dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie usprawnianie wentylacji grawitacyjnej

    postanowilem ze w moim pzyszlym domu bedzie wentylacja grawitacyjna ale
    ma swoje wady z ciagiem i zaleznie od np wiatru moze wpychac powietrze do srodka, czy ktos ma moze do wentylacji graw. dolozony centralny wentylator wyciagajacy i czy jest sens jak to dziala?

    zalozenie to :
    -latwa konserwacja ,
    -usprawnienie ciagu went, graw.
    -niski pobor energii
    -maly halas

    myslalem nad reku ale ni chce sie bawic w szczelnie zamkniety dom i czyszczenie grzybow i mikro z kanalow wyc, i nawiewnych


    znalazlem cos takiego

    http://www.aereco.com.pl/page/data/p...am/pdf/VAM.pdf

    pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.195

    Domyślnie

    Zalecam odpoczynek, pół litra i zastosowanie rozumu...

    Jak se to, co pokazujesz, masz zamiar uruchomić?
    Bez kanałów?

    Te 200m3 w szczycie da Ci pełen luksus?

    A jak już te kanały wywiewne założysz, to Ci tylko nawiewnych braknie i miałbyś mechaniczną, której już połowę planujesz...
    Mało poczytałeś. Mylisz klimatyzację i nadmuchowe ogrzewanie z wentylacją mechaniczną.
    Adam M.

  3. #3

    Domyślnie

    jak nie umiesz czytac to nie odpisuj oki?

    bede mial niewykorzystany kawalek poddasza gdzie moge to umiescic i rurami ktore normalnie przechodzily by przed dach w rozwiazaniu wyprowadzen wentylacji grawitacyjnej,, moge te rury skierowac do tego mechanicznego pudelka ktore ma miec tylko jeden cel, wyciagac powietrze np 150m3/h ze wszystkich kanalow wentylacyjnych ktore beda do niego wpiete czyli , kuchnia lazienka sypialnie etc,

    chcialbym zapytac sie czy takie rozwiazanie wentylacji mechanicznej, ktora moze niefortunnie nazwalem ulepszeniem grawitacyjnej i od razu zostalo to ostro skrytykowane, czy ten rodzaj wentylacji jest faktycznie cichy wygodny i latwy w eksploatacji?

    pozdrawiam

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.195

    Domyślnie

    Jak nie umiesz se poczytać to takich pytań nie stawiaj oki?

    "czy ten rodzaj wentylacji jest faktycznie cichy wygodny i latwy w eksploatacji? "

    Po tysiąckroć NIE. I po tysiąckroć tu dyskutowano czemu...
    Adam M.

  5. #5

    Domyślnie

    mikson

    Spokojnie. Adam_mk ma rację - zapomniałeś o nawiewie. Jak to mówią niektórzy? Wywiew to druga połowa wentylacji - czy jakoś tak.

    Ale dobrze kombinujesz. Bo prawie wszyscy dostrzegają tylko jedną alternatywę, że albo grawitacyjna albo reku. A przecież może być także mechaniczna bez reku. Gdy przy grawitacyjnej nawiewem są nieszczelne okna lub nawiewniki podokienne, to chłodu z napływu świeżego powietrza raczej się nie odczuwa i wręcz zapomina o tym. Ale oczywiście nawiew jest i być musi. Gdy zaś chce się nawiewać mechanicznie, to trudniej nawiewać powietrze w taki rozproszony sposób. Przeczytaj jak ja rozwiązałem ten problem. Może coś z tego wykorzystasz u siebie.

    Otóż w chałupie wymieniłem okna na antywłamaniowe bez możliwości rozszczelnienia i nie dałem żadnych nawiewników podokiennych. Ale z zewnątrz dałem rurę fi200 z wylotem pod kominek (podkreślam - nie do wkładu ale pod wkład), którą napływa świeże powietrze z zewnątrz hurtem dla kominka i dla całego domu. Dom nie jest duży. Szacuję, że przez tę rurę napływa łącznie do 300m3/h. Ale to wystarczy. Zwykle napływa mniej. Świeże powietrze dostaje się do sieci DCP z kominka, gdzie po zmieszaniu się z powrotnym jest rozprowadzane mechanicznie do wszystkich pomieszczeń niezależnie czy kominek grzeje czy nie. Gdy nie grzeje, to z przepływem ca 400m3/h, gdy grzeje to ca od 700 do 1200m3/h w zależności od stopnia jego rozpalenia. Chodzi o to aby temperatura nawiewu nigdy nie przekroczyła 45stC.
    Taki jest nawiew. A co z wywiewem? Też mechaniczny. Z kuchni okapowy (wymontowany z okapu) wentylator jest na strychu, gdzie w zwykłym kanale wywiewu grawitacyjnego z kuchni dałem poziomą przegrodę. Spod niej wentylator ciągnie, a wypuszcza nad nią na zewnatrz. Natomiast jako wyciąg z łazienek zastosowałem taniutki wentylator domowy zainstalowany podobnie jak ten okapowy też na strychu w sąsiednim wolnym kanale wywiewnym. Przy czym ponieważ łazienki nie miały własnych wyciągowych kanałów grawitacyjnych (ba! - taki to był dom), więc musiałem pociągnąć z nich wywiew kanałami elastycznymi do wentylatora a z niego dopiero wspomnianym kanałem na zewnątrz.

    Dodam, że większość powietrza kominek zaciąga nie salonu ale z korytarza, więc w salonie jest zawsze nadciśnienie, bo nawiew z sieci DCP to zapewnia. I powietrze z salonu uchodzi głównie do kuchni przez kratkę w ścianie, skąd też dużą kratką w ścianie na korytarz, a stamtąd z powrotem do kominka. Również nawiewane do sypialni uchodzi kratkami w ścianach na korytarz i też do kominka. Taka jest cyrkulacja.

    Wentylacji grawitacyjnej nie należy łączyć z mechaniczną. U mnie to jest spełnione - grawitacyjnej nie ma.
    Ale też jest jeszcze inna zasada - nie należy wyciągać mechanicznie powietrza z pomieszczenia w którym jest palenisko pobierające powietrze do spalania z tego pomieszczenia. U mnie też tego nie ma, bo w salonie nie ma żadnego wyciągu, a kominek pobiera 3/4 powietrza z korytarza, a tylko około 1/4 z salonu, a mniej więcej 1/2 powietrza jest nawiewana do salonu właśnie z sieci DCP, więc dlatego w salonie jest zawsze nadciśnienie.

    Zdaję sobie sprawę, że opis może być niezrozumiały. Umieściłem go w tym wątku jednak po to, abyś mikson zdał sobie sprawę, że wentylację można rozwiązać bardzo różnie (jeśli inaczej niż grawitacyjnie), jednak te rozwiązania są skomplikowane. Nie można w tych rozwiązaniach popełniać elementarnych pomyłek np. zapomnieć o nawiewie świeżego powietrza z zewnątrz w ogóle.

    Reasumując - możesz sobie zrobić stosunkowo tanio wentylację mechaniczną bez reku. Wentylatory mogą kosztować znacznie mniej niż ustrojstwo z podanego przez Ciebie linku. Natomiast będzie Cię to jednak dużo kosztować - ale nie pieniędzy tylko po prostu wiele czasu na zgłębienie wiedzy o wentylacji i zaprojektowanie jej tak, aby działała dobrze. A może zleć to komuś (projekt), a potem zrób sam. Ja z góry rezygnuję. Ale są inni znacznie lepsi ode mnie.

    Pozdrawiam
    Jeż

  6. #6

    Domyślnie

    Jeż bardzo dziekuje za odpowiedz, oczywiscie zgadzam sie z tym ze najlepiej dac to specjaliscie do zaprojektowania , jak najbardziej
    , czy uwazasz ze ewentualnie dodatkowe wentylatory kratkowe moga wzmocnic dzialanie went. grawitacyjnej? czy oprocz halasu nie sa efektywne,


    do Adam_mk
    nawet jezeli masz racje, a sadze ze i masz, to nie upowaznia Cie do udzielania mi odpowiedzi w tonie wszechwiedzacego guru tego forum ktory naklepal 3tys postow , oby tresciwych a nie jak te w tym watku, bo bylo pisane 100razy o tym, bylo i bedzie , jest milion postow w ktorych sie pojawia haslo went. mech i nie zamierzam wszystkiego czytac bo nie mam na to czasu ale jezeli Ty masz czas to moze podepnij najbardziej popularne watki na sztywno zeby sie pokazywaly po wejsciu do odpowiedniego dzialu i bedzie po sprawie, uprosci to wyszukiwanie, skroci czas odszukiwania odpowiedniej informacji

    pozdr

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.195

    Domyślnie

    Witaj
    Przeczytaj swój PIERWSZY post. Zobacz na co kładłeś nacisk.
    Ja wyczytałem tak:
    "myslalem nad reku ale ni chce sie bawic w szczelnie zamkniety dom i czyszczenie grzybow i mikro z kanalow wyc, i nawiewnych "

    To od razu skierowało sprawę na tory : zabija i szkodzi czy nie zabija i nie szkodzi.
    Te inne sprawy, które poruszasz, to zostały wspomniane dopiero potem.

    Pokazałeś skrzynkę rozprężną. Bardzo ciekawe jest jak bez budowania kanałów którym podobno trzeba (jak napisałeś) zapewnić "czyszczenie grzybow i mikro z kanalow wyc, i nawiewnych " chciałeś ją zastosować?
    Dałeś mało informacji i sporo emocji. Teraz , bez znajomości tego co napisałem, koronnym Twoim argumentem staje się ilość postów jakie "popełniłem" ("oby tresciwych").
    Dodatkowo jeszcze podkreślasz swą roszczeniową postawę akcentując, że "nie zamierzam wszystkiego czytac bo nie mam na to czasu"
    TO CO TY TUTAJ ROBISZ?
    Zazwyczaj ludzie tu przychodzą czytać do bólu, a jak nie znajdą, to pytać co i jak w ich przypadku. Także żeby napisać jak im się udało rozwiązać taki czy inny problem o który ktoś pyta.
    Po gotowca to idź sobie do odpowiedniego majstra i zabierz ze sobą odpowiednią kasę...

    Adam M.

    Tak sobie myślę, że zaczynam Cię nie lubieć. Ciekawe czemu...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Adam, bez nerw

    Wiecie, my zainstalowaliśmy mechaniczny nawiew 2 lata po wybudowaniu domu.
    Stwierdziłam, że mamy za malo powietrza, rano szyby parują.
    Zastosowaliśmy wentylator kanalowy połączony z nagrzewnicą. Zostały poprowadzone rury podloga poddasza, i zrobione otwory w sufitach.
    Jesienia i wczesna wiosną włączamy to ustrojstwo i jest gut.

  9. #9

    Domyślnie

    dziekuje Majka, krotko i na temat i taka informacje tez chcialem dostac ,
    a jak z glosnoscia czy slychac wentylator jak pracuje np w pomieszczeniu nad lub obok? czy tylko sluchac jakis szum przez kanaly wentylacyjne?


    Adam,
    dzieki za informacje, czytam forum, staram sie wertowac tylko wez poprawke na to, ze zeby przekopac "ta skarbnice wiedzy" to trzeba dysponowac duzym zasobem czasowym a takiego nie posiadam w nadmiarze, bo forum to jest potezne i faktycznie posiada duzo informacji , czesto powielajacych sie watkow, byc moze po raz n-ty jak ten ,, ale widac nie ma sztywneych regol forumowych okreslajacych pisanie n-ty na ten sam temat, byc moze tacy jak ja tworza balagan na forum, zgodze sie , ale w takim wypadku powinny byc bardziej wyszczegolnione dzialy aby w nich scislej sie poruszac w obrebie odpowiedniego tematu ktory nas interesuje co pomoglo by tez zawezic obszar wyszukiwania,

    jak bede mial juz zebrane pewne cenne informacje to napewno zglosze sie do fachowca w celu montarzu takowego rozwiazania majac juz o czyms takim pojecie, a nie bedac przy tym nabity w butelke

    jezeli nie masz ochoty to nie pisz w tym watku naprawde , nie musimy strzepic bez sensu jezyka, sam zapoczatkowales nie mila atmosfere w swojej wypowiedzi i bynajmniej nie chcesz z tego tonu popuscic , wiec jezeli mozesz to chcialbym abys zakonczyl swoje cenne rady,

    lubic sie nie musimy widac swiat tak jest zbudowany

    pozdr

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikson
    czy uwazasz ze ewentualnie dodatkowe wentylatory kratkowe moga wzmocnic dzialanie went. grawitacyjnej? czy oprocz halasu nie sa efektywne?
    mikson
    Są efektywne, ale możesz nie wzmocnić a tylko całkowicie zastąpić, bo nie wolno łączyć w mieszkaniu wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. I nie chodzi tylko o przepisy. Są jednoznaczne. Chodzi przede wszystkim o to, że wentylacja wyciągowa jest wentylacją podciśnieniową, więc włączając jakiś wentylator w jednej kratce wywiewnej a nie włączając w innej, w tej innej powstanie cofka i brudy gromadzone w kanale cofniesz do mieszkania. Zwykły okap kuchenny włączony przy zamkniętych oknach jest właśnie takim fatalnym rozwiązaniem przy wentylacji grawitacyjnej. Dlatego powinno się zastąpić wszystkie, podkreślam wszystkie wywiewy grawitacyjne jednym wentylatorem, który odbiera ze wszystkich wywiewów powietrze poprzez sieć kanałów, i wtedy jest pewność, że z żadnego wywiewu nie będzie cofki.

    Ale jest jeszcze jeden kardynalny warunek. Przy wentylacji mechanicznej wyciągowej w mieszkaniu nie może być żadnego urządzenia spalającego jakieś paliwo z pobieraniem powietrza z mieszkania i z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin, a więc żadnego: kominka, pieca węglowego, kozy, piecyka gazowego itp. Jeśli takie urządzenie masz, to żadnej wentylacji wyciągowej zrobić nie możesz. Kropka.

    Jest też warunek drugi, o którym nic nie piszesz, a ponieważ bardzo często ludzie o nim zapominają, więc sądzę, że Ty też. Jeśli nie zapominasz, to bardzo przepraszam. A chodzi o nawiew. Rozszczelnione okna we wszystkich pomieszczeniach "czystych" (pokoje) lub nawiewniki podokienne. I musi to być rozszczelnienie wystarczające. Często nie jest i mimo rozszczelnionych okien trzeba stosować nawiewniki. Druga kropka.

    O inne rodzaje wentylacji mechanicznej, a więc nawiewną lub nawiewno-wywiewną nie pytałeś, więc nic o nich nie napisałem. Ale mnie już nie pytaj. Po prostu poczytaj o nich w profesjonalnych podręcznikach. Tak będzie najlepiej.

    Pozdrawiam
    Jeż

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.195

    Domyślnie

    Ja poniał.
    Adam M.

  12. #12

    Domyślnie

    Adam jest jednym z najlepszych doradców na forum. Takie głupie i niepotrzebne obrażanie go nikomu nie służy. Weź sobie to mikson pod uwagę zanim zaczniesz pisać następne posty. Dyskusja jest rzeczywiście niepotrzebna, ale...

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar tryllu
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    501
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    349

    Domyślnie

    w ostatnim muratorze jest artykuł o instalacja hybrydowej.
    polecam do analizy.
    Już niedługo, coraz bliżej...
    Dziennik str.3
    Komentarze

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikson
    dziekuje Majka, krotko i na temat i taka informacje tez chcialem dostac ,
    a jak z glosnoscia czy slychac wentylator jak pracuje np w pomieszczeniu nad lub obok? czy tylko sluchac jakis szum przez kanaly wentylacyjne?

    r
    wentylator kanalowy pobiera powietrze z zewnątrz, stojąc pod wlotem przed domem słychać lekki szum. Tak samo w pokojach dzieci, które są najbliżej jego polozone. Uważm, że bardziej słychać jak włącza sie pompa obiegowa od CO w piwnicy.
    Zrozum dobrze, my dostarczamy dodatkowe powietrze, a ono samo grawitacyjnie jest usuwane przez wentylację. Nie wyciągamy, tylko nadmuchujemy.

  15. #15

    Domyślnie

    dziekuje wszystkim za cenne informacje,

    do piotrek_w ,
    nikogo nie obrazam a jezeli to tak wygladalo to z gory przepraszam,
    Adama nie musisz tlumaczyc, jezeli jest dobry w doradzaniu i posiada wiedze mogl nie zaczynac odpowiedzi od "Zalecam odpoczynek, pół litra i zastosowanie rozumu... " bo po takim tonie nie mozna odniesc wrazenia ze rozmawia sie ze specjalista

    dziekuje i pozdrawiam

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.195

    Domyślnie

    Wyjaśnię Ci co tu stale leci, bo pewnie nie doczytałeś...
    Wszelkie kanały wentylacyjne zabijają! Gromadzą się w nich drobne ustroje! Trzeba je czyścić a karbowanych się nie da...
    SZCZEGÓLNIE W WYWIEWNYCH!
    Nie ma to jak otwarcie okna!

    Zobacz od czego zacząłeś...

    Dziwisz się że doradzam rozum w takich sytuacjach?

    Jak zastosujemy w systemie recyrkulację, to może się gromadzić i namnażać to paskudne (ale nie musi). Poczytaj o legionelli.
    CO może się gromadzić w kanale "wydechowym" i jaki to może mieć wpływ na cokolwiek?
    Systemy wentylacji mechanicznej, które powinny być teraz powszechnie stosowane (są powody) mają filtry. Zalecane są EU3 - co oznacza, że nie przeciwbakteryjne tylko przeciwkurzowe.
    Wiesz czemu?
    Bo bakterii filtrować nie trzeba. Byłoby to NIEZDROWE!

    Masz po prostu nieprzemyślany ten problem.
    I tyle.
    Adam M.

  17. #17

    Domyślnie

    tak, byc moze mam nie przemyslany problem i po to tu napisalem bo chcialem aby mnie ktos oswiecil i tak sie stalo,


    system wentylacji mechanicznej (reku) nie przekonuje mnie , dodatkowe kanaly nawiewne, konserwacja okresowa , dodatkowe koszty,

    w takim razie zapytam inaczej, jak usprawnic wentylacje grawitacyjna ?
    zabezpieczyc sie przed cofajacym sie powietrzem,,
    dobrze wyizolowane gorne odcinki kanalow aby roznica temp powietrza wylotowego i otoczenia byla jak najwieksza, co mozna jeszcze zrobic?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    "Cofki" w wentylacji grawitacyjnej wystepuja praktycznie tylko w przypadku braku NAWIEWU, czyli dopływu powietrza z zewnatrz.
    Raczej pomyśl nad tym nawiewem, czy przez okna, czy dodatkowe "kratki" nawiewne.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.195

    Domyślnie

    "co mozna jeszcze zrobic?"

    Można zbudować poprawnie system wentylacji grawitacyjnej.
    Można sobie wymyślić gdzie i jak zrobić spore dziury w ścianach. Nawiew.

    Bo wywiew to widać. To te kominy , co tyle kosztują.

    Adam M.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikson
    .. co mozna jeszcze zrobic?
    Dokładnie i ze zrozumieniem czytać co my do Ciebie piszemy, a nie po łebkach. O nawiewie pisał każdy z nas, a Tobie w głowie ciągle wyłącznie wywiew, który chcesz usprawniać, zabezpieczać itd. Ile jeszcze razy musimy napisać o nawiewie, abyś przestał patrzeć na wywiew i spojrzał niżej, aby zobaczyć nawiew?
    Pozdrawiam
    Jeż

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony