dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Różnicówki szeregowo???

    Chcę wyprowadzić z piwnicy zasilanie do ogrodu (oświetlenie, pompa do studzienki). Piwnica jest oczywiście zabezpieczona różnicówką, ale wymyśliłem, żeby na tym wyprowadzeniu dać jeszcze jedną różnicówkę - czy to ma sens? Jeżeli będzie przebicie - zadziałąją obie czy też jedna? I która???
    pozdrawiam
    Grzegorz

  2. #2

    Domyślnie

    witam
    Wyłączniki RCD montuje się równolegle z wyjątkiem selektywnych. A takiego z całą pewnością nie masz. Tak więc w twoim przypadku mając RCD nic nie musisz dokładać. Mam nadzieję, że RCD 30 mA.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  3. #3

    Domyślnie

    30 mA. Czyli ta druga różnicówka nic nie polepszy?
    Grzegorz

  4. #4

    Domyślnie

    dokładnie tak, szeregowo połączona nic nie polepszy przy założeniu, że obie będą zwykłe na 30 mA.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  5. #5

    Domyślnie

    a wprzypadku zwarcia którą wywali - czy obie?
    Grzegorz

  6. #6

    Domyślnie

    witam
    W przypadku kiedy oba RCD będą bez członu nadmiarowego to przy zwarciu L-N żadny nie zadziała, przy zwarciu do PE wyłączą obydwa.
    W przypadku gdy będą z członem nadmiarowym a zwarcie do PE to wyłączą obydwa. Przy zwarciu L-N prawdopodobnie obydwa.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  7. #7

    Domyślnie Re: Różnicówki szeregowo???

    Cytat Napisał grzegorz2
    Chcę wyprowadzić z piwnicy zasilanie do ogrodu (oświetlenie, pompa do studzienki). Piwnica jest oczywiście zabezpieczona różnicówką, ale wymyśliłem, żeby na tym wyprowadzeniu dać jeszcze jedną różnicówkę - czy to ma sens? Jeżeli będzie przebicie - zadziałąją obie czy też jedna? I która???
    pozdrawiam
    Grzegorz
    Witam.
    Jeśli chcesz aby zasilanie do ogrodu w razie jakiejkolwiek uplynności prądu spowodowanej zalaniem nieszczelnej lampy itd. nie powodowało wybicia różnicówki głównej i ciemności w całym domu, to obwód "zewnętrzny" musisz zasilić z przed różnicówki głównej, przez różnicówkę tę, którą chcesz dodać. Tak mi się wydaje.
    Pozdr.

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli chcesz aby zasilanie do ogrodu w razie jakiejkolwiek uplynności prądu spowodowanej zalaniem nieszczelnej lampy itd. nie powodowało wybicia różnicówki głównej i ciemności w całym domu, to obwód "zewnętrzny" musisz zasilić z przed różnicówki głównej, przez różnicówkę tę, którą chcesz dodać. Tak mi się wydaje.
    To ciekawe! U mnie (sam nie wymyśliłem - zrobił elektryk z wieloletnim doświadczeniem) jest główne zabezpieczenie nadmiarowo-różnicowoprądowe (30mA) a podobwody do bramy i lamp ogrodowych dodatkowym bezpiecznikiem różnicowym (też 30mA). Czyli tak jak chciał grzegorz2.
    Dodam, że podczas montażu instalacji w ogrodzi zdarzało się, że podczas prób wyrzucało różnicówke - tylko jedną (tą ostatnią) a w domu było normalne, niezakłócone zasilanie.

  9. #9

    Domyślnie

    witam
    Cytat Napisał myciek
    To ciekawe! U mnie (sam nie wymyśliłem - zrobił elektryk z wieloletnim doświadczeniem) jest główne zabezpieczenie nadmiarowo-różnicowoprądowe (30mA) a podobwody do bramy i lamp ogrodowych dodatkowym bezpiecznikiem różnicowym (też 30mA). Czyli tak jak chciał grzegorz2.
    Dodam, że podczas montażu instalacji w ogrodzi zdarzało się, że podczas prób wyrzucało różnicówke - tylko jedną (tą ostatnią) a w domu było normalne, niezakłócone zasilanie.
    Radzę sprawdzić co naprawdę wykonał elektryk, jakie aparaty zabudował i jak osznurował instalacę.
    Bo to co napisałeś nie może być prawdą przy RCD 30mA połączonych szeregowo.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  10. #10

    Domyślnie

    Dokładnie, zakładając, że oba mają standardowe 30 mA, połączenie ich szeregowo niczego nie poprawi. basketball stars

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony