dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie c.w.u - solary czy pompa ciepła?

    Nurtuje mnie problem co wybrać do wytwarzania c.w.u. Założenia są takie: tani, prosty system dla rodziny 3-osobowej. Maksymalnie 7 000zł
    System nr 1: bojler 110l sterowany tak aby główne grzanie odbywało się głównie w II taryfie.
    Zalety: najtańszy, bezgłośny Wady: najwyższe zużycie prądu
    System nr 2: dwa kolektory,zespół pompowy,zbiornik 200l, grzałka.
    Zalety: latem prawie darmowa ciepła woda, potem gorzej,cichy, zużywa znacznie mniej prądu niż system nr 1, prawie bezgłośny
    Wady:zimą zużyje więcej prądu niż w system nr 1, wymiana glikolu co jakiś czas, więcej elementów do naprawy
    System nr 3: pożenienie obu systemów tzn. budowa kaskady. Zbiornik solara połączony z bojlerem.
    Zalety: budowa dwuetapowa - gdy okaże się że ogrzewanie samym bojlerem jest za drogie, można powiększyć o zestaw solarny, najdłużej wykorzystuje słońce do podgrzewania wody, bardzo niskie zużycie energii elektrycznej,cichy
    Wady: największe nakłady, najbardziej skomplikowany
    System nr 4: pompa ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem 200l w dwóch podwariantach: monoblok lub split.
    Zalety: prostota, mniejsze zużycie prądu w okresach przejściowych i latem Wady: minimalnie tańszy od systemu nr 3 lub w tej samej cenie. W zimie i tak trzeba miesiąc lub dwa jechać na grzałkach, hałas
    I co wybrać?
    Jak na razie to chodzi mi po głowie taka kolejność 1 gdy problemy tp przejście na 3 lub od razu na 4.
    Na razie nie liczę robocizny tylko koszty systemu.
    Najbardziej w pompie drażni mnie potencjalny hałas. Nigdy nie widziałem działającej takiej pompy więc nie wiem czy jej hałas będzie mnie irytował (generalnie drażnią mnie hałasy)

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie cd

    w systemie nr 1 byłby zamontowany bojler Aristona 100l


    w systemie nr 2 byłby zestaw Hewalexa



    w systemie nr 3 - dwa panele na czarnym chromie Hewalexa a zbiornik 200l i elektronika z pompami składane samodzielnie z komponentów.
    w systemie nr 4 coś takiego:
    Aristona split przy zbiorniku 110l



    lub Immergas ze zbiornikiem 150l



    Na co zdecydować się? Będzie co rozważać!

  3. #3

    Domyślnie

    Jaka jest róznica cenowa pomiędzy opcją 1 a każdą inną, zobacz na jaki czas ogrzewania wystarczy Ci zaoszczędzona kwota + kasa za ewentualne przeglądy i wymiany przy innych opcjach. Poszukaj ile płacą za CWU miesiecznie Ci co grzeją prądem i proste równanie. Jak zamortyzuje Ci się inwestycja wczesniej niż 5-6 lat to kombinuj a jak nie to to poszukaj w domu urządzeń elektrycznych które działają bezproblemowo więcej niż 6 lat i zadaj sobie pytanie dlaczego jest ich tak mało

    PS> Energia elektryczna tanieje więc ekopomysły vs. ekonomia przegrywają.

  4. #4
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Truteń Zobacz post
    Poszukaj ile płacą za CWU miesiecznie Ci co grzeją prądem i proste równanie.
    To wbrew pozorom nie jest takie proste,powiem więcej,to jest bardzo tajemnicze i skomplikowane
    Aczkolwiek z innych wątków nie dotyczących ogrzewania prądem można się dowiedzieć o pawdziwym zużyciu na cele cwu

    Podstawą do wyboru systemu jest zużycie cwu,ja bym solary odrzucił od razu nie zależnie od zużycia cwu a gdybym decydował się na prąd do ogrzewania a zużycie cwu byłoby mniejsze niż na c.o wybrałbym bojler,gdyby zużycie na cwu byłoby podobne do zużycia na c.o wyrałbym powietrzną pompę ciepła do całości a nie tylko do cwu.Gdybym grzał gazem do cwu wybrałbym gaz.Pompa ciepła do cwu w połączeniu z innym źródłem ciepła dla mnie nie jest uzasadniona ekonomicznie w przypadku bezobsługowych źródeł ciepła.
    Uzasadnienie może mieć tylko gdy ktoś z paliwami stałymi nie chce grzać cwu latem.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 31-05-2013 o 23:59

  5. #5

    Domyślnie

    Wg mnie w tej kwocie zmieścisz się w pompę CWU z zasobnikime nie 150, a 200l i spokojnie w przyszłości w dodatkową wężownicę wepniesz cokolwiek(czym będziesz grzał CO?), choćby wspomniane solary. Latem może być to sztuka dla sztuki, ale zimą gdy nie pokryje paneli śnieg możesz uzyskać spore korzyści. A co do hałasu. Mój okap kuchenny jest głośniejszy od mojej pompy : ). Jeśli ją zamontujesz w kotłowni to nie wiem czy w ogóle będziesz wiedział o jej pracy. Przy sprytnym rozplanowaniu wyrzutni latem z pompy trochę chłodu też nie zaszkodzi wykorzystać.
    I już mieszkamy !

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    ja solarow bym nie olewal
    solar plus kominek z plaszczem i kable u mnie wdomu sprawdziłyby się doskonale
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym poszedł solar + np kominek albo kocioł zależy co masz + nocna taryfa.w razie ,,WU'' Ja tak mam jest bomba! A pompa ciepła wcale nie taka tania jest w exploatacji i montarzu Wbrew pozorom że zimą ze solków lipa . U mnie zimą tak że wspomagają . Woda przychodząca ma 8C i w środku zimy solki podgrzały mi do 30C 300ł zbiornik przez 1 dzień słoneczny 3h . Temp na zewnątrz -10C Od maja do pażdziernika mam ciepłą wodę za darmo w 100% w tych miesiącach zurzycie jest największe .Zapotrzebowania w pozostałych,częściowe pokrycie od 10%np grudzień -60% kwiecień ale w tych miesiącach zużycie spada
    Ostatnio edytowane przez Adik50 ; 02-06-2013 o 10:49

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Ogrzewanie będzie elektryczne. Różnica między opcjami między nr1 - 1050zł , nr 2- 6500zł, nr 3 - 6500-7000zł, nr4 - 4500zł Ariston, 4700zł Immergas.
    Kusi system nr 4 - dla prostoty i nr1 - bo najtańszy, a jednocześnie pozwala pójść w system nr 3.

  9. #9

    Domyślnie

    Każda PC z zasobnikiem będzie działała jak bojler, tak więc odejmij z jej kwoty cenę bojlera : )
    I już mieszkamy !

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Każda opcja przeliczona osobno. Bojler występuje tylko w opcji nr1 i nr3. Zasobniki występują w nr2,3,4

  11. #11

    Domyślnie

    Mam na myśli, że każda PC z zasobnikiem ma i tak wbudowaną grzałkę. choćby po to by okresowo wygrzać wodę do tych 70 stopni. Tak więc można przyjąć, że jest to również bojler.
    I już mieszkamy !

  12. #12

    Domyślnie

    No i dobra decyzja, najprostsze systemy są najlepsze. W razie awarii to też groszowe sprawy bo tylko wymiana grzałki No i przeglądów nie potrzeba robić.

  13. #13

    Domyślnie

    Powiedzie czy jest wogole ekonomiczny sens zakładać jakieś dodatkowe grzanie cwu mając na działce rurę z gazem? Czy nawet często sie kapiac to sie kiedykolwiek zwróci?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał macius36 Zobacz post
    Powiedzie czy jest wogole ekonomiczny sens zakładać jakieś dodatkowe grzanie cwu mając na działce rurę z gazem? Czy nawet często sie kapiac to sie kiedykolwiek zwróci?
    Gaz jest niedrogim i bardzo komfortowym surowcem energetycznym więc kombinowanie z czymkolwiek innym jest po prostu zachcianką nieuzasadnioną ekonomicznie. Wadą gazu ziemnego jest jego gorsza jakość która pojawia się zazwyczaj jak spada ogólne jego zużycie np w przypadku "ciepłej" zimy. Jeśli opierać się na plotkach jakie od czasu do czasu się pojawiają to gaz jest po prostu "rozcieńczany" po to aby spalać go więcej. Niektóre osoby zauważyły że np. woda w zimie gotuje się dłużej niż latem i takie tam, na ile jest to wszystko prawdą ciężko powiedzieć ale i takiej teorii spiskowej bym nie wykluczył.

  15. #15

    Domyślnie

    Ja się zastanawiam nad zastosowaniem pompy ciepła Immergas. Poza tym będę miał ogrzewanie gazowe.
    Czy to jest dobre rozwiązanie?

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir Zobacz post
    Ja się zastanawiam nad zastosowaniem pompy ciepła Immergas. Poza tym będę miał ogrzewanie gazowe.
    Czy to jest dobre rozwiązanie?
    Przy gazie nie ma sensu.
    Trzeba było wcześniej o tym myśleć

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Przy gazie nie ma sensu.
    Trzeba było wcześniej o tym myśleć
    Ale dlaczego?
    Bardzo proszę o za i przeciw

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał ekmir Zobacz post
    Ale dlaczego?
    Bardzo proszę o za i przeciw
    Wg mnie dlatego, że inwestujesz w kocioł gazowy, przyłącze, komin, a teraz jeszcze jakaś pompa ciepła. Sporo się tego robi i rośnie koszt. Pewnie jeszcze dogrzewasz kominkiem .
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #19

    Domyślnie

    Owszem będę miał kominek w salonie ale bez płaszcza wodnego i bez jakichkolwiek rozprowadzeń ciepła

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Wg mnie dlatego, że inwestujesz w kocioł gazowy, przyłącze, komin, a teraz jeszcze jakaś pompa ciepła. Sporo się tego robi i rośnie koszt. Pewnie jeszcze dogrzewasz kominkiem .
    Ale jak jest pompa ciepła to nie podgrzewamy wody gazem a więc oszczędzamy, czyż nie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony