dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Czym obłożyć kominy wentylacyjne oparte na stropie?

    Witam, mam w projekcie kanały wentylacyjne oparte na stropie nad parterem i ich obłożenie ponad dachem zaprojektowane z płytek klinkierowych, ale wyczytałem, że te płytki często odpadają i wykonawca powiedział, że się tego nie podejmie. Murarz chce te kanały obłożyć nad dachem cegłą klinkierową dziurawką a ostatnie cztery warstwy pełną cegłą. Cegły mają się opierać na jakimś stelażu czy podporze wylanej z betonu, ale całość zarówno pustaki wentylacyjne i cegły, którymi ten komin będzie obłożony spiera się na stropie. I tu moja obawa czy taki ciężar nie będzie za duży dla stropu bo pewnie z 200 albo trzysta cegieł pójdzie. Dodam, że mam dwa takie kominy dwukanałowy i trzykanałowy. Komina spalinowego nie biorę pod uwagę bo ma swój fundament, najgorzej te dwa kominy na stropie oparte. Dodatkowych obaw daje mi fakt, że na stropie po zalaniu jest sporo rys i pęknięć. Dużo z nich w miejscu zbrojenia, inne pewnie skurczowe o liniach łamanych w różnych miejscach stropu. Dlatego boję się, że ten strop osłabiony może nie dać rady i pytam doświadczonych forumowiczów czy można tym klinkierem obudować. Może ktoś tak u siebie robił. Chętnie poczytam wszystkie rady i sugestie.

  2. #2

    Domyślnie

    Można jeszcze cegłami połówkowymi - będzie lżejsze o połowę i taniej tez pewnie o połowę, jednak najlepiej to chyba wełną obłożyć lub nie obkładać i struktonitem wykończyć, ładnie wygląda, lepiej moim zdaniem niż oklepana klinkierka i lżejsze, nie wiem czy nie lepiej jednak taką robotę zlecić dobremu dekarzowi podczas wykonywania dachu a nie murarzowi.

  3. #3

    Domyślnie

    Można klinkierem obkładać..w ogóle są zalecenia aby takie pustaki obkładać cegłą, ale mało kto na to patrzy.

    Niekiedy ludzie robią tak że nie wyciągają ponad dach tych pustaków tylko kończą przed dachem a potem rurami wyprowadzają ponad dach, wtedy masz wywietrzniki zamiast komina....w sumie to załatwia sprawę z odpadaniem płytek no i koszty mniejsze,

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Można klinkierem obkładać..w ogóle są zalecenia aby takie pustaki obkładać cegłą, ale mało kto na to patrzy.

    Niekiedy ludzie robią tak że nie wyciągają ponad dach tych pustaków tylko kończą przed dachem a potem rurami wyprowadzają ponad dach, wtedy masz wywietrzniki zamiast komina....w sumie to załatwia sprawę z odpadaniem płytek no i koszty mniejsze,
    Dokładnie masz rację !

    Załatwia to sprawę odpadających płytek... załatwia też sprawę wentylacji, po zainstalowaniu kominków dachowych po prostu nie działa

    Koszty też są niższe, wentylacja nie działa i nie tracimy z domu ciepłego kalorycznego i zawilgoconego "smrodku"

    Pozdrawiam.

  5. #5

    Domyślnie

    Mąż mówi do blondynki.."podejdź zobacz czy migacze działaja a ja je będę włączał "...Ona staje obok i patrzy czy działają i mówi "działa ...nie działa..działa..nie działa"...i nadal samochody produkują..chociaż mają wadliwe migacze

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Witam ja się zapytam o coś innego, mam wybudowane piękne dwa kominy w każdym dymowy i dwa podwójne wentylacyjne. I właśnie nie chciałbym obkładać ich żadnymi płytkami ani cegłą. Czy mogę je ocieplić np. styropianem 5cm na to siatka, klej i tynk mozaikowy.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20130702087.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	198987

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa72_krakow

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Sułkowice
    Kod pocztowy
    34-125
    Posty
    642

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Witam ja się zapytam o coś innego, mam wybudowane piękne dwa kominy w każdym dymowy i dwa podwójne wentylacyjne. I właśnie nie chciałbym obkładać ich żadnymi płytkami ani cegłą. Czy mogę je ocieplić np. styropianem 5cm na to siatka, klej i tynk mozaikowy.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20130702087.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	198987
    Nie styropian, tylko welna. U mnie tez tynk mozaikowy

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa72_krakow Zobacz post
    Nie styropian, tylko welna. U mnie tez tynk mozaikowy
    Może podłączę się do tematu. Czy spotkał się ktoś z wykończeniem a zarazem ociepleniem kominów wentylacyjnych i dymowych - czy to murowanych z pustaków kominowych betonowych/ceramicznych cze kominów z cegły - za pomocą oklejania bloczkami YTONG MULTIPOR ? Oczywiście na powierzchnię oklejoną tym materiałem tynk szlachetny lub inne wykończenie.

    Myślę, że była by to jakaś alternatywa dla obkładania kominów wełną czy styropianem lub ciężkich i zimnych kominów z klinkieru - Multipor ma dobry współczynnik przewodzenia ciepła 0,045, różne grubości od 50 do 180mm, niską masę no i stanowi stabilniejsze podłoże pod tynki cienkowarstwowe niż np wełna bo to jednak materiał mineralny.

    Wszystkie opinie mile widziane, zwłaszcza za i przeciw fachowców co na budowie, remontach i kontroli kominów zęby zjedli

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Mąż mówi do blondynki.."podejdź zobacz czy migacze działaja a ja je będę włączał "...Ona staje obok i patrzy czy działają i mówi "działa ...nie działa..działa..nie działa"...i nadal samochody produkują..chociaż mają wadliwe migacze
    Dowcipy maja swój dedykowany watek:http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C4%85-wieczne

    Tu piszemy m.in. o kominach. I doradzamy jak je zrobić by działały, a nie tylko robiły takie wrażenie...Rura wytknięta nad dachówkę i podłączona do wentylacji, to przykład jak nie powinno się robić.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Witam ja się zapytam o coś innego, mam wybudowane piękne dwa kominy w każdym dymowy i dwa podwójne wentylacyjne. I właśnie nie chciałbym obkładać ich żadnymi płytkami ani cegłą. Czy mogę je ocieplić np. styropianem 5cm na to siatka, klej i tynk mozaikowy.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20130702087.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	198987
    Wełna zamiast styropianu i będzie dobrze. Zgodnie z sugestią Ewy z Krakowa

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    161

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi tak zrobię tylko jeszcze nigdy niczego nie ocieplałem wełną a styropianem tak i mam już niezłą wprawę. Jeżeli wełna to jaka jak się ją klei tzn. czy na placki czy całą się smaruję na jaki klej czy na wełnę siatka, może mnie to ktoś prosto wytłumaczyć. Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Witam, nie mogłem wcześniej się odezwać. Pan od murowania robi też dach i całą resztę. Mówi, że może murować z klinkieru lub obłożyć blachą po ociepleniu styropianem. Przekonuje, że jeżeli klinkier to ciężar nie będzie zbyt duży i strop spokojnie da radę. Ale za nic w świecie nie chce obkładać płytkami ani tynkiem strukturalnym bo jego zdaniem to nie do końca zda egzamin i nie chce bym miał potem pretensje. Oczywiście pustak systemowy będzie wyciągnięty ponad dach a nie jakaś rura. Powoli zaczynam skłaniać się na klinkier bo bardzo mi się takie kominy podobają, ale z ostateczną decyzją czekam. Dzięki za podpowiedzi. Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony