dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Czy jest sens takich odwiertów?

    Ze względu na różne czynniki i warunki na działce dostałem propozycję bardzo płytkich odwiertów pod pompę ciepła. Tzn. 19 odwiertów po 10m każdy. Dom ocieplony 15cm styropiany, 15 cm styropianu w podłodze, wszędzie ogrzewanie podlogowe, poddasze nieużytkowe ocieplone 20cm welny. Powierzchnia do ogrzania : 150m2 powierzchnia mieszkalna, 10m2 kotłownia, garaż ogrzewany tylko nieco powyżej 0 st. czy jest sens takich odwiertów? Czy nie będzie to samo co kolektor poziomy - czy mało wydajny i niestabilny? Mam małą działkę (ok. 1000m2) więc duży kolektor poziomy nie wchodzi w grę.

  2. #2

    Domyślnie

    Kiedyś jak się tym interesowałem mówiono że pierwsze bodajże 7 metrów w odwiercie jest "bezproduktywne"

  3. #3

    Domyślnie

    Wg fachowca od wiercenia moja działka leży na terenach artezyjskich i dodatkowo w zagłebieniu (tzn. najniżej w całej miejscowości). Mówi on, że przy głębokich odwiertach (planowo było 2 x 100m) trzeba będzie znaleźć ujście wody z odwiertu (do jakiegoś potoku rzeczki itp.). Odwierty 10m mają być pod tym względem bezpieczniejsze. Tylko czy to się sprawdzi?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Takie odwierty mają sens, nie słuchaj tych bzdur o 7 metrach bezproduktywnych, 10 metrach bezproduktywnych itd... I kolektor poziomy i odwierty regenerują się "od góry" słońce, opady a także wody gruntowe i warstwy wodonośne. Nie obawiaj się i zrób takie odwierty będą w 100% działały i nie bierz pod uwagę pompy powietrznej bo fizyki nie oszukasz.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    fizyki się nie oszukuje tylko wykorzystuje

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Takie odwierty mają sens, nie słuchaj tych bzdur o 7 metrach bezproduktywnych, 10 metrach bezproduktywnych itd... I kolektor poziomy i odwierty regenerują się "od góry" słońce, opady a także wody gruntowe i warstwy wodonośne. Nie obawiaj się i zrób takie odwierty będą w 100% działały i nie bierz pod uwagę pompy powietrznej bo fizyki nie oszukasz.
    Jeszcze napisz że pisanych przez idotów.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał r.tyrman Zobacz post
    Kiedyś jak się tym interesowałem mówiono że pierwsze bodajże 7 metrów w odwiercie jest "bezproduktywne"
    kiedyś, mówiono, bodajże - nie udzielaj rad w trybie przypuszczającym bo Twoje przypuszczenia mijają się z prawdą.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie uwagi na temat. Czy macie lub znacie kogoś , kto ma tego typu odwierty? Chciałbym wiedzieć jak się sprawują?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    kiedyś, mówiono, bodajże - nie udzielaj rad w trybie przypuszczającym bo Twoje przypuszczenia mijają się z prawdą.
    To napisz że się nie zgadzasz i dlaczego a nie obrażaj innych.
    Napisałem o tym co usłyszałem od specjalistów, kiedy rozważałem odwierty.
    Tyle w tym temacie.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pom_pla
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-111
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Dzięki za wszystkie uwagi na temat. Czy macie lub znacie kogoś , kto ma tego typu odwierty? Chciałbym wiedzieć jak się sprawują?
    Ja mam 20 odwierow po 12 m i juz pierwszy sezon moge uznac za udany


    [ moderowano - reklama ]

  11. #11

    Domyślnie

    I jak COP? Czy w tegoroczne mrozy takie odwierty dały radę? Jak koszty?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Dzięki za wszystkie uwagi na temat. Czy macie lub znacie kogoś , kto ma tego typu odwierty? Chciałbym wiedzieć jak się sprawują?
    Użytkownik z tego forum klimaw ma 15x 10m -chwalił to sobie, choć chyba dawno tu nie zaglądał. W arkuszu z mojej stopki znajdziesz jego zużycie prądu i opis.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A może zmienić wiertacza ?
    Jaki to problem "zaczopować" odwiert - zwłaszcza dla fachowca?

    19 odwiertów, oznacza, że miedzy nimi, należy wykonać połączenia poniżej strefy przemarzania, a te będą (mogą) "generowały straty temperaturowe" - co może w zimie nieznacznie obniżyć COP.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14

    Domyślnie

    Podłączę się pod tamat z troszkę innym pytaniem.
    Czy opłaca się rozważać PC jeśli centrala miałabyć stać na strychu? Mieszkamy na piętrze i będziemy adaptować poddasze. Zastanawiam się nad zainstalowaniem tam PC do ogrzewania naszej części domu. Nurtuje mnie tylko pytanie jak przetransportować tam zasilanie od kolektora pionowego. Czy takie coś byłoby opłacalne?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Dom ocieplony 15cm styropiany, 15 cm styropianu w podłodze, wszędzie ogrzewanie podlogowe, poddasze nieużytkowe ocieplone 20cm welny.
    Zdaje się że to jest ocieplenie w wersji minimum, jeśli chodzi o dach
    A jeśli chodzi o odwierty to nie widzę problemu, gorzej z dodatkową robotą z połączeniami, regulacja przepływów itd, lepiej ze 3 po 70 m ew 4 po 50 m

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał aran Zobacz post
    Czy opłaca się rozważać PC jeśli centrala miałabyć stać na strychu?
    Nie ma znaczenia gdzie znajdzie się pc - trzeba tylko wziąć pod uwagę odgłosy i doprowadzenie glikolu z dz. Glikol można normalnie doprowadzić zaizolowaną rurą pe idącą od rozdzielacza do jednostki. W zależności od mocy pc i długości rur może wystarczyć lub nie pe40.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Nie ma znaczenia gdzie znajdzie się pc - trzeba tylko wziąć pod uwagę odgłosy i doprowadzenie glikolu z dz. Glikol można normalnie doprowadzić zaizolowaną rurą pe idącą od rozdzielacza do jednostki. W zależności od mocy pc i długości rur może wystarczyć lub nie pe40.
    Domyślam się że takie doprowadzenie trzeba bardzo dobrze zaizolować. Czy można na przkład puścić w ścianie zewnętrznej w wyciętej bruździe? Później oczywiście na to docieplenie elewacji?

    Co do odgłosów to chciałbym wygospodarować na poddaszu osobne pomieszczenie "gospodarcze" z PC i rekuperatorem, więc i tak muszę zadbać o właściwą jego akustykę.

  18. #18

    Domyślnie

    Sprawa się wyjaśniła. Dwóch sąsiadów (ich działki graniczą z moją) robiło ostatnio odwierty. Jeden do studni , drugi do pompy ciepła. Ten pierwszy dowiercił się do skały na ok. 15 m i po przewierceniu skały ma wypływ wody. Czopuje, leje jakiś specjalny beton i ma być dobrze. Drugi wiedząc o tym, też zaczął wiercić pod pompę i również na 15 m trafił na skałę. I przestał wiercić. Zastanawia się co dalej. Problem jest taki, że ludzie od wierceń chcą więcej za wiercenie w skale i ewentualne zamknięcie wypływu z odwiertu. Więcej o ok. 30%. Tak więc będę wiercił na max. 15m. Tylko czy to się sprawdzi?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony