dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 81
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 1620
  1. #461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Ja nie widzę problemu. A wręcz przeciwnie, kolejną oszczędność na grzaniu zarówno samej wody jak i centralnym. Zauważ, że zimna woda też zalega w instalacji i bez cyrkulacji podnosi swoją temperaturę. Te ciepło pochodzi z systemu CO. Nieświadomie tracisz kolejne kWh.
    Wylistuję kilka czynności które uważam, że dobrze byłoby gdyby zimna woda miała o te 10-15oC więcej:
    - mycie podłogi. Woda o temp. 18oC nie musi być podgrzana przez CO - zysk, a raczej oszczędność.
    - pranie - masz od razu temperaturę dla najszybszego programu
    - woda na kawę, herbatę - mniej kWh na jej podgrzanie w czajniku indukcyjnym (COP=1)
    - woda na zupę, do gotowania ziemniaków itp.
    - woda do podlewania kwiatów - najlepiej jakby miała temp. pokojową
    - woda w kibelku
    - woda do akwarium !
    - woda do mycia zębów, rąk (lepiej myć taką zimną niż ciepłą z cyrkulacji)
    Ciekawe czy to gdzies w OZC sie uwzglednia.

    Taka zimna woda z sieci do prawda moze miec ponizej 10 stopni, ale jesli sie jej w miare na bierzaco pozbywamy to jej temperatura ma niewielkie znaczenie.

    Mysle, ze wazniejsze jest abys mogl grzac CWu zaraz po tym jak zuzyjesz wody na prysznic/wanne.

    U mnie przy gazie to nie problem, ale juz grzanie takie w taniej taryfie byloby trudniejsze, chociaz jesli ktos si ekapie miedzy 19 a 21 to juz do nocnej blisko

    Spokojnie w ciemno te 30-40% odzysku jest mozliwe przez kazdy miesiac roku, dokladajac grzalke lecaca z ogniw to CWU masz za grosze
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  2. #462
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ciekawe czy to gdzies w OZC sie uwzglednia.
    Chyba nie.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Taka zimna woda z sieci do prawda moze miec ponizej 10 stopni, ale jesli sie jej w miare na bierzaco pozbywamy to jej temperatura ma niewielkie znaczenie.
    A którym z ośmiu podanych przeze mnie przykładów pozbywasz się na bieżąco ? Chyba tylko przy myciu rąk, ale nawet w tym przypadku nieco podgrzewasz wodę rękami. Poza tym odpływ też zapewne ma nieco wyższą temp. niż woda wodociągowa dochodząca do budynku.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Mysle, ze wazniejsze jest abys mogl grzac CWu zaraz po tym jak zuzyjesz wody na prysznic/wanne.
    Wanna to najgorsze "urządzenie" do odzyskiwania ciepła. Nie jesteś w stanie takiej ilości wody zachować. Chyba, że będziesz zostawiał wodę w wannie do ostygnięcia, albo skoordynujessz opróżnianie wanny z jakimś poborem.
    WSS w tym przypadku wygląda mizernie.


    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Ja też nie ale u siebie chcę mieć też typowo zimną bo takie mamy potrzeby i nie wyobrażam sobie np. napić się letniej, zwłaszcza latem, bo ktoś akurat się kąpie.
    Wtedy zimne piwko z lodówki wyciągasz, a nie kranówę

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Rura kosztuje takie niewiele, że przy odbiornikach "w kupie" podać tę podgrzaną do pralki czy zmywarki to żaden problem. A oszczędności na tym co piszesz w porównaniu do zrobienia takiej mieszanki są chyba nie warte rozważania - korzystając z ciepłej i tak odzyskuję i tak.
    Warte, warte. Nawet nie zdawałem sobie sprawy póki nie wylistowałem tych powyższych czynności. Fakt, że przeliczając na złotówki to szału nie ma, ale zawsze to parę groszy do rentowności WWS'a na plus.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #463
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    A to muszę przegadać z młodym bo on na kranówie leci... myślę, że pomysł przyjmie
    Tyle, że to strata! Ile kosztuje kranówka z darmowej studni a ile piwsko!
    Pewne rzeczy są bezcenne

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nie wiem jak to liczysz ale u mnie przy czystym prądzie z bojlera ten WWS (czy bardziej po polskiemu WSW) plus dodatkowa kanaliza i tak będzie się zwracał kilka lat.
    A no liczę tak. Woda zrzutowa z prysznica to załóżmy 32oC. Woda wodociągowa 6oC. Niech wymiennik ma sprawność 50%, więc po wymienie zostaje Ci szara woda o temp. prawie 20oC ! I chcesz ją wyrzucać ? Można kolejne 50% wyciągnąć przepuszczając przez tą wodę zimną wodę wodociągową. Po takiej wymianie będziesz miał wodę zrzutową już o temp. ok. 12oC. W sam raz dla POŚ'ki. Nie warto ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  4. #464
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    No wszystko fajnie tyle, że jaka pojemność zbiornika? Ile ma w nim woda pozostawać? Jak tym regulować aby nie tworzyć zbyt chłodnej mieszanki tej szarej wody? Itp. itd.
    Może od razu robić duży zbiornik ze sterowanym zrzutem? Kierowaniem zbyt chłodnej na zewnątrz albo do innego zbiornika?
    Temp. wody szarej w takim zasobniku nigdy nie będzie niższa niż temp. wody wodociągowej. Nie ma sensu tym sterować. To ma być urządzenie nieruchliwe działające tylko pod wpływem zrzutu grawitacyjnego i ciśnienia wody wodociągowej. Nie można tego komplikować bo popsujemy ideę.
    Co do pojemności to tylko muszę się zastanowić, czy wkładać w środek tego pustego walca, żeby zmniejszyć pojemność i lepiej wykorzystać ciepłą wodę z prysznica, czy bez walca próbować trzymać większą pojemność. Podoba mi się druga wersja, bo wyciągnę więcej energii przepuszczając przez ten wymiennik również zimną wodę. Zatrzymanie ciepłej wody w zasobniku też jest na plus, ponieważ można cześć ciepła rozproszyć w gruncie pomiędzy ławami. Jakby nie było budowa takiego wymiennika jest ekonomicznie uzasadniona
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #465
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Ale zrzutowa może być wyższa jak się ktoś dłużej kąpie a przy tym nikt dodatkowo z zimnej nie korzysta.
    Mieszanina może być też za chłodna jak zbiornik za duży itp. itd. - optymalnie tego nie zaprojektujesz bez zaawansowanej automatyki nigdy.
    A automatyka to zaprzeczenie taniości i bezawaryjności.
    Jeśli podczas kąpieli nikt więcej nie użyje wody to przecież nie będę z tego powodu płakał. Ale jakiekolwiek dodatkowe użycie zimnej wody, czy w trakcie kąpieli, czy po to tylko na plus.

    EDIT: kszhu, tak się zastanawiam nad tą szklanką zimnej wody. Przecież ta woda i tak nie bedzie tak zimna jak wodociągowa, ponieważ woda zalegająca w instalacji domowej podgrzewa się. A nie będziesz czekał, aż zleci Ci ta cieplejsza zimna woda, aby nalać te chłodnej z instalacji zewnętrznej. Nie lepiej zatem podgrzewać zimnej, aby w instalacji już nie czerpała ciepła z domu ?
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 05-01-2015 o 16:54
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #466

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Jakimś klejem butylowym, czy czymś podobnym. Jeszcze nie mam konkretnego, ale wiem, żeby zwrócić na to uwagę.
    Trochę dawno temu, ale dopytam.
    Klej butylowy z tego co widziałem na taśmach do okien jest elastyczny.
    Zaszpachlujesz go "siatką" i gipsem?
    Jak chcesz poprawić paroizolację na wkrętach którymi będziesz mocować płyty do stelaży?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #467
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Witam,
    Ładną macie pogodę w Świdnicy, u nas śnieg leży od świąt. Warunki sprzyjające dobrym wynikom ozc, jeszcze tylko dobre usytuowanie wg stron świata oraz osłona przed wiatrem i połowa sukcesu.
    Druga połowa to realizacja założeń projektowych.
    Fajny pomysł na ten wymiennik. U nas budynek jest już przykryty, teraz czekamy na rozpoczęcie prac instalatorskich wod-kan. Posiadamy piwnicę więc mogę w niej umieścić podobny wymiennik, zastanawia mnie czy opłaca się kupować nierdzewną rurę karbowaną ?
    Pozdrawiam
    Przemek
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  8. #468
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Trochę dawno temu, ale dopytam.
    Klej butylowy z tego co widziałem na taśmach do okien jest elastyczny.
    Zaszpachlujesz go "siatką" i gipsem?
    Jak chcesz poprawić paroizolację na wkrętach którymi będziesz mocować płyty do stelaży?
    Co do płyt, to nie będę ich kręcił do stelaża, tylko kleił na klej. Co do łączeń i ewentualnego szpachlowania z siatką to ... nie wiem Będę pytał firmę, która u nas w Świdnicy pracuje z tymi płytami MgO.

    Cytat Napisał APZ Zobacz post
    Witam,
    Ładną macie pogodę w Świdnicy, u nas śnieg leży od świąt. Warunki sprzyjające dobrym wynikom ozc, jeszcze tylko dobre usytuowanie wg stron świata oraz osłona przed wiatrem i połowa sukcesu.
    Druga połowa to realizacja założeń projektowych.
    Wszystko jest i realizacja zgodnie z planem. Jednak mimo świetnej brygady budowlanej to niestety trzeba pilnować niemalże każdy detal. Ale i tak jestem z nich bardzo zadowolony.

    Jedna rzecz mnie tylko trapi. Jaki jest sens budować tak energoooszczędny dom. O ile 30cm grafitowego w podłodze oraz na suficie mogę jeszcze przeboleć o tyle nie wiem po co tak ciepłe ściany robię. Zastanawiam się, czy by nie zrezygnować z tych 30 cm grafitowego i dać 25 cm. Pompa ciepła, którą planuję zakupić i tak da sobie radę nawet przy 20cm izolacji ścian. Jeszcze nad tym myślę...

    Cytat Napisał APZ Zobacz post
    Fajny pomysł na ten wymiennik. U nas budynek jest już przykryty, teraz czekamy na rozpoczęcie prac instalatorskich wod-kan. Posiadamy piwnicę więc mogę w niej umieścić podobny wymiennik, zastanawia mnie czy opłaca się kupować nierdzewną rurę karbowaną ?
    Pozdrawiam
    Przemek
    Piwnica to świetne miejsce na taki wymiennik. Buduj !
    Rurę karbowaną miałem za darmo. Pierwotnie planowałem zastosować PEX'a. Jest tani.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #469
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Widzisz trzeba patrzeć na całość. Jeżeli pompa ciepła to mniejsza izolacja. Jeżeli droższe źródło energii ( prąd ) to lepsza izolacja. Dobra (= droga) izolacja i dobra pompa nie ma sensu ekonomicznego. Decyzja o grubości ocieplenia niesie za sobą inne konsekwencje. U Ciebie zwiększenie kubatury Montaż pakietów szybowy będzie w innym miejscu.
    Gratuluję brygady u mnie było różnie. W newralgicznych miejscach stałem nad nimi i patrzałem na ręce a jak ja nie mogłem to żona. Kontrola podstawą zaufania
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  10. #470
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał APZ Zobacz post
    Widzisz trzeba patrzeć na całość. Jeżeli pompa ciepła to mniejsza izolacja. Jeżeli droższe źródło energii ( prąd ) to lepsza izolacja. Dobra (= droga) izolacja i dobra pompa nie ma sensu ekonomicznego. Decyzja o grubości ocieplenia niesie za sobą inne konsekwencje. U Ciebie zwiększenie kubatury Montaż pakietów szybowy będzie w innym miejscu.
    Patrzę na całość, a nawet szerzej Zakup tej pompy uzależniam od uzyskania dofinansowania na instalację PV + PC. Jak nie uzyskam, lub będą niekorzystne warunki to wrócę do rozmyślania nad optymalnym systeme CO + CWU. A projekt domu to taka esencja projektowania niskoenergetycznego. Zebrałem wszystko na co należy zwrócić uwagę i wyszedł dość tani i pasywny domek.
    W sumie ta pompa ciepła jaką chcę kupić to i tak dość optymalne rozwiązanie. Obciążenie cieplne wyszło mi 2,5kW. Do tego dla CWU liczy się (chyba) + 2kW, więc w sumie powinien zakupić źródło ciepła o mocy 4,5kW, czyli Pansonic Aquarea 5kW monoblock pasuje idealnie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #471
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeżeli zmienisz ilość styropianu na ścianie to pewnie zapotrzebowanie wzrośnie. Pytanie ile masz zapasu na mocy pompy? Do ilu cm. na ścianie możesz zejść. Poczucie promieniowania też jest potrzebne do odczuwania komfortu. Lepiej zostawić $ i zapłacić za ogrzewanie.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  12. #472
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał APZ Zobacz post
    Jeżeli zmienisz ilość styropianu na ścianie to pewnie zapotrzebowanie wzrośnie. Pytanie ile masz zapasu na mocy pompy? Do ilu cm. na ścianie możesz zejść. Poczucie promieniowania też jest potrzebne do odczuwania komfortu. Lepiej zostawić $ i zapłacić za ogrzewanie.
    Dokładnie tak samo myślę, szczególnie z tym promieniowaniem i poczuciem komfortu.
    Mogę spokojnie te 5cm ze ściany odjąć i jeszcze będę miał zapas mocy tej pompy. Chyba tak zrobię...

    EDIT: Mam ok. 145m2 powierzchni ścian do ocieplenia. Odejmując ok. 25m2 przeszkleń i drzwi wjeściowych zostaje 120m2. 120m2 x 5cm = 6m3 x ok. 175zł/m3 styo = 1050zł ... Dużo nie zaoszczędzę.
    Ale zyskam ok. 2,5m2 pow. uż.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 08-01-2015 o 15:04
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #473
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja już myślę o wykończeniówce. Z mojej perspektywy wygląda to tak:
    2,5 m2 to wykończenia więcej No i nie zapomnijmy, że będziesz musiał to ogrzać.
    1 050zł to w Twoim przypadku rok co i cwu lub 1 050zł więcej na pc.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  14. #474
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał APZ Zobacz post
    Ja już myślę o wykończeniówce. Z mojej perspektywy wygląda to tak:
    2,5 m2 to wykończenia więcej No i nie zapomnijmy, że będziesz musiał to ogrzać.
    1 050zł to w Twoim przypadku rok co i cwu lub 1 050zł więcej na pc.
    Jeśli zostanę przy tych 30cm to będzie mnie to kosztowało 1000 zł. Jeśli dam 25cm, to zyskam 2,5m2, które będę musiał czymś "wykończyć" i to też będzie kosztowało ... Tych dodatkowych metrów aż tak usilnie nie potrzebuję.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #475
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    ja u siebie chyba w podloge wrzuce wiecej cm ale taniego bialego styropianu , z dachem moze podobnie
    ale na sciany pojdzie grafit by nie zwiekszac wymiarow budynku

  16. #476
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    ja u siebie chyba w podloge wrzuce wiecej cm ale taniego bialego styropianu , z dachem moze podobnie
    ale na sciany pojdzie grafit by nie zwiekszac wymiarow budynku
    A spotkałeś tani EPS 80 biały ? Ja widziałem tylko grafitowy. Są białe, ale twardsze - EPS 100 i przez to droższe.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #477

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A spotkałeś tani EPS 80 biały ? Ja widziałem tylko grafitowy. Są białe, ale twardsze - EPS 100 i przez to droższe.
    Sprawdź niszowych producentów.

    EPS 80 to typowy biały na elewacje.
    Zobacz sobie takiego Arsanita.
    Dach podłoga na ściskanie ma tylko 60, na zginanie 100 kpa.
    Porównaj do do fasadowych grafitowych. W tych tańszych na zginanie także masz 100, jednak nie podają wartości na ściskanie.
    Stąd zastanawiam się czy takiego grafitowego fasadowego nie dać na podłogę, choćby tylko w jednej warstwie.

    Na ścianie stryszku mam epsa 50, 20cm.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 10-01-2015 o 13:02
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #478

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Rekuperator.

    ... będzie wykonany "tymi recami".
    Wymiennik zakupiłem w Klingenburg'u, bo jest prawie 2x tańszy niż Recair, a zbytnio nie odbiega od niego parametrami. Dodatkowo wydaje mi się, że Recair troszkę naciąga parametry wymiennika. Przykładowo porównując dwa identyczne wymiarowo wymienniki Klingenburg GS-K366/400m i RS160/400 wynika, że niby recair jest lepszy we wszystkim. Nawet opory tłoczenia powietrza ma mniejsze przy gęstszym wypełnieniu (36m2 powierzchni czynnej) ! co wg mnie nie może być prawdą. Klingenburg certyfikuje swoje produkty przez http://www.eurovent-certification.com co zwiększa wiarygodność w przedstawiane parametry. A Recair'a tam nie ma.

    Wracając do meritum. Wybrałem wymiennik - model GS-K 25/400mm, który wykonany jest z PET (ten sam materiał co butelki). O zaletach tego materiału można poczytać w ulotce - http://klingenburg.pl/pdf/GS-K.pdf. Wymiary wymiennika dobrałem dla parametrów przepływu powietrza od 100m3/h do 300m3/h. 100m3/h to minimum jakie muszę zapewnić dla poprawnej wentylacji domu w okresie zimowym z 4-osobową rodziną. Te minimum wyznaczyłem z wykresów:
    Możesz podać wymiary?
    W sumie potrzebuję takiego samego. Co prawda kubatura to około 250m3, ale mam duża rodzinkę na imprezki typu urodziny. Więc wstrzelam się w ten sam produkt.
    Wentylatory także te same , jeszcze nie dotarły.
    Rodzinka na razie 4 ludzi z możliwością zwiększenia .

    Nie zastanawiałeś się nad rozwiązanie kszhu z requ krzyżowo-przeciwprądowym?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #479
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Sprawdź niszowych producentów.

    EPS 80 to typowy biały na elewacje.
    Zobacz sobie takiego Arsanita.
    Dach podłoga na ściskanie ma tylko 60, na zginanie 100 kpa.
    Porównaj do do fasadowych grafitowych. W tych tańszych na zginanie także masz 100, jednak nie podają wartości na ściskanie.
    Stąd zastanawiam się czy takiego grafitowego fasadowego nie dać na podłogę, choćby tylko w jednej warstwie.

    Na ścianie stryszku mam epsa 50, 20cm.
    EPS 80 to raczej nie jest typowy. Te 80 oznacza, że wystrzymałośc na ściskanie ma 80kPa, a na zginanie 125kPa. Czyli to nieco lepsza wersja. Pod podłogę idealny: http://www.austrotherm.pl/produkty/a...a-premium.html


    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Możesz podać wymiary?
    Tu masz podane wymiary - http://klingenburg.pl/pdf/GS-K.pdf. Przy zamówieniu podajesz jedynie model oraz wymiar C, czyli w moim przypadku 400mm

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W sumie potrzebuję takiego samego. Co prawda kubatura to około 250m3, ale mam duża rodzinkę na imprezki typu urodziny. Więc wstrzelam się w ten sam produkt.
    Jeśli masz mniejszy domek i 4-osobową rodzinę (z możliwością powiekszenia ), to powinieneś wentylować z nieco większą wydajnością. Tobie proponowałbym GS-K 24/450.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Wentylatory także te same , jeszcze nie dotarły.
    Jeszcze nie robiłem sterowania tymi wentylatorami, bo nie mają tam typowego PWM sterowanego napięciowo od 0 - 10V. Nie sprawdzałem jeszcze czy poddają się pod sterowanie częstotliwościowe. Ale to nie problem.

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie zastanawiałeś się nad rozwiązanie kszhu z requ krzyżowo-przeciwprądowym?
    Tzn. ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #480

    Domyślnie

    Czy mógłbyś wkleić do dziennika (albo tutaj) zdjęcia tych płyt magnezowych? Szczególnie tej gładkiej strony np. prostopadle do góry na całą płytę i jakieś zbliżenie.
    W jaki sposób będziesz je wykańczał?
    Z góry bardzo dziękuje za te informacje.

Strona 24 z 81

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony