dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Ściany nośne z Bk a akumulacyjnoć ciepła??!!

    Witajcie.
    Buduję dom (murator M71) z BK gr. 600 (ściany nośne) i teraz stoję przed dylematem?
    W tym roku planujemy SSO i za kilka dni wchodzą "dachowniki". Ściany nośne oraz konstrukcyjne wew. wykonane są z BK Solbet 600. W przyszłym roku planuję docieplenie zew. styro 20cm. W tej chwili mam pewien problem bo dom ma być energooszczędny i dorwała mnie "strzyga" o akumulacyjności cieplnej.
    Po założeniu dachu murarze zrobią dopiero ścianki działowe i rozważam opcję zrobienia ich z silki. Wyczytałem, że silka ma b. dobre właściwości akumulacyjne (chyba najlepsze) a BK pod tym względem jest w ogonie, więc może by połączyć te 2 materiały. Z drugiej strony jeżeli planuję 20 cm styro na podłodze i 10cm jastrychu (ogrzewanie podłogowe) to czy ścianka działowa z silki 12 cm będzie miała jakieś znaczenie. W zasadzie to mam wiele opcjonalnych pytań dotyczących tego rozwiązania ale nie chciałbym za bardzo zanudzać.
    Plany parter;
    -ściany zew. 24 Solbet+ 20cm styro,
    -posadzka na gruncie 20 cm styro+ podłogówka+10 cm wylewka,
    Piętro (poddasze użytkowe):
    -10cm styro+ podłogówka+ ok. 8-9cm wylewka betonowa,
    -dach;
    -miedzy krokwiami 20cm wełna+ pod krokwiami 15-20 wełna

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cudów już nie uzyskasz, ale przynajmniej akustyka się poprawi.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedz, czyli sugerujesz , że niewiele zyskuję ale też niewiele tracę? W zasadzie to chyba szala przechyla się po stronie zysków (delikatnie ale się przechyla).

  4. #4

    Domyślnie

    zysków nie będziesz miał wcale, bo akumulacja to nie perpetum mobile , akumulacja poprawi komfort termiczny..bardziej zrównoważona temperatura..ale nie wpłynie na całościowy koszt. W ścianach zewnętrznych materiał akumuluje ciepło i oddaje je w każdą ze stron nie tylko do wewnątrz...a ścianki działowe z racji tego że są w kubaturze budynku wcale nie mają znaczenia dla energooszczędności

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    W pewnym sensie nie rozumiem tego co piszesz albo nie bardzo rozumiesz o co ja pytam. Miałem na myśli, że skoro już nie zrobiłem ścian nośnych z lepszego (pod względem akumulacji) materiału to czy postawienie ścianek działowych z silki poprawi/polepszy akumulację wewnątrz? Bo cieplo jakieś tam do ogrzania domu zostanie wytworzone i teraz przez ściany zew. z BK powoli będzie uciekało ale jakaś jego część zostanie nagromadzona w ŚD z silki a co za tym idzie dłużej będzie się utrzymywało wewnątrz budynku.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    stam222: a jak chcesz ogrzewać dom?

  7. #7

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    no masz swoje przemyślenia i nie czytasz dlatego..
    -akumulacja nie zwiększa energooszczędności (pomijając przenikalność cieplna nawet)
    -ścianki działowe nie zwiększają zysków ciepła

    Ściany z betonów, silikatów aby ogrzać musisz dostarczyć więcej ciepła..inne mniej, więc znaczenia nie ma bo dostarczasz takie same ilości ciepła tylko w różnym czasie. A ściana nie utrzymuje ciepła w środku domu (musiałaby być przegroda próżniowa)..ale wtedy materiał nie ma znaczenia.

    Załózmy że masz dom z BK aby ogrzać dom do 20 stopni musisz rozpalić w piecu i dajmy na to dokładać paliwo co 6h i w 24h zużyjesz 100 jednostek
    Masz silikaty robisz to samo tylko że co 12h i zużywasz również 100 jednostek.

    Przy BK po upływie 6h temperatura spada o 2 stopnie i aby skompensować dogrzewasz o 4 stopnie więcej. Przy silikacie po 12h spada o 2 i dogrzewasz o 4 ..więc masz mniejsze wahania temperatur..tak to jest obrazkowo

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    ja mam wszystkie ściany z silikatów ze względu na akumulacyjność, teraz zastanawiam się czy dobrze że zewnętrzne też. za to wewnętrzne z silikatu to podstawowa zaleta - cisza . kwestia ścian zewnętrznych jest dyskusyjna, w środku wg mnie zawsze lepiej mieć coś cięższego.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Akumulacja jest przydatna, nie tylko patrząc pod kątem stabilizacji temperatury kiedy grzejemy i chcemy, aby było nam ciepło, ale też wtedy, kiedy zależy nam na chlodzie...
    Oczywiście, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku podstawą jest szczelna izolacja, ale akumulacja pozwala dłużej utrzymac oczekiwaną temperaturę.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Akumulacja jest przydatna, nie tylko patrząc pod kątem stabilizacji temperatury kiedy grzejemy i chcemy, aby było nam ciepło, ale też wtedy, kiedy zależy nam na chlodzie...
    Oczywiście, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku podstawą jest szczelna izolacja, ale akumulacja pozwala dłużej utrzymac oczekiwaną temperaturę.
    No i właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem. Swoją drogą o szczelność się tak nie martwię bo chyba 20cm styro i okna w świetle ocieplenia sprawę załatwią, dodatkowo mam już zakopane 80m rury Fi 200 jako GWC i do tego reku...

  14. #14

    Domyślnie

    Tak jak wyżej napisano, dzięki silce przede wszystkim lepsze wyciszenie pomieszczeń, a do tego akumulacja.
    Ja tak zrobiłem, zewnętrzne z ytonga, wewnętrzne z silki.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar stam222
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Poznań
    Posty
    1.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Dzieki Wszystkim za odpowiedzi, tak też zrobię. Żałuję jednak, że na początku nie zająłem się tym tematem (akumulacji) i nie postawiłem nośnych wewnętrznych z silki, przynajmniej takiej jednej pomiędzy salonem a gabinetem będzie to ściana przy kominku, no ale już za późno....
    Pzdr.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony