dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 108 z 108
  1. #101
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Termo Organika Zobacz post
    Chętnie weźmiemy udział w kolejnym teście. Może warto o tym pomyśleć, od ostatniego testu minęło już trochę czasu,.... mamy nowe produkty na rynku: https://termoorganika.pl/kleje-do-systemow-ocieplen), chcemy się sprawdzić)
    Wg informacji na Waszej stronie płyty klejone na klej poliuretanowy należy kołkować natomiast na cementowy można ale nie trzeba (na stronie w sposobie użycia jest zwrot "ewentualne kołkowanie (...) należy rozpocząć..."). Czy to oznacza, że wytrzymałość kleju w pianie jest mniejsza czy nie jesteście pewni jego zachowania po kilku, kilkunastu latach? Testy porównawcze jakie znalazłem w sieci wskazują, że poliuretan trzyma zdecydowanie mocniej.
    Jakie są warunki konieczne, których spełnienie pozwala na utrzymanie gwarancji na system z klejem cementowym mimo braku kołkowania?

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Jakie są warunki konieczne, których spełnienie pozwala na utrzymanie gwarancji na system z klejem cementowym mimo braku kołkowania?
    Wg mnie o tym czy należy czy nie należy kołkować decyduje projekt docieplenia. Ja swojego budynku nie kołkowałem. Wg poprawki na łączniki (0,04 W/m2K dla czterech łączników z trzpieniami stalowymi) jaką przyjmują projektanci ociepleń przy określaniu wsp U wyszło mi że bez kołkowania mogę dać parę cm cieńszy styropian (zamiast 20cm dać 16cm). Taniej, mniej roboty dla wykonawcy i nie niszczę otworami swojego domu (porotherm). Poza tym "efekt biedronki" też mnie zniechęcił (sąsiad ma 2 cm zatyczki - trochę pomaga, ale i tak widać kołki pod kamerą termowizyjną, lepiej chyba dać 10cm zatyczki).
    Ja kleiłem jednocześnie klejem cementowym i poliuretanowym (jeden z producentów dociepleń ma takie coś w sowim systemie).

  3. #103

    Domyślnie

    Podbij temat, może ktoś-coś-gdzieś? Zastanawiam się czy bezpieczne będzie ocieplenie domu przy temperaturach ok 0+ na piankę o takiej porze jak teraz (ew w styczniu, jeżeli mrozy nie przyjdą). Chcę dać tynki gipsowe i wykonawca od nich powiedział, że spokojnie mogę najpierw ocieplić sciany i wtedy kłaść tynki przy nawet lekkiej ziemie. Jakieś sugestie/uwagi? Oczywiście wiem, że jeżeli pianka jest do stosowania od -5C to i tak mur powinien być odszroniony, nejlepiej nieprzemarzniety.

    PS.kilka lat temu powstał ten temat, czy osoby, które kleiły pianką mają jakieś negatywne spostrzeżenia?

    Pozdrawiam
    Karol

  4. #104
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Ja kleiłem klejem w piance, bez kołkowania - jak na razie negatywnych uwag brak.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  5. #105
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gregory400

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Pila
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, nowy rok 2018 zaraz sezon na ocieplanie może by tak odgrzać starego kotleta odnośnie jaką piane wybrać Jako, że w trakcie budowy jestem także kilka pian, klejów przewineło mi się przez budowę postanowiłem sprawdzić jak to jest z tym klejeniem. Akurat miałem pod ręką zwykłą piane montażowa Ceresit Quatro coś tam.. do tego klej termo organiki To-kps i jeszcze jeden ceresit klej Ct-84. Jak robiłem test jeszcze nie miałem zakupionego styropianu wasadowego więc użyłem twardego eps 100 z podłogówki który mi został. Myślę, że użycie twardszego niż to będzie miało miejsce faktycznie było ciekawym doświadczenie i nawet bardziej miarodajnym. Ok zaraz znajdą się kolesie co i wcześniej sapali, że test co kolega na 1 stronie wykonał jest o kant d. obić. Kuzwa tu nie chodzi o testy laboratoryjne człowiek po prostu chce sprawdzić na własnej ścianie jak taki klej trzyma i tyle a nie kuzwa nie wiadomo co.
    Do sedna.
    3 kostki15x15x15cm przyklejone po całości do betonu komórkowego. (mam zdjęcia dla bardziej zainteresowanych) po 3 dniach przychodzę i zaczynam się wieszać. Waga u mnie około 90kg. Wieszam się na pierwszej kostce i nic nawet nie drgneła, druga to samo, trzecia to samo.
    Ok jakoś to trzeba oderwać ze ściany (3 kostki 15cm-trowe chaty nie ocieplą ) wchodzę na drabinę i konkretne uderzenie nogą kostki z góry odrywa najpierw 1 potem 2 i na koniec 3 kostkę.
    Zaczynam się przyglądać tym oderwaniom ile zostało na ścianie i jak pękła kostka. Okazało się że najlepiej bo najwięcej styropianu zostało przy ceresicie kleju bo przy termo organice i ceresicie zwykłej pianie były placki oderwania się kleju od betonu komórkowego (też mam fotki dla zainteresowanych). Ściany były nie zagruntowane.
    Wnioski.
    Nic nie puściło przy powieszeniu 90kg dopiero kopnięcie z całej siły wyrwało klocki ze ściany. Kolejny wniosek pewnie przy standardowym styropianie elewacyjnym który już czeka na ułożenie pewnie przy każdej próbie pękła by kostka w połowie a nie puścił klej czy zwykła piana.
    Takie są moje wrażenie, że te wszystkie kleje to poza ceną to jeszcze kolorem się różnią bo przy takich prostych prymitywnych testach wszystko trzyma jak diabeł...
    Chciałbym poznać dokładny skład wszystkich dostępnych klejów poliuretanowych jakie mamy na rynku mam wrażenie, że wszystkie są takie same tylko barwnik inny i ilość poniesionych kosztów na marketing powoduje, że tytan eso np kosztuje 30zł a z firmy krzak 12zł.
    Jeśli robi się samemu i z wiadomych przyczyn to 30 czy 40 razy 12zł lub 30zł robi różnice.
    PS. ocieplałem w styczniu garaż od środka dwie ścianki które są w bryle domu. Wydajność MASAKRYCZNIE mała byłem załamany piankę 3małem na budowie w temp 7stopni i od razu taką używałem. Wydajność 3m2 wyżej wymienionych klejów plus jeszcze jakiś dodatkowy klej. Także zdecydowanie trzeba te piany trzymać w domu a przed użyciem może jeszcze jakoś ekstra podgrzać może tak jak ktoś wcześniej pisał we wiadrze z ciepłą wodą.
    I tyle na nowy sezon 2018.

  6. #106
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Po pierwsze dzięki za test.
    A teraz moje spostrzeżenia po ociepleniu około 500m2 powierzchni:
    - przy dużym wietrze nawet nie zaczynajcie pracy; szkoda się denerwować; klej będzie zdmuchiwany, wybrudzi wam ubranie, twarz, okna itp. Pomijam fakt, że zabawa styropianem na wietrze i tak do przyjemnych nie należy. Dodam, że ustawienie końcówki pistoletu ok. 1cm nad płytą sprawia, że klej lepiej przykleja się do płyty i wiatr mniej go odrywa.
    - wydajność przy wysokiej i niskiej temperaturze różni się nawet o 50% (pomijam już temperatury poniżej +5 stopni.
    - nie wkładajcie pianek do wrzątku ponieważ zrobią się tam "gluty" i zatka wam pistolet.
    - czekanie z przyłożeniem płyty do ściany po nałożeniu kleju 4-5 minut to chyba jakieś nieporozumienie (używałem INSTA STIK i TYTAN). Tworzy się naskurek, klej przypomina gumę i nie będzie to dobrze trzymało. Czas w dużej mierze zależy od wilgotności powietrza i podłoża, ale w normalnych warunkach optymalnym czasem jest 1-2min. Najlepiej nakładać na trzy płyty i przyklejać pierwszą itd.
    - przy INSTA STIK'u jest możliwe osiągnięcie deklarowanych 15m2, ale ja jak nakładam dodatkowy warkocz kleju i dodatkowo daję na krawędzie to średnio osiągam 18 płyt czyli 9m2.
    - przyklejone płyty trzeba podpierać, przybijać od razu gwoździami (przy betonie komórkowym) itp. lub po kilku minutach (max 5 min.) "poklepać" je ponownie. W innym wypadku płyty przy górnej krawędzi odchodzą około 0,5-1cm.
    - z pistoletem nie cudujemy tylko zawsze ma mieć przykręconą puszkę (puszki zmieniamy szybko, żeby nie zdążyło zaschnąć), a po skończonej pracy zakręcamy śrubę na końcu (tą od regulacji wyrzutu piany. Do czyszczenia końcówki najlepiej używać nożyka (np. taki do tapet) i szczotki drucianej.
    - gdy robi się przy oknach warto mieć ze sobą butelkę acetonu i szmatkę. Trzeba od razu wyczyścić i nie ma czasu na szukanie.
    - opinie o niebywałej sile klejącej takich klejów są mocno przesadzone. Kluczowe są tutaj czas przyłożenia płyty i równość podłoża i samego styropianu.

    Podsumowanie:
    Przy wielu wadach dla samoroba taki klej to rewelacja. Ja używam go do murowania, uszczelniania, płyt K-G, styropianu itp. Niezastąpiony do przyklejania styropianu w dwóch warstwach. Sprawdza się też dobrze przy bardzo grubych styropianach gdzie późniejsze wypełnienie głębokiej szczeliny jest bardzo trudne, a tak można od razu nałożyć na krawędź.
    Gdyby miała mi robić ekipa chyba bym wolał na klej cementowy.
    INSTA-STIK znacznie podrożał więc teraz chyba wezmę coś tańszego.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  7. #107
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Edit:
    Ostatnio używam dwóch klejów: STYRPUR i QMAR (kupiłem po 17-18PLN w ilości po 24szt.). I tutaj małe sprostowanie: kleje są dużo wolniejsze od INSTA STIK'a. Tutaj rzeczywiście można poczekać około 3-4min. z przyłożeniem płyty. Zwłaszcza STYRPUR dłużej wiąże. Czy to wada, czy zaleta zależy od sytuacji. Zazwyczaj raczej wada ale ze względu na cenę następnym razem wezmę QMAR'a. INSTA STIK jest obecnie za drogi. Rzeczywista wydajność wszystkich jest podobna i zależy głównie od temperatury. Co do odpychania płyt to wydaje mi się, że tutaj najgorzej wypada INSTA STIK.
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  8. #108

    Domyślnie

    Trochę czasu minęło, co teraz warto kupić?

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony