dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 95
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie nikt nic nie buduje:)?

    czy już wszyscy wszystko pobudowali, że taka cisza?!

    jak tam leci? My zaczynamy!

    Może ktoś powiedzieć ile realnie może wynieść SSO, lub SSZ ??


    pozdrowienia!
    Marcn

  2. #22
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Deltabox

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6

    Domyślnie

    Bardzo dziwne zjawisko. Kiedy znalazłem ten projekt gdzieś w połowie ub. roku albo jeszcze wcześniej widniały przy nim jakieś orientacyjne koszty budowy. Dzisiaj - znalezienie jakiejkolwiek wyceny graniczy z cudem.
    Oglądał to (w okolicach października 2013) mój (być może przyszły) kierownik budowy i przyjmując nasze, okoliczne ceny i tańsze zamienniki zaproponowanych w projekcie materiałów (ale dachówka ceramiczna), więźba dachowa bez deskowania, szacował koszt budowy do SSO na poziomie 160-180 tyś brutto (ciesząca się dobrymi opiniami i polecana firma budowlana z mojej okolicy wyceniła mi koszt budowy kpl do SSO w tym izolacja termiczna i hydroizolacja fundamentów na 38tyś zł brutto) i ok 230-250 tyś zł brutto za SSZ (czyli instalacja c.o., elektryczna bez białego montażu, wentylacje, tynki, posadzki, stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna).
    Stan pod klucz ciężko wycenić bo wiadomo iż to studnia bez dna ale przyjmując normalne produkty aby się wprowadzić (czyli stolarka wewnętrzna, gładzie, płytki, armatura, podłogi, malowanie, biały montaż + oświetlenie, izolacja dachu oraz elewacja zewnętrzna, jakieś utwardzenie kilku, kilkunastu metrów kw podjazdu, chodnika przed drzwiami, garażem bo wiadomo jak wygląda działka po budowie + wszelkie koszty urzędowe związane z odbiorami i dopuszczeniem do użytku) ja szacuję na dodatkowe 70-100tyś zł I tutaj jest mały problem bo rynek usług wykończeniowych to wielka szara strefa (nie ma się czemu dziwić przy tkaich kosztach pracy) i albo płacicie tyle ile sobie majster policzy bez rachunku albo wystawia Wam rachunek ale dolicza 30-35% (bo musi od tego odprowadzić VAT i dochodowy)
    Czyli 330-350 tyś zł brutto - tyle trzeba przyjąć że pochłonie ten dom aby można się było do niego wprowadzić (bez mebli). Oczywiście jest to cena minimalna bo jak pisałem wykończeniówka i urządzanie domu to studnia bez dnia.
    Oczywiście podane ceny to stawki dla przeciętnej mieściny w Polsce centralnej gdzie materiały i ceny robocizny przyzwoitych firm i fachowców są na umiarkowanym poziomie. W okolicach dużych miast często materiały mogą być trochę tańsze ale za to robocizna droższa

    Proszę uwzględnić fakt iż każdy kto w tym roku zaczyna budowę tego domu nie odliczy już VAT`u (15%) oraz projekt ten nie łapie się na żadne programy MDM i podobne... zatem nie wiem dlaczego nadal wszelkie projekty znajdujące się w ofertach różnych biur i pracowni projektowych nadal kalkulowane są wg. cen netto i takie są podawane do zestawień - ale zapłacić musicie brutto czyli + 23% VAT
    Ostatnio edytowane przez Deltabox ; 07-04-2014 o 11:30

  3. #23

    Domyślnie

    Aktualnie mamy wydane ok. 310 tys. zł. Jest dach (deskowanie + dachówka ceramiczna), dobre okna, brama garażowa, zrobiona elektryka i większość hydrauliki, alarm, tynki wewnętrzne, okna połaciowe. W tej cenie jest też zakupiona wełna na poddasze, płyty gipsowe, kafelki do łazienek, kafelki na podłogę ok. 80m2, umywalki, kibelki, baterie, grzejniki, bojler. Nie ma docelowych drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, posadzek, kominka, wyposażenia kotłowni, przyłącza wody i oczyszczalni ścieków.

    Moim zdaniem realny koszt budowy do momentu uzyskania możliwości wprowadzenia się (bez mebli) przekroczy 400tys. zł.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pimpul

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-456
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cześć,
    do tej pory się głowiłem, przerabiałem wnętrze domu Ekspert, kiedy to nagle odkryłem Galilee, która jest niemal idealna.
    Pobawiłem się trochę programami do projektowania typu paint i excel i naniosłem parę zmian.
    Dom na działce umiejscowiony będzie wejściem głównym od północy.

    PARTER:
    1. Przedłużenie ściany kuchennej / wysunięcie kuchni do przodu. Chciałbym uzyskać efekt jak w projekcie Ekspert 2. Taka ściana z uskokiem.
    2. Być może dołożyłbym jakieś małe okienko na tej przedłużonej ścianie kuchennej.
    3. Kominek przesunięty spod ściany w centralne miejsce domu. Na kominku wisiałby telewizor.
    4. Ściana dzieląca salon z sypialką 1/7 zrobiona w technologii umożliwiającej jej otwieranie, celem powiększenia salonu kiedy z sypialki się nie korzysta. A korzystać będę wtedy jak wpadną goście na nocleg dłuższy niż 3dni, albo nagle trafią się bliźniaki
    5. Poszerzenie garażu o jakieś 50 - 100cm, żeby po ścianą rowery trzymać.
    6. Chciałbym zrobić spiżarkę gdzieś koło kuchni… być może rezygnując z pomieszczenia 1/4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Galilea dół.jpg
Wyświetleń:	345
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	255259

    PODDASZE:
    1. Zamiana miejscami łazienki z pralnią, na pokój 2/5. Aby pokój był od południa - bardziej nasłoneczniony.
    2. Rezygnacja z pokoju 2/2 i garderoby 2/3. Tu nie będzie podłogi (od parteru - salon bez tradycyjnego sufitu), będzie komunikacja z balustradą z dostępem do okna balkonowego. Można będzie zerknąć z góry co się dzieje na dole w salonie Tam przy ścianie zygzakiem narysowałem regały na książki, aby tak wykorzystać tą dużą komunikacje.
    3. W pokoju 2/8 lukarny zamiast okien połaciowych
    4. Noi oczywiście na kształt poddasza będzie miały wpływ zmiany z dołu, czyli pokój 2/4 będzie również trochę wysunięty do ulicy. Komin z centralnej części salonu będzie też gdzieś przechodził przez moją rozbudowaną komunikację na górze. Tutaj go nie wrysowałem, ale myślę, że nie będzie to jakoś zawadzać. Również pokój 2/8 nieco szerszy przez poszerzenie garażu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Galilea góra.jpg
Wyświetleń:	289
Rozmiar:	47,2 KB
ID:	255260

    Doradźcie proszę co o tym myślicie.
    Mam obawy do tej antresoli - czy aby ta przestrzeń gdzie będzie ten 'otwór' nie jest za mała i będzie to wyglądać z salonu jak dziura w suficie? Myślę o tej antresoli celem uzyskania przestrzeni, otwartej powierzchni, żeby to nie był sufit jak w bloku.

    Czy mając w planach takie zmiany, jest sens kupować gotowy projekt i dawać do adaptacji, czy to zbyt duże zmiany i projekt indywidualny?
    No właśnie, gdzie jest ta granica? Czy jakbym tylko ten garaż poszerzył i lukarny zamiast okien połaciowych to wtedy sama adaptacja?

    Pozdrawiam,
    Michał

  5. #25

    Domyślnie

    Moje uwagi:
    1. Chcesz wprowadzić poważne zmiany konstrukcyjne np. przy tej antresoli nad salonem nie będzie można oprzeć belek stropowych na ścianach nośnych, tylko trzeba będzie kombinować jakieś podciągi, być może w połączeniu ze słupem przy kominku. Wielkość tego otworu moim zdaniem wynosząca ok. szer. 2m na dł. 4m może jednak dawać wrażenie "dziury w suficie", ponieważ jest stosunkowo małej powierzchni i pokrywa jakieś 20% sufitu nad salonem.
    2. Ściana pomiędzy salonem a pok. 1/7 jest grubą ścianą nośną. Jeśli ma być możliwe jej "otwieranie", to znów mamy problem podciągu.
    3. Na górze więźbę wspierają 4 drewniane słupy. Sprawdź czy antresola nie koliduje z jednym z nich.
    4. Lukarny w pok. 2/8 - nie sądzę że się zmieszczą, ponieważ okna połaciowe są zaplanowane dość blisko kosza, czyli miejsca przenikania się obydwu płaszczyzn dachu.
    5. Pamiętaj, że z łazienki musisz jakoś sprowadzić na dół gruby pion kanalizacyjny (rura 100mm). Trzeba by przewidzieć chyba zejście po ścianie pomieszczenia 1/1, a następnie podpięcie się gdzieś pod posadzką kuchni - do wykonania na etapie fundamentów.
    6. Nie bardzo czuję koncepcję cofnięcia ściany od górnej łazienki. Dojdą kombinacje z krokwiami nad ścianami szczytowymi - też trzeba będzie cofnąć jedną z nich.
    7. Poszerzenie garażu - jak najbardziej OK, najlepiej o wielkość równą wielokrotności rozstawu krokwi nad tą częścią dachu. Można rozważyć dołożenie okna na piętrze w ścianie szczytowej oraz w garażu.

    Co do adaptacji VS nowy projekt: przypuszczam że lukarny + garaż wyjdzie dodatkowo ok. 1000-2000zł za adaptację, czyli taniej niż indywidualny nowy projekt. Reszta rzeczy to grubsza robota, ja takich dużych zmian nie wprowadzałem więc nie wiem ile mogą kosztować.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    hey,
    a powiedzcie mi co myslicie o tych oknach balkonowych u góry 120cm ??
    to ponoć bubel, mogą wyginać się okna. czytałem na forach ludzie co mieli tak szerokie okna balkonowe to je zmniejszali. co o tym sądziucie??
    pzdr Marcin

  7. #27

    Domyślnie

    Ja zrezygnowałem z balkonów i okien balkonowych na piętrze całkowicie, więc nie mogę nic powiedzieć na bazie własnych doświadczeń. Szukając otwieranego okna tarasowego typu PSK spotkałem się z problemem zbyt długich ram i pytałem o to dostawców. Warto wybrać dobrego producenta, który wie co robi i na co daje gwarancję. Jeśli profil będzie odpowiednio wzmocniony (w środku są kształtowniki stalowe o różnym dla poszczególnych producentów przekroju i grubości - trzeba zwrócić na to uwagę), to jest szansa że będzie OK.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    dzieki Łukasz za odpowiedź. Miałem problem z logowaniem i nic nie zdażyłem odpisać.
    zmniejszyłem okna w garderobie i w kuchni na 150x150.
    Okna balkonowe, u góry, także zmniejszam na 100cm. 120cm to za dużo.
    zastanawia mnie ta spiżarka vis a vis kibelka. czy nie powinna być odwrócona odwrotnie, tj. ściana od strony wc, a otwieranie od strony jadalni? w końcu to spiżarka, więc mają być tam rzeczy z kuchnia związane? Jak to wykonałeś? ja coś nie mam wyobrażenia w tej kwestii. Nie wiem, czy całkowicie z niej nie zrezygnować.
    a powiedz proszę, czy masz te przesuwne drzwi w kuchni?
    pozdrawiam serdecznie
    Marcin

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    a nie myśleliście nad likwidacją garderoby u góry na rzecz któregoś z pokoju, oraz zaadaptowanie pomieszczenia nad garażem jako jednej wielkiej garderoby? ja jeszcze o tym myślę, choć mam mało czasu, tylko nie wiem, czy mając w całym domu jedną garderobę(nie licząc tej na dole) u góry wystarczy to na 4 osobową rodzinę??!!?? Pomóżcie proszę

  10. #30

    Domyślnie

    W naszej kuchni nie będzie drzwi przesuwnych, tylko ścianka od strony przedpokoju o długości ok. 1m zasłaniająca lodówkę i szafki. Od strony ściany zewnętrznej bez dodatkowej ścianki.
    My nie odwracaliśmy tej "spiżarki", jest od strony kibelka. Szczerze mówiąc nawet się nad tym nie zastanawialiśmy. Moim zdaniem zależy kto do jakich celów wykorzystuje spiżarkę. Jeśli ktoś sięga do niej kilka razy dziennie to pewnie ma znaczenie od której strony jest do niej dostęp. Jeśli spiżarka służy głównie jako magazyn zapasów cukru, mąki i słoików, to raz na kilka dni można się przejść dookoła by coś wyciągnąć. U nas raczej ta druga koncepcja wchodzi w grę.
    Garderoba na górze - naszym zdaniem wiele pokoje do niej przylegające by nie zyskały, a zmarnowanie najfajniejszego wielkiego pokoju nad garażem (u nas powierzchnia po podłodze to blisko 50m2) było by bez sensu. Poważnie - wszystkie osoby oglądające naszą budowę są najbardziej zainteresowane tym właśnie wielkim pokojem nad garażem i możliwościami jakie daje taka powierzchnia. Czy to dobre rozwiązanie również dla 4-ro osobowej rodziny tego nie wiem, nas jest wciąż 2szt.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    dzięki. No my z tego pokoiku raczej rezygnujemy i będzie tam suszarnia pralnia i garderoba

    a myślał ktoś może o akwarium w ścianie w miejscu spiżarki 1/4 ???
    zastanawiam się nad tym właśnie....

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał cincincin Zobacz post
    a myślał ktoś może o akwarium w ścianie w miejscu spiżarki 1/4 ???
    zastanawiam się nad tym właśnie....
    Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, ale akwarium jak rozumiem miało by być ustawione dłuższym bokiem w długiej ścianie spiżarki (czyli pomiędzy korytarzem przy kibelku a przejściem do kuchni) - to skąd będzie je dobrze widać? Bo z kanapy w salonie nie bardzo...

  13. #33

    Domyślnie

    Witam. Dzis otrzymalismy z zoną projekt i zaczynamy zmiany do adaptacji - jestem ciekaw, jakie ogrzewanie przewidujecie w swoich Galileach? W projekcie jest gaz, my zastanawiamy sie nad weglem, ekogroszkiem lub pelletem, a jak u Was? Ps. Witam wszystkich na forum

  14. #34

    Domyślnie

    Witam - powodzenia przy adaptacji i podczas budowy!
    U nas cały dół ogrzewanie podłogowe, a góra grzejniki + podłogówka w łazience. Piec planujemy na ekogroszek + pellety (prawdopodobnie firmy Kostrzewa).

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    Łukasz, ile Cię wyniósł hydraulik??
    tzn ile za robociznę, a ile za materiały?
    jeśli możesz oczywiście powiedzieć

  16. #36

    Domyślnie

    Hydraulik za prace zrealizowane w domu wziął 3000zł, za kotłownię weźmie ok. 1500-2000zł. Materiału nie sumowałem ponieważ nie kupowałem wszystkiego w jednym czasie. Stosunkowo drogie elementy to grzejniki i wyposażenie kotłowni, reszta na tle innych wydatków budowlanych nie zwala z nóg.

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    dzięki. mi za samą robociznę krzyknął 9000zł bez gazu!, dlatego szukam innego

  18. #38

    Domyślnie

    Uwagi z placu budowy:
    Na etapie stawiania ścianek działowych polecam bardzo dobrze przemyśleć, rozmierzyć i wykonać przejścia dla przewodów wentylacyjnych z kuchni oraz pom. gosp. i łazienki na parterze. Uniknie się w ten sposób późniejszego kucia w gotowych tynkach i posadzkach oraz zastanawiania się gdzie jest belka w stropie której nie można rozkuć.
    Projekt zakłada idiotyczne poprowadzenie przewodów wentylacyjnych z kuchni na środku ściany w pokoju 2/4. Nam tymczasem udało się tak ukryć przewody w suficie parteru i w ściance działowej pomiędzy kuchnią a wiatrołapem, że możliwe było ich poprowadzenie po ścianie pok. 2/5 za drzwiami (można je tam elegancko zabudować płytą GK i w niczym nie przeszkadzają gdyż są za drzwiami do pokoju).

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cincincin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-129
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz_B Zobacz post
    Uwagi z placu budowy:
    Na etapie stawiania ścianek działowych polecam bardzo dobrze przemyśleć, rozmierzyć i wykonać przejścia dla przewodów wentylacyjnych z kuchni oraz pom. gosp. i łazienki na parterze. Uniknie się w ten sposób późniejszego kucia w gotowych tynkach i posadzkach oraz zastanawiania się gdzie jest belka w stropie której nie można rozkuć.
    Projekt zakłada idiotyczne poprowadzenie przewodów wentylacyjnych z kuchni na środku ściany w pokoju 2/4. Nam tymczasem udało się tak ukryć przewody w suficie parteru i w ściance działowej pomiędzy kuchnią a wiatrołapem, że możliwe było ich poprowadzenie po ścianie pok. 2/5 za drzwiami (można je tam elegancko zabudować płytą GK i w niczym nie przeszkadzają gdyż są za drzwiami do pokoju).
    Łukasz,
    prosze powiedz jakie SPIRO użyłeś??
    ja chcę 110, ale ponoć zbyt male.
    kierownik mówi, że musi być 150mm,
    kiedy je się układa??
    przed wylewkami i ociepleniem dachu??

    czy to już później przy pracach wykończeniowych??

  20. #40

    Domyślnie

    Po konsultacji z kominiarzem, który powiedział że najlepiej 150 ale 120 jeszcze ostatecznie ujdzie, wybrałem 125mm. W moim przypadku to największa możliwa średnica pozwalająca ukryć rurę w ściance działowej (mam taki mały fragment gdzie było to konieczne aby nie robić zabudowy GK maskującej rurę).
    Najlepiej to pomontować przed wylewkami i koniecznie przed tynkami żeby mieć później jak najmniej kucia i rozwalania wykończonych powierzchni. Ocieplenie i zabudowa poddasza nie jest już taką przeszkodzą, ponieważ łatwo bez większego wysiłku i szkód na całości później samodzielnie to przeprowadzić przez ocieplony sufit poddasza. Można też zlecić przełożenie tego przez sufit poddasza ekipie wykonującej zabudowę i ocieplenie poddasza. Wcześniej raczej odradzam prowadzenie tych rur spiro, gdyż są bardzo słabe i łatwo je uszkodzić płytą GK czy profilem.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony