dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ile m2 na kolektor poziomy?

    Pytanie jak w temacie. Powierzchnia do ogrzania ok. 150m2, dom ocieplony (podłoga 15, ściany 20, strop 20cm ocieplenia) - przyjmijmy przeciętne zapotrzebowanie na ciepło. Ile mniej więcej potrzebuję powierzchni działki na kolektor poziomy?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar wierka
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    aaa... z domu ... ;)
    Posty
    273

    Domyślnie

    Właśnie dziś dostałam ofertę od firmy Clima Komfort do mojego domu.
    Powierzchnia 170m2, powierzchnia grzewcza podłóg 229 m2.
    wymagana powierzchnia działki do ułożenia kolektora 333m2

  3. #3

    Domyślnie

    Wydaje mi się , że to bardzo mało. Czy masz jakoś super ocieplony dom?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    myślę że po prostu dostał ofertę na bezpośrednie parowanie
    tam mniej więcej kolektor poziomy można zmieścić w 4 arach do takiego domu

    mniej więcej o połowe mniej niż w normalnej glikolówce....
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek2009 Zobacz post
    Pytanie jak w temacie. Powierzchnia do ogrzania ok. 150m2, dom ocieplony (podłoga 15, ściany 20, strop 20cm ocieplenia) - przyjmijmy przeciętne zapotrzebowanie na ciepło. Ile mniej więcej potrzebuję powierzchni działki na kolektor poziomy?
    Im więcej tym lepiej u mnie kolektor zajmuje prawie 9arów a do grzania mam 250m2 podłóg i nie prawdą jest że nic nie chce rosnąć nad kolektorem !!!
    Mam postawiony foliak z pomidorami, posadzone jakieś warzywa, drzewka owocowe a trawa rośnie jak szalona
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sędłaki

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Lubelskie
    Posty
    101

    Domyślnie

    jak miło czytać że nad kolektorem poziomym można uprawiać warzywa Ja sie miotam miedzy odwiertami a kolektorem poziomym . Do ogrzania bede miał 317 mkw kolektor na1200 mkw dziaki- grunt to przesycony woda piach w bezpośrednim sąsiedztwie z rzeką. Kto jescze ma doświadczeniaz roślinami nad kolektorem poziomym? Do k***a*z: Jak głęboko masz zakopane rurki?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam kolektor poziomy. Pompa Vaillatna (zastanów się też nad Danfoss i IVT) i jakieś 600 m rury. Montowała firma Prometeus z Bielska. Dolne źródło mam przewymiarowane żeby zabezpieczyć je w czasie największych mrozów. Generalnie za cały rok płacę jakieś niecałe 2000 zł. I spokojnie można sadzić na kolektorze rośliny. Nic się z nimi nie dzieje.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sędłaki Zobacz post
    Do k***a*z: Jak głęboko masz zakopane rurki?
    Średnio jakieś1.7-2 m , na tym poziomie kończy się cienka glina a pod nią są kamyki otoczaki (stare koryto rzeki) , w środku lata woda wybija z tych kamyków prawie jak z fontanny. Mój DZ jest praktycznie położony w wodzie , a do rzeki mam jakieś 300m
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JacekBB
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    143

    Domyślnie

    To jaki ma być kolektor płaski jest uzależnione od mocy pompy ciepła. Przy 10 kW powinieneś mieć - w zależności od warunków geologicznych na działce - 500-600 metrów rury. My zawsze przewymiarowjemy kolektory dzięki czemu nawet w czasie najdłuższych zim ich temp nie spada na tyle, by uruchomiła się grzałka elektryczna w pompie ciepła. Mają zabezpieczenie i zapas na zimę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony