dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    molo111

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Krakówki-Dąbki
    Posty
    1

    Domyślnie Drewniana przyscienna wiata na samochód.

    Chciałem przed zimą zbudować przyscienną wiate na samochód.

    z jednej strony wiata bedzie przymocowana do sciany budynku a z drugiej stała na słupach.
    Wymiary wiaty:

    -długośc 6m
    -szerokość 4.5m

    Bardzo proszę o porade:

    1)jakie słupy zastosować (te przykręcone do sciany budynku i wolnostojące)
    2)jakie murłaty użyć (tą od strony sciany budynki i wolnej strony)
    3) jakie zastosować krokwie i w jakich min. odstepach
    4)Czym pokryć dach? Myslałem o płycie OSB przykręconej do krokwi i na to gont bitumiczny. ( Płyta poliwęglowa odpada ze względów estetycznych). Ewentualnie jakiej grubści płyta OSB ?

  2. #2

    Domyślnie

    Zrobiłem w wakacje wiatę dostawioną do ściany garażu o wymiarach 6,67 x 3,8 m.

    Słupy (3 szt) przy ścianie 10 x 12 ale mogą być 8 x 12
    Słupy wolnostojące (3 szt) 12x12.
    Płatew przy ścianie 10x14, na słupach wolnostojących 12x14. Przekroje słupów i płatwi chyba mogłyby być mniejsze np. słupy 8x10 i 10x10 i płatwie o wysokości 12cm.
    Nachylenie połaci 5%, krokwie (a raczej belki) 6 x 14. Na szerokość 4,5 m też będą odpowiednie o takim przekroju. Rozstaw 83 cm (płyty mają 250 cm więc nie ma odpadów). Miecze tylko od strony wolnostojącej (6 szt)
    Kantówkę zamówiłem struganą i pomalowałem przed montażem.
    Dach opłytowany płytą MFP 12mm i na to papa wierzchniego krycia (przy takim nachyleniu i tak nie widać pokrycia więc gont nie dość że niewidoczny to jeszcze mniej szczelny) a kawałek nad oknami garażowymi z przezroczystej płyty falistej PCV na łatach co 50 cm aby wpuścić światło do okien. Płyta 12mm przy rozstawie 83cm nie ugina się ale po dachu można chodzić stawiając nogi w okolicach podparcia przez krokwie.

  3. #3
    Banned
    dascompany

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    4

    Domyślnie

    mam nadzieję, że swoje wiaty przylegające do budynku budowaliście po otrzymaniu decyzji?! Nie wiele osób wie o tym, że bez pozwolenia na budowę nie można samemu wykonać takiej konstrukcji, mówi o tym prawo budowlane. Oby nie było przemiłych wścibskich sąsiadów w waszej okolicy, którzy zainteresują się Waszą budowlą. U mnie jest jeden sąsiad, który sprawia okolicznym mieszkańcom mnóstwo problemów.

  4. #4

    Domyślnie

    Na wiatę do 25m2 nie trzeba pozwolenia na budowę.

    Ważne, aby przy łączeniu wiaty pamiętać o osiadaniu budynku...

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar michalgliwice
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy przy budowie takiej wiaty trzeba zachować również odległości od granicy działki? Mam tu na myśli, że ściana garażowa stoi w odległości 5 mb od granicy działki i czy pomiędzy ogrodzeniem, a garażem mogę zbudować sobie wiatę?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gabro

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Susz
    Kod pocztowy
    14-240
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    michalgliwice, jak najbardziej trzeba też zachować odpowiednie przepisy z prawa budowlanego. Pracuję w firmie, która zajmuje się wiatami i mieliśmy Klienta, który nie dostosował się do przepisów i poniósł z tego tytułu karę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał molo111 Zobacz post
    Chciałem przed zimą zbudować przyścienną wiatę na samochód.
    udało Ci się zrobić tę wiatę? Podeślij zdjęcia, bo właśnie szukam inspiracji na forum

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał SebastianW Zobacz post
    Na wiatę do 25m2 nie trzeba pozwolenia na budowę.

    Ważne, aby przy łączeniu wiaty pamiętać o osiadaniu budynku...


    Jeśli konstrukcja jest trwale połączona z istniejącym budynkiem to trzeba mieć pozwolenie na budowę, a wiata połączona z domem murłatą jest trwale z nim połączona.

    Bez pozwolenia można budować tylko obiekt wolnostojący.

    Osobiście uważam, że belki (słupy) powinny mieć 14x14cm - mniejsze wyglądają biednie, chyba że konstrukcja ma małe rozmiary. Polecam też zamknąć ścianą np. z desek wiatę od strony ogrodzenia; można wstawić 2-3 szyby z odzysku, a jeszcze lepiej zamknąć ją wrotami od frontu, które latem można zdjąć. O tej porze roku otwarta z trzech stron wiata nie daje prawie żadnej ochrony przed wilgocią, a zimą nawieje tam masę śniegu.
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Paweł1987

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o pokrycie dachu to kilka pomysłów z charakterystyką pokryć dachowych można poczytać na tym blogu

    http://koswood.com/zadaszenie-tarasu...go-je-wykonac/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony