dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
 1. #1

  Domyślnie Tynk zewnetrzny - co i dlaczego

  Jestem teraz na etapie wyboru materialu na tynk zewnetrzny. Najpierw mi radzono tynk akrylowy, ale teraz po wielu rozmowach chyba zdecyduje sie na mineralny z malowaniem. Zaleta akrylowych jest odpornosc na zmywanie, ale mineralne maja podobno wiecej zalet tylko ich odporosc na czynniki zewnetrzne jest gorsza. Po pomalowaniu jesdnak ta wada znika. Dodatkowym plusem malowania jest mozliwosc ustalenia koloru w ostatniej chwili na budynku. Przy zamawianiu gotowego koloru nie ma sie gwarancji na odpowiednie dobranie barwy. Co wy na to, jakie sa wasze doswiadczenia i z tynkami i z farbami.

 2. #2

  Domyślnie

  Jestem na tym samym etapie. Trzeba też brac pod uwagę jakie masz ściany . Jeżeli jednowarstwowe - wszystkie tynki akrylowe zniszczą ich paroprzepuszczalnośc - jak dom ocieplony - to takie akrylowe lub silikonowe chyba lepsze.
  Pozdrawiam Marzena

 3. #3

  Domyślnie

  Sciane mam z bloczkow gazobetonowych24 + styropian12 + klej z siatka.

 4. #4
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
  Zarejestrowany
  Jul 2003
  Posty
  12.633

  Domyślnie

  Też mnie bardzo ten temat interesuje.
  Czym się różni: tynk mineralny + farba
  tynk silikatowy, tynk silikonowy?
  Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

 5. #5

  Domyślnie

  U nas na scianie 24 cm z Ytonga + 12 cm styropianu jest tynk mineralny biały. Od razy było wiadomo, że pomalujemy farmą silikonową. W ostatniej chwili zmieniliśmy kolor elewacji z białego na waniliowy dobierając kolorową farbę.

 6. #6

  Domyślnie

  My też musimy wybrać tynki zewnetrzne. Forumowicze piszcie!
  A co z cenami, który najtańszy, który najdroższy?

 7. #7

  Domyślnie tynk kolorowy

  Mam tynk mineralny, mówią, że najlepiej położyć na to tynk mineralny kolorowy. podali cenę 11 zł za m2 baranek lub kornik do wyboru kolor wg palety kolorów.
  Pozdrawiam

 8. #8

  Domyślnie

  Co Ja wiem:
  1. Tynk akrylowy jest 150% drozszy od mineralnego.
  2. Koszty malowania i farby + tynk mineralny nie sa w stanie przekroczyc kosztow tynku akrylowego.
  3. W sprzedazy sa coraz lepsze farby a dzieki temu tynk i kolor moga byc bardziej odporne na warunki atmosferyczne niz tynk akrylowy.
  4. Wykonawca polecal mi tynk firmy Ceresit, odradzal Atlasa ( zle doswiadczenia ).
  5. Cena tynku akrylowego Ceresit na 180m2 (bialy) to koszt 2000zl, ale w innej hurtowni za to samo powiedzieli mi cene 3400zl ?

  Czego nie wiem:
  1. Nie znalazlem porownania wlasciwosci tynku akrylowego i mineralnego.
  2. Nie znalazlem porownania producentow tynkow.

 9. #9
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
  Zarejestrowany
  Jul 2003
  Posty
  12.633

  Domyślnie

  Tynk mineralny kładzie się na wełnę, a akrylowy na styropian.
  Dlaczego?
  A co się stanie gdy się da odwrót?

 10. #10

  Domyślnie

  Oto co znalazlem w internecie na innych stronach:
  http://maurycy.atlas.com.pl/Ekspres....niowe&Count=10


  RÓŻNICE MIĘDZY TYNKAMI MINERALNYMI A AKRYLOWYMI

  Na elewacji mojego budyku chcę wykonać tynk szlachetny. Jaka jest różnica pomiędzy tynkami mineralnymi a akrylowymi?

  Zasadniczą różnicą między tynkami mineralnymi a akrylowymi jest inne spoiwo. W przypadku tynków mineralnych podstawowym spoiwem jest cement, akrylowych – żywice akrylowe.
  Tynki mineralne są tańsze, ale z uwagi na to, że są produkowane w postaci suchej masy, wymagającej zarobienia wodą i wymieszania na budowie, trudniejsze i bardziej pracochłonne w wykonaniu w porównaniu z tynkami akrylowymi. Wymagają one również ściślejszego reżimu technologicznego (dokładne dozowanie wody, odpowiednie warunki atmosferyczne) – dotyczy to zwłaszcza tynków kolorowych.Tynki mineralne występują jedynie w jasnych pastelowych kolorach.
  Tynki akrylowe są droższe, ale ich kolorystyka jest znacznie bogatsza (w ofercie firmy Atlas oprócz koloru białego znajduje 120 bardzo ładnych, w tym również intensywnych kolorów). Tynki akrylowe sprzedawane są w postaci gotowej masy, wymagającej jedynie wymieszania przed nakładaniem. W efekcie tego ich wykonanie jest łatwiejsze, mniej pracochłonne, zmniejszone jest ryzyko popełnienia błędów technologicznych. W porównaniu z mineralnymi, tynki akrylowe są również bardziej odporne na przebarwienia spowodowane zmiennymi warunkami podczas wiązania wyprawy. Z kolei mają one mniejszą paroprzepuszczalność, co niekiedy ogranicza możliwość ich zastosowania. Tynków akrylowych nie można np. stosować w systemach dociepleń na bazie wełny mineralnej.
  Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, trudno jest więc jednoznacznie stwierdzić, który tynk jest lepszy mineralny czy akrylowy.
  Wszystko zależy od przyjętego kryterium porównania.
  Jeżeli za kryterium przyjmie się cenę lub paroprzepuszczalność, lepszym rozwiązaniem jest tynk mineralny. Jeżeli kolorystykę lub łatwość i pracochłonność wykonania, to przewaga jest po stronie tynku akrylowego. Jak zwykle więc ocena i ostateczny wybór należą do klienta.

  mgr inż. Grzegorz Wincek
  Wielkopolskie CDB Atlas


  WYBÓR TYNKU NA SYSTEMIE DOCIEPLEŃ

  Jaki tynk lepiej zastosować przy docieplaniu domu jednorodzinnego za pomocą styropianu: mineralny czy akrylowy?

  Najpopularniejszymi rozwiązaniami wykończenia elewacji w przypadku docieplenia ścian płytami styropianowymi jest zastosowanie cienkowarstwowych tynków strukturalnych. Najczęściej są stosowane dwa rodzaje tynków: tynki mineralne i akrylowe, różniące się rodzajem spoiwa, właściwościami i postacią w jakiej są dostarczane na rynek.
  Tynki mineralne oparte na spoiwie cementowym występują w postaci sypkiej jako produkt do wymieszania z wodą, natomiast tynki akrylowe w których spoiwem jest żywica akrylowa, występują w postaci gotowej do użycia pasty.
  Tynki mineralne ze względu na spoiwo cementowe mogą być barwione jedynie na jasne, pastelowe kolory, gdyż zbyt duża ilość pigmentów może pogorszyć ich wytrzymałość. W celu uzyskania intensywniejszej kolorystyki powierzchnię tynku można przemalować stosując nowoczesne farby silikatowe lub silikonowe oferowane przez firmę ATLAS. Takie wykończenie elewacji nadal jest konkurencyjne cenowo do elewacji wykonanej przy użyciu tynków akrylowych, gdyż tynki mineralne są znacznie tańsze od akrylowych. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest uzyskanie dodatkowej powłoki zabezpieczającej system.
  Komu jednak zależy na produkcie od razu gotowym do użycia i możliwości zastosowania tynków o intensywnej kolorystyce bez potrzeby malowania elewacji powinien skorzystać z tynków akrylowych. W przeciwieństwie do tynków mineralnych, można bez szkody dla ich wytrzymałości barwić na dowolny kolor (firma ATLAS oferuje 121 kolorów). Należy jedynie uważać na najciemniejsze odcienie, gdyż zastosowanie ich na nasłonecznionych częściach elewacji, może spowodować nadmierne nagrzewanie się powierzchni ściany i blaknięcie kolorów. Tynki akrylowe odznaczają się dużą wytrzymałością i hydrofobowością. Natomiast tynki mineralne zyskują na wytrzymałości wraz z upływem czasu dzięki procesowi karbonizacji wapna.
  Decyzję o rodzaju tynku, należy więc podjąć kierując się oceną kosztów, zamierzonym efektem wizualnym i trwałością produktów.

  mgr inż. arch. Sylwester Ślęczek
  Małopolskie Centrum Doradztwa Budowlanego Atlas

 11. #11

  Domyślnie

  Cytat Napisał Sonika
  Tynk mineralny kładzie się na wełnę, a akrylowy na styropian.
  Dlaczego?
  A co się stanie gdy się da odwrót?
  na styropian mozesz położyc każdy tynk - mineralny, akrylowy, silikatowy i silikonowy, z tym że te ostatnie kosztuja ok 20zł/m2 i płacą tką cene przy styropianie nie wykorzystasz najważniejszego - paroprzepuszczalności tych tynków. Po co Ci paroprzepuszczalny tynk na styropianie, który pary nie przepuszcza? Również tynk mineralny jest tynkiem paroprzepuszczalnym, ale kosztuje on ok 8zł/m2, i jeżeli się go wybiera to właśnie z powodu ceny.
  natomiast tynk akrylowy na wełnę - w sumie można , tylko po co bulić 30%drożej za materiał izolacyjny, żeby potem przykryć go materiałem nie przepuszczającym pary? Jeżeli chcesz na wełne dać lepszy tynk niż mineralny - daj silikonowy ,lub silikatowy. Cena nieznacznie wyższa od akrylowego (ok. 5zł/m2) a są to tynki dużo lepsze, i co najważniejsze przy wełnie - paroprzepuszczalne.
  niech się stanie jasność, to było dobre...

 12. #12
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
  Zarejestrowany
  Jul 2003
  Posty
  12.633

  Domyślnie

  Dzięki, już mi sie trochę rozjaśniło w głowie.Niektóre wątpliwości jeszcze pozostały:
  1.Czym jednak różnią się tynki silikonowe od silikatowych?
  2. Jaka wersja lepsza - mineralny + farba, czy silikonowy/silikatowy?
  3. Który producent jest wart polecenia?
  4. Ile czasu trzeba odczekać między położeniem tynkiu mineralnego, a pomalowaniem go? Czy to wogóle ma znaczenie?

 13. #13

  Domyślnie

  Rozmawialem z wykonawca tynku.
  1. Na styropian nie ma znaczenia co sie kladzie. Przy tynku mineralnym i kolorze bialym jest mozliwosc doboru koloru a jest to najwazniejsza sprawa. Ile domow stracilo na atrakcyjnosci z powodu "brzydkiego" koloru. Bedac w kilku domach pytalem sie jaki kolor wybrano np. numer. W tych domach gdzie tynk kolorystycznie pasowal powiedziano mi, ze kolor byl dobierany a dom byl malowany.
  2. Malowanie farba akrylowa mozna wykonac po 2tygodniach od polozenia tynku mineralnego. Przy farbach silikatowych mozna po 2 dniach.
  3. Roznorodnosc farb zacheca do wyboru raczej polaczenia tynku mineralnego + farba w przypadku nakladania na styropian.

 14. #14
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
  Zarejestrowany
  Jul 2003
  Posty
  12.633

  Domyślnie

  Dzięki,
  My mamy dom ocieplony wełną, to które rozwiązanie jest w tym przypadku najlepsze?
  Który producent jest dobry?
  Jaki jest Baumit?

 15. #15

  Domyślnie

  Dowiadywalam sie o ceny samego materialu. Wyszlo mniej wiecej tak: mineralny +farba silikonowa - material okolo 15 zl/m2
  akrylowy - okolo 13zl/m2, silikatowy - okolo 16 zl/m2
  silikonowy - 26zl/m2

 16. #16

  Domyślnie

  niesmialo polece posty ktore pisalem w zeszlym roku:

  http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

  http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

  http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

  no i

  http://murator.com.pl/forum/viewtopi...ighlight=tynki

  generalnie przewaga zestawu t.mineralny + farba to CAŁKOWITA NIEPALNOŚĆ SYSTEMOWA - dlatego takie systemy to jedyne posiadające takowe papiery dla spółdzielni.

  Za to wadą t.mineralnego którego nie zlikwiduje żadna farba (nawet silikonowa) to jest kruchość powstająca z wiekiem czyli podatność na pękanie w wyniku uderzenia np. trzonkiem grabi czy drabiną opartą o dom.

  Jeśli są jakieś pytania to proszę pisać
  =============================
  Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

  Masz pytania pisz śmiało

  Szczegóły i kontakt w moim profilu!
  =============================

 17. #17

  Domyślnie

  Czy zatem jeśli mam podobna ofertę cenową lepiej wybrać tynk silikatowy niż mineralny cienkowarstwowy; taki zwykły i farbę silikonową?
  Będziemy mieli mur trójwarstwowy z wełną. na zewnątrz pustaki z ceramiki tradycyjnej. Czy oprócz tynku np. silikatowego coś jeszcze trzeba będzie na tę ścianę polożyć? Jakieś siatki, subst. gruntujące, farby itp., czy też sam tynk i już?

 18. #18

  Domyślnie

  Cytat Napisał bobo30
  Czy zatem jeśli mam podobna ofertę cenową lepiej wybrać tynk silikatowy niż mineralny cienkowarstwowy; taki zwykły i farbę silikonową?
  Będziemy mieli mur trójwarstwowy z wełną. na zewnątrz pustaki z ceramiki tradycyjnej. Czy oprócz tynku np. silikatowego coś jeszcze trzeba będzie na tę ścianę polożyć? Jakieś siatki, subst. gruntujące, farby itp., czy też sam tynk i już?
  Przy wełnie tylko t.mineralny+farba (silikatowa a nie silikonowa) da pełen atest niepalności. T.silikatowy jest trudnopalny a nie niepalny

  Oczywiście na wełne idzie klej + siatka + grunt pod tynk + tynk:
  a. mineralny + grunt pod farbe + farba silikatowa/ew. silikonowa
  lub
  b. silikatowy

  Jeśli "niepalność" nie jest piorytetem to lepiej zastosować b. czyli t.silikatowy w kolorze. Będzie taniej bo odpadnie koszt robocizny dla malowania

  Jeśli "niepalność" jest piorytetem no rozwiązanie a.

  Nie piszę o paroprzepuszczalności bo w obu wypadkach wynik jest podobny. Za to stanowczo nie należy używać t.akrylowego lub mineralno-polimerowego (takich które są w dużej gamie kolorów)

  Wszystko zależy od tego co dla kogo jest ważniejsze
  =============================
  Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

  Masz pytania pisz śmiało

  Szczegóły i kontakt w moim profilu!
  =============================

 19. #19

  Domyślnie

  A czy zwykły tynk wapienno-piaskowy można pomalować? Jaką farbą?
  No bo jednak trzy razy taniej to trzy razy taniej, a na dodatek ja mam ścianę jednowarstwową, więc niech sobie pooddycha.

 20. #20

  Domyślnie

  Cytat Napisał Dyletant
  A czy zwykły tynk wapienno-piaskowy można pomalować? Jaką farbą?
  No bo jednak trzy razy taniej to trzy razy taniej, a na dodatek ja mam ścianę jednowarstwową, więc niech sobie pooddycha.
  Można
  Jeśli chce Pan żeby oddychała to farba silikatowa(krzemianowa)
  lub ew. silikonowa (mniej oddycha niż silikatowa ale więcej niż akrylowa) za to jest "samozmywalna" czyli posiada właściwości które utrudniają osadzanie się kurzu oraz pod wpływem deszczu krople same się skraplają i spływają - oczywiście nie zastąpi to umycia elewacji. Jednak różnica po 2-3 latach jest widoczna na korzyść czystości elewacji pomalowanej farbą silikonową.

  =============================
  Docieplasz dom??? Tynki, styropian i ...

  Masz pytania pisz śmiało

  Szczegóły i kontakt w moim profilu!
  =============================

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony