dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    elzole

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1

    Domyślnie uszkodzona ściana fundamentowa, proszę o pomoc!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	111.jpg
Wyświetleń:	801
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	207185Witam,
    Po wybudowaniu ścian fundamentowych (bloczki fundamentowe B20 14x25) zamówiliśmy piasek, który częściowo został wysypany na jedną ze ścian, co spowodowało jej "wgięcie" się do środka. Czy nasze ściany fundamentowe są za słabe, że wysypanie piasku spowodowało ich uszkodzenie czy może taka ilość zrzucanego piasku zawsze spowodowałaby szkody?

  2. #2

    Domyślnie

    sciana z bloczka jest projektowana zeby przenosic obciazenia w pionie. Poczytaj na forum, przypadki sa gdy zageszczano wewnatrz i rozpychalo tak wykonane fundamenty - powinno byc obsypane z dwoch stron, wtedy nic nie grozi. Zauwaz fakt, sciany piwnic nigdy nie sa wykonaywane z samuych bloczkow - wstawia sie betonowe slupy albo robi monolit - wszystko po to, zeby wlasnie uniknac tego co sie stalo u Ciebie. Ale Ty nie masz piwnic wiec obsypywanie z dwoch stron jest wymagane....

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz80 Zobacz post
    Poczytaj na forum, przypadki sa gdy zageszczano wewnatrz i rozpychalo tak wykonane fundamenty - powinno byc obsypane z dwoch stron, wtedy nic nie grozi.
    A czy takie zagęszczanie bez obsypania z zewnątrz może poskutkować pionowym pęknięciem ściany z bloczka na całej wysokości? Ława pod pęknięciem na pierwszy rzut oka wydaje się być cała.

  4. #4

    Domyślnie

    Chodzi mi o takie coś: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00768.JPG
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	207497Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00765.jpg
Wyświetleń:	329
Rozmiar:	82,2 KB
ID:	207498

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Podejrzewam u siebie pękniecie ściany podczas zagęszczania piasku. Kierownik budowy w takiej sytuacji kazał wykonać wieniec na ściance fundamentowej. Na szczęście dla mnie, dzięki analizie dużej ilości zdjęć robionych w trakcie budowy, okazało się, że to było niedokładne wypełnienie spoiny pionowej, które od góry wyglądało jakby pęknięcie...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    (...)okazało się, że to było niedokładne wypełnienie spoiny pionowej, które od góry wyglądało jakby pęknięcie...
    U mnie jest to ewidentne pęknięcie w dwóch miejscach, na dwóch ścianach. Obie wystawione na pełne słońce (jedna płd, druga zach.) i obie akurat najwyższe (7 bloczków). Więc jeśli nie ława, to albo temperatura, albo piasek Pytanie - co teraz?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Pytanie do kierownika budowy...

    Jak pisałem ja musiałbym zrobić dodatkowy wieniec zbrojony prętami na wszystkich ściankach fundamentowych, żeby zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozchodzeniem się ścianek... choć ja wiem czy to na pewno byłoby potrzebne - chyba dla własnego spokoju...
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 20-08-2013 o 18:06
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  8. #8

    Domyślnie

    Nie chce mi się wierzyć ,że w projekcie nie miałeś wieńca na bloczkach...do bazyl13

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    321

    Domyślnie

    Odgarnij piasek, rozbierz i postaw od nowa odkształcony fragment muru, a na przyszłość obsypuj i zagęszczaj równomiernie warstwami po obu stronach

  10. #10

    Domyślnie

    Może odpowiesz na pytanie, co za inteligent wysypał piach z wywrotki bezpośrednio na tą ścianę i po co ? Średnio duża wywrotka bierze 15m3 piasku, co daje nam w przybliżeniu 1,7 tony na kubik piasku.. w zależności od zamówienia każdy kubik można pomnożyć x1,7 tony i to ktoś jak widać na zdjęciach zrzucił Ci na ścianę z tym, że taka masa piasku miała jakąś tam swoją prędkość..

    Ty mu tak kazałeś zrzucać w tym miejscy piasek, czy może po prostu ludzie myśleli, żeby było bliżej, zeby sobie nie utrudniać roboty, a wyszło wręcz przeciwnie..

    Myślę, że warto o to zapytać kierowce felernej wywrotki a wszystko się wyjaśni, obciążyć kosztami kierownika budowy, chyba, ze Ty w tym miejscu kazałeś zrzucać piasek, wtedy masz pozamiatane. Niezależnie od tego czy byłeś na miejscu, jest osoba odpowiedzialna za prace, jest nią kierownik budowy i niech on szuka winowajców.
    Ostatnio edytowane przez m4rsh4ll ; 25-08-2013 o 12:22

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał m4rsh4ll Zobacz post
    obciążyć kosztami kierownika budowy, .
    Nie wiem czemu kierownik miałby odpowiadać za bezmyślność ludzi których pewnie nawet nie zna z imienia i ma wpływ na ich wybór jak na ruchy ciał niebieskich.

  12. #12

    Domyślnie

    BiG35 masz rację kierownik chyba nie odpowiada za błędy podwykonawców.. tak czy inaczej winnego trzeba znaleźć..
    Ostatnio edytowane przez m4rsh4ll ; 25-08-2013 o 23:21

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał elzole Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	111.jpg
Wyświetleń:	801
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	207185Witam,
    Po wybudowaniu ścian fundamentowych (bloczki fundamentowe B20 14x25) zamówiliśmy piasek, który częściowo został wysypany na jedną ze ścian, co spowodowało jej "wgięcie" się do środka. Czy nasze ściany fundamentowe są za słabe, że wysypanie piasku spowodowało ich uszkodzenie czy może taka ilość zrzucanego piasku zawsze spowodowałaby szkody?

    No i jak się temat skończył? Jakie decyzje i działania zostały podjęte? Niechby zostało dla potomnych.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    To w ogóle jakaś lipa pomijam głupotę osoby co sypnęła piachem na ścianę ale po co te izolacje przeciwwilgociowe jak jest wwalony kołek w ścianę.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Ja też mam wbite kołki w górę ściany, podtrzymują one styropian XPS (który stanowił też szalunek dla podłogi) oraz folię kubełkową. Na tej wysokości ściana nie będzie miała styku z ziemią, będzie to obłożone cegłą klinkierową. Oczywiście warto też myśleć o porządnej izolacji poziomej, izolacji przeciw wodnej (np. Izohan MW).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P060813_15.46.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	208774
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Nie chce mi się wierzyć ,że w projekcie nie miałeś wieńca na bloczkach...do bazyl13
    Teraz już mam + słupy w miejscu spękań.

  17. #17

    Domyślnie

    No i oczywiście jak 2 miesiące nie padało, to jakieś 5-6 godzin po zalaniu wieńca spadł deszcz. Niezbyt intensywny, ale ... Martwić się?

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    greyzone

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Goleniów
    Kod pocztowy
    72-100
    Posty
    201

    Domyślnie

    Po takim czasie beton już jest podwiązany. Zakładam, że był z betoniarni i i z dodatkami.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malcol

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-127
    Posty
    25
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    m4rsh4ll ma rację, jak masz fakturę za ten piasek to powinieneś domagać się odszkodowania od tego specjalisty co ci ścianę zdemolował. A swoją drogą jak wysoka jest ta ściana?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony