dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1730 z 1730
Pokaż wyniki od 34.581 do 34.584 z 34584
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Kod pocztowy
    58-100

Domyślnie

Cytat Napisał mazi07 Zobacz post
    a tą podłogówkę to do jakiego źródła ciepła masz podłączoną?? Jakaś pompa ciepła czy piec np na gaz?
    Kable.

Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Prawda i nie prawda . Dom słabiej ocieplony wymaga dłuższego czasu na dobę aktywnego ogrzewania z stąd temperatura odczuwalna jest OK. W domach około pasywnych , dom długo trzyma temperaturę , ale spadek komfortu robi się odczuwalny . Często np. w okresach przejściowych mam w domu ponad 22*C i chłodkiem zalatuje , i załączam z małą mocą grzanie , wystarczy że temperatura nieznacznie wzrośnie i jest OK. Ciekawe że zimą jak ogrzewanie jest aktywne przez długi okres w skali doby temperatura 21*C i ciepło , komfortowo .
    To prawda. W zimie przerwa w ogrzewaniu klimą jest odczuwalna, dlatego wg mojej oceny klima musi utrzymywać temp. powietrza o ok. 1oC wyżej niż przy ogrzewaniu podłogówką.
    W okresach przejściowych przerwa w pracy klimy nie jest odczywalna, dlatego pisałem, że te odczucie pojawia się dopiero przy minusowych temperaturach. Przynajmniej tak jest w moim domu.
    I mimo, że klima potrafi pracować do nawet -30oC to jednak nie zdecydowałbym się tylko na ogrzewanie nadmuchowe.

Cytat Napisał perm Zobacz post
    Barth ma skrajny przypadek braku akumulacji ale świadomie się na to zdecydował.
    No co Ty? Jaki skrajny przypadek braku akumulacji? W podłodze mam 20cm betonu (12cm chodziaka B20 i na tym, bez żadnej przekładki styropianowej ok. 8cm wylewki) Ściany wewn. to 8 i 12cm Silki. Zewnętrzne to okładzina z płyt magnezowych i zapewne mają podobną akumulację jak ściany z BK400... wiec nie sądzę, żebym odstawał od "typowej akumulacji"

Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    To nie jest kwestia akumulacji, tylko braku źródła ciepła,
    Dokładnie tak!

Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    W pełni potwierdzam.

W okresach przejściowych temperatura ma drugorzędne znaczenie,, trzeba tak ustawić grzanie żeby zmusić je do pracy wtedy kiedy chcemy.

Ja robię tak, iż podbijam grzanie od 15 do 18 i od 5 do 7 rano ustawiając nawet te 24 stopnie. Tryb grzania powolny, akumulacja maks, to powoduje, iż zużycie jest znikome, ale podłoga w łazience na wieczorną kąpiel jest taka jak chcę

W tym czasie na sterowniku drgnie może 0,1 - 0,2 stopnia.

I zgadzam się w pełni iż generalnie można utrzymywać niską temperaturę, byle źródło ciepła było wyczuwalne wtedy kiedy chcemy (stąd taka klima może ledwo co pyrkać a jest mega komfortowo).
    Dlatego ja - jak pisałem już dawno - grzeję wtedy kiedy potrzebuję. A że przez większość dnia nikogo w domu nie ma, więc szkoda załączać ogrzewanie. W zimie, przy ujemnych temp. na zewn. załączałem podłogówkę na 2 godz. drugiej taryfy (13:00-15:00). Później dołączyłem jeszcze 2 godz. rano 4:00-6:00. W tych samych godzinach pracowała klima z temp. ustawioną na 22,5oC, później zwiększyłem na 23oC i nie wyłączałem jej o 15:00, tylko o 1:00 w nocy (z harmonogramu). I dla mojego domu, rodziny jest to optymalne ustawienie ogrzewania.

Przy zimnych przegrodach ten brak dopływu cieplejszego powietrza jest momentalnie odczuwalny. Przy inwerterze nie, bo on się praktycznie nie wyłącza tylko zmniejsza moc. Wystarczy podnieść temperaturę akumulacji i problem zniknie.
    No właśnie - zimne przegorody, a które to są zimne przegrody ? A no ściany zewnętrzne i okna. W moim przypadku temp. ścian zewnętrznych jest zapewne wyższa niż w "typowych" domach energooszczędnych, dlatego wyłączenie ogrzewania nadmuchowego w okresach przejściowych nie powoduje takiego dyskomfortu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

Komentarze do dziennika budowy

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie

Domyślnie

Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Kable.

To prawda. W zimie przerwa w ogrzewaniu klimą jest odczuwalna, dlatego wg mojej oceny klima musi utrzymywać temp. powietrza o ok. 1oC wyżej niż przy ogrzewaniu podłogówką.
    W okresach przejściowych przerwa w pracy klimy nie jest odczywalna, dlatego pisałem, że te odczucie pojawia się dopiero przy minusowych temperaturach. Przynajmniej tak jest w moim domu.
    I mimo, że klima potrafi pracować do nawet -30oC to jednak nie zdecydowałbym się tylko na ogrzewanie nadmuchowe.

No co Ty? Jaki skrajny przypadek braku akumulacji? W podłodze mam 20cm betonu (12cm chodziaka B20 i na tym, bez żadnej przekładki styropianowej ok. 8cm wylewki) Ściany wewn. to 8 i 12cm Silki. Zewnętrzne to okładzina z płyt magnezowych i zapewne mają podobną akumulację jak ściany z BK400... wiec nie sądzę, żebym odstawał od "typowej akumulacji"

Dokładnie tak!

Dlatego ja - jak pisałem już dawno - grzeję wtedy kiedy potrzebuję. A że przez większość dnia nikogo w domu nie ma, więc szkoda załączać ogrzewanie. W zimie, przy ujemnych temp. na zewn. załączałem podłogówkę na 2 godz. drugiej taryfy (13:00-15:00). Później dołączyłem jeszcze 2 godz. rano 4:00-6:00. W tych samych godzinach pracowała klima z temp. ustawioną na 22,5oC, później zwiększyłem na 23oC i nie wyłączałem jej o 15:00, tylko o 1:00 w nocy (z harmonogramu). I dla mojego domu, rodziny jest to optymalne ustawienie ogrzewania.

No właśnie - zimne przegorody, a które to są zimne przegrody ? A no ściany zewnętrzne i okna. W moim przypadku temp. ścian zewnętrznych jest zapewne wyższa niż w "typowych" domach energooszczędnych, dlatego wyłączenie ogrzewania nadmuchowego w okresach przejściowych nie powoduje takiego dyskomfortu.
    Chyba zapomniałem jak to wszystko zrobiłeś. Nie mniej zgodzisz się, że takie zjawisko jak opisałem istnieje, tj samo ogrzewanie nadmuchem, przy niższych temperaturach jest mało komfortowe. Zimne przegrody to przede wszystkim podłoga. Tylko z nią masz stały kontakt. Masz podłogówkę elektryczną więc nie kalkuluje ci się jej odpalanie, chyba, że klima nie daje rady. Jeżeli ktoś jednak ma PC do podłogówki, to moim zdaniem ma lepsze rozwiązanie niż PC P/P. Wystarczy utrzymywać trochę wyższą temperaturę podłogi. Koszty będą podobne, tu jednak musimy wrócić do twojej sytuacji. Nagrzewasz jak jesteś, jak nikogo nie ma to jest zimniej. Wiesz już o ile spada temperatura? Poza tym trochę się dziwię, że przy tak dobrze ocieplonym domu musisz w ogóle używać podłogówki. A co z GWC? Daje coś?

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Kod pocztowy
    58-100

Domyślnie

Chyba zapomniałem jak to wszystko zrobiłeś. Nie mniej zgodzisz się, że takie zjawisko jak opisałem istnieje, tj samo ogrzewanie nadmuchem, przy niższych temperaturach jest mało komfortowe.
    Tak.

Zimne przegrody to przede wszystkim podłoga. Tylko z nią masz stały kontakt. Masz podłogówkę elektryczną więc nie kalkuluje ci się jej odpalanie, chyba, że klima nie daje rady.
    Klima daje radę, ale nie daje komfortu. Poza tym musiałaby pracować w większości czasu w pierwszej (droższej) taryfie, co przy niskich temperaturach na zewnątrz kosztowałoby podobnie co prąd w 2 taryfie. Nie wyobrażam sobie nie odpalać podłogówki. Komfort ogrzewania przez promieniowanie jest nie do zastąpienia przez jakiekolwiek ogrzewanie nadmuchowe. A im zimniej na zewnątrz, tym większa różnica w odczuciu pomiędzy tymi systemami. Mimo wszystko, podłogówkę załączałem jedynie na 4 godziny na dobę. Niestety (zapewne przez GWC pod domem), zdarzało się, że czasami jednak pozostawiałem na noc ogrzewanie podłogi w salonie ...

Nagrzewasz jak jesteś, jak nikogo nie ma to jest zimniej. Wiesz już o ile spada temperatura?
    Wbrew pozorom ciężko to ocenić. Wszystko zależy od temp. na zew. od pracy podłogówki, zysków słonecznych itp. Nie analizowałem tego tak bardzo.

Poza tym trochę się dziwię, że przy tak dobrze ocieplonym domu musisz w ogóle używać podłogówki. A co z GWC? Daje coś?
    GWC daje ... a raczej zabiera. Jak wiesz GWC mam pod połową domu i niestety, te GWC wychłodziło mi grunt do 5 °C! Prawdopodobnie dlatego musiałem załączać częściej podłogówkę.

Co do domu, to to co jest w podpisie nie ma się do rzeczywistości... Po pierwsze OZC robione było dla temp. 20 °C, po drugie do dziś mam pewne niedoróbki typu brak częściowego ocieplenia stropu, brak uszczelnienia przepustów kablowych itp., po trzecie nie nie mam scalonych żaluzji z nasłonecznieniem i często miałem zamknięte żaluzje jak było słońce. Z drugiej zaś strony, słoneczny zimowy dzień potrafił nagrzać chałupę nawet do 25-26 °C, co było nie do wytrzymania i musiałem uchylić okno
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 22-05-2017 o 13:28
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

Komentarze do dziennika budowy

Domyślnie

Obejrzałem sobie ten filmik z TB i po raz kolejny słucham stałej mantry:
    Głowica na dole kaloryfera, grzejnik na ścianie przeciwległej do okna.
    No i mam pytanie, co się stanie jak będzie głowica termostatyczna na dole kaloryfera? Grzejnik będzie grzał non-stop?
    Bo jak grzejnik będzie po przeciwległej stronie niż okno to chyba większej różnicy nie będzie.

Strona 1730 z 1730

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia