dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 78
  1. #1

    Domyślnie Odpowiednia pompa ciepla do ogrzania 230m2

    Witam,

    Jestem obecnie na etapie tynkow/elewacji i zastanawiam sie nad doborem odpowiedniej pompy ciepla do co i cwu. Nie musze chyba wspominac ze cena ma tutaj istotne znaczenie bo, pewnie jak kazdy, wydalem juz duzo wiecej niz zakladalem.

    Dom budowany jest z ytonga 24cm+20cm styropianu 031, podloga 20cm styropianu 031, dach 30cm welny. Okna 0.78w/m2, na calosci podlogowka do tego rekuperacja. Wiec podejrzewam ze zapotrzebowanie na energie nie bedzie zbyt duze. 230 powierzchni uzytkowej, po podlogach 280m2 ( w tym 35m2 garazu ktory chyba nie bedzie dogrzewany).

    Rozwazalem zakup pompy powietrznej, ale z tego co widze to jedyna pompa przy ktorej mam gwarancje ze nie bede musial dogrzewac to chyba najdrozszy z mozliwych ZUBADAN. Z tego co widze jest to swietna pompa ciepla ale sumarycznie wychodzi ona okolo 40K (wlacznie z instalacja, zasobniekiem wody itd..). Plus martwi mnie to ze sama jednostka kosztuje ponad 30k, a co bedzie jak cos takiego sie np: zepsuje po okresie gwarancyjnym? bede 30k w plecy.

    Na tym forum widze ze niektorzy w podobnej cenie wykonali pompe ciepla gruntowa. Moze wiec jednak rozwazyc jakas tansza pompe (np:ecopower) i zdecydowac sie na dolne zrodlo? A moze nie marnowac kasy na zubadana, wybrac jakiegos powietrznego atlantica i spodziewac sie ze w zimne dni da rade dogrzac calosc grzalkami elektrycznymi i nie doplace do tego zbyt duzo?

    Dzialka 1000m2, wszedzie glina wiec teren chyba odpowiedni do kolektora poziomego/pionowego.

    Co byscie zaproponowali?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Wielkość PC nie zależy od powierzchni domu, tylko od zapotrzebowania na ciepło.
    Pompa dobiera się na pewne warunki pracy w których ma zapewnić komfort cieplny.
    np -20 i +20 .
    Wynika z tego ,że np dla -22 C może być konieczne dogrzanie

    W okolicy Warszawy temperatura poniżej -10 C to około 150 godzin na rok.

    Naprawa PC jest bolesnym doświadczeniem, ale często płaci ubezpieczyciel.
    Inna sprawa ,że awaria przy -20C .jest to bardzo trudne
    Tu była reklama....

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    Wielkość PC nie zależy od powierzchni domu, tylko od zapotrzebowania na ciepło.
    Pompa dobiera się na pewne warunki pracy w których ma zapewnić komfort cieplny.
    np -20 i +20 .
    Wynika z tego ,że np dla -22 C może być konieczne dogrzanie

    W okolicy Warszawy temperatura poniżej -10 C to około 150 godzin na rok.

    Naprawa PC jest bolesnym doświadczeniem, ale często płaci ubezpieczyciel.
    Inna sprawa ,że awaria przy -20C .jest to bardzo trudne
    Jezeli chodzi o zapotrzebowanie cieplne to powinna wystarczyc pompa 12kw. Bardziej mi teraz chodzi o to czy lepiej isc w strone zubadana ktory:

    1) Jest drogi
    2) Ze wzgledu na to ze to pompa powietrze-woda bedzie drozszy w eksploatacji od pompy gruntowej (czy tak bedzie naprawde? podobno ten zubadan jest strasznie tani w eksploatacji)
    3) Jak sie zepsuje to trace duzo pieniedzy
    4) Z tego co wiem nowy zubadan nie bedzie potrzebowal dogrzewania nawet w bardzo niskich temperaturach

    a taniej pompy gruntowej + odwierty lub poziome zrodlo. Ktora z kolei

    1) Moze wyjsc podobnie cenowo jak zubadan
    2) Jest tansza w eksploatacji (prawdopodobnie)
    3) Ze wzgledu na dolne zrodlo nie bedzie trzeba dogrzewac? (czy zrodlo poziome tu wystarczy czy moze musza byc odwierty?)
    4) Jak sie zepsuje to trace pieniadze zwiazane z pompa, pieniazki ktore poszly na zrodlo stracone nie sa (a to zawsze cos). Wiec ryzyko chyba jest mniejsze.


    Z drugiej strony nie wiem jak jest z jakoscia tanich pomp ciepla, i ich wydajnoscia w porownaniu do zubadana.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    zubadan to mocna maszyna ale dlatego ,że tak mocna ma mniejszy cop niż te bez bajerów.Coś za coś.
    alfea tri 16 daje 10 kW dla -20 C
    Ale jeżeli ty potrzebujesz 12 kW to rzeczywiście zubadan.ALE
    twój dom to 230 m2
    Ja mam stary dom po modernizacji 250 i potrzeba 8 kW ,a w domu 23 C
    Tu była reklama....

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferdydurke Zobacz post
    Jezeli chodzi o zapotrzebowanie cieplne to powinna wystarczyc pompa 12kw. Bardziej mi teraz chodzi o to czy lepiej isc w strone zubadana ktory:

    1) Jest drogi
    2) Ze wzgledu na to ze to pompa powietrze-woda bedzie drozszy w eksploatacji od pompy gruntowej (czy tak bedzie naprawde? podobno ten zubadan jest strasznie tani w eksploatacji)
    3) Jak sie zepsuje to trace duzo pieniedzy
    4) Z tego co wiem nowy zubadan nie bedzie potrzebowal dogrzewania nawet w bardzo niskich temperaturach

    a taniej pompy gruntowej + odwierty lub poziome zrodlo. Ktora z kolei

    1) Moze wyjsc podobnie cenowo jak zubadan
    2) Jest tansza w eksploatacji (prawdopodobnie)
    3) Ze wzgledu na dolne zrodlo nie bedzie trzeba dogrzewac? (czy zrodlo poziome tu wystarczy czy moze musza byc odwierty?)
    4) Jak sie zepsuje to trace pieniadze zwiazane z pompa, pieniazki ktore poszly na zrodlo stracone nie sa (a to zawsze cos). Wiec ryzyko chyba jest mniejsze.


    Z drugiej strony nie wiem jak jest z jakoscia tanich pomp ciepla, i ich wydajnoscia w porownaniu do zubadana.
    Pompa powietrzna ulegnie szybszemu zużyciu od gruntowej. Gruntowa stoi raczej w stałej temperaturze i w stałych warunkach a powietrzna musi przeżyć wszystko deszcz, śnieg, promienie uv, zamrożenia, odmrożenia itd... Jednak zubadan to extraklasa więc lepiej się zastanowić czy tania gruntowa czy górna półka powietrznych

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    proponuję przeanalizować parametry pracy w kilku punktach pracy dla kilku pomp (zakładając ,ze są prawdziwe)
    Na początek proponuje poczytać o zubadanie i power inwerter mitsubishi np dla -20
    i porównać cop .O dziwo zubadan wyjdzie gorzej.A Power Inwerter to też wysoka półka
    Tu była reklama....

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferdydurke Zobacz post
    Jezeli chodzi o zapotrzebowanie cieplne to powinna wystarczyc pompa 12kw. Bardziej mi teraz chodzi o to czy lepiej isc w strone zubadana ktory:

    1) Jest drogi
    2) Ze wzgledu na to ze to pompa powietrze-woda bedzie drozszy w eksploatacji od pompy gruntowej (czy tak bedzie naprawde? podobno ten zubadan jest strasznie tani w eksploatacji)
    3) Jak sie zepsuje to trace duzo pieniedzy
    4) Z tego co wiem nowy zubadan nie bedzie potrzebowal dogrzewania nawet w bardzo niskich temperaturach

    a taniej pompy gruntowej + odwierty lub poziome zrodlo. Ktora z kolei

    1) Moze wyjsc podobnie cenowo jak zubadan
    2) Jest tansza w eksploatacji (prawdopodobnie)
    3) Ze wzgledu na dolne zrodlo nie bedzie trzeba dogrzewac? (czy zrodlo poziome tu wystarczy czy moze musza byc odwierty?)
    4) Jak sie zepsuje to trace pieniadze zwiazane z pompa, pieniazki ktore poszly na zrodlo stracone nie sa (a to zawsze cos). Wiec ryzyko chyba jest mniejsze.


    Z drugiej strony nie wiem jak jest z jakoscia tanich pomp ciepla, i ich wydajnoscia w porownaniu do zubadana.
    witam

    zgadzam się z tym co pisze HYDRAULIK o Zubadanie

    popatrz na pompy Panasonica T-Cap
    gwarantowana wydajność nominalna pompy w zakresie temperatur do -15*C (np. pompa 9kW daje w -15*C 9kW)
    gwarantowana praca w temperaturach -20*C, a pracują nawet do -28*C (wyłączają się gdy temperatura spda poniżej -28*C, a załączają się przy -25*C)
    chrakteryzują się b, wysokim COP-em, jednym z najwyższych z dostępnych na rynku
    no i to co ważne b. dobra jakość i atrakcyjne cenowo (k. 10tys. tańsza niż Zubadan)

    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferdydurke Zobacz post
    Dzialka 1000m2, wszedzie glina wiec teren chyba odpowiedni do kolektora poziomego/pionowego.Co byscie zaproponowali?
    Jak masz na tyle miejsca, że zrobisz kolektor poziomy, to nawet się nie zastanawiaj nad powietrzną za taką kasę. Kolejna sprawa, a w zasadzie pierwsza, to policz ozc, bo bez tego, to randka w ciemno i wróżenie z fusów.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Jak masz na tyle miejsca, że zrobisz kolektor poziomy, to nawet się nie zastanawiaj nad powietrzną za taką kasę. Kolejna sprawa, a w zasadzie pierwsza, to policz ozc, bo bez tego, to randka w ciemno i wróżenie z fusów.
    Niestety ozc mnie przerosl chyba za trudny program dla mnie.
    W kazdym razie podlogowka jest juz polozona, z tego co pamietam temperatura wody ma byc okolo 35 stopni. Czy to wystarcza zeby probowac dopasowac pompe ciepla?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferdydurke Zobacz post
    Niestety ozc mnie przerosl chyba za trudny program dla mnie.
    W kazdym razie podlogowka jest juz polozona, z tego co pamietam temperatura wody ma byc okolo 35 stopni. Czy to wystarcza zeby probowac dopasowac pompe ciepla?
    witam

    zjamuje się montażem instalacji c.o., montuję też pompy ciepła ale OZC też mnie przerosło
    należy robić to naczym się zna
    zleć wykonanie komuś, kto to robi na codzień
    myślę żę wyjdzie mniej niż 12kW, zapłacisz za OZC ale znacznie więcej zaoszczędzisz na mniejszej pompie
    na forum jest kilka osób, które robią to fachowo

    pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferdydurke Zobacz post
    Niestety ozc mnie przerosl chyba za trudny program dla mnie
    To zleć komuś, warto wiedzieć jakiej mocy potrzebujesz.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał ferdydurke Zobacz post
    Niestety ozc mnie przerosl chyba za trudny program dla mnie.
    W kazdym razie podlogowka jest juz polozona, z tego co pamietam temperatura wody ma byc okolo 35 stopni. Czy to wystarcza zeby probowac dopasowac pompe ciepla?
    policz sumaryczną powierzchnie ścian ,okien, dachu i pomnóż razy wsp przenikania dla tych przegród i Dt .Robota na pół godziny błąd 10%

    A co T-CAP ,podane cop jest trochę sztuczką ale nie nieprawdą.Takie samie parametry osiągną podobne rozwiązania.
    T-cap ma ograniczoną moc maksymalna przy wyższych temperaturach ,ale w innych urządzeniach ona sam się ogranicza po chwili pracy .A cop podawany jest dla 100%
    Tu była reklama....

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pomarszczonyfred Zobacz post
    rwxw - ile za 800 m kolektora?
    Tzn, co ile ? Ile ja biorę za wykonanie, czy ile trzeba wydać ? Ja nie wykonuję, więc nic nie biorę za wykonanie. Ile minimalnie trzeba wydać można sobie policzyć, szacując, że koparka będzie pracować koło 20h, resztę łatwo obliczyć korzystając z cenników materiałów, np. rur pe i innych. Wiele razy było o tym pisane przez wiele osób, więc nie będę się powtarzał.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post

    A co T-CAP ,podane cop jest trochę sztuczką ale nie nieprawdą.Takie samie parametry osiągną podobne rozwiązania.
    T-cap ma ograniczoną moc maksymalna przy wyższych temperaturach ,ale w innych urządzeniach ona sam się ogranicza po chwili pracy .A cop podawany jest dla 100%
    witam

    czytam i niewiele zrozumiałem
    możesz opisać to bardziej zrozumiale

    pozdrawiam

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    np pc firmy A,D,lub M mają moc 16 kW dla parametrów 35/+7
    A T cap ma 9kW

    dla -20 A,D i M mają 9 kW i t-cap ma 9kw

    T-cap ma ograniczoną moc programowo ,Ale przy modulacji rośnie cop.
    Pompy A,DiM w ysokich temperaturach ruszą z mocą max ale po chwili moc zostanie ograniczona bo budynek nie potrzebuje.
    Tu była reklama....

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    np pc firmy A,D,lub M mają moc 16 kW dla parametrów 35/+7
    A T cap ma 9kW

    dla -20 A,D i M mają 9 kW i t-cap ma 9kw

    T-cap ma ograniczoną moc programowo ,Ale przy modulacji rośnie cop.
    Pompy A,DiM w ysokich temperaturach ruszą z mocą max ale po chwili moc zostanie ograniczona bo budynek nie potrzebuje.
    witam

    ok, już wiem co miałeś na myśli

    różnice wynikają nie tylko z "modulacji"

    Panasonic w całym zakresie temperatur moduluje w takim samym zakresie, jak wiadomo każde urządzenie może pracować z minimalna mocą, np. 25%
    a np. 25% z mocy 9kW to nie to samo co 25% z mocy 16kW
    w pompach T-CUP Panasonic zastosował tzw. dochładzacz gazu, który pozwala "nie żyłować" sprężarki
    dzieki temu pozwala osiągać wysoką sprawność - wysokie COP-y

    no i jeszcze jedna zaleta - cena - tu Panasonic b. bije Atlantica i Daikina


    pozdrawiam

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    dochładzacz obniża cop ale odciąż sprężarkę.W fizyce niema nic za darmo.

    Ja twierdzę ,że praca z modulacją podnosi cop bo modulacja odciąża sprężarkę
    A cena już inna bajka .Ale bitwa na ceny nie jest najlepszym pomysłem.
    Niska cena obniża standardy obsługi klienta ,prowadzi do oszczędności kosztem jakości.
    Oczywiście klienci patrzą na ceny i to jedyne kryterium.
    Tu była reklama....

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    policz sumaryczną powierzchnie ścian ,okien, dachu i pomnóż razy wsp przenikania dla tych przegród i Dt .Robota na pół godziny błąd 10%
    Trochę to dyskusyjne stwierdzenie, gdzie mostki, gdzie straty na wentylację, gdzie uwzględnienie pomieszczeń nieogrzewanych itd.
    Nawet rzetelne obliczenia ozc nie dadzą takiej dokładności, zwykle obciązenie cieplne jest przeszacowywane o od 20% do 10%, ale moze paradoksalnie nie uwzglednienie tych dodatkowych czynników moze to przeszacowanie zmniejszyć i moze wystąpić i czesto występuje w takich uproszczonych obliczeniach niedoszacowanie.
    Gdy mamy do czynienia ze skomplikowanymi konstrukcjami, duzo podcieni, lukarn, przeszklen
    to bład uproszczonych obliczen się zwieksza
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 29-07-2013 o 21:48

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post

    Niska cena obniża standardy obsługi klienta ,prowadzi do oszczędności kosztem jakości.
    Oczywiście klienci patrzą na ceny i to jedyne kryterium.
    witam

    fajnie pogadać z osobą znającą się na rzeczy

    ale to co piszesz o niskich standardach obsługi klienta, oszczędnościach kosztem klienta to chyba nie o Panasonicu?
    no chyba, że czegoś nie wiem

    pozdrawiam

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony