dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 67
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    ,a co do ustawiania ,to nie ustawiałem ,przestawiałem , nic nie zmieniałem ,skończył się sezon ,tylko obniżyłem o parę stopni temperaturę na programatorze i wyłączyłem wszystkie pompy
    Kiedyś musiałeś to zrobić.
    Mi nie wmówisz że Tech to automat

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    W trzech chyba nie palisz ,a co do ustawiania ,to nie ustawiałem ,przestawiałem , nic nie zmieniałem ,skończył się sezon ,tylko obniżyłem o parę stopni temperaturę na programatorze i wyłączyłem wszystkie pompy
    Kolega szuka kotła, napisałem mu jakie są godne uwagi.

    Wszystkie pompy wyłączyłeś ? CWU też ? A ile Ci teraz zużywa opału ?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    Kolega szuka kotła, napisałem mu jakie są godne uwagi.

    Wszystkie pompy wyłączyłeś ? CWU też ? A ile Ci teraz zużywa opału ?
    Trzeba być ostrożnym przy polecaniu czegokolwiek lepiej pisać ogólniej. Do CWU nie mam pompy jest grawitacja ,chodzi tylko cyrkulacyjna ale ta całym rokiem ustawiona w odpowiednich godzinach i po osiągnięciu pełnego obiegu czujnikiem się wyłącza. Zaraz po zimie brało węgla 2,60 zł na dobę bo woda była chłodna z sieci teraz prawie 2 zł na dobę baniak 300 litrów.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Kiedyś musiałeś to zrobić.
    Mi nie wmówisz że Tech to automat
    Nie mówię że to automat nie miałem pomysłu co zmienić żeby było lepiej ,i trochę z lenistwa bo zarobiony jestem ,jak masz jakiś pomysł to dawaj , nawet nie przestawiałem na tryb letni bo wiem ze takowy tam jest w sterowniku .Co zaobserwowałem to przy takim zużyciu popił mam jeszcze ładniejszy dosłownie pył ani żużlu ani spieków jak piach .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zaraz po zimie brało węgla 2,60 zł na dobę bo woda była chłodna z sieci teraz prawie 2 zł na dobę baniak 300 litrów.
    A możesz sprecyzować ? Chodziło mi o kg. Nie wiem po ile opał kupowałeś.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    A możesz sprecyzować ? Chodziło mi o kg. Nie wiem po ile opał kupowałeś.
    po 0,58 zł/kg
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    po 0,58 zł/kg
    Czyli 3,45 kg/dobę. Szału nie ma, ale do przyjęcia.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    Czyli 3,45 kg/dobę. Szału nie ma, ale do przyjęcia.
    pamiętaj że to palnik 50kW może jak bym obniżył moc ,coś by przyoszczędził,ale nie mam czasu siedzieć w kotłowni.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 30-05-2013 o 14:52
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    pamiętaj że to palnik 50kW może jak bym obniżył moc ,coś by przyoszczędził,ale nie mam czasu siedzieć w kotłowni.
    Widzisz, więc sam potwierdzasz, że gdyby był mniejszy paliłby mniej.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    Widzisz, więc sam potwierdzasz, że gdyby był mniejszy paliłby mniej.
    Mogę się tylko zastanawiać że gdybym zainstalował mniejszy palnik w tym kotle bo jak bym zainstalował to wtedy był bym pewien ,w przyszłym miesiącu pokombinuje zmniejszę moc i wtedy coś więcej powiem teraz to gdybanie .Wszystko zależy jeszcze ile kto zużywa ciepłej wody ,+ moja cyrkulacja jest długa bo z piwnicy ,przez parter ,na piętro i poddasze czyli 4 kondygnacje musi pokonać i wrócić do piwnicy .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Z cyrkulacji można korzystać wtedy kiedy jest taka potrzeba, co robisz, do tego strefy czasowe i można zejść niżej.
    Zaś co do tego że nigdy nie posiedziałeś przy sterowniku, nie za bardzo wierzę.
    Co wtedy jak zmieniasz paliwo ?
    Nic nie korygujesz ?
    Też nie wierzę
    Miałem sterownik dwustanowy, tam nic nie dzieje się z niczego

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Z cyrkulacji można korzystać wtedy kiedy jest taka potrzeba, co robisz, do tego strefy czasowe i można zejść niżej.
    Zaś co do tego że nigdy nie posiedziałeś przy sterowniku, nie za bardzo wierzę.
    Co wtedy jak zmieniasz paliwo ?
    Nic nie korygujesz ?
    Też nie wierzę
    Miałem sterownik dwustanowy, tam nic nie dzieje się z niczego
    Mam strefy czasowe ale woda jeszcze bardziej stygnie bez obiegu i może to przynosić nikłe oszczędności.
    Siedziałem na początku rozruchu przez parę dni ale i walczyłem wtedy z obrotem zerwał mi 2 razy zawleczki ,mnie się wydaje sadząc po wpisach innych że z moim kotłem jest coś nie teges ,zmieniałem paliwo 2 razy ,i nic radykalnie nie przestawiałem po kilku dniach po zmianie jak widzę ze kopiec troszkę się skurczył to dodaję z 3-5 sek do przerwy i to cała regulacja aż do wyczerpania paliwa .
    Wczoraj np.wieczorem wywalałem popiół i wyłączyłem kocioł ,zapomniałem włączyć dziś rano była chłodniejsza woda wiec zlazłem i patrze co jest myślałem o zawleczce patrze że wyłączony włączyłem to dosłownie za chwilę już szedł ogień z palnika ,a myślałem ze będę musiał rozpalić.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luky007
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kłobuck
    Posty
    210

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie. Czy wszyscy producenci pieców dorzucają potrzebne czujniki? Czy czujniki w zestawie zależą od pieca czy od sterownika?

    czytając instrukcje IRYD'a znalazłem schemat który odpowiada temu jak chciałbym zaprojektować kotłownie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2013-06-5 o 08.48.14.jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	193832

    widze tam np. czujnik temperatury na powrocie z podłogówki, czujnik CWU, czujnik temp. podajnika, czy dostane wszystkie czujniki kupując np. Skam'a z dowolnym sterownikiem? Jak to jest z piecami ekouniwersal, ogniwo itp?

    Zastanawiam sie tez nad sensem pompy grundfos alpha2 z autoadapt przy podłogówce. Gdzieś przeczytałem ze jak sie ma rotamtery na rozdzialaczu podłogowym to auto-adapt jest bez sensu bo i tak tam powinien być stale ciśnienie z pompy. Natomiast do CO chce kupic z autoadapt.

  14. #34

    Domyślnie

    Przy Skamie masz wybór sterowników:
    podstawowe w cenie to Ognik PID lub RT09pid, już bardzo, bardzo rzadko wybierane

    za dopłatą są Iryd PID, skorpion Plus, Cobra, Bruli

    Widzę,że wkleiłeś schemat od Iryda, więc odpisze w jego temacie:
    Na wyposażeniu Iryda są czujniki:
    - zasilania
    - termik bezpieczeństwa
    - cwu
    - kosza
    - czujnik za zaworem mieszajacym np. na podłogówkę (podłogówkę wybierając opcję w sofcie można też obsłużyć bez siłownika zaworu mieszającego)

    Za dopłatą do Iryda wybrac można:
    - 45zł czujnik pogodowy
    - 100zł prosty panel domowy typu Pilot
    - 70zł czujnik temp. spalin, w początkowym okresie jest on dostępny tylko do skama, nie jest jeszcze w oficjlanej ofercie. Kilku klientów już się na to zdecydowało, sam mam taki egzemplarz z czujnikiem spalin na swoim domowym kotle

    Typowo Iryd obsługuje 4pompy, siłownik zaworu mieszajacego

    Przy Brulim jest:
    - czujnik kotła
    - powrotu
    - kosza
    - cwu
    - w opakowaniu sterownika bez kabli sa czujniki wewnętrzny oraz zewnętrzny, jeden z nich możesz użyć do pompy podłogowej albo dokupić osobny czujnik do tego celu...
    Bruli nie obsługuje siłownika zaworu mieszającego, jeżeli to planujesz, ale za to ma obsługę przez internet oraz czujniki wewn/zewn w zestawie.

    Typowo Bruli obsługuje 3pompy, ostatnią mieszająca przełączyć można na cyrkulacyjna lub podłogową
    Do Bruli dokupić trzeba:
    - czujnik temp. do pompy podłogowej, 25zł sam czujnik, bez przewodu, który nalezy kupić osobno we własnym zakresie. Podobnie we własnym zakresie trzeba dokupić przewody do czujników wewn/zewn

    Podobnie, jak Twój komputer nie ma gniazda RS232 trzeba dokupic konwerter USB-RS232, firmy Digitus kosztuje 40zł

    Dopisze jeszcze Cobrę:
    - cz.kotła
    - cz.powrotu lub po przełączeniu w sofcie serii S czujnik pogodowy
    - cz.kosza
    - cz. cwu
    Typowo obsługa 2pomp c.o. oraz cwu

    Za dopłatą do Cobry moduły:
    -alligator do obsługi siłownika zaworu oraz pompy za zaworem oraz pompy cyrkulacyjnej, cena 369zł
    -spider do obsługi kotła przez sms-y, cena 430zł
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 06-06-2013 o 11:38
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luky007
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kłobuck
    Posty
    210

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź.
    Mam pytania bo jeszcze waham się pomiędzy Brulim a Iryd'em. Gdzieś przeczytałem że sterowniki PID non stop "dmuchają" nie pracują dwu stanowo? Czy któryś z tych dwóch sterowników można zmusić do pracy dwu stanowej? Jak to jest ze złóżyciem energii w przypadku PID'ów (ta dmuchawa non-stop) a jak w przypadku dwu stanowców?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał luky007 Zobacz post
    dzięki za odpowiedź.
    Mam pytania bo jeszcze waham się pomiędzy Brulim a Iryd'em. Gdzieś przeczytałem że sterowniki PID non stop "dmuchają" nie pracują dwu stanowo? Czy któryś z tych dwóch sterowników można zmusić do pracy dwu stanowej? Jak to jest ze złóżyciem energii w przypadku PID'ów (ta dmuchawa non-stop) a jak w przypadku dwu stanowców?
    Bruli ma spalanie grupowe z grubsza powyżej 1st.C dmuchawa staje i jest przedmuch, dobierana jest przerwa podawania. Można przejść w nim na typowy dwustan i po osiągnięciu zadanej też stanie.

    Iryd PID ma menu serwisowe, gdzie można wyłączyć całkowicie pid-a, ustawić ciągłą pracę podobnie jak w bruli na 1stC i wówczas powyżej 1st.C przechodzimy w podtrzymanie, tak robię u siebie w cieplejszym okresie.... zimą ustawiam natomiast prace automatyczną do 5st.c powyżej zadanej, bo tak się lepiej spala a przy większym zapotrzebowaniu temp. jest stabilna.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  17. #37

    Domyślnie

    Jarecki79 znowu widzę zaczynasz przesadzać!!! dlaczego cen sterów nie podajesz?? podajesz tylko akcesoria dodatkowe 1 firmy!!! to sie nazywa biznes

  18. #38

    Domyślnie

    Gadasz głupoty, odpowiedziałem tylko na konkretne pytania.
    Ceny może sobie każdy zobaczyć danych sterów, w tym bruli klikając na stronę karoki, minertu czy na wątek z przeglądem sterów, który mam w podpisie.


    Podałem akcesoria dodatkowe zarówno do iryda jak też cobry a do bruli takowych nie ma, oprócz kolejnego dodatkowego czujnika do podłogówki.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Gadasz głupoty, odpowiedziałem tylko na konkretne pytania.
    Ceny może sobie każdy zobaczyć danych sterów, w tym bruli klikając na stronę karoki, minertu czy na wątek z przeglądem sterów, który mam w podpisie.


    Podałem akcesoria dodatkowe zarówno do iryda jak też cobry a do bruli takowych nie ma, oprócz kolejnego dodatkowego czujnika do podłogówki.
    Nie gadam głupot... niech potencjalni użytkownicy wiedzą ile kosztuje i jak wyposażony ster, wszystkie dodatki kosztują!! więc cena ''gołego sterownika" różni się znacznie od sterownika z dodatkami...zapewne tak ci się zapomniało....

  20. #40
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Eliza26

    Zarejestrowany
    May 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Ja mam kocioł Keller Dual na ekogroszek, a w trybie ręcznym pozwala na palenie sezonowym drewnem lub węglem kamiennym większej granulacji. mogę polecić

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony