dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Pomysł na ogród przed domem.

    Witam wszystkich.
    Jest to mój pierwszy post na forum, dlatego proszę o wyrozumiałość.
    Chciałbym się Was poradzić jak mam zagospodarować swój ogród, a raczej trawnik przed domem. Co mógłbym zmienić, aby owy trawnik nabrał wdzięków. Chciałbym wzdłuż chodnika zasadzić z 3-4 Tuje odmiany : Żywotnik zachodni "Smaragd". W planach mam również wymianę cegły, która oddziela trawnik od chodnika na palisady drewniane.
    A co Wy możecie mi doradzić?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0185.jpg
Wyświetleń:	503
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	207128 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0188.jpg
Wyświetleń:	447
Rozmiar:	100,2 KB
ID:	207129

    Będę bardzo, ale to bardzo wdzięczny za jakiekolwiek porady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Musiałbyś podać więcej szczegółów (np. strona świata, gleba) oraz orientacyjny plan, mapke w skali, z naniesionymi istniejącymi roślinami, z ktorymi nie chcesz się rozstawać.

    Widzę tam jakieś schodki - skąd schodzą? czy tam ma prowadzić ściezka czy zejście ma być wprost na trawnik? Czy się wogóle z nich korzysta?

    Do czego mają ci służyć te "tuje" wzdłuż chodnika?

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedz. Ok, opiszę jak to wygląda.
    Gleba jest typu IV B, trawnik znajduje się od strony zachodniej. Jeśli chodzi o te schody to pełnią one funkcje ozdoby, chociaż zdarza się, że latem zasiadamy na balkonie i je wykorzystujemy do schodzenia. A te tuje w wzdłuż chodnika chciałem zasadzić, aby załatać tą pusta przestrzeń, którą tam widać. Myślałem także o wykorzystaniu kamieni polnych, oraz kory sosnowej.

    Poniższy obraz prezentuje rozmieszczenie drzewek na trawniku. Wykonanie może nie jest idealne. Został on zrobiony w skali 1:50 dokładnym rozmieszczaniem drzewek.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrod.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	207266
    Ostatnio edytowane przez Waripo ; 18-08-2013 o 19:19

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Wszystkie rośliny chcesz zachować?
    Widać wyraźnie jak bardzo przypadkowo sa posadzone.
    Zywotniki pod ogrodzeniem są bardzo marne.
    Na zdjęciu nie widać tych kulistych drzewek.

    Ten przedogródek jest całkiem spory. Ma być tylko reprezentacyjny czy również być miejscem do posiedzenia w ogrodzie?

  5. #5

    Domyślnie

    Szukam zmian, dlatego jeżeli wycięcie któregoś z drzewek będzie wchodziło w grę to je usunę. Tak ma być to ogródek reprezentacyjny. Kuliste drzewko jest tylko jedno i raczej nie stanowi większego problemu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wrzuć więcej zdjęć.

    Tak na szybko warto wygospodarowac trawnik w formie owalu z dodatkową rabatą pośrodku na dwa żywotniki.




    te żywotniki po prawej wyglądają na zdjęciu nędznie. Jak tam ma być osłona od ulicy to trzebabyłoby założyć żywopłot od nowa. I to nawadniany, bo świerk osusza mocno teren wokoło.

  7. #7

    Domyślnie

    Ok. Dodałem kilka zdjęć więcej. Pomyślałem, żeby wzdłuż płotu gdzie biegnie ścieżka dla psa zrobić coś takiego, zeby wytoczyć mu ową droge palisadami drewnianymi otaczając żywotniki i środek wysypując korą sosnową. Jednak mimo wszystko chciałbym zagospodarować miejsce tam, gdzie stoją te dwa żywotniki olbrzymie, oraz ten pierwszy jałowiec płożący ( bliżej domu - zdjęcia w pierwszym poście). Jest tam zbyt pusto, a tekst typu: " posadź kilka drzewek i tak będzie ładne" wypowiadany u mnie w domu raczej już mnie nie kręci. Wole coś oryginalnego, dlatego właśnie szukam pomocy tutaj. Pomysł z rabatą pomiędzy przyciętymi żywotnikami bardzo mi się podoba. Tylko czym miałbym go oddzielić z trawnikiem? Kamienie polne?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0184.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	207399   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0185.jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	207400   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0194.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	207401   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0195.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	207402   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0197.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	207403  


  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Powiem wprost - to jest za duży obszar, by zrobić projekt za darmo. Dałam Tobie wytyczne jak mozna zagospodarowac obszar pod żywotnikami na środku trawnika.

    Jak patrzę na te zdjęcia - same "tuje" i jeszcze chcesz tui dosadzić?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Powiem wprost - to jest za duży obszar, by zrobić projekt za darmoD
    Szukałem tylko pomysłu. Skoro na tym się kończy to rozumiem. I tak dziękuje za wszelkie rady

    To może jeszcze mi podpowiedz, gdzie najlepiej zwrócić się o tanie wykonanie takiego projektu modernizacji istniejącego ogrodu.
    Ostatnio edytowane przez Waripo ; 19-08-2013 o 23:38

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tanio zrobi ci student ogrodnictwa albo firma szkółkarska, która będzie chciała ci sprzedać swoje rośliny.
    Właśnie przerabiam taki ogród "poszkółkowy".

    Dałam Tobie wytyczne, byś sam trochę wlożył inwencji, a ja bym pomogła z doborem. Ale mam wrażenie, że liczysz na gotowca.
    "mimo wszystko chciałbym zagospodarować miejsce tam, gdzie stoją te dwa żywotniki olbrzymie". - a ja przecież dalam propozycję co w tym miejscu zrobić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony