dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 81
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1620
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Garaż będzie buforem (dużo powietrza)
    obyś się nie zdziwił, spradzałeś ile te pompy potrzebują powietrza na godzinę
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    skrabi to ci jeszcze wrzucę plusy na rzecz PC:
    - chłodzenie (klimatyzacja) w lecie
    - większe bezpieczeństwo finansowe jeśli nie wyjdzie Ci 24kWh/m2/rok tylko 30kWh/m2/rok
    - pierwszy rok grzania aż tak nie zaboli jak przy prądzie
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    obyś się nie zdziwił, spradzałeś ile te pompy potrzebują powietrza na godzinę
    Sprawdzałem typowo 3000m3/h, ale nie wiem jak w takich malutkich. A jeśli nawet, to trzeba jeszcze wiedzieć jaka będzie temperatura powietrza, która przeleci przez jedn.zewn. Sądzę, że i tak będzie to zawsze wyższa temp. niż na zewnątrz, ale mam jeszcze czas żeby gdzieś o tym poczytać.
    Nawet jeśli spróbuję, to nie będzie żadnego problemu z przeniesieniem tej jednostki na dach garażu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    zapytaj się Maluxa co on na to, on ma PC w dobrze zaizolowanym domu, a jak mu wyjdzie 30 zamiast 24 to będzie miał rachunek o 50 zl wyższy , spokój i komfort braku oczekiwania na wyrównanie kosztów inwestycji - bezcenne

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    skrabi to ci jeszcze wrzucę plusy na rzecz PC:
    - chłodzenie (klimatyzacja) w lecie
    - większe bezpieczeństwo finansowe jeśli nie wyjdzie Ci 24kWh/m2/rok tylko 30kWh/m2/rok
    - pierwszy rok grzania aż tak nie zaboli jak przy prądzie
    ad.1. niestety związane z zimną podłogą
    ad.2. przy 125m2 i cenie prądu 0,6zl/kWh to raptem 450zl na rok
    ad.3. to mnie nie boli, po prostu się z tym liczę i traktuję to jako koszty budowy, pozatym już teraz ociepliłem dom i zaraz wsadzam okna, cel mam taki aby grzał się póki jest ciepło, dużo osób ociepla dom na wiosnę jak jest mega wychłodzony po zimie
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  6. #46

    Domyślnie

    Osobiście, gdyby z taką pompą i instalacjami, można by było zmieścić się w 10k, to bym się długo nie zastanawiał.

    Trzeba by jednak jeszcze zapytać "pompowców", jak się ma rzeczywisty COP pompy, do podawanego przez producenta.
    Z rekuperatorami też miało być pięknie, a wyszło jak zwykle..., co wcale nie oznacza że się nie sprawdzają,

    Ciekawe też ilu obecnych "kablowców", przy budowie następnego domu poszliby kolejny raz w kable, a ile właśnie w pci. Może jakaś mała ankieta?

    Jak by nie było, trzymam Barth3z za Ciebie kciuki, i na pewno będę zaglądał do twojego dziennika budowy, jako że masz tak parę ciekawych rozwiązań

  7. #47

    Domyślnie

    A jak u Cibie sytuacja z mediami na działce. Masz dostęp do wody i kanalizy, czy we własnym zakresie będziesz to ogarniał?

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    zapytaj się Maluxa co on na to, on ma PC w dobrze zaizolowanym domu, a jak mu wyjdzie 30 zamiast 24 to będzie miał rachunek o 50 zl wyższy , spokój i komfort braku oczekiwania na wyrównanie kosztów inwestycji - bezcenne
    to ma być argument za PC czy przeciw?
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  9. #49
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Ciekawe też ilu obecnych "kablowców", przy budowie następnego domu poszliby kolejny raz w kable, a ile właśnie w pci. Może jakaś mała ankieta?
    odpowiadam w ciemno za wszystkich a bynajmniej za jasiek71, hipka, Lobo_M i ja 100/100 , Kurt nie ma kabli tylko piece akumulacyjne w 2 taryfie (cop=1) też na 99% by tak samo zrobił

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    to ma być argument za PC czy przeciw?
    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    KONRAD ty masz 7000kwh i około 2000zł
    ja na co i cwu będę miał okolo 3000 kwh[bardziej 2500kwh] ale kwotowo z 1200-1300zł
    daje to do myślenia.
    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    generalnie domki solidnie wybudowane takie z 100m2 to tylko prad
    a jak ktos i tak w takim domku ma kominek to bez zastonowienia
    Edit: jasiek i Lobo_M maja kominki i ze względu na komfort nie palą w nich- jasiek dla klimatu w tym sezonie wkładał do kominka świeczki , ja mam biokiminek dla klimatu
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 09-08-2013 o 19:11

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Sprawdzałem typowo 3000m3/h, ale nie wiem jak w takich malutkich. A jeśli nawet, to trzeba jeszcze wiedzieć jaka będzie temperatura powietrza, która przeleci przez jedn.zewn. Sądzę, że i tak będzie to zawsze wyższa temp. niż na zewnątrz, ale mam jeszcze czas żeby gdzieś o tym poczytać.
    Nawet jeśli spróbuję, to nie będzie żadnego problemu z przeniesieniem tej jednostki na dach garażu.
    przy takim przerobie powietrza szybko w garażu będziesz miał zimniej na dworze
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    A jak u Cibie sytuacja z mediami na działce. Masz dostęp do wody i kanalizy, czy we własnym zakresie będziesz to ogarniał?
    Mam przy działce wodę i prąd.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    przy takim przerobie powietrza szybko w garażu będziesz miał zimniej na dworze
    Masz rację ... Gdyby kubatura garażu była o jedno "zero" większa to tak. Niestety, w takiej sytuacji może to zasilić jedynie PC P-P do CWU.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrabi Zobacz post
    ad.1. niestety związane z zimną podłogą
    ad.2. przy 125m2 i cenie prądu 0,6zl/kWh to raptem 450zl na rok
    ad.3. to mnie nie boli, po prostu się z tym liczę i traktuję to jako koszty budowy, pozatym już teraz ociepliłem dom i zaraz wsadzam okna, cel mam taki aby grzał się póki jest ciepło, dużo osób ociepla dom na wiosnę jak jest mega wychłodzony po zimie
    ad. 1. Ciężko mówić o zimnej podłodze, bo różnica temp. podłogi i powietrza nie może być większa jak 2-3 stopnie, bo będzie wykraplać się woda na posadzce. Temp. podłogówki musi być regulowana wilgotnością. Ale ... nic nie stoi na przeszkodzenie, aby w kanale nawiewnym zamontować chłodnice zasilaną pętlą z takiej PC.
    ad. 2. raptem ??? to przecież sporo.
    ad. 3. grzaniem w lecie nie wysuszysz domu. Im większa temp. tym większa zdolność do akumulacji wilgoci. Większy rachunek pierwszej zimy chyba nie unikniony.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar skrabi
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    718
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    ad. 1. Ciężko mówić o zimnej podłodze, bo różnica temp. podłogi i powietrza nie może być większa jak 2-3 stopnie, bo będzie wykraplać się woda na posadzce. Temp. podłogówki musi być regulowana wilgotnością. Ale ... nic nie stoi na przeszkodzenie, aby w kanale nawiewnym zamontować chłodnice zasilaną pętlą z takiej PC.
    ad. 2. raptem ??? to przecież sporo.
    ad. 3. grzaniem w lecie nie wysuszysz domu. Im większa temp. tym większa zdolność do akumulacji wilgoci. Większy rachunek pierwszej zimy chyba nie unikniony.
    ad.1. teraz w upały temp powietrza miałem koło 30 stopni, podłoga koło 22-24 i nic sie nie działo, na pewno nie była ciepła, gdyby miała chłodzić to by to nie było przyjemne
    ad.3. to prawda, ale zachowam letnie ciepło na zimę i wtedy będzie schło
    Buduję drugi dom, tym razem szkieleciak.

  15. #55

    Domyślnie

    Chcialem dopytac w kwestii reku jaki bedziesz mial. Czy to bedzie jakis z ogolno-dostepnych wymiennikow czy cos tymi recami?

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Tymi ręcami.
    Wymiennik w obudowie z XPS'a lub PIR. Prawdopodobnie kupię wymiennik Klingenburga (mają zakład produkcyjny w moim mieście). Wentylator kanałowy na rurze doprowadzającej powietrze z GWC, dzięki czemu nie będę musiał robić bypassu w obudowie wymiennika (w lecie lepsza efektywność). Szukam jakiegoś dobrego, coś na wzór R3G 220-RC05-01 firmy EBMPAPST, który w zimie na przepływności ok. 100m3/h pobiera jedynie 16W, a lecie można pędzić nawet na 1000m3/h przy poborze 80W.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Nie liczyłem jeszcze, ale coś ok. 500k
    Mam nadzieję, że już policzyłeś, bo jeśli nie, to spokojnie może wyjść znacznie więcej .
    Dopiero wczoraj trafiłem na Twój dziennik i komentarze do niego.
    Jak widzę, chcesz w swoim domu zastosować szereg pomysłów z FM.
    Jeżeli chodzi o PCi w garażu, to skontaktuj się z korysem. On na podobne rozwiązanie.
    Warunkiem skuteczności takiego rozwiązania jest dopływ dodatkowego ciepła do garażu np. z wentylacji.
    Pisałem o tym tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6140958 .
    Chłodzenie przy wentylacji wyporowej łatwiej zrealizować poprzez umieszczenie chłodnicy w kanale nawiewnym.
    Tanie pompy ciepła powietrze woda rozprowadza ostatnio JULA :
    http://www.jula.pl/pompa-ciepa-powie...a-6-3kw-416107
    http://www.jula.pl/all-in-one-pompa-...-13-7kw-416108
    Ta druga, to prawie kompletna kotłownia .
    Będę śledził Twój dziennik. Nie powstrzymam się też od komentarzy .

  18. #58

    Domyślnie

    Ta juz ma cene calkiem znosna, przy cenie ponizej 7 tys za ze tak powiem kociol mogacy jechac do -25 a czy wiadomo z jaki SCOPem grzeje?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Ta juz ma cene calkiem znosna, przy cenie ponizej 7 tys za ze tak powiem kociol mogacy jechac do -25 a czy wiadomo z jaki SCOPem grzeje?
    Z tego http://www.jula.pl/media/pdf/product...L_20130904.pdf wynika, że dla -15 st. C ma moc 3kW. COP przy takich temperaturach się specjalnie nie chwalą.
    Jeżeli się jednak odpowiednio pomyśli, to można jej zapewnić korzystniejsze warunki pracy (np. umieszczając ją w garażu i dogrzewając go powietrzem wentylacyjnym.

  20. #60

    Domyślnie

    Ech, na garaz nie mam miejsca, ale ta PC ma grzalke 3KW, moze ich odpytam skad sie 3 KW mocy przy -15 bedzie brac ?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

Strona 3 z 81

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony