dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Wylewanie płyty na gruncie - styropian jako szalunek

    witam

    Poradźcie koledzy i koleżanki, dzisiaj zaprzyjaźniona firma która pomaga mi wykonać fundamenty mnie dosłownie zastrzeliła. Otóż mam wylane ławy, wymurowaną ściankę z bloczków i myślę sobie,że przydałoby się ocieplić tą ściankę styropianem, no to informuje o tym swojego zaprzyjaźnionego wykonawce i słyszę od niego, żebym nie obcinał styropianu równo z bloczkami tylko zostawił 10 cm więcej jako szalunek dla płyty która będzie wylewana na ubitym gruncie o_O Czy to jest dopuszczalne? czy styropian wytrzyma napór betonu? przyjmując wysokość tej wylewki na 10 cm to i tak siła tego betonu będzie bardzo dużą, nawet jak zostanie od dociśnięty ziemią z drugiej strony. Ponoć oni tak zawsze robią i to działa, styropian EPS100 TermoOrganika. Poradźcie czy się na to zgodzić tylko proszę bez tekstów typu "co na to KB" albo "patrz co masz w projekcie".

  2. #2

    Domyślnie

    Tak się robi. Wszystko jest ok. napór 10cm betonu to w sumie nic.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz, to jeszcze się dopytam czy styropian musi być dociśnięty ziemią czy wystarczy jak będzie trzymał się na kleju?

  4. #4

    Domyślnie

    jeśli się uda stawiam flaszkę,my lejemy 20 cm i wiem jak cisnie

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Tak się robi. Wszystko jest ok. napór 10cm betonu to w sumie nic.
    A wytrzyma napór 15 cm? korci mnie żeby jeszcze o 5cm podnieść poziom...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    to zależy jak gruby styropian. Ale podejrzewam że minimum 10cm ma. Obsyp ziemią i lej 15cm.

  7. #7

    Domyślnie

    Musisz go zabezpieczyć i przy 10 cm, czy to ziemią czy deskami. Taki szalunek pionujesz tak jak deskowy i też tak go zabezpieczasz, aby nie wyszedł bok pofalowany..

  8. #8

    Domyślnie

    Ok dziękuję za opinie, zobaczymy jak to wyjdzie...najwyżej będzie kupa śmiechu a później płacz jak to nie wypali zobaczymy, dam znać

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał themasterp Zobacz post

    Poradźcie koledzy i koleżanki, dzisiaj zaprzyjaźniona firma która pomaga mi wykonać fundamenty mnie dosłownie zastrzeliła. Otóż mam wylane ławy, wymurowaną ściankę z bloczków i myślę sobie,że przydałoby się ocieplić tą ściankę styropianem, no to informuje o tym swojego zaprzyjaźnionego wykonawce i słyszę od niego, żebym nie obcinał styropianu równo z bloczkami tylko zostawił 10 cm więcej jako szalunek dla płyty która będzie wylewana na ubitym gruncie o_O Czy to jest dopuszczalne? czy styropian wytrzyma napór betonu.
    Tak się robi. Będę robił tak samo. Majster tak robi od lat i twardy styropian typu styrodur XPS wytrzymuje, ale uwaga - styropian kołkuje do ścianki fundamentowej. Tym sposobem leję beton na ściankach na których leży zbrojenie i siatka, uzyskując "strop". Zyskuję zabezpieczenie przed ewentualnym lokalnym siadaniem posadzki i pękaniem oraz lepsze warunki do izolacji przeciw wilgoci.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie grubość płyty miała 20cm a boczny styropian spełniający rolę szalunku 10cm tyle ze EPS200, obsypany był tylko piachem i bez problemu wytrzymał
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

  11. #11

    Domyślnie

    No to powiem wam, że poczytałem trochę jeszcze o tym wylewaniu oraz przypadkiem rozmawiałem ze znajomym u którego ekipa właśnie tak wylewała i niedawno pękła mu ściana działowa:/ osiadł grunt:/ zmieniłem więc taktykę i robię teraz dokładnie tak jak jest w projekcie a nie jak chciała firma - wymurowałem sobie 1 warstwę z bloczka więcej i wyleje na równi z bloczkiem tak aby płyta opierała się tylko na gruncie. Ale z tą wylewką to na razie się i tak wstrzymuje, ściany mogę murować bez tej płyty a może w tym czasie coś jeszcze osiądzie, niby jest ubite ale jakoś już straciłem zaufanie
    Ostatnio edytowane przez themasterp ; 30-06-2013 o 16:41

  12. #12

    Domyślnie

    Nie czytaj tyle, bo nie zawszeto jest zdrowe dla domu.

    Zastanowiłeś się jak położysz izolację pozioma? pod ściany? Folia? Papa?..ile ją wystawisz do środka w celu połączenia z izolacją poziomą pod posadzka?
    A jeżeli juz położyłeś z jakimś zakładem to jak podczas zalewania zrobisz aby w miarę to wyszło? .
    A jak odpuszczasz już płytę chudziaka (jeżeli zbrojona odpowiednio i ścianki działowe zrobione normalnie to u tego znajomka sciana nie powinna pękać , a pękniecie nie oznacza że to wina płyty....to tez odpuszczasz izolacje?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    A jak odpuszczasz już płytę chudziaka (jeżeli zbrojona odpowiednio i ścianki działowe zrobione normalnie to u tego znajomka ściana nie powinna pękać , a pękniecie nie oznacza że to wina płyty....to tez odpuszczasz izolacje?
    Jak ja zaleję w betonie podłogi siatkę zbrojeniową fi 8 mm o oczkach 10 x 10 i dodatkowo użyję betonu B-25 ( bo jest raptem kilka złotych droższy od B-20, który mam w projekcie) to nie wierzę, że podłoga mogłaby mi tak sobie pęknąć. Jak bardzo piasek musiałby pod płytą "się wypłukać", żeby do tego doszło? Fundament jest na rodzimym, nienaruszonym gruncie... no nie wiem jaka wielka przestrzeń musiałaby powstać i jak bardzo obciążona by musiała być? Co więcej, kontaktowałem się z człowiekiem, który za 150 zł sprawdzi mi sondą stopień zagęszczenia piasku.

    Owszem, też słyszałem (znów tylko słyszałem), że komuś woda wypłukała piach z fundamentów i potwornie zapadła się podłoga i wymagane było wykucie podłogi i uzupełnianie piachu itp... ale to była podłoga bez zbrojenia i na gruncie i tak naprawdę to nie wiem nic o błędach popełnionych podczas budowy.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  14. #14

    Domyślnie

    Ja nie wiem co wy kombinujecie, na budowach to się różne rzeczy robi by było szybciej. Ale wydaje mi się, że właściwe rozwiązanie to takie o jakim pisze themasterp - chudy beton lany pomiędzy ścianami fundamentowymi a nie na nich. W razie gdyby coś budynek osiadł to nie połamie płyty, w końcu budynek stoi na rodzimym gruncie na ławach i "trochę" waży, płyta leży na zagęszczonym mechanicznie podłożu ale też jest lekka więc ich osiadanie może być nieco inne.
    themasterp - z tym, że lepiej płytę wylać przed murowaniem ścian z powodu o którym pisze Andrzej733 - izolacja pod ścianami musi być połączona z izolacją przeciwwodną podłogi, jak powystawiasz sobie zakładki z np papy do połączenia z izolacja wodną podłogi na gruncie a potem będziesz wylewał tego chudziaka to ją pooblewasz betonem, pourywasz etc i nici ze szczelnej, ciągłej izolacji. Poza tym chudziaka to sie raczej nie zbroi, dopiero posadzkę na izolacji (styropianie).

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Ja nie wiem co wy kombinujecie, na budowach to się różne rzeczy robi by było szybciej. Ale wydaje mi się, że właściwe rozwiązanie to takie o jakim pisze themasterp - chudy beton lany pomiędzy ścianami fundamentowymi a nie na nich. W razie gdyby coś budynek osiadł to nie połamie płyty, w końcu budynek stoi na rodzimym gruncie na ławach i "trochę" waży, płyta leży na zagęszczonym mechanicznie podłożu ale też jest lekka więc ich osiadanie może być nieco inne.
    .
    Myślę, że o każdej z metod można napisać kilka prac doktorskich o wzajemnie sprzecznych wnioskach.) A inwestor coś musi wybrać, na coś się zdecydować i potem ponosić konsekwencje wyboru. Jedno jest pewne, że oszczędności na tym etapie niczemu nie służą...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Myślę, że o każdej z metod można napisać kilka prac doktorskich o wzajemnie sprzecznych wnioskach.) A inwestor coś musi wybrać, na coś się zdecydować i potem ponosić konsekwencje wyboru. Jedno jest pewne, że oszczędności na tym etapie niczemu nie służą...
    No i to by była odpowiednia puenta do tego tematu Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu pozdrawiam

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar santosz@wp.pl
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Debnica Kaszubska
    Kod pocztowy
    76-248
    Posty
    1.089
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    i Jak wyszło w praniu?
    Dziennik budowy - komentarze wręcz pożądane

    Dom Z183 pow. użyt.131, grzewcza 161, garaż w bryle, użytkowy z poddaszem, płyta fundamentowa własnoręczna 20cm EPS200, ściany ytong 24 plus 22cm styro lambda 0,40, okna Iglo Energy trzy szyby u=078, WM z reku Dospel 400, PC Panas Aquarea 9kW oraz całość podłogówka,

    Od 01.09.2014 do 31.05.2015 rachunek za CO i CWU - 1300zł,
    Od 01.10.2015 do 05.01.2016 rachunek za CO i CWU - 530zł

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony