dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie chodnik bez obrzeży

    Planuje ułożyć chodnik z kostki betonowej (lekko po łuku, taka "fala")

    Mam zatem kilka pytań:

    Jak się układa taką kostkę bez obrzeży (przewidywany tylko i wyłącznie ruch pieszy) ?
    Jaką przyjąć szerokość chodnika ? (chodnik od furtki do wejścia 10 mb)

    Poza tym planuje "odgrodzić" 30 cm opaskę wokół domu wykonaną z otoczaków od trawnika, czy nadaje się do tego rządek z kostki gr. 6 cm?

    Czy opaska z otoczaków gr. 5 cm wystarczy? (nikt po tym nie będzie biegał)

    Będę wdzięczny za dobre rady.
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    A dlaczego bez obrzeży ? Układa się tak samo jak z obrzeżami - niebezpieczeństwo tylko potem jest takie że się taki chodnik "rozejdzie" na boki ...

    Szerokość - minimalna taka żeby dwie osoby swobodnie się minęły .
    --
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Bez obrzeży chodnik rozjedzie się . Jak nie zaraz np. po ulewie to po zimie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    A dlaczego bez obrzeży ?
    bo ładniej

    Układa się tak samo jak z obrzeżami - niebezpieczeństwo tylko potem jest takie że się taki chodnik "rozejdzie" na boki ...
    jeśli jest prawidłowo ułożony i użytkowany jako chodnik to nie ma prawa

  5. #5

    Domyślnie

    jw
    Chodnik bez widocznych obrzeży wygląda super, dlatego ja będę kombinował z ukrytymi obrzeżami krzywoliniowymi

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał silver200
    Cytat Napisał pablitoo
    A dlaczego bez obrzeży ?
    bo ładniej

    Układa się tak samo jak z obrzeżami - niebezpieczeństwo tylko potem jest takie że się taki chodnik "rozejdzie" na boki ...
    jeśli jest prawidłowo ułożony i użytkowany jako chodnik to nie ma prawa
    Ładniej to jest bez obrzeży ale z palisadkami

    Ma prawo - ma - nawet jak wykona się poprawnie podbudowę i mocno ubije kostkę to zawsze ostatni zewnętrzny rządek kostki może się rozjechać - i to wcale niemało , nawet tylko podczas chodzenia ...

    Natomiast w kwestii ukrytych obrzeży - kiedyś słyszałem że ktoś układał zewnętrzne kostki chodnika na betonie - i ponoć to się trzymało ...
    --
    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Możliwości wiele, może np. tak:

    albo np. tak:

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    O właśnie coś takiego - z tym betonem ...

    Natomiast to ukryte obrzeże do łuków - ciekawe rozwiazanie - jeszcze takiego nie widziałem ... - osobiście jednak do krzywoliniowych / łukowych / chodników czy podjazdów mnie najbardziej podobają sie palisady jako obrzeże ...

    --
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo

    Ma prawo - ma - nawet jak wykona się poprawnie podbudowę i mocno ubije kostkę to zawsze ostatni zewnętrzny rządek kostki może się rozjechać - i to wcale niemało , nawet tylko podczas chodzenia ...

    Natomiast w kwestii ukrytych obrzeży - kiedyś słyszałem że ktoś układał zewnętrzne kostki chodnika na betonie - i ponoć to się trzymało ...
    no nie wygłupiaj sie, od dwóch lat mam tak ułożony chodnik i podjazd do garazu i nic sie nie dzieje, a zdarzyło mi się parę razy zjechać samochodem (osobowym) i nic się nie rozłazi, a jak bysię cos działo to bym udusił wykonawce, z reszta on o tym wie, dlatego zrobił porzadnie

    Możliwości wiele, może np. tak:
    no właśnie ja tak mam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    ...to ukryte obrzeże do łuków - ciekawe rozwiazanie - jeszcze takiego nie widziałem ...
    Ja, podobnie jak autor postu, będę próbował tworzyć ścieżki po łuku, ale na razie próbuję namierzyć kogoś, kto miałby taki patent zastosowany i powiedziałby, że się sprawdza. Ale ani na forum ani w okolicy, ani w hurtowniach nikt o tym nie słyszał. Wszędzie panie krawężniki i kuniec. Ewentualnie palisady (piękne ale drogie cholerstwo). Jedna firma w Polsce produkuje te obrzeża łukowe, ale zainteresowanie minimalne, dlatego waham się z zamówieniem...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał silver200

    no nie wygłupiaj sie, od dwóch lat mam tak ułożony chodnik i podjazd do garazu i nic sie nie dzieje, a zdarzyło mi się parę razy zjechać samochodem (osobowym) i nic się nie rozłazi, a jak bysię cos działo to bym udusił wykonawce, z reszta on o tym wie, dlatego zrobił porzadnie
    A to w takim razie zwracam honor - jeżeli betonem kostki zewnętrzne zalane to nie ma się co dziwić ...
    --
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie Re: chodnik bez obrzeży

    Cytat Napisał marcin_budowniczy
    Poza tym planuje "odgrodzić" 30 cm opaskę wokół domu wykonaną z otoczaków od trawnika, czy nadaje się do tego rządek z kostki gr. 6 cm?
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja planuję nie tylko opaskę, ale i ścieżki robić z "6"-tki

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    Ja planuję nie tylko opaskę, ale i ścieżki robić z "6"-tki
    Ja z takiej kostki / 6cm / właśnie to zrobiłem - sprawuje się znakomicie - ważniejsza od grubości kostki jest właściwie wykonana podbudowa ...
    --
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo
    Cytat Napisał jaro'71
    Ja planuję nie tylko opaskę, ale i ścieżki robić z "6"-tki
    Ja z takiej kostki / 6cm / właśnie to zrobiłem - sprawuje się znakomicie - ważniejsza od grubości kostki jest właściwie wykonana podbudowa ...
    no ale chyba pod rządek z kostki oddzielający opaskę z otoczaków od trawnika specjalnej podbudowy nie robić?
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    ekobord.

    dla ciągów pieszych jest OK.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    Możliwości wiele, może np. tak:

    albo np. tak:
    Czy zaprawa leży tylko na ziemi? Czy zaprawę trzeba nałożyć do poziumu górnej krawędzi kostki?

  18. #18

    Domyślnie

    tlo1, no chyba nie powinno właśnie dochodzić do samej góry, aby nie wystawało. Czarna ziemia przyciśnie, trawka się ukorzeni i nie ma prawa się rozjechać
    Mymyk_KSK, zajrzałem do Twojego dzienniczka ogrodowego, ale nie wspominasz żeby brukarze zastosowali u Ciebie eko-bord. Widziałaś to u kogoś? Bo cały czas mam dylemat czy zamówić (11 zł za sztukę czyli 1 mb). Cement pewnie wyszedłby taniej, bo trochę tych ścieżek będzie

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    Mymyk_KSK, zajrzałem do Twojego dzienniczka ogrodowego, ale nie wspominasz żeby brukarze zastosowali u Ciebie eko-bord. Widziałaś to u kogoś? Bo cały czas mam dylemat czy zamówić (11 zł za sztukę czyli 1 mb). Cement pewnie wyszedłby taniej, bo trochę tych ścieżek będzie
    Miło że zaglądnąłeś, zapraszam częściej

    U mnie nie stosowali, bo do tej pory zrobili jedynie wjazd do garażu - ruch kołowy i do tego pochyło, bałam się w takim miejscu dawać ekobord. Ale będzie przy ścieżkach w ogrodzie.
    Widziałam ekobord "w użyciu" gdy oglądałam prace krakowskiej firmy brukarskiej Edificator
    http://www.edificator.com.pl/brukars...ja-prywatna-2/
    (nb oni nie robili u mnie bo: 1. za drogo 2.nie chciało im sie do marnych 30m2 przyjechać, choć pracowali w sąsiedztwie...)

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Cytat Napisał jaro'71
    Mymyk_KSK, zajrzałem do Twojego dzienniczka ogrodowego, ...
    Miło że zaglądnąłeś, zapraszam częściej
    Dzięki, na pewno zajrzę. Idzie wiosna, a na działce duuuużo do zrobienia. Każda inspiracja się przyda

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony