dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie PORÓWNANIE KOSZTÓW BETONU(GRUSZKA kontra BETONIARKA)- LICZBY

    Za 1,5 tygodnia wylewam fundamenty, zdaje sobie sprawę, iż fundament o szerokości 45cm zalewany z betoniarki w zupełności wystarczy dla domu parterowego o wysokości ściany 3 m (3W). Strop będzie gruszka. Przejrzałem ostatnich 30 postów w tej tematyce (jest ich mnóstwo), ale odpowiedzi nie znalazłem, jeden pisze, że zaoszczędził 500zł drugi, że taniej z gruszki, trzeci, że aż 50% taniej z betoniarki. A ogólnie to wniosek był w postach taki, że lepiej gruszkę bo lepszy beton (racja). Dla porównania wybierzmy beton B15 (maksymalny dla betoniarki) i najczęściej stosowany o ilości 10m3. Nie znam wszystkich cen, więc proszę forumowiczów o pomoc w obliczeniach.

    SPRÓBUJMY OGÓLNIE PRZELICZYĆ KOSZT GRUSZKI I BETONIARKI

    GRUSZKA B15
    np. 165zł netto za 1m3 (możliwość kupienia w tej cenie bez faktury)
    + pompa - jeśli zachodzi potrzeba
    + dodatkowe koszty, postój, itd.....
    SUMA za 10m3 = 1650zł + koszty, minimum to te 1650zł za 10m3


    BETONIARKA B15

    Cement 32,5 – około 300zł tona
    Piasek - ? – jaka jest orientacyjna cena, zaproponowano mi 350zł za 11m3, czyli 1m3 = 32zł
    Kruszywo - ? – jaka jest orientacyjna cena za m3 ?
    Praca, Prąd, itd….

    No i jak dalej jakie proporcje dla B15 przy betoniarce - 1:2:4 - ?


    MYŚLE, ŻE TEN POST POMOŻE WIELU NIEZDECYDOWANYM, podkreślam, że nie wdajemy się w dyskusje, co jest lepsze (bo wiemy że gruszka), bo na ten temat jest już 100 postów, tylko co konkretnie, z przykładami cen, jest tańsze, zakładamy teoretycznie, iż betony też są identyczne i mają tą samą wytrzymałość. Będe moderował ten post po otrzymywaniu kosztów. Każdy będzie miał ogólny przekrój i bedzie mógł potem wstawić swoje obliczenia i otrzymać wynik

  2. #2

    Domyślnie

    Piasek:
    W zaleznosci od zrodla, bo czesto trudno mowic o producencie :
    "zwykly" z nadziarnem - okolo 30 PLN/m3,
    naturalny kopany - okolo 12-15 PLN/m3,
    pozanormowy (moj osobisty faworyt) - okolo 8 PLN/m3.
    Zwir:
    gotowa mieszanka 0/16 - okolo 40PLN/m3,
    frakcja 2/8 - okolo 40 PLN/m3,
    frakcja 8/16 - 50 PLN/m3.
    Tylko to nie jest tak, drodzy Panstwo. Nie mozna porownywac dwoch materialow o zupelnie innych wlasciwosciach!!! To jest mniej wiecej jak:
    ... AUDI i Polonez sa samochodami...i praktycznie na tym konczy sie ich podobienstwo. Oba laczy tylko wspolna nazwa. I podobnie jest z tymi betonami. Oczywiscie podobienstwa ida dalej... I Audikiem i Polonezem dojedziemy w wybrane miejsce, ale...no wlasnie!
    Nie twierdze, ze beton wykonany na budowie, to murowana katastrofa. Niemniej jednak, zeby wykonac dobrej jakosci mieszanke, trzeba odpowiednio dobrac stos okruchowy, ilosc wody i domieszek chemicznych, ktorych praktycznie nikt na budowach nie stosuje. W efekcie sypiemy wszystko na oko. Przelewamy wode do zadanej konsystencji - zupy. Wskaznik w/c bliski jednosci, co sprawia, ze sypiac nawet 400 kg cementu/m3 otrzymujemy ledwo B20. Ze o segregacji poszczegolnych skladnikow nie wspomne!!!
    Do drobnych prac - jak najbardziej z betoniarki. Ale fundamenty, czy stropy...ja wiem??? Poza tym, te roznice w kosztach sa czesto iluzoryczne. Zeby wykonac dobry beton trzeba miec swiadomosc tego, co sie robi i w jaki sposob moze to wplynac na jakosc stwardnialego kompozytu.
    Dobra nie truje dluzej, bo i tak majstrowie maja to w d...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    inżynierze chcemy tylko porozmawiać o kosztach, wiemy co jest lepsze (było już 100 postów). Prosze o dalsze ceny i proszę podać mi przybliżoną proporcję na B15

  4. #4

    Domyślnie

    Zamawiaj gruszkę i nie licz. Nie opłaca się lać betoniarką, wiem to z własnych wyliczeń. No i bardziej pracochronne.
    Pomorze

  5. #5

    Domyślnie Re: PORÓWNANIE KOSZTÓW BETONU(GRUSZKA kontra BETONIARKA)- LI

    Cytat Napisał mdzalewscy
    SPRÓBUJMY OGÓLNIE PRZELICZYĆ KOSZT GRUSZKI I BETONIARKI

    GRUSZKA B15
    np. 165zł netto za 1m3 (możliwość kupienia w tej cenie bez faktury)
    + pompa - jeśli zachodzi potrzeba
    + dodatkowe koszty, postój, itd.....
    SUMA za 10m3 = 1650zł + koszty, minimum to te 1650zł za 10m3

    Te ceny musisz mocno targować!
    Myśle że jesli betoniarnie masz w granicach do 10km to b15 można wytargować (netto do zapł. ) nawet 150,00 z pompą i transportem
    Przypomnij przy targowaniu że to początek i jeszcze są płyty
    Artur

  6. #6

    Domyślnie

    Nie na co filozofowac, radzę lać z gruszki, bedzie prościej,szybciej i niekoniecznie drożej.W zeszłym tygodniu brałem beton B15 140 zł netto, 10m3. Jesli chcecie koniecznie znać proporcje to proponuje zapytać w betoniarni.
    A propos cen, cen kiedy ja kupowałem cement po 300 zł za tone na składzie budowlanym, betoniarnia kupowała go w cementowni za 190 zł.
    Duży może więcej.

  7. #7

    Domyślnie

    Tylko przy tym porównaniu należałoby nie uwzględniać pompy...
    Albo uwzględniać ją w obydwu przypadkach. Możesz przecież wziąć gruszkę i wylewać beton np. do taczek tak jak z betoniarki. Równie dobrze wylewać z betoniarki do pompy, chociaż oba rozwiązania sa bez sensu.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Mdzalewscy
    Nie opłaca się robić samemu betonu na budowie
    - dużo gorsza jakość
    - musisz kupić osobno piach osobno kruszywo i gdzieś to trzymać
    - jak bedziesz kupować kruszywo i piach to przepłacisz bo musisz wziąść wiecej niż potrzeba, tego precyzyjnie nie wyliczysz a nie będziesz poźniej zamawiać jednej tony jak ci zabraknie w efekcie zostaniesz z kupkami piachu i kruszywa z którymi trzeba bedzie cos zrobić
    - nie masz na budowie możliwości dokładnego dozowania składników
    - nie masz na budowie takiej betoniary która bedzie w stanie wymieszać konsystencję półsuchą
    - będziesz mieć przerwy w betonowaniu bo nikt ci nie ukręci iluś tam m3 na fundament czy strop w ciagu dnia, przerwy w betonowaniu to zawsze pogorszenie konstukcji
    - jak będziesz betonować fundament to musisz to zrobić maksymalnie szybko, jak spadnie deszcz i zrobią sie kałuże w wykopie to będzie kaszana

    Generalnie kręceniu betonu na konstrukcję samemu to pomijając cenę zbyt duże ryzyko.

    Jeśli chcesz obliczyć cenę betonu na budowie to dodaj jeszcze cenę plastyfikatorów bo musisz maksymalnie zmniejszyć ilość wlanej wody do mieszanki.

    Szacunkowa cena 1 m3 betonu kreconego samemu
    - cement 350 kg czysty - ok. 120zł
    - piasek + kruszywo ok. 1,8 T - 50 zł
    - plastyfikator - ok. 30 zł

    razem ok. 200 zł za 1 m3 kiepskiego betonu

    Do tego dolicz jeszcze 1/2 dniówki robotnika i cenę pracy betoniarki

    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    OK. Zupełnie teoretyczna receptura na beton wykonywany w warunkach budowy C12/15 (stare B15):

    CEM II/CEM III - 280 kg/m3,
    Piasek 0/2 - 688 kg/m3,
    Zwir 2/8 - 590 kg/m3,
    Zwir 8/16 - 688 kg/m3,
    Woda - 168 litrow/m3
    w/c = 0,6
    Wszystkie wielkosci podane sa w odniesieniu do 1m3 mieszanki. Dla chcacych mozna to poprzeliczac na objetosc betoniarki.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Ja bez wachania i zastanowienia dwa dni temu zalewałem ławy B-20 w cenie 180 PLN za m3 z pompą i ... jestem zachwycony i jakością i szybkością i ceną. Nigdy bym tego nie zrobiłz betoniarki.

  11. #11

    Domyślnie

    Zupełnie abstrahując od różnicy w jakości obu betonów, zupełnie nie opłaca się robić tego przy użyciu betoniarki.
    Fundamenty wylewałem na jesieni, strop wczoraj. Jeszcze wisi...
    Za każdym razem skrupulatnie liczyłem co mi się bardziej opłaca i w każdym przypadku wyszło mi, że urabiając w betoniarce zaoszczędzę góra 100-200 zł, nie wspominając o tym, że kilku chłopa musi się wiele godzin zdrowo napracować.
    Pozdrawiam
    Rav

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    i oto mi chodziło o przybliżone koszty, bo ja wiem co jest lepsze po przeczytaniu mnóstwo postów, na ten temat, tylko chciałem konkretny wynik (to zawsze przemawia). Do betoniarni mam blisko, sprzedadzą w netto. Majster schodzi mi 1000zł z ceny jak z gruszki

  13. #13

    Domyślnie

    Witam. Mi wyszły kwoty:
    - gruszka: 160 za B15, 170 za B20 (bez VATu) za m sześć.
    cena stropu ok. 24 m sześć. tak jak liczyłem to wyszłaby mi ok. 6 tys PLN z VATem (gruszka + pompa)
    - betoniarka: 5 ton cementu - ok. 1500 PLN;
    - żwir (bardzo dobry) - 800 PLN za ok. 30 ton;
    - robocizna ok. 200PLN ;
    -prąd - pomijalna ilość;
    -woda - pomijalna ilość;

    Razem:
    - gruszka - 6 tys. PLN;
    - betoniarka - ok. 2, 5 tys. PLN;

    pozdr

  14. #14

    Domyślnie

    RyMario, jak z 30 ton piachu i 5 ton cementu chcesz zrobic 24 m3 betonu?
    30 ton piachu to w przybliżeniu 15 m3. 5 ton cementu to ok. 3 m3 + woda ok. 1 m3. To razem 19 m3 max. Jesli piach bedzie mokry, to jeszcze mniej, bo bedzie ciezki i 30 ton to mniej niż 15 m3 ale normalnie przyjmuje się, że m3 piachu o średniej wilgotności to ok. 2 tony.
    Swoją drogą strasznie duży musisz mieć strop...

    Co do dokładnych kwot to mi na strop wyszło.

    9 m3 betonu B20 - 9 x 181,00 zł = 1629,00 = stargowałem na 1550 zł
    Pompa do betonu - 300 zł
    Robociznę miałem wliczoną w stan surowy, zalewanie trwało 1h razem z wyrównaniem.
    Razem zalanie B20 z gruchy: 1850,00 zł

    Betoniarka:
    3 tony cementu - 3 x 340,00 zł = 1020,00 zł
    20 ton dobrego piachu - 350,00 zł
    Za robienie tego ręcznie we czterech przez 12 godzin non stop chłopcy zażyczyli sobie +400,00 zł.
    Dodatkowo prąd i woda.
    Razem: 1770,00 zł

    Oczywiście wybrałem gruszkę i beton B20 bez dłuższego zastanawiania się... [/b]
    Pozdrawiam
    Rav

  15. #15

    Domyślnie

    Sorry. Tam było między 30 a 40 ton żwiru. Nie liczyłem tego dokładnie. W każdym bądź razie dwie wielkie wywrotki żwiru przywiezione TATRĄ o ładowności chyba 20 ton.

    pozdr.

  16. #16

    Domyślnie

    Aaaa, to OK.
    Ale i tak z ilości metrów sześciennych można wnioskować, że strop jest duży. Pewnie domek parterowy... ?
    Pozdrawiam
    Rav

  17. #17

    Domyślnie

    Fakt, strop mały nie jest ok. 140 m. kw. Domek z poddaszem użytkowym. Wyszedł trochę wiekszy niż chciałem - robiłem projekt zamienny na bazie istniejącego stanu surowego. Musiałem zrywać dach bo jak to kupiłem to dach był tak zrypany, że jakbym go nie zerwał to wiatr by to zrobił za mnie.


    pozdr
    RyMario

  18. #18

    Domyślnie Cy taniej jest zamowic gruche czy ekipe z betoniarka?

    Witam,
    Mam pytanie: Zamierzam wylac pozadzke w dosc duzym budynku gospodarczym (60m2). Czy taniej jest zamowic gruche czy wynajac ekipe z betoniarka?

    Jesli zamowilbym gruche to zaplace 160 pln za m3 betonu. Jak to wyglada jesli chcialbym samemu kupic cement i rozrabiac w betoniarce

    prosze o rade
    Pozdrawiam

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Było już 1000 razy. Tańsza jest grucha, nie wspominając już o jakości betonu. A co do kosztów - z betoniarki możesz mieć tanio, tylko ze "zdobycznych" materiałów i jeśli pracownikom płacisz 0,50 zł za godzinę.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    a jakie masz koszty dodatkowe (dojazd, pompa, inne), poza ceną betonu ?. Bo jeśli to same 160zł. To nie ma co się zastanawiać.

    albo mi się wydaje, albo w ciągu 2 lat beton z gruchy sporo podrożał. Ja kupywałem w cenie około chyba 150zł za m3 i o ile sam beton może podrożał ze 15%, to dodatkowe koszty poszły w górę o 100%, na terenie miasta dojazd był za free teraz płaci się za każdy dojazd i koszt pompy chyba ze 100% w górę. Widzałem fakturę po ile mój teść płacił za beton przy dojeździe około 30km to naprawdę kupę kasy za metr. Wtedy robiłem wyliczenia to wychodziło z gruchy taniej gdybym dzisiejsze liczby wstawił to by napewno betoniarka taniej wyszła, pocieszeniem jest niewątpliwie duża lepsza jakość towaru z gruchy.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony