dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Struggler

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-701
    Posty
    26

    Domyślnie Przeliczenie kosztu straty ciepła - cena ogrzewania

    Witam wszystkich serdecznie,

    potrzebuję pomocy przy przeliczeniu kosztu straty ciepła dla danej zaizolowanej ściany w przeciągu roku grzewczego.
    Potrzebuję tego do badań studenckich.

    Czy mam dobry tok rozumowanie przy obliczeniu kosztów
    ocieplenia 1m2?
    przykład:
    Dane:
    k=0,189 ( lub U) -dla danej zaizolowanej ściany. 0,189 * 16,7(20stopni [tem.wew.proj.] - 3,3stopnie [sr,temp. roku grzewczego dla mojego regionu] * 3600sek. * 24h * 222dni = 60540359W
    --> strata w roku grzewczym = 60540359
    koszt wytworzenia 1kWh ciepła - kocioł kondensacyjny LPG =
    0,45zł(aktualna cena na lipiec 2014)
    60540359W / 1000 = 60540,36kW
    60540,36kW / 3600s = 16,816kWh
    16,816kWh x 0,45zł = 7,56zł - koszt ogrzania 1m2 na cały rok grzewczy.
    Czy o takie obliczenie chodzi?

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Weź wywal te sekundy, bo Ci Dżule wychodzą.

    0,189[W/m2*K]*16,7[K]=3,16[W/m2] - moc strat jednostkowych

    24[h]*222dni= 5328[h]

    3,16[W/m2]*5328[h] = 16 836 [Wh/m2] = 16,8 [kWh/m2] - energetyczna strata jednostkowa

    16,8 [kWh/m2] * 0,45 [zł/kWh] = 7,56 [zł/m2] - pieniężna strata jednostkowa

    W dane nie wnikam. Oprócz tego są okna, ale one tutaj są nieważne. No i to jest koszt dla ściany, a nie w przeliczeniu na pow. podłogi, ale to wiesz.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lucek929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    10
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Potrzebuję pomocy. Zależy mi na oszacowaniu strat ciepła [W] w budowanym domu, tak żeby w każdym pomieszczeniu zamontować odpowiednią ilość m2 rurek do ogrzewania (podłogowego, ściennego) oraz wyliczeniu wskaźnika Ea (zamiennie Eu) [kWh/m2rok], który powie mi jak bardzo energooszczędny dom buduję. Myślę, że jak będę miał policzone Ea to dość prosto policzę sobie roczne koszty ogrzewania.
    Liczyłem to już kilka razy, ale coś mi wychodzi za duże to zapotrzebowanie.
    Podstawowe dane: ściany zewnętrzne beton komórkowy 36,5 + 20cm wełny (U=0,1), dach 35cm wełny (U=0,11), podłoga 15cm styropianu (U=0,24), okna – każde ma inny współczynnik U (referencyjne ma chyba U=0,7). Jak widać dom ma być co najmniej energooszczędny, a więc Ea wg mnie powinno oscylować ok. 25-40 [kWh/m2rok].
    Zakładam do obliczeń: temperaturę wewnątrz +22st.C, zewnętrzną – minimalną -20st.C, średnią w sezonie grzewczym +2,8st.C, średnią w roku +7,7st.C, sezon grzewczy 222 dni, temperaturę pod posadzką +8st.C.
    Jako źródło ciepła zakładam kocioł gazowy z temperaturą zasilania +40/35st.C lub powietrzną pompę ciepła z temperaturą zasilania +35/30st.C. Od tego na co ostatecznie się zdecyduję będzie zależało ile m2 ogrzewania zamontuję w każdym pomieszczeniu.
    Zabrałem się za obliczenia od największego pomieszczenia – salonu o powierzchni podłogi 30m2. Salon ma duże okno HS 10,5m2 i U=1,08. Z trzech stron salon sąsiaduje z innymi pomieszczeniami ogrzewanymi do tej samej temp.+22st.C, nad sufitem również jest ogrzewany pokój do +22st.C, więc nie zakładam strat ciepła. Pozostaje nam do policzenia podłoga, okno i ściana zewnętrzna, której jest po odjęciu okna 23,5m2.
    Strata ciepła przez okno = 1,08*10,5*42=476,3 W (zakładam ekstremalną temp. zewn. -20st.C.)
    Strata ciepła przez ścianę zewnętrzną=0,1*23,5*42=54,6 W
    Strata ciepła przez podłogę=0,24*30*14=100,8 W
    Na tym etapie dla ułatwienia pomijam straty na wentylacji oraz zyski z promieniowania słonecznego i zyski bytowe.
    Razem daje 631,7 W. Zakładając, że wydajność 1m2 podłogówki wynosi 80W, to mamy konieczność zamontowania 8m2 ogrzewania. Przy powietrznej pompie ciepła, gdzie optymalna temp. zasilania wynosi 35st.C, będzie jakieś 55W/1m2, czyli konieczność zamontowania 12m2 ogrzewania. Swoją drogą tu widać jak duży wpływ na wydajność ma obniżenie temp. zasilania zaledwie o 5st.C. Oczywiście nie zakładam ogrzewać PC przy -20st.C więc na pewno 8m2 spokojnie wystarczy.
    Pytanie do doświadczonych, czy na tym etapie nie popełniam błędu?
    A teraz główny problem:
    Chcę policzyć sezonowe straty ciepła w salonie. Zakładana temp. zewnętrzną w sezonie grzewczym +2,2st.C. Straty w tym przypadku wynoszą odpowiednio: okno 224,5W, ściana 25,7W, podłoga 100,8W, łącznie 351W.
    Strata ciepła w sezonie grzewczym [kWh] = 351W*24godz.*222dni=1870511 kWh
    Strata ciepła w sezonie grzewczym [kWh/m2rok] = 1870511/1000/30 = 62 kWh/m2rok
    Na moje oko dużo za dużo.
    Czekam na porady.
    Wiedzę czerpię z forum i może ktoś mnie wypuścił w pole ze sposobem obliczania

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucek929 Zobacz post
    Potrzebuję pomocy. Zależy mi na oszacowaniu strat ciepła [W] w budowanym domu, tak żeby w każdym pomieszczeniu zamontować odpowiednią ilość m2 rurek do ogrzewania (podłogowego, ściennego) oraz wyliczeniu wskaźnika Ea (zamiennie Eu) [kWh/m2rok], który powie mi jak bardzo energooszczędny dom buduję. Myślę, że jak będę miał policzone Ea to dość prosto policzę sobie roczne koszty ogrzewania.
    .........
    Na moje oko dużo za dużo.
    Czekam na porady.
    Wiedzę czerpię z forum i może ktoś mnie wypuścił w pole ze sposobem obliczania
    Za duzo uproszczen,pomijań i załozeń (na ogół błednych). Wyniki jak widac za duze.
    Mysle ze forum jest niekoniecznie dobrym zródłem wiedzy dla szczegółowych obliczen ozc.
    Moze zamiast wyważac otwarte drzwi zapoznaj sie z audytorem ozc ver. 6.5 Pro demo
    http://pl.sankom.net/do-pobrania/pro...demonstracyjne
    Wyniki które uzyskasz stosując ten program nawet przy załozeniu błedów które popełnisz ( a popełnisz je na pewno) i tak bedą duzo bardziej wiarygodne od liczenia na piechotę wg forumowej wiedzy

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie
    Nie liczy się ściany tylko termos ( to wynika z definicji współczynnika przenikania ciepła)
    Nie stosuje się w budownictwie centralnego ogrzewania, bo musi być przewymiarowane, czyli dobrane nawet do skrajnych warunków.
    Najtaniej dać małą pompę ciepła (inwertor) są najefektywniejsze. Zapewnią komfort zimą i latem. Natomiast na skrajne warunki, niecentralne ogrzewanie elektryczne, Ustawia się temperaturę i święty spokój.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Lucek929 nie zabieraj sie do obliczen, budujesz szałas, a budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie. Po co Ci podłogówka załóz to co radzi TB i bedziesz zadowolony.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lucek929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    10
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Muszę przyznać, że dało mi do myślenia to ogrzewanie elektryczne. Z programem spróbuję się zapoznać, żeby nie wyważać otwartych drzwi. Wiem, że jakoś muszę policzyć ile ten mój dom będzie potrzebował energii, żeby nawet w najzimniejsze dni nie zmarznąć.
    Możecie mi wytłumaczyć "budownictwo kończy się na 30kWh/m2 rocznie"? Czy mój dom przy swoich parametrach ma szansę nie przekroczyć tych 30kWh/m2 rocznie? O co chodzi z tym szałasem i gdzie konkretnie popełniłem błędne założenia?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Struggler

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-701
    Posty
    26

    Domyślnie

    Czy ktoś mi może wytłumaczyć jak przeliczyć koszt ogrzewania CO miejskiego za 1kWh jeżeli 1Gj = 20,22zł?
    Pilnie potrzebuję koszt 1kWh ogrzewania CO miejskiego do obliczenia strat ciepła.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.623

    Domyślnie

    1 GJ = 277,7 kWh
    20,22 zł : 277,7 kWh= 0,073 zł/kWh

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Struggler

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-701
    Posty
    26

    Domyślnie

    kurcze coś pomotałem.wychodzi stanowczo za mało.
    Nie potrafie obliczyć kosztu GJ energii z tego cennika ciepłowni ECO:

    Cena za zamówioną moc cieplną 76700,08 zł/MW/rok
    rata miesięczna 6389,09
    Cena ciepła 28,77 zł/GJ
    Cena nośnika ciepła 16,57zł/m3
    Stawka opłaty stałej za usługi
    przesyłowe 51589,40zł/MW/rok
    rata miesięczna 4299,12
    Stawka opłaty zmiennej za usługi
    przesyłowe 13,85zł/GJ


    Czy ktoś jest w stanie mi wyliczyć średnią cenę 1GJ energii?
    Potrzebuje cenę 1kWh ogrzewania miejskiego, siedzę już 3 godziny przy tym i nie potrafię tego rozpracować.
    Porównuję w pracy inżynierskiej różne rodzaje docieplenia i rodzaje ogrzewania.

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony