dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie Projekt EKO Nowoczesna Stodoła | 160m2 | 30kwh/m2 - uda się?

    Stworzyłem temat i będę omawiał jak to planuje wszystko rozwiązać - liczę na Wasze podpowiedzi i pomoc. Temat będę edytował i uzupełniał o kolejne dane.

    Trwają prace nad projektem indywidualnym. Będzie to:
    - powierzchnia użytkowa ~ 160m2
    - prosta bryła prostokąt
    - parterówka bez poddasza użytkowego i bez piwnic oraz bez garażu (zrezygnowałem na rzecz wiaty 50m2 - cały czas zastanawiam się czy to dobra decyzja)
    - od północy jak najmniej okien albo wcale
    - ściany -> SILKA 18 + 30 cm styropianu
    - strop 40 cm wełna
    - dach dwuspadowy z fotowoltaiką o mocy 10kW od południowej strony
    - na dach blachodachówka Novatik (poddasze nieużytkowe to deszczu nie będzie słychać na parterze + fotowoltaika na połowie dachu więc nawet blachodachówki nie będzie widać), ale jeszcze biorę pod uwagę dachówkę DOMINO CREATON.
    - CO - kable grzewcze w posadzce
    - CWU - pompa ciepła
    - rekuperacja, brak kominów, kominków
    - montaż okien systemem MOWO w ociepleniu

    Wjazd na działkę od strony zachodniej. Szerokość działki 28m; długość 45m

    Cel: zapotrzebowanie 30kwh/m2 - uda się?
    Rachunki za zużycie prądu w skali roku 0 zł
    Rodzina 2+1
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 21-06-2018 o 07:50

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Zimą pewnie nie dasz rady ogrzać domu PV i będziesz latem oddawał energię do ZE, aby zimą odebrać. Prosument.
    Ja bym się dobrze zastanowił i nie budował na tej podstawie domowego ciepła. Niestety nie działają tu prawa rynkowe, tylko Urząd Regulacji Energetyki pod sejmowe dyktando.
    Lepiej z powyższych względów zdecydować się na wodną podłogówkę zasilaną elektrycznie (grzałka, może w buforze).
    Będziesz miał w razie "W" alternatywę na PC, gaz z butli, pellet itp.

    Twój cel zapotrzebowania 30kWh/m2/rok powinieneś osiągnąć poddając projekt do weryfikacji niezależnemu audytorowi OZC.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Zimą pewnie nie dasz rady ogrzać domu PV i będziesz latem oddawał energię do ZE, aby zimą odebrać. Prosument.
    Cezary
    No tak. Właśnie taki jest plan.

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Twój cel zapotrzebowania 30kWh/m2/rok powinieneś osiągnąć poddając projekt do weryfikacji niezależnemu audytorowi OZC.
    Jak najbardziej tak właśnie będzie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli Cię dach interesuje: https://forum.muratordom.pl/showthre...yty+warstwowej

    Bo reszta to bardzo tradycyjnie.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Dach najprawdopodobniej pokryje blachą ponieważ i tak na połowie dachu będzie fotowoltaika więc nie ma sensu według mnie kłaść dachówki. W dodatku poddasze nieużytkowe więc tym bardziej.

  6. #6

    Domyślnie

    też stoję przed tym dylematem czy nie lepiej położyć tańsza blachę od dachówki i za zaoszczędzoną kwotę nie dać fotowoltaiki ...

  7. #7

    Domyślnie

    A później zapłacić za wymianę pokrycia dachu , demontaż i montaz ponowny paneli ..Niesamowity interes Sam się zastanawiam po co ludzie dają blachę na dach. Blacha nie jest ani trwała ani bardzo tania. Gwarancja na blachę jest iluzoryczna a naprawa dachu za kilkanaście lat bardzo prawdopodobna ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    @kaszpir007, przyjacielu. A mnie zastanawia po co ludzie ładują dużo większe hajsy za ceramikę na dachu, skoro porządna blachodachówka spokojnie wystarczy na kilkadziesiąt lat, a następnie oszczędzają np. na ociepleniu domu albo tak jak Ty kupują rolety zamiast żaluzji fasadowych - które są o wiele bardziej skuteczniejsze w walce z przegrzewaniem

  9. #9

    Domyślnie

    Dachówki ceramiczne zaczynają się od kwoty około 30zł za m2 , jeśli ciągłe to za drogo to można kupić dachówki cementowe.Blachodachówka wcale nie jest tania i wcale nie jest trwała. Producenci tak piszą gwarancje aby nie dało się z nich skorzystać. Sam widziałem wielu wcale nie bardzo starych domów pokrytych blachodachówką z widoczną korozją. Kiedyś różnice w cenie pomiędzy dachówką a blachą były spore , ale obecnie kupno blachodachówki jest mało rozsądne , no chyba że konstrukcja więźby tego wymaga. Ale każdy robi jak chce. Kupują rolety zamiast żaluzji fasadowych bo są prawie 2x tańsze i dużo bardziej skutecznie chronią przed przegrzewaniem ...Dodatkowo rolety są dużo bardziej wytrzymałe , tłumią hałas a w zimę ograniczają straty ciepła przez okna ...O kwestiach antywłamaniowości nie piszę , bo to temat mocno dyskusyjny
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 14-06-2018 o 16:35
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Poczytaj gwarancję na blachę. Masz co roku robić przegląd, mycie zaprawki. IMO to wyklucza blachę pod solary, bo nie możesz tego robić. I nie bez kozery kasują wtedy gwarancję.

    Co do PV - jak masz dopłaty, to może mieć sens ekonomiczny. Przynajmniej do czasu obowiązywania obecnych zasad rozliczania. Jak zmienią, że dostaniesz połowę czy 30% oddanego do sieci prądu, to obudzisz się z ręką w nocniku. Masz spore ryzyko, że wydanie dużych pieniędzy nigdy się nie zwróci. A taryfy typu G12as pozwoliłby Ci zużyć te 8MWh za jakieś 2K zł. Więc jak wydasz 50K zł to Ci się będzie 25 lat zwracało. O ile nic się w tym czasie nie zepsuje, nie ubezpieczasz, nie zmienią się zasady rozliczenia itp. Czyli utopijne założenia i pewnie dłużej będzie się zwracało.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    @kaszpir007, kwestia pokrycia dachu jeszcze u mnie otwarta jeżeli blachodachówka to NOVATIK, a jeżeli dachówka to CREATON DOMINO.
    Żaluzje fasadowe nie są 2x droższe od rolet, sprawdzałeś wycenę w e-markizy.pl? Skuteczniej może i chronią przed przegrzewaniem rolety, ale równie dobrze można by całkowicie nie stawiać okna to byłby jeszcze bardziej skutecznie rolety robią ciemnie natomiast żaluzje fasadowe dają możliwość regulacji dostępu światła do pomieszczenia, a jest to raczej ważne - chyba nie po to wstawiamy duże okna żeby od kwietnia do września rolety były opuszczone. Rolety pewnie bardziej wytrzymałe, ale żaluzje fasadowe to nie jest badziew, który wykrzywi itp. no chyba, że jakiś shitek tani ktoś kupi. Tłumienie hałasu chyba nie ma sensu porównywać bo okna są tak szczelne że nie słychać różnicy no chyba, że w sąsiedztwie poligon? Mniejsze straty ciepła zimą dzięki roletom - możliwe, że tak, ale o jakich różnicach mówimy - wydaje mi się, że są znikome. Co do antywłamaniowych rolet - jak złodziej będzie chciał wejść to wejdzie nawet jak nie będzie żadnego okna w domu to sobie poradzi Ale najważniejsze, że jesteś zadowolony z podjętej decyzji

    @Kaizen, Hm, czy oby na pewno do wszystkich blachodachówek takie dziwne zasady gwarancji ? Dachówki ceramiczne czasem nie mają takich dziwnych zapisów? Z resztą w gwarancje nie wierze - zawsze jak co do czego dochodzi to i tak to wina użytkownika i nici z tego - także zbytnio do tego nie przykładam uwagi.
    Warunki się nie zmienią do 2035r, a jak się zmienią to raczej na korzyść użytkownika. Druga sprawa, do 2035r akumulatory myślę, że stanieją i to bardzo - wówczas może całkowicie odetniemy od umowy prosumenckiej.
    O dopłaty nawet się nie dowiaduje na tym etapie; będą to dobrze, nie będzie to też dobrze
    " A taryfy typu G12as pozwoliłby Ci zużyć te 8MWh za jakieś 2K zł."
    Hmmmm.... a co z tego, że 2K nocą, jak prądu używa się 24h, a nie 12 No i powinieneś założyć około 8,7 a nie 8. No i nie uwzględniłeś tego, że energia raczej będzie drożeć, a nie tanieć, ale można to pominąć Martwisz się czy prosument będzie na takich samych zasadach po 2035r (bo do 2035r jest gwarancja), a nie martwisz się czy będzie taryfa nocna i czy energia nie zdrożeje 2x?
    "Więc jak wydasz 50K zł to Ci się będzie 25 lat zwracało". 45 wydam i zwracać się będzie krócej

  12. #12

    Domyślnie

    Miałem wyceny na rolety zewnętrzne , na żaluzje fasadowe i na refleksole. Oczywiście wszystko z montażem.Silniki radiowe , sterowanie pilotem.Wyceny były prawie 2x wyższe. Miałem sporo wycen , więc znam ceny ...Znam wady i zalety zarówno rolet jak i żaluzji i po podsumowaniu wyszło że najwięcej zalet mają dla nas rolety. Polska to nie Afryka i dni z pełnym słońcem a nawet słonecznych jest dośc mało w skali roku ...Dodatkowo mam okna od wschodu , południa i zachodu i po prostu będzie zamykało się rolety w oknach na które pada słońce a pozostałe poodsłania.I tak przez pewną częśc dnia nie ma nas w domu , więc wtedy problem z "zaciemnieniem" nie będzie nas zbytnio martwił a jak przyjedziemy z pracy to odsłonimy te okna na które nie pada już słońce i a później przy zachodzie już wszystkie ..Żaluzje też największą efektywność ograniczania nagrzewania mają przy całkowicie zamkniętych lamelach ..Co do "wytrzymałości" żaluzji to każdy sprzedawca jakiego pytałem nie był skłonny zamontować żaluzji z mechanizmem ręcznym bo ... muszą być elektryczne z ....... czujnikiem wiatru aby wiatr ich nie uszkodził , więc chyba aż tak wytrzymałe nie są jak sami sprzedawcy się już "asekurują" ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Nie twierdze że nie miałeś sporo wycen. Z żaluzjami fasadowymi jest tak, że 90% albo nawet więcej firm zawyża ceny. Poproś o wycenę w tym sklepie co napisałem i zobaczysz, że trochę mam racji

    Polska nie Afryka, to fakt, ale dni słonecznych jest z roku na rok więcej i będzie to rosło. Od kwietnia słońce już potrafi dać ostro - mowa o południowym słońcu - też będę miał salon od południa i cały czas rozkminiam jak to ugryźć żeby było dobrze. Do tej pory myślałem bez żadnego zadaszenia zrobić i dach bezokapowy, dać żaluzje fasadowe może jakaś markiza, ale raczej zdecyduje się na takie zadaszenie 1m + oczywiście żaluzje fasadowe:

    słońce promienie słońca nie będą wchodzić do domu już od kwietnia, a zimą jak najbardziej tak.

    Są są wytrzymałe, spokojnie żadne wiatry im nie straszne. No chyba, że ktoś mieszka nad morzem przy plaży to obawiałbym się choć czytałem i takie opinie użytkowników że w tamtych rejonach nic się z nimi nie dzieje

    Sprzedawcy zawsze dziwnym trafem zabezpieczają się tak żeby produkt był droższy
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 15-06-2018 o 08:47

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    @Kaizen, Hm, czy oby na pewno do wszystkich blachodachówek takie dziwne zasady gwarancji ? Dachówki ceramiczne czasem nie mają takich dziwnych zapisów?
    Jak znajdziesz blachę (inną niż miedź czy tytan w kosmicznej cenie) bez dziwnych wyłączeń to daj znać. W dachówce nie spotkałem się z obowiązkiem robienia regularnych przeglądów i zaprawek.




    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Warunki się nie zmienią do 2035r, a jak się zmienią to raczej na korzyść użytkownika.
    Konstytucja zaraz może się zmienić, a Ty wierzysz w niezmienność zasad OZE przez tyle lat? Ile obowiązywały poprzednie zasady ze sprzedażą prądu i certyfikatów zielonych za złotówki?

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    " A taryfy typu G12as pozwoliłby Ci zużyć te 8MWh za jakieś 2K zł."
    Hmmmm.... a co z tego, że 2K nocą, jak prądu używa się 24h, a nie 12 No i powinieneś założyć około 8,7 a nie 8.
    2k zł rocznie lącznie 20% w drogiej (stawka taka, jak w G11) i razem z abonamentem. 8MWh przy 30kwh/m2 na ogrzewanie to już razem z CWU i bytowym.

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    No i nie uwzględniłeś tego, że energia raczej będzie drożeć, a nie tanieć, ale można to pominąć Martwisz się czy prosument będzie na takich samych zasadach po 2035r (bo do 2035r jest gwarancja), a nie martwisz się czy będzie taryfa nocna i czy energia nie zdrożeje 2x?
    "Więc jak wydasz 50K zł to Ci się będzie 25 lat zwracało". 45 wydam i zwracać się będzie krócej
    Wszyscy straszą podwyżkami cen prądu, a realnie cena standardowych taryf spada od dawna. I pojawiają się promocje.
    Nie wydając pieniędzy z góry nie obawiam się zmian cen prądu. Zmieni się cena, przekalkuluję PV. Pewnie bedzie tańsze i nowocześniejsze. Niech sie zwraca 23 latw. Dalej daleko od opłacalnosci. A jak policzysz jeszcze odsetki od kredytu albo od lokat, to jeszcze większa porażka. Tylko weź stopy % srednie z ostatnich 23 lat, bo chyba nie wierzysz, że będą takie, jak obecnie?

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Blachę znalazłem Novatik.
    Tak, wierzę w niezmienność OZE jeżeli będzie zmiana to na plus dla użytkownika.
    40% zużycie bezpośrednie a 60% pomniejszone o 20% czyli z 9,9 uzysk netto 8712 kWh.
    Ja tam nie odczuwam żeby prąd taniał no i spodziewam się że prędzej podrożeje niż żeby utrzymał się przez kilkanaście lat w takiej stawce. Odsetek od kredytu na szczęście nie muszę liczyć : )

  16. #16

    Domyślnie

    tylko idąc tym tokiem rozumowania i kredytów, jeden z użytkowników z forum założył za 32 tys 7,2 kWs, biorąc to w kredyt na 10 lat wychodzi jakieś 300zł miesięcznie czyli de facto tyle ile musiałby płacić średnio miesięcznie do elektrowni +/- jakiś % ~~ mniejsza o większość więc biorąc to w kredyt różnica jest taka ze zamiast do elektrowni płacimy to do banku licząc ze przez 10 lat będzie z tym spokój i się nie rozsypie a potem już mamy same plusy.

  17. #17

    Domyślnie

    Rolety mam już zamówione i temat zamknięty. Montaż w poniedziałek. Za 9 rolet z silnikami radiowymi z systemami antyprzeciążeniowymi z montażem zapłaciłem 8800zł.Łącznie ponad chyba 34m2.Więc temat zamknięty. Długo myślałem i wyliczałem zalety i wady i zdecydowałem że jednak rolety.Może gdyby cena była zbliżona do rolet i nie duży pies bardziej przychylnie podeszlibyśmy do żaluzji , ale nas piesek sądzę że szybko by się 'zajął" żaluzjami ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    tylko idąc tym tokiem rozumowania i kredytów, jeden z użytkowników z forum założył za 32 tys 7,2 kWs, biorąc to w kredyt na 10 lat wychodzi jakieś 300zł miesięcznie czyli de facto tyle ile musiałby płacić średnio miesięcznie do elektrowni
    300 zł kosztów zmiennych (rozliczanych od kWh) to jakiś 1000kWh przy G12 i 20% zużycia w drogiej strefie. Czyli 12000kWh/r. Czyli ta instalacja zastąpi prąd wart góra 150zł. 150zł + abonament dalej trzeba płacić ZE.

    Tylko jeszcze zapominasz, że wibor jest rekordowo niski.
    I jak teraz masz kredyt na 5% (rata od 32K zł na 10 lat wychodzi 339,41zł, do tego trzeba doliczyć prowizję) to chyba super kredyt teraz. Ale trzeba do tego dodać ze 3%, żeby uzyskać stopy na poziomie realnego WIBORU na 10 lat. I wtedy rata wychodzi 388,25zł/mies.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2018 o 11:11

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Panowie, ale nie ma mowy o żadnym kredycie więc po co dyskutować
    Dzwoniłem do producenta Novatic nie jest wymagana żadna konserwacja blachy itp. aby gwarancja nie straciła ważności. Panele można kłaść, ale nie mogą być mocowania miedziane, ale to żaden problem bo przecież na miedzianych nie będzie mocowane. Więc albo właśnie Novatic albo Domino Creaton będzie (rozmyślanie trwa).

    Dziękuję za zainteresowanie tematem, dobrze jest podyskutować i poznać opinie innych bardziej doświadczonych inwestorów. Miło. Pozdrawiam.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Panowie, ale nie ma mowy o żadnym kredycie więc po co dyskutować
    Dzwoniłem do producenta Novatic nie jest wymagana żadna konserwacja blachy itp. aby gwarancja nie straciła ważności. Panele można kłaść, ale nie mogą być mocowania miedziane, ale to żaden problem bo przecież na miedzianych nie będzie mocowane. Więc albo właśnie Novatic albo Domino Creaton będzie (rozmyślanie trwa).

    Dziękuję za zainteresowanie tematem, dobrze jest podyskutować i poznać opinie innych bardziej doświadczonych inwestorów. Miło. Pozdrawiam.
    nawet chyba nie kłamał.

    http://www.novatik.pl/wp-content/upl...ja-NOVATIK.pdf

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony