dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Question jak tanio zapewnić CO i CWU w domu pasywnym ?

    jak w temacie. Chodzi zarówno o koszty instalacji i późniejszą eksploatację.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    jbloch

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    983

    Domyślnie

    Jeśli dom jest pasywny to koszty CO z samej definicji są bardzo małe i tracenie na to czasu i pieniędzy na to żeby je zmniejszyć to moim zdaniem troszkę złe podejście do sprawy.Co innego CWU ale nawet wtedy gdyby ją przygotowywać tylko czystym prądem to też koszta na kolana nie rzucą .Zresztą podobnie jest z domem który ma trochę większe zapotrzebowanie na CO i CWU. Ja miałem dwa lata temu taki właśnie takim tematem - buduje dom mocno energooszczędny , ale jakby tu zbić ile się da koszta CO i CWU , po jakimś tam przemyśleniach , padło na pc , gruntową bo mam dużą działkę.Jak dostałem wstępne wyceny od wielce profesjonalnych firm to bardzo mi wzrosło ciśnienie ,i zacząłem szybko myśleć .Jednak 80000 pln za pc 7 kw to naprawdę dużo pieniążków i w odniesieniu do energooszczędnego, o pasywnym nie wspominając to rzecz nie do przyjęcia. Nie po to walczę o to aby dom zużywał mi jak najmniej kw energii, żeby to wpychać w pc, toż to po prostu bezsens.Zacząłem drążyć temat , jak zrobić część prac przy instalacji pc samemu, następnie zacząłem szukać tańszych pc tzw polskich, ale cena jeszcze mi nie odpowiadała, i tak (i tu mi się jak zwykle dostanie, ale co tam ,jestem na chorobowym ,po wypadku samochodowym, nic robić nie mogę , ale trochę w klawiaturę mogę postukać) doszedłem do chińszczyzny..Kupiłem o mocy deklarowanej przez producenta 2 razy większą niż mi była potrzebna, za śmieszne pieniądze ją własnoręcznie zainstalowałem , i mimo wszystkim i wszystkiemu dwa sezony działa .Działa tak , że w przyszłym roku chyba zacznę się nimi zajmować zawodowo. Przez te dwa sezony poznałem tą pc na wskroś , troszkę ją teraz z tuninguję , przetestuję jeszcze ten nadchodzący sezon grzewczy.
    Przez te dwa lata chińczycy troche poprawili tą pc , teraz są te gruntowe pc wyposażone fabrycznie w falownik i sterownik posiada funkcję sterowania CO CWU, przynajmniej tak twierdzi MEETING-POLAND a i cena 4200pln netto za pc 7 kw (UWAGA 7 KW PRZY ZASILANIU DZ 14*C) to cena do przyjęcia przy mocno energooszczędnym domu.Taka pc naprawdę pozwala spokojnie trzykrotnie zmniejszyć ,i tak przecież małe koszta CO i CWU przy kosztach inwestycyjnych na niskim poziomie.
    142 m2 po podłodze,użytkowa 119, 45 cm styro w podłodze,20 styro ściana + beton komórkowy odm 350, strop JS, okna MS szyba 0,6 ,dach -skosy 40 cm wełny,sufit 60 cm wełny docelowo, WM, GWC rurowy, POŚ,
    PC gruntowy Meeting - obecnie zastąpiony inwerter gruntowy 5 kW ,,tymi recami"zrobiony SCOP 5,5-6, wszystko na prąd, brak kominów, projekt Mały D06 wariant 2.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Mieli się wypowiedzieć eksperci firmy PROCYON ...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    To prawdziwy problem... łatwo tu przeinwestować. Mały kominek do dogrzewania powietrza, które i tak rozniesie po domu system wentylacji mech... plus nagrzewnica elektryczna kanałowa, gdy się nie chce rozpalać w kominku a temperaturka spadnie poniżej 20*C ? Zyski solarne to prawdziwe cudo

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Kominek w pasywnym ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No właśnie, komin potraktować jako element przegrody zewnętrznej i zaizolować go.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  7. #7

    Domyślnie

    szczelna instalacja, odpowiednia izolacja, i można instalować kominek w pasywnym. nie ma nigdzie zapisu, że jest to zabronione. już pojawiły się całe serie wkładów kominkowych dedykowane specjalnie do takich budynków. ceną nie odbiegają od wkładów "mniej szczelnych" znacznie.

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  8. #8

    Domyślnie

    A co z CWU w takim pasywnym/mocno energooszczędnym?

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  9. #9

    Domyślnie

    mialem te same dylematy zanim zaczelem budowac swoj dom pasywny . Pierwsza rzecza jaka trzeba zrobic to wykonac obliczenia najlepiej w PHPP. w naszej strefie klimatycznej ogrzewanie samym powietrzem domu odpada z wzgledu na gorny granice temp. powetrza tj: 52 oC . Co innego w Niemczech, oni przyjmuja wyzsze temperatury obliczeniowe i przez to maja mniejsze straty ciepla. Juz na etapie obliczen wynka ze temp max 52 oC nadmuchu nie pokrywa strat ciepla domu przy ekstremalnych temperaturach. Konieczne jest zainstalowanie dodatkowego zrodla cepla . Ja sie zdeycydowalem na ogrzewanie podlogowe (80% powierczni uzytkowej) zasilane pompe ciepla Europa mini EWP firmy ochsner o mocy 3kW z dwoma kolektorami ziemnymi (bezposredni parownik) podlaczona do zbiornika kombiwalentnego 500 Ltr. Ogrzewanie te bedzie jeszcze wspomagane kolektorem prozniowym o pow 4 m2 . Koszt pompy + kolektory ziemne to okolo 15.000 zl, montaz wykonalem w wlasnym zakresie. Podczas ostatniej zimy utrzymywalem temperature wewnatrz domu na poziomie 15 oC (dom nie jest jeszcze zamieszkany, jestesmy na etapie wykonczenia). Pompa nie miala problemu z uzyskaniem i utrzymanie temperatury 55 oC w zasobniku przez okres "grzewczy" tj grudzien i styczen . 5 lutego pompa sie wylaczyla na dobre bo dom juz mial wystarczajace zyski ciepla z slonca w ciagu dnia. Prawda jest ze nie bylo zuzycia CWU ale z drugiej strony to brakowalo ciepla bytowego ktore stanowi wartosc okolo 30 % calego dostarczanego ciepla.
    Temat wyregulowania ogrzewania podlogowego tj: ustawienie temperatur i przeplywow to juz osobny rozdzial, w tym sezonie nie udalo mi sie go do konca opanowac z wzledu na to ze dom nie byl zamieszkany.

    Dodatkowo mam jeszcze zamontowana nagrzewnice wodna w kanale nadmuchu, i tak jak wspomnialem ogrzewania bedzie wpomagane dodatkowo panelem solarnym w okresach jesienno wiosennych .
    Co do zainstalowanej pompy to nie mam zadnych zastrzezen, proste nieskomplikowane urzadzenie i jestem z niej zainstalowany. Gorzej jest z serwisem Ochsnera w Polsce, tzn kompletny brak kompetencji czyli typowo po polsku. W moim przypadku dostarczyli kolektor ziemny nienapelniony srodkiem chlodniczym i nie chcieli uznac tego jako reklamacji. W koncu pojawil sie na budowie pseudofachowiec ktory chcial napelnic ten kolektor solanka!! Ostatecznie sam zorganizowalem fachowca i napelnlem na swoj koszt. Kosztow Ochsner mi nie zwrocil.
    W wlasnym zakresie wykonalem:
    GWC - 60 mb,rozprowadzenie przewodow wentylacji oraz montaz reku, instalacja pompy cieply wraz z montazem kolektorow, kompletna instalacje w kotlowni.
    Podlogowke oraz montaz rozdzielacza zlecilem fachowcowi
    Kombinuje jeszcze jakby tutaj najtaniej odzyskac ciepla z powietrza wyrzucanego przez REKU przy sredniej wydajnosci 200 m3/h. Kupno gotowego urzadzenia za 4.000,00 zl nie ma ekonomicznego uzasadnienia, moze uda mi sie cos samemu zbudowac,

    Pare razy odwiedzilem targo domow pasywnych i rozmawialem z uzytkownikami domow pasywynch, stanowczo odradzali mi wykonania ogrzewania tylko nadmuchowego. Problem sa mrozne pochmurne dni , powietrze jest zlym medium do transportu ciepla.


    Dane domu: pow.178 m2, Kubatura 560 m3, orientacja poludniowa
    GWC, rekuperacja, pompa ciepla.
    obliczeniowy wskaznik na zapotrzebowanie energi do grzania 7kWh/m2*a
    wynik proby cisnieniowej 0,5 h^(-1)

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

  10. #10
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek, którzy starają się do dofinansowanie dla NF15, będą mieli w domu kominek. Czy ten wybór nie przeszkodzi w uzyskaniu szczelnego budynku?



    Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

    Czekamy na Wasze pytania na temat domu pasywnego. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

    Dostępne w wersji mobilnej

    Poleć znajomemuPoleć znajomemu  
    Dodaj do kontaktów Dodaj do ulubionych      

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony