dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misza116

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    łódzkie
    Kod pocztowy
    33-333
    Posty
    20

    Domyślnie Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę...czyli kto w końcu płaci za przyłącze?

    Witam,

    Zagłębiam się właśnie w temat finansowania przyłącza wod-kan, i zgubiłem się już, kto to ma tak naprawdę i w jakiej części finansować.

    Po lekturze tego artykułu:

    http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1032816-gminy-przegraly-i-musza-zwrocic-bezprawne-oplaty.html,0ag:1,0ag:2#nav0

    zacząłem przeglądać ww. ustawę, (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20061230858) - i widzę w niej:

    "2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego
    do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na
    własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci."

    Jest to artykuł 15 pkt. 2.

    Jak to się ma do wspomnianego artykułu? Wiem, że jest dość stary, czy faktycznie to się zmieniło, i obecnie właściciel nieruchomości pokrywa wszystkie koszty?

    pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał misza116 Zobacz post
    Witam,

    Zagłębiam się właśnie w temat finansowania przyłącza wod-kan, i zgubiłem się już, kto to ma tak naprawdę i w jakiej części finansować.

    Po lekturze tego artykułu:

    http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1032816-gminy-przegraly-i-musza-zwrocic-bezprawne-oplaty.html,0ag:1,0ag:2#nav0

    zacząłem przeglądać ww. ustawę, (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20061230858) - i widzę w niej:

    "2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego
    do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na
    własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci."

    Jest to artykuł 15 pkt. 2.

    Jak to się ma do wspomnianego artykułu? Wiem, że jest dość stary, czy faktycznie to się zmieniło, i obecnie właściciel nieruchomości pokrywa wszystkie koszty?

    pozdrawiam
    Widocznie przeczytałeś artykuł po łepkach gdyż wyraźnie jest tam napisane, że koszty budowy przyłącza ponosi właściciel posesji. I w tej materi od wielu lat nic się nie zmieniło. Występujesz o warunki przyłączeniowe , na własny koszt wykonujesz dokumentacje, zatrudniasz wykonawcę i jemu płacisz za wykonaną robotę. Sprawa dotyczy innej sytuacji a mianowicie wiele lat temu powstawały społeczne komitety budowy wodociągu ( kanalizacji, gazociągu, telefoniczne itp.), mieszkańcy danej okolicy jak chcieli mieć np. telefon zawiązywali taki komitet zbierali spore wtedy sumy pieniędzy lub często w czynie społecznym kopali wykop pod taki kabel i na własny koszt "uzbrajali" tereny czyli wykonywali całą sieć . Później przekazywali na utrzymanie taką sieć właśnie gminie lub innej instytucji, ale gminy ustalały żeby było sprawiedliwie że każdy nowy który się chce do takiej sieci przyłączyć powinien oprócz kosztów wybudowania przyłącza zapłacić gminie ( czytaj wspólnocie mieszkańców) opłatę przyłączeniową czyli ponieść koszty wybudowania takiej sieci.
    Lecz zgodnie z ustawą którą cytujesz koszty budowy sieci ponosi Gmina/ Zakład Wodociągów.
    Jeśli w warunkach technicznych przyłączeniowych będziesz miał napisane, że żeby się przyłączyć trzeba oprócz samego przyłącza wykonać rozbudowę sieci to koszty rozbudowy sieci gmina powinna ci zwrócić.
    Art. 31. [Warunki przekazania urządzeń] 1. Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.
    2. Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.
    3. Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
    Ogólne rozróżnienie ( bardzo uproszczone- podkreślam) sieć służy więcej niż jednej działce a przyłącze dotyczy jednej konkretnej działki.
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 17-04-2013 o 13:42
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    misza116

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    łódzkie
    Kod pocztowy
    33-333
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    Widocznie przeczytałeś artykuł po łepkach gdyż wyraźnie jest tam napisane, że koszty budowy przyłącza ponosi właściciel posesji. I w tej materi od wielu lat nic się nie zmieniło. Występujesz o warunki przyłączeniowe , na własny koszt wykonujesz dokumentacje, zatrudniasz wykonawcę i jemu płacisz za wykonaną robotę. Sprawa dotyczy innej sytuacji a mianowicie wiele lat temu powstawały społeczne komitety budowy wodociągu ( kanalizacji, gazociągu, telefoniczne itp.), mieszkańcy danej okolicy jak chcieli mieć np. telefon zawiązywali taki komitet zbierali spore wtedy sumy pieniędzy lub często w czynie społecznym kopali wykop pod taki kabel i na własny koszt "uzbrajali" tereny czyli wykonywali całą sieć . Później przekazywali na utrzymanie taką sieć właśnie gminie lub innej instytucji, ale gminy ustalały żeby było sprawiedliwie że każdy nowy który się chce do takiej sieci przyłączyć powinien oprócz kosztów wybudowania przyłącza zapłacić gminie ( czytaj wspólnocie mieszkańców) opłatę przyłączeniową czyli ponieść koszty wybudowania takiej sieci.
    Lecz zgodnie z ustawą którą cytujesz koszty budowy sieci ponosi Gmina/ Zakład Wodociągów.
    Jeśli w warunkach technicznych przyłączeniowych będziesz miał napisane, że żeby się przyłączyć trzeba oprócz samego przyłącza wykonać rozbudowę sieci to koszty rozbudowy sieci gmina powinna ci zwrócić.


    Ogólne rozróżnienie ( bardzo uproszczone- podkreślam) sieć służy więcej niż jednej działce a przyłącze dotyczy jednej konkretnej działki.
    Jak pisałem zaczynam z tematem, i używane w artykule terminy "za przyłączenie do wodociągów" brzmią dla mnie bardzo podobnie do budowy przyłącza. Ale to co piszesz jest jasne, dzięki za szczegółowe wyjaśnienie.

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Adaski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    Na stronie http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/194B85DE jest odpowiedż w sprawie obowiązku wykonania przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej.Co istotne przytoczona jest uchwała Sądu Najwyższego,który w swym orzeczeniu wskazał wyrażną granicę dla przyłączy(granica nieruchomości) poza którą odbiorca usług nie jest podmiotem zobowiązanym do ponoszenia kosztów budowy przewodu.Cytuję"przedsiebiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie powinno zatem pobierać opłat za wykonanie odcinków przyłącza występujących poza obszarem nieruchomości odbiorcy usług".
    Czy zna ktoś tą uchwałe SN i jak ma się to do rzeczywistości?

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Mówiąc o zwrocie kosztów za przyłącze to czy można domagać się zwrotu kosztów za zakup studni pomiarowej umieszczonej na granicy działek??

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał izucha87 Zobacz post
    mówiąc o zwrocie kosztów za przyłącze to czy można domagać się zwrotu kosztów za zakup studni pomiarowej umieszczonej na granicy działek??
    nie.

    art. 15
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Filip_WR

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, czyli jeśli dobrze rozumiem, za to co jest do płotu to płacę ja?
    Czytając ustawy oraz artykuły w internecie, głównie rozróżniane są dwa przypadki, gdy jest studzienka na działce oraz gdy studzienki nie ma a jest przykanalik, czyli w tej drugiej sytuacji płacę za przyłączenie się ze studzienką i projekt.
    Ja nie mam na działce ani studzienki ani wyprowadzonego przykanalika (brakuje 1m działki do przykanalika po podziale większej działki ).
    Czy w takiej sytuacji wcinkę do sieci i przykanalik realizują wodociągi miejskie na włassny koszt wg. mojego projektu przyłącza, czy ja mam za wsszystko zapłacić z własnej kieszeni (ew. później dochodzić zwrotu kosztów)?
    Sprawa jest o tyle "kosztowna", że asfalt jest jeszcze na gwarancji

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony