dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 634 z 1554
Pokaż wyniki od 12.661 do 12.680 z 31073
  1. #12661
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Przy Pana metodach pomiarowych, jak by wyszło COP=7,0, też bym się nie zdziwił.
    Pan uważa, że porównanie zużycia kWh w identycznych warunkach - to zła metoda? Wg mnie najdoskonalsza!

  2. #12662
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Wg parametrów jednostka wewn. nie ograniczy zewnętrznej. Tak samo z defrost, który nie jest konieczny jak wynika z dokumentu.
    Rozmrażanie nie jest konieczne ? Jasne, jak założysz idealne warunki (suche powietrze), to nie jest konieczny.
    W warunkach rzeczywistych, gwarantuję Ci, że będzie konieczny.
    Jednostka wewnętrzna nie ogranicza jednostki zewnętrznej, ale posiada np. wentylator, który zużywa energię. Dlaczego producent nie podaje zużycia dla całego zestawu? Bo do tej samej jednostki zewnętrznej można podpiąć różne jednostki wewnętrzne (np. split naścienny, kanałową, stojącą). Można ją podpiąć nawet do podgrzewacza ciepłej wody (oczywiście dedykowanego).
    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Aczkolwiek jeśli wystąpią ww okoliczności i obniżą parametry to i tak w tym sporze o to chodzi JAK tej pompie podawać w różnych porcjach i konfiguracjach powietrze wentylacyjne, z GWC i zewnętrzne i ZA ILE.
    Ten Wasz spór coraz bardziej zaczyna przypominać rynsztok - nawzajem oblewacie się pomyjami.
    Najprostszy sposób wykorzystania powietrza wentylacyjnego, to wyrzutnia skierowana na jednostkę zewnętrzną. GWC bym do tego celu nie wykorzystywał (co najwyżej pośrednio - przy zastosowaniu GWC powietrze po odzysku ciepła będzie miało wyższą temperaturę niż bez niego).
    Budowanie osobnego, przewymiarowanego GWC specjalnie do PPC mija się z celem - ciepło z gruntu można do pompy ciepła dostarczyć w sposób dużo efektywniejszy (wymiennik glikolowy lub bezpośrednie parowanie w gruncie).

  3. #12663
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Pan uważa, że porównanie zużycia kWh w identycznych warunkach - to zła metoda? Wg mnie najdoskonalsza!
    Ciekawe jak jest Pan w stanie zapewnić identyczne warunki?

  4. #12664
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Rozmrażanie nie jest konieczne ? Jasne, jak założysz idealne warunki (suche powietrze), to nie jest konieczny.
    W warunkach rzeczywistych, gwarantuję Ci, że będzie konieczny.
    Nie mam rozmrażania ani w sklepie ani w mieszkaniu. Co się stanie i przy jakiej temperaturze?

  5. #12665
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Ciekawe jak jest Pan w stanie zapewnić identyczne warunki?
    Już pisałem - w tym samym pomieszczeniu - włączyłem grzejnik konwekcyjny zamiast splita . Podnosząc moc na grzejniku by temperatura był constans - nie wyjdzie mi różnica miedzy pompą a grzejnikiem ?

  6. #12666
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Dlaczego producent nie podaje zużycia dla całego zestawu?
    Jakto, nie podaje? http://www.toshiba-aircon.jp/product...ikai/index.htm
    355 W to suma jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
    Chciałem założyć rozmrażanie - ale pomyślałem, że zawsze zdążę - zobaczę jak będzie bez!
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 23-04-2014 o 12:16

  7. #12667
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Najprostszy sposób wykorzystania powietrza wentylacyjnego, to wyrzutnia skierowana na jednostkę zewnętrzną. GWC bym do tego celu nie wykorzystywał (co najwyżej pośrednio - przy zastosowaniu GWC powietrze po odzysku ciepła będzie miało wyższą temperaturę niż bez niego).
    Budowanie osobnego, przewymiarowanego GWC specjalnie do PPC mija się z celem - ciepło z gruntu można do pompy ciepła dostarczyć w sposób dużo efektywniejszy (wymiennik glikolowy lub bezpośrednie parowanie w gruncie).
    Z tym wyrzucaniem powietrza wentylacyjnego, szczególnie po reku to ostrożnie. Strzelam sobie w kolano, bo sam mocno myślę nad tym tematem, ale załóżmy, że wyrzucane powietrze ma 7oC i 90% wilgotności. Przy przejściu przez chłodnicę pompy ciepła, temperatura spadnie poniżej 0oC i wykropli się wiadro wody, która zamarznie na lamelach. Pytanie teraz, czy ilość defrostów nie spowoduje, że COP bedzie 1 ? ....
    Dlatego do takiego układu rurowe GWC byłoby przydatne, ale robić dedykowane GWC pod pompę ciepła to raczej średni interes ... Myślałem swego czasu nad doprowadzeniem dwóch GWC po 30mb. W zimie wykorzystać jedną nitkę pod reku, drugą pod PC. W lecie połaczyć i wykorzytać do chłodzenia. Ale zbyt skomplikowany układ powstaje.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #12668
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Jakto, nie podaje? http://www.toshiba-aircon.jp/product...ikai/index.htm
    355 W to suma jednostki wewnętrznej i zewnętrznej
    Chciałem założyć rozmrażanie - ale pomyślałem, że zawsze zdążę - zobaczę jak będzie bez!
    Może niezbyt precyzyjnie to napisałem - chodziło mi o odszranianie parownika, a nie rozmrażanie tacki ociekowej.
    A tych 355W gratuluję. Przy -23 st. C na zewnątrz włączyć klimatyzator w trybie chłodzenia, to mistrzostwo świata.

  9. #12669
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    To masz pewne jak w banku. Dodatkowo jeśli jednostka zewn. będzie faktycznie na zewnątrz, na mrozie, to wtedy tylko odszranianie będzie działać. Nie lepiej więc ciut zrezygnować i dawać pompie to co wokół - chłodniejsze i suche?
    Z tym bankiem nie przesadzaj. Sam wcześniej pisałeś, że strumień powietrza z wentylacji to 15% potrzebnego pompie ciepła przepływu. Te 15% cieplejszego i wilgotnego powietrza da Ci wiadra wody ?

  10. #12670
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Gdyby to miało sens to dawno, patrząc na ilość producentów i modeli pomp, ktoś by coś takiego wykonał i wdrożył.
    I wdrożyli, chociażby w takim urządzeniu :

    LWZ 303 - Stiebel Eltron

  11. #12671
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U pepików około 46K z VAT
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #12672
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Może niezbyt precyzyjnie to napisałem - chodziło mi o odszranianie parownika, a nie rozmrażanie tacki ociekowej.
    A tych 355W gratuluję. Przy -23 st. C na zewnątrz włączyć klimatyzator w trybie chłodzenia, to mistrzostwo świata.
    Sam mnie Pan namawiał, bym sprawdził. I jestem bardzo zadowolony, że to zrobiłem.
    U tego "gościa" co do Pana pisał ( 21letni dom 280m2) LG pobierające jak farelka - załatwiło sprawę wraz z reku! ( reku oczywiście oddzielnie).

  13. #12673
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Sam mnie Pan namawiał, bym sprawdził. I jestem bardzo zadowolony, że to zrobiłem.
    U tego "gościa" co do Pana pisał ( 21letni dom 280m2) LG pobierające jak farelka - załatwiło sprawę wraz z reku! ( reku oczywiście oddzielnie).
    O innych działaniach Pan zapomniał :
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Co do działań to żadna tajemnica.
    - 0- w poniedziałek przyjdzie ekipa usunąć gazowe ogrzewanie ( to nie moi)

    - 1 - uszczelnienie domu - w poniedziałek zrobimy wewnątrz 50Pa puszczamy dym i uszczelnimy cały dom.
    - 2 - wykorzystując kanały wentylacyjne ( tzw wentylacji grawitacyjnej) założymy rekuperator 90%
    - 3 - wykorzystując kanały do DGP z wyjściami w pokojach - zostanie założona ppci ( inwestor zdecydował się na LG) z bezpośrednim skraplaniem i parowaniem
    - 4 - grzejniki konwekcyjne z mikroprocesorem ASIC - ze zdalnym sterowaniem 500W w pokojach - mają dogrzewać i pełnić rolę automatyki pokojowej
    - 5 - w łazienkach grzejniki z "dopalaczem" nadmuch gorącego powietrza w dół
    - 6 - terma 10l pod zlewozmywakiem - 15 litrów/2kW. do łazienek - za (pod) wanną terma przepływowa.

    Jak Pan widzi: SZCZELNOŚĆ I REKUPERACJA.
    Jak widać LG ma w tych działaniach swój udział, ale wcale nie decydujący.

  14. #12674
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    O innych działaniach Pan zapomniał :

    Jak widać LG ma w tych działaniach swój udział, ale wcale nie decydujący.
    Odzysk ciepła z wentylacji i szczelność - bez zgody na te podstawy, nawet bym nie podchodził. Ale pompa wystarczyła - komfort się poprawił - rachunki 3 x spadły. Inwestor dał już sporo następnych - to pączkuje jak drożdże.

  15. #12675
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Odzysk ciepła z wentylacji i szczelność - bez zgody na te podstawy, nawet bym nie podchodził. Ale pompa wystarczyła - komfort się poprawił - rachunki 3 x spadły. Inwestor dał już sporo następnych - to pączkuje jak drożdże.
    Ta pompa ciepła by nie wystarczyła, komfort by się nie poprawił i rachunki by tak nie spadły, gdyby nie poprawiono szczelności i zapewniono odzysku z wentylacji.
    Dopiero wszystkie te działania łącznie zapewniły sukces.
    Udział pompy ciepła w tym wszystkim jest stosunkowo niewielki - podobne oszczędności (w kosztach eksploatacji) byłyby przy pozostawieniu kotła gazowego, za to niższe byłyby nakłady inwestycyjne.

  16. #12676
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Łączysz dwa tematy:
    1. nydar pisze o kombinacji wentylacyjnego (~75m3/h), GWC i zewn. do pompy nie wiadomo jakiej,
    2. Barth3z pisze o ~150m3/h wentylacyjnego DOPASOWANEGO do potrzeb pompy ew. jak ta zechce 200m3/h to domieszkować z GWC.

    W pierwszym przypadku wykraplanie tak czy inaczej wystąpi jak te wentylacyjne (~18stC) będzie zmieszanie z tym z GWC (~6stC) bo w mrozy domyślam się, że zewn. nie będzie domieszkowane.
    W drugim przypadku do 100% wentylacyjnego po rekuperatorze też spowoduje wykraplanie.
    Koncepcja przewiduje max. ,,wysuszenie " powietrza przed wejściem na PC. Powietrze z GWC, ma za zadanie obniżenie wilgotności powietrza z WW. Dom zimą w każdym kilogramie powietrza pozbywa się ok.7-7,5g wody. Powietrze z GWC jest suche,ale łącząc te dwa strumienie można już przed PPC pozbyć się znacznej ilości wilgoci , podnosząc za to temp. z GWC. Nie chciał bym też obniżać temp. powietrza za PPC do mniej jak +1_ +2oC.

  17. #12677

    Domyślnie

    Bezwglednie podpisuje sie pod obnizonymi rachunkami tylko poprzez zmiane ogrzewania akumulacyjnego (podlogowka) na rzecz dynamicznego-bezposredniego z klimy.

    Pomijajac oczywista kwestie, iz jedna klima to nieco za malo, najlepiej byloby miec 2 a idealnie kanalowke, to mi nie przeszkadza, ze rano w salonie temp. jest w okolicy 21-21,5 skoro w ciagu kilku minut moge ja podniesc do zadanej, wygrzana podloga zjadala kilkukrotnie wiecej energii, ktora nie koniecznie dawala komfort wtedy kiedy go najbardziej bym chcial (praca wg histerezy - start w dolnym pulapie nie pokrywa sie z okresem potrzeby maksymalnego komfortu).

    Dodajac do tego COP, ktory bez problemu nawet w moim modelu LG P09RL wychodzi srednio 3,5 mam obnizenie kosztow na co ok. 65-70% !!!

    Ja juz to mam, mierze, testuje, teraz to juz czesciej chlodze niz grzeje ale bezwzgledne jesli ktos mysli nad robieniem GWC niech lepiej te pieniadze wyda na klime.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  18. #12678
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    46k koron czeskich czy pln?
    pln
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #12679
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Z tym bankiem nie przesadzaj. Sam wcześniej pisałeś, że strumień powietrza z wentylacji to 15% potrzebnego pompie ciepła przepływu. Te 15% cieplejszego i wilgotnego powietrza da Ci wiadra wody ?
    Da. Nawet 15% powietrza o temp. 7oC i wilgotności 95% wyrzucanego na lemele jednostki zewnętrznej , przy mocno minusowej temperaturze na zewnątrz to tylko problemy. Zysku tutaj nie będzie, chyba, że ze sprzedaży lodu

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    I wdrożyli, chociażby w takim urządzeniu :

    LWZ 303 - Stiebel Eltron
    Jeśli te urządzenie będzie mieszało wyrzut z rekuperatora z powietrzem zaciąganym z GWC jak pisze nydar, to będzie to bardzo fajnie działać. Jeśli będzie czerpać powietrze bezpośrednio z zewnątrz, to efektywność przy minusowych temperaturach bedzie mizerna ...

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Łączysz dwa tematy:
    1. nydar pisze o kombinacji wentylacyjnego (~75m3/h), GWC i zewn. do pompy nie wiadomo jakiej,
    2. Barth3z pisze o ~150m3/h wentylacyjnego DOPASOWANEGO do potrzeb pompy ew. jak ta zechce 200m3/h to domieszkować z GWC.

    W pierwszym przypadku wykraplanie tak czy inaczej wystąpi jak te wentylacyjne (~18stC) będzie zmieszanie z tym z GWC (~6stC) bo w mrozy domyślam się, że zewn. nie będzie domieszkowane.
    W drugim przypadku do 100% wentylacyjnego po rekuperatorze też spowoduje wykraplanie.
    kszhu, pierwszy układ jest nieco lepszy. W tym przypadku, gdzie na zewnątrz -5 lub niżej, po zmieszaniu z powietrzem z reku lub bezpośrednio z domu nie będzie problemu z zamrażaniem lameli w PC.
    W drugim przypadku ( dla ariston'a) jest nieco gorzej. Załóżmy temp. powietrza wyrzucanego z reku na poziomie 7oC i 95% wilgotności. Przy takiej temp. szacowany COP aristonka to 2,6. 2,6 x 250W = 0,65kW. Aby taką ilość energii wyciągnąć z powietrza potrzebne jest ok 200m3/h i delta T=10oC. Przy takich warunkach lamele będą mocno lodowaciały... Niestety ...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #12680
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Barth . Przerażasz mnie . Że też wszystko łapiesz w lot.
    Sztuczka polega na tym by jak najwięcej skondensować wody ,bo każdy kilogram to 2500kJ ,ale nie tykać lodu,choć to strata 333kJ/kg. Odpada koszt rozmrażania .
    Pomysły na obniżenie wilgotności powietrza opuszczającego PPC ,mile widziane

Strona 634 z 1554

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony