dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BlackSun

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Posty
    3

    Domyślnie Pękająca ława fundamentowa. Co mogło być przyczyną i jak to naprawić?

    Witam,
    Drodzy forumowicze mam do Was pytanie odnośnie mojego problemu z ławami fundamentowymi. Może zaglądają tutaj budowlańcy, kierownicy budów albo ktoś kto miał podobny problemem , który niżej opiszę.
    Zacznę od początku. Buduje dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym 7x11m na działce wokół, której znajdują się domy jednorodzinne oraz blok w odległości 15 do 30 m. Grunt na działce to glina piaszczysta, glina i iły, woda gruntowa w okresie mocnych opadów sięga do ok. 0,5 m od powierzchni gruntu (rok wcześniej kopali studnie na 4 m i widziałem co tam siedzi). Z tego co mówił KB to projektant przyjął do obliczeń ciężkie warunki gruntowe. Badania geotechniczne nie były wykonywane ponieważ projektant stwierdził, że w okolicy już „budował” oraz mój opis gruntu mu wystarczy. Działka ze spadkiem jak na rysunku 1, który pokazuje głębokość ławy mierzona od humusu. W miejscu gdzie jest 60 cm będzie obsypane ziemią. W tym momencie mam zrobione ławy szerokie na 60 cm i wysokie na 40 cm, zbrojone drutem 4 x fi12, strzemiona co 30 cm 24x30 cm, druty zagięte na 72 cm lub dodatkowy drut tzw elka 1m x 1m. Wszystko razem dobrze związane i zalane betonem z betoniarni dawne B20 zagęszczany niestety ręcznie poprzez ostukiwanie szalunków i ubijanie deską. Pod ławą znajduje się 10 cm betonu B15 oraz 20 cm piasku wymieszanego z niewielką ilością cementu, zagęszczanego mechanicznie co 5 cm. Pod piaskiem glina/iły jak na rysunku 2. W trakcie wylewania ław, były upały (ok. 30-35 *C) co spowodowało dosyć szybkie związanie betonu ale od samego początku beton był pielęgnowany tj przykryty folia strecz oraz polewany 3 x dziennie przez 7 dni. Po ok 10 dniach zostały ściągnięte szalunki. Ostatnio tj po ok 3 tygodniach zauważyłem dwa pęknięcia na ławie zaznaczone na zdjęciu nr 3 czerwonymi kreskami, a na pozostałych zdjęciach literami A i B. Co w takiej sytuacji można zrobić z tymi ławami? Na ławach ma być ściana fundamentowa monolityczna gruba na 25 cm i wysoka na 100cm, może wystarczy ją dozbroić?Może trzeba zrobić na starych ławach nowe tylko szersze do ok 80cm? Jakie widzicie rozwiązania, pytam ponieważ KB jest na urlopie i jak wróci to chce mieć rozeznanie co i jak. Z góry dziękuje za odpowiedź.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj1.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	9,1 KB
ID:	208596Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj2.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	208597Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj3.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	208598Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj4.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	208599Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj5.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	11,9 KB
ID:	208600

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BlackSun

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Posty
    3

    Domyślnie

    zdjęć ciąg dalszy:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj6.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	12,1 KB
ID:	208601Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj7.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	208602Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj8.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	12,5 KB
ID:	208603Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj9.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	208604Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zdj10.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	15,5 KB
ID:	208605

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Czy masz wydruk składu betonu z betoniarni? Wylewałem prawie identyczne ławy 50-60 x 45 też na glinie i częściowo na piasku (częściowo szalowane, reszta lana w glinie), na dnie wykopu był beton B10, ale i tak zebrała się woda, bo było bardzo mokro podczas lania. Wprawdzie dałem beton B-25 ale nic nie pękło !

    Powodzenia.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Tam może być jeden problem: było gorąco i beton szybko wiązał, jeśli był na cemencie typu R - to mu jeszcze pomagało. Nie wiem czy n.p. zbrojenie nie było zbyt blisko ściany i druty się nie nagrzały i nie zaczęły pracować, a beton jako świeży nie wytrzymał naprężeń...

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Crazy

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Białystok
    Posty
    356

    Domyślnie

    BlackSun, walnij browarka albo idź na spacer i oderwij się od FM. Nic złego się z ławami nie dzieje, normalne małe ryski skurczowe. Buduj spokojnie dalej. Pzdr.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony