dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Question Prosty sposób na ogrzanie pomieszczenia nad kominkiem

    Witam, mam na parterze dość chyba stary kominek - jeszcze po poprzednim właścicielu domu. Stoi w narożniku pokoju, a narożnik obudowany jest płytą K-G od podłogi aż do sufitu, wyłożony od środka wełną mineralną i folią. Od dołu 2 kratki, od góry jedna (którą na duży pokój wylatuje ciepłe powietrze).
    Domek nie jest duży - ok. 100m2 w sumie ma parter i I piętro. Gdy się zapali w kominku, cały parter całkiem szybko się ogrzewa (duży pokój, przedpokój, kuchnia). Chciałbym jednak ułatwić dostanie się tego ciepła na górę. Akurat dokładnie nad kominkiem jest łazienka (a konkretnie muszla klozetowa . W wersji uproszczonej wystarczyłoby mi, żeby ciepło dostawało się tylko do łazienki; bo na górze poza nią jest przedpokój i 4 małe pokoje - rozprowadzenie ciepła do każdego z nich wymagałoby sporego kombinowania.
    No i tu mam kilka pytań żółtodzioba:
    1. Myślałem o przebiciu się z tej komory zrobionej z płyty K-G wyłożonej wełną i folią przez strop do góry i zrobienie gdzieś przy podłodze na I. piętrze kratki, którą ciepłe powietrze wydostanie się do łazienki (byłoby to gdzieś obok wspomnianej muszli klozetowej).
    2. Jaka byłaby minimalna średnica rury, którą musiałbym poprowadzić przez strop, żeby ta zabawa miała w ogóle sens?
    3. Zakładam, że rura ta przez strop musiałaby przejść w jakiejś otulinie z wełny, folii aluminiowej, itp.? jak gruba ta izolacja by musiała być?
    4. Strop to płyty betonowe - obawiam się, że natrafię na zbrojenia - których chyba lepiej nie naruszać? (nigdy nie robiłem tak dużych otworów w stropie).
    5. Czy rura wystarczy, że zacznie się gdzieś kilka cm od sufitu w tej komorze z płyt K=G? czy też ma stykać się z samym wkładem?

    PS: Wkład nie ma zasilania powietrza z zewnątrz - powietrze dostaje się właściwie przez popielnik, w którym jest odsuwana szczelina.

  2. #2
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Jeśli pozwolisz moje krótkie 5 groszy.Jesteś pewny co do szczelności tego wkładu???Czy np. spaliny przez ów otwór nie przedostaną się do łazienki przez kratkę w podłodze???.Zanim bym się przebił sprawdziłbym to dokładnie.
    .dość chyba stary kominek - jeszcze po poprzednim właścicielu domu.........

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    1. Właściwie jedyny problem to jak odkurzyć potem wnętrze kominka? Do przeskoczenia.

    2/4. Jeśli to płyty kanałowe, musisz trafić na kanał (zwykle fi 150) i tędy przejść . W tym miejscu nie ma zbrojenia. Przecięcie jednego zbrojenia też na krótkim odcinku jakim jest łazienka, nie powinno być problemem (problem warto skonsultować z kumatym miejscowym budowlańcem). Rura fi 120 powinna wystarczyć. Mozna zowalizować fi 150, wydłużając otwór w płycie stropowej.

    3. Twarda wełna (np tzw kominkowa gr 3 cm).

    5. Rura pod sufitem.


    Powietrze z zewnątrz nie jest obligatoryjne. http://www.kominki-batura.pl/publikacje2.html

  4. #4

    Domyślnie

    Tylko jak sprawdzić czy jest całkiem szczelny?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    A co? Pod wodą chcesz palić?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony