Za 1,5 tygodnia wylewam fundamenty, zdaje sobie sprawę, iż fundament o szerokości 45cm zalewany z betoniarki w zupełności wystarczy dla domu parterowego o wysokości ściany 3 m (3W). Strop będzie gruszka. Przejrzałem ostatnich 30 postów w tej tematyce (jest ich mnóstwo), ale odpowiedzi nie znalazłem, jeden pisze, że zaoszczędził 500zł drugi, że taniej z gruszki, trzeci, że aż 50% taniej z betoniarki. A ogólnie to wniosek był w postach taki, że lepiej gruszkę bo lepszy beton (racja). Dla porównania wybierzmy beton B15 (maksymalny dla betoniarki) i najczęściej stosowany o ilości 10m3. Nie znam wszystkich cen, więc proszę forumowiczów o pomoc w obliczeniach.

SPRÓBUJMY OGÓLNIE PRZELICZYĆ KOSZT GRUSZKI I BETONIARKI

GRUSZKA B15
np. 165zł netto za 1m3 (możliwość kupienia w tej cenie bez faktury)
+ pompa - jeśli zachodzi potrzeba
+ dodatkowe koszty, postój, itd.....
SUMA za 10m3 = 1650zł + koszty, minimum to te 1650zł za 10m3


BETONIARKA B15

Cement 32,5 – około 300zł tona
Piasek - ? – jaka jest orientacyjna cena, zaproponowano mi 350zł za 11m3, czyli 1m3 = 32zł
Kruszywo - ? – jaka jest orientacyjna cena za m3 ?
Praca, Prąd, itd….

No i jak dalej jakie proporcje dla B15 przy betoniarce - 1:2:4 - ?


MYŚLE, ŻE TEN POST POMOŻE WIELU NIEZDECYDOWANYM, podkreślam, że nie wdajemy się w dyskusje, co jest lepsze (bo wiemy że gruszka), bo na ten temat jest już 100 postów, tylko co konkretnie, z przykładami cen, jest tańsze, zakładamy teoretycznie, iż betony też są identyczne i mają tą samą wytrzymałość. Będe moderował ten post po otrzymywaniu kosztów. Każdy będzie miał ogólny przekrój i bedzie mógł potem wstawić swoje obliczenia i otrzymać wynik