dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 151
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kks.86

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-002
    Posty
    1
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Dom energooszczędny/pasywny 110-120m - jakie koszty budowy?

    Witam wszystkich serdecznie!

    Przymierzamy się do budowy domu. Parterowy o metrażu ok. 110-120m kw. Chcielibyśmy zlecić budowę domu profesjonalnej firmie. Ale przed tym chcielibyśmy wiedzieć, jakich kosztów budowy możemy się spodziewać.

    Jeszcze nie podjęliśmy decyzji o technologii budowy, jest to dla nas rzecz drugorzędna. Ważne, aby dom był energooszczędny, a nawet pasywny. Nie chcemy płacić w okresie grzewczym po kilka tysięcy złotych za ogrzewanie. Z kolei latem chcielibyśmy, aby dom dobrze izolował wnętrza od ukropu na zewnątrz.

    Chcemy, aby dom był wykonany z dobrych materiałów (np. okna drewniane, dachówka ceramiczna, dobra izolacja).

    Do rzeczy
    Ile budowa takiego domu może realnie kosztować?
    Na co zwracać uwagę, podpisując umowę z firmą deweloperską?
    W jakiej formie mogę oczekiwać gwarancji, że dom będzie energooszczędny/pasywny?

    Liczymy, że deweloperzy nie potraktują naszych oczekiwań jak drogie fanaberie, tylko całkiem normalne oczekiwania co do domu, za który płacimy i wymagamy dobrej jakości.

  2. #2

    Domyślnie

    policz 120 m2 x np. 7 k zł to ci wyjdzie około 800 tys. zł

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    7k to może lekko dużo w waszym rejonie, ale z takimi wymaganiami i jeszcze przez developera to spoko 5kzł/m2 stan developerski.

    Na gwarancje swoich wymagań raczej nie licz

    w Warszawie gówniane mieszkanie u developera na Wilanowie to 9kzł/m2

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomclav
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kks.86 Zobacz post
    Witam wszystkich serdecznie!

    Przymierzamy się do budowy domu. Parterowy o metrażu ok. 110-120m kw. Chcielibyśmy zlecić budowę domu profesjonalnej firmie. Ale przed tym chcielibyśmy wiedzieć, jakich kosztów budowy możemy się spodziewać.

    Jeszcze nie podjęliśmy decyzji o technologii budowy, jest to dla nas rzecz drugorzędna. Ważne, aby dom był energooszczędny, a nawet pasywny. Nie chcemy płacić w okresie grzewczym po kilka tysięcy złotych za ogrzewanie. Z kolei latem chcielibyśmy, aby dom dobrze izolował wnętrza od ukropu na zewnątrz.

    Chcemy, aby dom był wykonany z dobrych materiałów (np. okna drewniane, dachówka ceramiczna, dobra izolacja).

    Do rzeczy
    Ile budowa takiego domu może realnie kosztować?
    Na co zwracać uwagę, podpisując umowę z firmą deweloperską?
    W jakiej formie mogę oczekiwać gwarancji, że dom będzie energooszczędny/pasywny?

    Liczymy, że deweloperzy nie potraktują naszych oczekiwań jak drogie fanaberie, tylko całkiem normalne oczekiwania co do domu, za który płacimy i wymagamy dobrej jakości.
    Obawiam się że deweloperzy potraktują Was jak dojną krowę. Jeżeli nie wiesz (póki co ) co chcecie zbudować to nie jesteście partnerami do rozmowy z wykonawcami. Wcisną Wam każdy kit a Wy nie będziecie posiadać wiedzy żeby to zweryfikować. Proponuję do sporządzenia umowy skorzystać z kancelarii prawnej a do rozmów z wykonawcą inspektora nadzoru inwestorskiego.
    Najpierw zdecydujcie się na typ domu, różnica pomiędzy pasywnym i energooszczędnym jest znacznie większa niż tylko w zużyciu energii. Mieszkam w pasywnym, który sam zbudowałem więc coś na ten temat wiem. Jeżeli nie chcesz mieć rachunków zimą za ogrzewanie to od razu zdecyduj się na pasywny. Energooszczędny się nie opłaca gdyż wydajesz dwa razy: masz wyższy koszt budowy domu niż tradycyjny dom i zbliżony do ceny pasywnego a dodatkowo będziesz miał/miała zimą rachunki za ogrzewanie. Z kolei pasywny wymusza określone zachowania domowników a i dom musi wyglądać inaczej niż wiejski dworek. Zapomnij o dużych oknach od północy itp.
    Mój pasywny kosztował z wyposażeniem (podłogi, kuchnia, łazienki, meble, schody, parapety - praktycznie na gotowo) około 300tyś za 106m2. Jak widać można zbudować tani pasywny. Koszt ogrzewania zimą to około 600zł przy grzaniu prądem.
    Dla porównania firma deweloperska która specjalizuje się w budowie domów w mojej technologii(drewno) wyceniła budowę stanu deweloperskiego na 580tyś. Marża 100% jak łatwo policzyć.
    Oprócz firmy, która zrobiła płytę fundamentową i szkielet z ociepleniem reszta została wykonana przeze mnie. Jak widzisz koszty pracy są bardzo wysokie. Wykonanie domu zajęło mi 8 miesięcy - dach, instalacje, wykończenie, elewacja itd.

    Gwarancją wykonania domu w standardzie pasywnym jest audyt energetyczny z badaniem kamerą termowizyjną i próbą szczelności oraz kontrola wykonania poszczególnych etapów przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego.

    Jeżeli masz pytania chętnie podzielę się swoją wiedzą.
    Pozdrawiam

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kks.86 Zobacz post
    Witam wszystkich serdecznie!

    Przymierzamy się do budowy domu. Parterowy o metrażu ok. 110-120m kw. Chcielibyśmy zlecić budowę domu profesjonalnej firmie. Ale przed tym chcielibyśmy wiedzieć, jakich kosztów budowy możemy się spodziewać.
    Tak jak wyżej zostało napisane,jeśli chcesz od A-Z budować z firmą to bez pół bańki nie podchodź do budowy i to powiedzmy tradycyjnego domu a jak im wspomnisz,że chcesz pasywny to cena skoczy od razu do góry tak z 50%,
    Ja wybudowałem energooszczędny 118m2 z 40kWh/m2/rok ale systemem gospodarczym i koszt wyniósł ok.300tys.zł na gotowo z ogrzewaniem powietrzną pompą ciepła.
    Nie opierałem się na przemyśleniach firmy ale firma,która mi budowała opierała się na moich przemyśleniach i to ja im dyktowałem technologie budowy dlatego też bez dobrej wiedzy na temat budowy i rozwiązań technologicznych dla domu energooszczędnego czy pasywnego nawet "profesjonalna firma" wciśnie Ci każdy kit za kosmiczną cenę.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-08-2013 o 17:24

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar artix1
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    2.420

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Trzeba spytac TB on wie jak zrobic tanio dom0-20kWh/m2 .Pisze nawet o domach co potrzebuja 1000-2000kWh /rok naCO & CWU. Jest taki watek... Trzeba pokukac...Maja wyjsc taniej od tradycyjnych w budowie...
    Nie mieszaj koledze bo jeszcze zacznie się domagać od budowlańców pasywnego z ociepleniem od środka za 150 koła.
    Dziennik budowy.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...dzieję-tanio-)
    Komentarze
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...4&goto=newpost
    Parter98m2+40m2garaż,ścianyYtong600.24cm,ociepl. ścian zew.20cm grafit 0.32,podłoga 30cm EPS100 0.38,fund.zew15cm,wew.5cm 0.38,poddasze nieużyt,ociepl.stropu wełna40cm 0.35+7cm 0.38 ,okna 3szyby,6kom.ciep.ramki,ciep.montaż,zap.ciep.50,8k Wh/m2/rok

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Martii22

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Wyszków
    Kod pocztowy
    07-200
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanko o projekt domu.
    Czy taki dom można wybudować w opcji energooszczędnej???
    Ile to może kosztować???
    Jedyne ogrzewanie jakie jest w nim możliwe na dzień dzisiejszy to elektryczne. Jakie mogą być orientacyjne koszty ogrzewania zimą???

    http://www.domywstylu.pl/projekt-dom...php#rzuty_opis

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image 2.jpg
Wyświetleń:	1896
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	209535

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpg
Wyświetleń:	1712
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	209536

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image_rzut.jpg
Wyświetleń:	1626
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	209537

    Poważnie zastanawiamy się nad wyborem tego projektu ale zależ nam nad tym żeby był tani w utrzymaniu.
    A, położenie naszej działki jest takie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domeczek.jpg
Wyświetleń:	1197
Rozmiar:	47,5 KB
ID:	209538

  8. #8
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martii22 Zobacz post
    . Jakie mogą być orientacyjne koszty ogrzewania zimą???
    Zależne od domu,jaki wybudujesz dom takie będą rachunki.Średnia cena kWh w II taryfie to ok.0,4-0,45zł,wystarczy podstawić do zużycia i masz rachunki za c.o.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kks.86 Zobacz post
    Do rzeczy
    Ile budowa takiego domu może realnie kosztować?

    1. Wybierz dom pasywny z gotowych projektów.
    Jeśli nie znajdziesz poproś architekta o zaprojektowanie.
    2. Domy pasywne mają tę zaletę, że są zwykle pozbawione drogich ozdobników jak balkony, kominy, okna od północy itp.
    Niestety - dla przeciwwagi ilość styropianu/wełny/pianki PUR jest konieczna tak wielka, że trudno ją racjonalnie wytłumaczyć.
    No ale skoro chcesz mieć pasywny i wyprzedzić swoją epokę o 10-15 lat... Twój wybór.

    3. Wykonawcy nie mów, że budujesz pasywny, bo dostaniesz wycenę +50%.
    Postaw na płycie fundamentowej - nie zapłacisz za nią więcej niż za ławy, a będzie cieplejsza.
    Elementy pasywne, takie jak wentylacja mechaniczna, zastępują elementy tradycyjne, ale żeby uzyskać standard pasywny ich koszt jest większy.

    Zobacz ile kosztuje zwykły rekuperator (sprawność 70-80%), a ile rekuperator o sprawności 95% (pasywny).
    Okna energooszczędne (U=1,0), a okna pasywne (U < 0.8 ).
    20 cm styropianu U=0,40, a 35 cm styropianu grafitowego.

    Przy czym sprawność rekuperatora 95% jest tylko na papierze - dla przepływu np. 30m3/h, który występuje tylko w laboratorium.
    Okna pasywne są znacznie droższe, tak że 'opłacają' się względem tańszych energooszczędnych w perspektywie np. 20 lat. Przy czym gwarancja na zawartość gazu szlachetnego między szybami (jakość uszczelki) to 5 lat.
    Styropian grafitowy ma ładny szary kolor, ale wagę identyczną jak zwykły. Trudno sprawdzić w terenie faktyczny parametr przenikalności cieplnej droższego styropianu. Pianka PUR jest świetna, można ją sprawdzić 'wagowo' (cięższa lepiej izoluje), ale jest kosmicznie droga. Musiałbyś palić w kominku dolarami, żeby się zwróciła.
    I tak dalej.

    Trudno powiedzieć, ile faktycznie wynosi różnica, bo wszystkie te elementy można kupić w różnych cenach. Są rekuperatory po 20.000 i po 5000. Okna są drewniane, aluminiowe, kolorowe i białe, PCV i inne. Projekty są różne.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 12-09-2013 o 01:08



  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał artix1 Zobacz post
    Nie mieszaj koledze bo jeszcze zacznie się domagać od budowlańców pasywnego z ociepleniem od środka za 150 koła.
    Zapraszam - nie ma problemu wszak zajmuje się tym 23 lata

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Zapraszam - nie ma problemu wszak zajmuje się tym 23 lata
    A kto to jest ten "Wszak"?
    Czy to może jakiś doktór agrochemii w czarodziejski sposób zamieniony w eksperta? Czy "Wszak" jest w jakimś klastrze?

    Jak już o tym nowym ekspercie rozmawiamy to może zapytaj go co sądzi o grubości styro pod podłogą no i o izolacji od wewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 12-09-2013 o 06:27
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #12
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Pomimo trollowania - domy izolowane, energooszczędne czy pasywne i tak się przebiją. Bo są tańsze zdrowe i komfortowe.
    Podstawową cechą domów izolowanych, energooszczędnych i pasywnych jest brak centralnego systemu ogrzewania, co obniża koszt budowy i poprawia komfort.
    Centralne systemy ogrzewania nie są w stanie produkować 1000, czy 2000kWh w sezonie. Poza tym są drogie, co przy ograniczoności kasy, skutkuje ograniczeniem kosztów na projekt i izolację termiczną.
    Zainteresowanych budową tanich i komfortowych domów zużywających 0-20kWh /m2 rocznie - zapraszam do wątku o tej tematyce.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Pomimo trollowania - domy izolowane, energooszczędne czy pasywne i tak się przebiją. Bo są tańsze zdrowe i komfortowe.
    Podstawową cechą domów izolowanych, energooszczędnych i pasywnych jest brak centralnego systemu ogrzewania, co obniża koszt budowy i poprawia komfort.
    Centralne systemy ogrzewania nie są w stanie produkować 1000, czy 2000kWh w sezonie. Poza tym są drogie, co przy ograniczoności kasy, skutkuje ograniczeniem kosztów na projekt i izolację termiczną.
    Zainteresowanych budową tanich i komfortowych domów zużywających 0-20kWh /m2 rocznie - zapraszam do wątku o tej tematyce.
    One już się przebiły ale w wersji normalnej. Twoja wersja taką nie jest, co więcej oprócz bezsensownych wydatków nie gwarantuje tej energooszczędności a tym bardziej pasywności. Nie wciskaj ludziom kitu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Podstawową cechą domów izolowanych, energooszczędnych i pasywnych jest brak centralnego systemu ogrzewania, co obniża koszt budowy i poprawia komfort.
    Wysokie temperatury nawiewu (w standardzie pasywnym do 50 stopni) nie są komfortowe.
    Dom musiałby być bardzo bardzo pasywny, żeby nawiew miał ze 30 stopni, albo trzeba stosować recyrkulację.
    Ilość nawiewów jest dużo większa niż w zwykłej wentylacji, gdzie wystarcza jeden wywiew pod sufitem. W ogrzewaniu powietrznym trzeba zastosować najlepiej kilka, przy podłodze.

    W zimie nadmuchiwane gorące powietrze jest bardzo suche (niska wilgotność na dworze, potem zostaje podgrzane). Powoduje to problemy z elektryzowaniem się przedmiotów, suchością w gardle, wysychaniem spojówek. Potrzebne są nawilżacze. Kanałowe są drogie. Stosuje się rozproszone - w pokojach. Nawilżacze zużywają energię elektryczną.
    Czy taka forma ogrzewania jest tańsza niż klasyczne centralne wodne ogrzewanie?
    Trudno powiedzieć. Poza tym wydaje mi się, że w standardzie pasywnym ogrzewanie nadmuchowe to też forma ogrzewania centralnego, tylko powietrznego, nie wodnego.

    Europejczycy są generalnie przyzwyczajeni do ogrzewania wodnego, nie przez nadmuch.

    Czyli de facto ogrzewanie nadmuchowe - jak dla mnie - jest mniej komfortowe.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 12-09-2013 o 13:51



  15. #15
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Wysokie temperatury nawiewu (w standardzie pasywnym do 50 stopni) nie są komfortowe.
    Dlatego w domach izolowanych i komfortowych nie ma czegoś takiego - jest ogrzewanie podłogowe!
    Trudno powiedzieć. Poza tym wydaje mi się, że w standardzie pasywnym ogrzewanie nadmuchowe to też forma ogrzewania centralnego, tylko powietrznego, nie wodnego.
    W domach izolowanych nie ma centralnego ogrzewania - jest elektryczne podłogowe - inaczej przy izolacji na poziomie np. 10kWh/m2 rocznie - nie da się ustawić temperatury.
    Czyli de facto ogrzewanie nadmuchowe - jak dla mnie - jest mniej komfortowe.
    Zgadzam się z tym w 100%

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    W domach izolowanych nie ma centralnego ogrzewania - jest elektryczne podłogowe - inaczej przy izolacji na poziomie np. 10kWh/m2 rocznie - nie da się ustawić temperatury.
    w domach izolowanych nie ma w cale ogrzewania innego jak do mycia łapek !

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    za 120 m^2 wszyło by 480 kzł
    Hmmm a ja mam się zmieścić w 350 kzł ... i licząc z rzuty kondygnacji 300 m^2

  18. #18

    Domyślnie

    jak czytam takie reklamy to zaraz mi się chce pracować, bardzo drogie ten certyfikowane domki
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    jak czytam takie reklamy to zaraz mi się chce pracować, bardzo drogie ten certyfikowane domki

    Mnie też Z tego co masz napisane ... to ... osiągniesz bardzo dobre parametry ... i oto chodzi ...
    Żeby na dobrego nowego merca tą różnicę w cenie między samemu ... a firma.
    Oni źli nie są ... ba bardzo dobrzy z tego co tam wyczytałem ... nie to co ci art hausy ... ale to jest dla kogoś kto ma ciut więcej kasy ...
    ja jestem skazany sam na siebie ... stąd nie stać mnie na .. ani .... tanio przez ekipy partaczy ...
    ani tak drogo a porządnie ... muszę sam podwinąć rękawy ...

    Ktoś nie rozumie ... że kołkuje się tak ...
    https://www.youtube.com/watch?v=Cp5dAbHSa1Q
    https://www.youtube.com/watch?v=UvIyF1Auf_o a nie tak
    https://www.youtube.com/watch?v=-202WBqhU6k od takiej "fachowości" Boże uchowaj ... wiercił udarem .... pod kołek ...?
    a ty płać 30 zł za metr ich ciężkiej i fachowej roboty ...

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arekc

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    witaj, mogę proscic na maila [email protected] informacje na temat projektu, skad jaki?

    z góry dzieki

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony