do garażu i kotłowni, w której byłaby pompa ciepła oraz suszarnia. Myślę, że miejsca starczy. Schody zamykamy, bo poddasze to będzie siłownia, bilard i sauna więc szkoda, żeby tam ciepło uciekało. Pod schodami łazienka dla gości, a z prawej 3 szafy. Myślałem jeszcze żeby przesunąć ścianę nośną pomiędzy schody i szafy i w salonie zrobić ładne schody jako ozdobę salonu, a u góry drzwi zamykane, ale nie mam koncepcji, a architekt wspominał, że będzie to spore wyzwanie projektowe. Największa zmiana to przeniesienie łazienki znad kotłowni pomiędzy dwa małe pokoiki dla dzieci bo jest tam ściana nośna. Co zyskam? Przesuwane drzwi oddzielą całkowicie naszą prywatną część nocną od strefy dziennej i goście nie będą pchali się do dzieci wypróżniać podczas spotkań. Drzwi z dolnego pokoiku są już za przesuwanymi drzwiami strefy nocnej. Zobaczę co powie architekt gdyż spotykam się z nim dopiero za tydzień, ale bardzo zależy mi na tej zmianie. Bez tej zmiany jedynym sposobem oddzielenia strefy nocnej razem z tą łazienką to zrobienie drzwi przesuwnych zaraz na prawo po wyjściu z wiatrołapu, ale nie będzie to z pewnością ładnie wyglądać. Kilka metrów holu zawsze wzbogaca wizualnie wrażenie po wejściu na "salony"..

    Z pompą ciepła to zmieniliśmy zdanie i myślimy na poważnie o wprowadzeniu jej już przy budowie domu więc pompa ciepła w suszarnio - kotłowni z zasobnikiem wody. Podłogówka na całym parterze i myślę co zrobić z górą. Co byście zrobili z poddaszem? Docelowo siłownia, stół bilardowy, pokój dla gości i łazienka z sauną. Do tego kominek raczej rekreacyjnie, czy jest sens łączyć z podłogami jeśli pompa ciepła będzie robić to co trzeba?

    A zapomniałbym taras 3m z lewej w najszerszym punkcie. Na dole te brzydkie kreski to filar i zadaszenie ganku na etapie akceptacji przez żonę w salonie jeszcze przenosimy okna na wschód, żeby było blisko z kuchni na taras no i dzięki temu z sypialni wychodzimy na swój własny taras, który po godzinie 17 powinien już być częściowo zacieniony. Nad tym oknem południowym w salonie jeszcze myślimy - czy warto tam wstawić dla dogrzania i doświetlenia salonu coś większego czy może bez okna, aby mieć prywatny taras z dala od siedzących w salonie np. dzieci przy tv? Nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez kp43h8 ; 14-09-2015 o 14:54

  8. #8

    Domyślnie

    Co jest, za bardzo się rozpisałem i nikomu nie chce się czytać?

    dane z projektu to ocieplenie ytong 24 + 12 styro = 0.193w, poddasze wełna 24cm 0.174w, płyta 15styro 0.19w okna 1.1, drzwi 1.5. EP102. Coś sensownie można jeszcze zmienić, żeby się w miarę szybko zwróciło? Jest to charakterystyka dla ogrzewania gazowego kond. i według projektu dom można zaliczyć do energooszczędnych. Eu 56, EK 84 i EP 102. Cale roczne zapotrzebowanie to 19363kwh i podano 314m2 wiec razem z poddaszem, którego ja raczej ogrzewać nie będę wiec powinno być sporo lepiej. Z suchych danych byłoby coś około 2400zl rocznie c.o. c.w.u korzystając z pompy ciepła i grzejąc poddasze. Brzmi super, ale czy to realne? Teraz za 60m2 mieszkanie mam 1500zł miesięcznie więc 2400zł za dom z c.w.u wydaje mi się bajeczne..

    Są jakieś kalkulatory przenikania? Chciałbym wiedzieć np. jakbym dał okna 0.9w, lepsze drzwi. Na płytę 20styro, na ściany 20styro, i 30cm wełny jak zmieniłaby mi się charakterystyka budynku. Dałoby rade to zrobić może na eu 40? Jakie byłoby zapotrzebowanie kwh na rok. Wyliczę coś takiego bez płacenia za ozc?
    Ostatnio edytowane przez kp43h8 ; 17-09-2015 o 19:48

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Hej, czytam i obserwuję.

    Jeśli szukasz programu do OZC, to Audytor OZC jest ok. Do ściągnięcia za free z netu.

    Generalnie izolacja to podstawa, o czym już nie raz było na forum. Ocieplenie w jakie powinieneś IMHO celować - 20cm grafitu na ścianach, 25-30 wełny 0,33 w sufit i lepiej zaizolowane fundamenty (może płyta?). Okna min 1,0, najlepiej 0,8, drzwi jakieś ciepłe, reku i likwidacja mostków gdzie się da. Może zejdziesz z mocą urządzenia grzewczego i oszczędzisz trochę na pompie i odwiertach. A dopłacisz niedużo więcej stosunkowo.

    Powodzenia i pozdrawiam!
    G
    Dziennik budowy i komentarze - "Z miasta na wieś, czyli Prosty 1 do celu"
    Start 10.03.2014.Mieszkamy od 03.01.2015 ale do końca daleko
    Stodoła 148m2+garaż 44m2.Płyta 20cm EPS200(0,35).Silikat 24cm+20cm styro(0,31).Dach:wełna 18cm+10cm(0,33),strych 18cm(0,33).Podłogi:10cm styro parter+5cm poddasze(0,039).Okna Veka 7-kom,3 szyby(0,5) U całego okna 0,8.Drzwi zewn Delta Prestige 88(0,64).Ogrzewanie 100% podłogówka.PC Buderus WPS8 K-1,odwierty 2x80m.Reku Aeris LuxeVV 350.Oczyszczalnia biologiczna.

  10. #10

    Domyślnie

    Witaj

    Tak dokładnie jak mówisz Semcio.

    Wyceniono mi całe kompleksowe zamontowanie pompy ciepla Nibe 1245 z reku Mitsu LGH-50 za 116tys 3x80m, 316m2 podłogi itp, ale to pojdzie do przeliczenia. Raz, że dokładam ocieplenie do tego co polecił Semcio bo ma 100% racji, dwa, że przestaje ogrzewać strych bo to nie ma sensu. Walić pompę 12kw i grzać dodatkowo 158m2 po podłogach, żeby iść 3x 2h w tygodniu na siłownie i w niedziele przy piwie w bilarda zagrać? Goście raz do roku wskoczą pod kołdrę i tyle. Nonsens... Dławić pompę 12kw w 95% roku, żeby nie grzać poddasza to też nonsens.. Więc poddasze odpada, i tak klatka jest zamknięta więc ciepło uciekać nie będzie. Myślę, że dzięki temu zaoszczędze połowę na podłogowym ogrzewaniu, przynajmniej jeden odwiert i pompę starczy dać z 8kw. Nie krakam, zmieniam to w projekcie i daję ponownie na wycenę pompę ciepła. A na poddasze to nie wiem? Klimatyzacja DC? Gościom styknie i mi na siłowni też.
    Ostatnio edytowane przez kp43h8 ; 24-09-2015 o 09:24

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Jak masz komin, to daj tam kominek/koze, albo poprostu jakieś elektryczne, albo gazowe nawiewne dmuchawy. Jak na 6h w tygodniu, to chyba nie ma co myśleć o CO. Wentylacji tam niestety nie unikniesz, więc reku musisz mieć większy. Każdy buduje pod siebie, ale zastanów się, czy karnet na siłownie + bilard na mieście nie wyjdzie Ci taniej, niż dodatkowe 130m2 domu...

    Anyway - good luck
    Dziennik budowy i komentarze - "Z miasta na wieś, czyli Prosty 1 do celu"
    Start 10.03.2014.Mieszkamy od 03.01.2015 ale do końca daleko
    Stodoła 148m2+garaż 44m2.Płyta 20cm EPS200(0,35).Silikat 24cm+20cm styro(0,31).Dach:wełna 18cm+10cm(0,33),strych 18cm(0,33).Podłogi:10cm styro parter+5cm poddasze(0,039).Okna Veka 7-kom,3 szyby(0,5) U całego okna 0,8.Drzwi zewn Delta Prestige 88(0,64).Ogrzewanie 100% podłogówka.PC Buderus WPS8 K-1,odwierty 2x80m.Reku Aeris LuxeVV 350.Oczyszczalnia biologiczna.

  12. #12

    Domyślnie

    Jasne, że wyjdzie taniej

    Jednak te poddasze to efekty "uboczny" tego domu, chcieliśmy za wszelką cenę parterówkę, o dobrym metrażu na 4 osobową rodzinę. Spiżarnią, garderobą i swoją własną łazienką. Przy okazji dorobiliśmy się 150m2 poddasza poddasze wcale nie jest wysokie, jest standardowe i powierzchnia użytkowa średnia to raptem 78m2 więc już nie tak dużo. Nie wiem, czy gdybym zamurował wejście bądź zrobił tam schowek na choinki to czy bym dużo zaoszczędził? Zwłaszcza, że stryszek wykańczać chcę za kilka lat o własnych siłach najtańszymi materiałami. Panele po 25złm2 itp. Doszliśmy do wniosku, że skoro już tyle wydamy na dom to dlaczego by nie? Po co jeździć 10km do miasta i marnować 30 min w jedną stronę kiedy można mieć to pod nosem niezbyt dużym kosztem. Problemem jaki napotkaliśmy jest tylko utrzymanie normalnej temperatury na tym poddaszu.

    Po adaptacji projektu, jak już będę miał ilość szyb itp zrobię OZC uwzględniając zmiany w ociepleniu. Poproszę o wycenę PC, która ogarnie sam dół i takiej, która będzie mogła również dogrzewać górę np. rzadko rozłożoną podłogówką i porównam koszty. Nic innego mi na myśl nie przychodzi. Architekt wprowadzi zmiany do przyszłego tygodnia i składam papiery. Jeszcze długa droga przede mną..

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Czy dużo byś zaoszczędził zapominając o poddaszu? Dużo.
    Pytanie, czy chcesz o tym zapomnieć. Bo jeśli myślisz w kwestii, czy mi się ta siłownia/bilard etc zwróci, to nie - nie zwróci się. Wyjdzie taniej nawet jak byś miał jechać godzinę w jedną stronę. Ale każdy chce mieć w domu coś co sobie wymarzył, więc jeśli chcesz, to po prostu pomyśl, ajk zrobić to dobrze.
    A na czym byś zaoszczędził? Strop, dodatkowe ocieplenie (zamiast tylko na suficie, to jeszcze w dachu), instalacje, ogrzewanie, wentylacja, wykończenie... Myślę, że to przynajmniej 30-40tyś. Zastanów się. W sumie w lecie nie ma problemu (może poza upałem), ale w zimie trzeba grzać, inaczej się wszystko niszczy - meble, podłogi, ściany (KG?) - wszędzie wilgoć i grzyb. A nawet jeśli nie będziesz grzał non-stop, to ile przed skorzystaniem musisz załączyć ogrzewanie, żeby skorzystać z tego komfortowo? 5-6 godzin wcześniej? Minimum. Ale każdy ma jakąś "fanaberię" - ja też taką mam i jestem bardzo zadowolony z tej szalenie nieopłacalnej inwestycji

    Sorry za takie "rozważania", ale tak sobie właśnie pomyślałem, że jak już coś tam ma być, to zrób tam CO. Chyba inaczej nie ma to większego sensu...
    Dziennik budowy i komentarze - "Z miasta na wieś, czyli Prosty 1 do celu"
    Start 10.03.2014.Mieszkamy od 03.01.2015 ale do końca daleko
    Stodoła 148m2+garaż 44m2.Płyta 20cm EPS200(0,35).Silikat 24cm+20cm styro(0,31).Dach:wełna 18cm+10cm(0,33),strych 18cm(0,33).Podłogi:10cm styro parter+5cm poddasze(0,039).Okna Veka 7-kom,3 szyby(0,5) U całego okna 0,8.Drzwi zewn Delta Prestige 88(0,64).Ogrzewanie 100% podłogówka.PC Buderus WPS8 K-1,odwierty 2x80m.Reku Aeris LuxeVV 350.Oczyszczalnia biologiczna.

  14. #14

    Domyślnie

    Hehe to mów tutaj zaraz - co jest Twoją nieopłacalną inwestycją? Ten budynek gospodarczy duży z Twojego tematu?
    Ostatnio edytowane przez kp43h8 ; 25-09-2015 o 07:54

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    A to już będą dwie nieołacalne inwestycje Pierwszą jest użytkowy dach płaski nad garażem. Dziadostwo kosztowało 3 x tyle, co zwykły dach, ale nie mogłem sobie poprostu odpuścić tego tarasu - takie marzenie A budynek gospodarczy to będzie oprócz domu ogrodnika mój warsztat - zawsze mi się marzył, teraz mam zawalony garaż wszystkimi szpargałami, ukośnica stoi na środku, stół warsztatowy zajmuje jedno miejsce parkingowe... Mamy prawo do takich fanaberii, bo domy są dla ludzi
    Dziennik budowy i komentarze - "Z miasta na wieś, czyli Prosty 1 do celu"
    Start 10.03.2014.Mieszkamy od 03.01.2015 ale do końca daleko
    Stodoła 148m2+garaż 44m2.Płyta 20cm EPS200(0,35).Silikat 24cm+20cm styro(0,31).Dach:wełna 18cm+10cm(0,33),strych 18cm(0,33).Podłogi:10cm styro parter+5cm poddasze(0,039).Okna Veka 7-kom,3 szyby(0,5) U całego okna 0,8.Drzwi zewn Delta Prestige 88(0,64).Ogrzewanie 100% podłogówka.PC Buderus WPS8 K-1,odwierty 2x80m.Reku Aeris LuxeVV 350.Oczyszczalnia biologiczna.

  16. #16

    Domyślnie

    Ano widzisz tak i ja chce koniecznie poddasze z siłownią bo to kocham i ten luksus ćwiczenia samemu, nie użerania się z innymi a później piwko z kolegami i pograć w fife nie martwiąc się o użytkowników na dole, a sauna w weekendy to już rarytas dla mnie. Na siłowni niby można, ale w domu to inna bajka. A jak mam płacić kredyt 25 lat bez tego i 30 z tymi bajerami to wole 30, a kto wie co będzie za rok, 5 czy 15, a nie mówiąc już o 30. Czy dożyje? Czy choroba mnie nie dopadnie, albo wojna. Po co martwić się kredytami hah, a nawet jakbym spłacił 5 lat wcześniej to co ja będę robić z tymi dodatkowymi 1500zł mając 52 lata? Oczywiście nie mówię, że pieniądze trzeba rzucać na ziemię, czy płacić grube krocie firmom, ale marzenia trzeba spełniać.

    Dzisiaj ogarnąłem działeczkę. 600zł za 3h pracy + dojazdy. Dolnośląskie. Powyrywane wszystkie korzenie. Po obiedzie jadę ogarniać działkę i po niedzieli jakiś ciągnik biorę do uporządkowania.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Jakieś zdjęcia działki?
    Dziennik budowy i komentarze - "Z miasta na wieś, czyli Prosty 1 do celu"
    Start 10.03.2014.Mieszkamy od 03.01.2015 ale do końca daleko
    Stodoła 148m2+garaż 44m2.Płyta 20cm EPS200(0,35).Silikat 24cm+20cm styro(0,31).Dach:wełna 18cm+10cm(0,33),strych 18cm(0,33).Podłogi:10cm styro parter+5cm poddasze(0,039).Okna Veka 7-kom,3 szyby(0,5) U całego okna 0,8.Drzwi zewn Delta Prestige 88(0,64).Ogrzewanie 100% podłogówka.PC Buderus WPS8 K-1,odwierty 2x80m.Reku Aeris LuxeVV 350.Oczyszczalnia biologiczna.

  18. #18

    Domyślnie

    To nie Dziennik tylko temat w dziale projekty więc raczej nie mogę tu spamować swoją działką. Zrobię dziennik w odpowiednim dziale tylko zdjęcia cyknę.

  19. #19

    Domyślnie

    W końcu ktoś buduje Ambrozję. My budujemy wersję D na paliwo stałe.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja stoję.. Takie tam problemy. Szukamy innej ziemi... Gdzie budujesz te Ambrozje? Ja myślę nad kupnem ziemi w okolicach Polkowic. Poprzednia działka idzie na sprzedaż. Wycen itp jeszcze nic nie robiłem. Podczas tych 2 miesięcy dopadły mnie znów wątpliwości co do PC sam już nie wiem czym grzać. Jak dostane pozwolenie to założę dziennik.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony