dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 118
  1. #1

    Question Dom usadowiony częściowo w ziemi.

    Witam,

    Od jakiegoś czasu czytam wątki tego forum. o domach bardzo energooszczędnych, i sam powoli przymierzam się do budowy takiego.

    Interesuje mnie Wasza opinia w poniżej sprawie.
    Mam działkę na południowym stoku z dość mocnym spadkiem. Działka jest tarasowa.
    Skoro w budownictwie pasywnym, unika się umieszczania okien od północy, i wykorzystuje się tą część domu na pomieszczenia gospodarcze, to może w przypadku mojej działki można by dom tak postawić aby właśnie ściana północna parteru oraz częściowo wschodnia i zachodnia były w ziemi.

    Jakie były by plusy i minusy takiego rozwiązania?
    Chciałbym zaznaczyć na wstępie, że pomijam wszelki walory estetyczne takiego rozwiązania, interesuje mnie bardziej bilans zysków i strat, które można przeliczyć na złotówki
    Na pewno trzeba by zadbać aby ściana w ziemi była porządnie zrobiona i zabezpieczona.

    Ze wstępnych obliczeń w OZC 3D 5.0, wychodzi że takie ułożenie domu jest sporo korzystniejsze z energetycznego punktu, jednak czy tak będzie w rzeczywistości?

    Z góry dziękuje za porady.
    Pozdrawiam, Grzesiek

  2. #2
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Ze wstępnych obliczeń w OZC 3D 5.0, wychodzi że takie ułożenie domu jest sporo korzystniejsze z energetycznego punktu,
    Im większy kontakt z gruntem tym większe straty. Np w Skandynawii ( u nas firma Damir) zostawia się poduszę powietrzną pod podłogą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isover.jpg
Wyświetleń:	675
Rozmiar:	28,9 KB
ID:	199438

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Domek Hobbita.
    Trochę takich konstrukcji już jest.
    Może być więcej zalet jak wad, ale trzeba rozwiązać kilka problemów, które nie występują przy "normalnym" budowaniu.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Może być więcej zalet jak wad, ale trzeba rozwiązać kilka problemów, które nie występują przy "normalnym" budowaniu.

    Adam M.
    Witaj Adamie, bardzo tajemnicza jest twoja odpowiedź.

    Możesz doradzić coś więcej? Wskazać słaby punkty?
    Projekt budynku będzie tworzony od podstaw więc wszelkie sugestie co i jak zaprojektować a później wykonać są mile widziane.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Jakie wymagania stawiasz termodynamice tej konstrukcji?
    Wbudujesz styropianowe pudełko w stok to ogrzejesz jedną świeczką.
    Powalczysz z zyskami bytowymi latem, bo będą dom przegrzewały.
    Wbudujesz betonowy klocek będzie gigantyczna akumulacja.
    Rozpędzone do 20stC i dwa tygodnie nie grzane wogóle - straci jeden stopień we wnętrzach.
    Coś trzeba wybrać.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Kozę trzeba będzie kupić do "strzyżenia" dachu...
    Ludzie mają balustradę na tarasie a Ty - na dachu.
    Inni grila w ogrodzie robią - a Ty na dachu...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    He he, z tą kozą i dachem to się jeszcze pomyśli. Może króliki, bo trochę do obkoszenia wokół domu będzie

    Co do konstrukcji to celowałbym w coś pośredniego bardziej akumulacja w posadzce, czy ścianach wewnętrznych, niż w całym domu.
    Ogrzać chciałbym to prądem, bo bez obsługowo, a dom powinien być szczelny i dobrze ocieplony, żeby było także tanie w utrzymaniu.

    Zastanawiam, się też nad kominkiem, choć wiem że nie idzie to w parze z domami pasywnymi, ale dostęp do drewna mam i szkoda tego nie wykorzystać. A i z racji tego że przebywam większość czasu w domu, to i miałbym czas aby od czasu do czasu rozpalić.
    Zastanawiałem się także czy miało by sens ogrzewać większy bufor cwu, jakimś ustrojstwem na drewno, tak raz na dwa/trzy dni?

    Na razie jednak chciałbym się skupić na plusach/minusach posadowienia domu częściowo w ziemi.
    Czy rozwiązanie to w dużej mierze będzie się różnić w kosztach budowy w porównaniu z "normalnym" budownictwem?
    Możesz Adami napisać coś więcej o tych problemach które nie występują przy "normalnym" budowaniu, a tu mogą wystąpić?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Im większy kontakt z gruntem tym większe straty. Np w Skandynawii ( u nas firma Damir) zostawia się poduszę powietrzną pod podłogą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	isover.jpg
Wyświetleń:	675
Rozmiar:	28,9 KB
ID:	199438
    A myślałem, że wszyscy pochodzimy od jaskiniowców...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Wiele tego jest...
    http://fundir.org/gallery,domy_pod_ziemia,7611,0,0.html
    https://www.google.pl/search?q=dom+p...w=1024&bih=621

    Koncepcja... ważna sprawa...

    A co sądzisz o Domu Rzymskim?
    Ma ATRIUM wokół którego rozmieszczone są pomieszczenia...
    Twoje mogło by być zadaszone z dachem rozsuwanym...
    Basenik w obejściu całorocznie czynny i dostępny...
    (Piszesz, ze drewno na opał masz.)

    Fakt!
    TAKI pomysł wymaga fantazji!

    Adam M.

    Nie musi być drogo!
    http://deser.pl/deser/51,111858,10324758.html?i=0

    A.M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 08-07-2013 o 21:07
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Najlepiej po prostu poszukać z pojęć z:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Earth_house

    Kryterium ekonomicznego raczej to nie przejdzie, ale jako hobby i ciekawostka super sprawa.

  11. #11

    Domyślnie

    Przykłady fajne, ale chyba odbiegamy od tematu.

    Dom będzie raczej miał w miarę standardowy wygląd domu energooszczędnego, gdzie tylko ściana północna parteru będzie całkowicie w ziemi, i może częściowo jeszcze ściana wschodnia i zachodnia. Coś na wzór tego co pokazał Värmepumpsägare.

    Pytanie jest tylko jakie są korzyści z takiego posadowienia domu. Czy może lepiej wyrównać jakoś teren i budować standardowo?
    Dom myślałem stawiać na płycie fundamentowej i bloczków BK. Tylko czy można użyć tych bloczków na ścianę która będzie w ziemi?
    Jak odpowiednio zrobić hydroizolację w takim przypadku?

    Zamiast robić sobie z kolegi podśmiechujki , może wskażecie słabe mocne/słabe punkty takiego domu.
    Wiem, takie rozwiązanie to żadna nowość, jednak mało jest opisanych przykładów budowy takich domów.

  12. #12
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    to nie jakas nowinka, sa przeciez domy "podpiwniczone" gdzie "piwnica" to pomieszczenia mieszkalne, pokoje dzienne etc.
    Są !!! Tylko nie są izolowane, a tym bardziej energooszczędne.
    1 – dom nieizolowany – zużycie na ogrzewanie ponad 30 kWh/m2 rocznie
    2 - dom izolowany do 30kWh/m2
    3 – dom energooszczędny do 15 kWh/m2 rocznie
    4 – dom pasywny 0 kWh
    5 – samowystarczalny
    6 – plus energetyczny

    W Skandynawii piwnice są obok domów

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dom myślałem stawiać na płycie fundamentowej i bloczków BK. Tylko czy można użyć tych bloczków na ścianę która będzie w ziemi?
    Jak odpowiednio zrobić hydroizolację w takim przypadku?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ytong 1.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	37,2 KB
ID:	199555
    Od zewnątrz BK folia kubełkowa zapobiegająca wejściu wody zewnętrznej - ale nie wyjściu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Folia kubełkowa.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	4,4 KB
ID:	199556
    Od wewnątrz izolacja i paroizolacja Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kubowicz.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	199557

  14. #14

    Domyślnie

    Panie TB proszę tylko nie teorie o folii kubełkowej !!!! Jak zapewnić szczelność połączeń foli kubełkowej na łączeniach ???? Jak zapewnić jej szczelność od dołu ( od ławy fundamentowej )????

  15. #15

    Domyślnie

    Tomku, ja nie buduje piwnicy, i wcale się nie dziwie że w Skandynawii, piwnicę robią piwnice obok domu, bo to jest po prostu tańsze rozwiązanie.
    Po co robić pomieszczenie pod domem, które będzie służyło za wielką spiżarnie z niską temperaturą?

    Natomiast u mnie ma to być w całości budynek mieszkalny.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post

    Pytanie jest tylko jakie są korzyści z takiego posadowienia domu. Czy może lepiej wyrównać jakoś teren i budować standardowo?
    A ile będzie tej północnej ściany? Powiedzmy 15 x 3, plus po połowie wschodniej i zachodniej 10*3*2/2, czyli w sumie 75 m2, co przy u=0,15 daje jakieś 1000 kwh rocznie, przy założeniu, że oszczędzisz połowę, w co nie wierzę ... A raz, że mocno ingerujesz w funcjonalność, bo okna od północy to nie zbrodnia, lepiej się wystrzegać, ale to w końcu dom jest dla nas, a nie odwrotnie. Dwa, mierzysz się z problemami typu napór gruntu i jego wilgoć, Trzy, jak bym się nie pozbawił północnej strony domu i jej cienia, w upały nie wysiedzisz nawet na dobrze zadaszonym południu.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    A ile będzie tej północnej ściany? Powiedzmy 15 x 3, plus po połowie wschodniej i zachodniej 10*3*2/2, czyli w sumie 75 m2, co przy u=0,15 daje jakieś 1000 kwh rocznie, przy założeniu, że oszczędzisz połowę, w co nie wierzę ... A raz, że mocno ingerujesz w funcjonalność, bo okna od północy to nie zbrodnia, lepiej się wystrzegać, ale to w końcu dom jest dla nas, a nie odwrotnie. Dwa, mierzysz się z problemami typu napór gruntu i jego wilgoć, Trzy, jak bym się nie pozbawił północnej strony domu i jej cienia, w upały nie wysiedzisz nawet na dobrze zadaszonym południu.
    Czyli pierwszy poważne problemy to napór gruntu i wilgoć.
    Czy zastosowanie materiałów i izolacji jak przy budowie piwnic wystarczy?..

    Co do funkcjonalności domu, to będzie zadanie dla architekta, żeby to odpowiednio rozplanować. Wydaje mi się że jest to do przejścia.
    Masz racje że dom ma być dla nas a nie my dla niego. Tylko żeby było nas wszystkich stać na to co najlepsze dla nas .
    Życzę tego sobie jak i wam również
    Natomiast jeśli chodzi o upały, to zawsze do południa pozostaje strona zachodnia, a po południu wschodnia. Co prawda nie jest to północ ale za to widok dużo lepszy .

    Sprawa budowy jest cały czas otwarta, jestem na etapie koncepcji budynku i na pewno wszystkie te problemy przegadam jeszcze z architektem.

    Warto by było rzeczywiście dobrze policzyć ile można ugrać tą ścianą od północy, i czy ewentualne zyski nie zeżrą większe koszty budowy takiej ściany.
    Z drugiej strony wyrównanie terenu też za darmo nie jest.

    Czy przy takim posadowieniu domu można liczyć że ta ściana północna w lecie będzie choć trochę schładzać budynek?

  18. #18
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Panie TB proszę tylko nie teorie o folii kubełkowej !!!! Jak zapewnić szczelność połączeń foli kubełkowej na łączeniach ???? Jak zapewnić jej szczelność od dołu ( od ławy fundamentowej )????
    Przecież membrana jest sprzedawana w komplecie z uszczelnieniem bocznym, od dołu ( gdy grunt tego wymaga i z listwami. Tylko ktoś kto sie nie zna może sprzedawać samą membranę . No ISOLA ma to w komplecie http://www.isola.no/produkter/grunn/...latedpagestab/

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fundament.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	41,9 KB
ID:	199577
    Cytat Napisał grzes124 Zobacz post
    Tomku, ja nie buduje piwnicy, i wcale się nie dziwie że w Skandynawii, piwnicę robią piwnice obok domu, bo to jest po prostu tańsze rozwiązanie.
    Po co robić pomieszczenie pod domem, które będzie służyło za wielką spiżarnie z niską temperaturą?

    Natomiast u mnie ma to być w całości budynek mieszkalny.
    Dlatego w części domu "pod ziemią" poradziłem zrobić hydroizolację z wentylacją ( jak w dachu - wentylacja kalenicowa) . Odprowadza taka wentylacja ewentualną wilgoć i dobrze transportuje ciepło z gruntu w górę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    a na jakie zyski chlodu liczysz .... i straty ciepla... i dlaczego milaby byc problem jak tyle takich domøw istnieje...

    Tak tylko rozmyslam...
    Na razie też jest na etapie rozmyślania...

    Piszę o problemach wskazanych przez andriuss, natomiast co do ewentualnych zysków, to trzeba będzie to policzyć.
    Nie liczę na cuda, ale im bardziej energooszczędny dom, tym bardziej liczą się te małe zyski.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony