Witam,

Jestem obecnie na etapie tynkow/elewacji i zastanawiam sie nad doborem odpowiedniej pompy ciepla do co i cwu. Nie musze chyba wspominac ze cena ma tutaj istotne znaczenie bo, pewnie jak kazdy, wydalem juz duzo wiecej niz zakladalem.

Dom budowany jest z ytonga 24cm+20cm styropianu 031, podloga 20cm styropianu 031, dach 30cm welny. Okna 0.78w/m2, na calosci podlogowka do tego rekuperacja. Wiec podejrzewam ze zapotrzebowanie na energie nie bedzie zbyt duze. 230 powierzchni uzytkowej, po podlogach 280m2 ( w tym 35m2 garazu ktory chyba nie bedzie dogrzewany).

Rozwazalem zakup pompy powietrznej, ale z tego co widze to jedyna pompa przy ktorej mam gwarancje ze nie bede musial dogrzewac to chyba najdrozszy z mozliwych ZUBADAN. Z tego co widze jest to swietna pompa ciepla ale sumarycznie wychodzi ona okolo 40K (wlacznie z instalacja, zasobniekiem wody itd..). Plus martwi mnie to ze sama jednostka kosztuje ponad 30k, a co bedzie jak cos takiego sie np: zepsuje po okresie gwarancyjnym? bede 30k w plecy.

Na tym forum widze ze niektorzy w podobnej cenie wykonali pompe ciepla gruntowa. Moze wiec jednak rozwazyc jakas tansza pompe (np:ecopower) i zdecydowac sie na dolne zrodlo? A moze nie marnowac kasy na zubadana, wybrac jakiegos powietrznego atlantica i spodziewac sie ze w zimne dni da rade dogrzac calosc grzalkami elektrycznymi i nie doplace do tego zbyt duzo?

Dzialka 1000m2, wszedzie glina wiec teren chyba odpowiedni do kolektora poziomego/pionowego.

Co byscie zaproponowali?