Witam.

Mieszkam w 70m mieszkaniu na parterze w starej kamienicy. Wentylacja grawitacyjna jest źle zaprojektowana (bądź jest nieskuteczna) i co roku w sezonie grzewczym mam problem z wilgocią i grzybem (oczywiscie okna mam juz plastikowe, ale jak byly skrzynkowe, to mialem wielki problem z temperatura i wilgocią). Kominy nie są dostępne - w większości niedrożne lub zajęte przez instalacje gazowe sąsiadów.

Staram się dogrzewać mieszkanie, ale z piecami akumulacyjnymi wiele się nie da zrobić. W okresie zimowym zbiera mi się wilgoć na szybach i ścianach. Kupiłem osuszacz elektryczny. Dość dobrze zbiera, ale problem wilgoci i słabej wentylacji pozostaje.

Na początku pomyślałem o instalacji nawiewników higrosterowanych i jakiegoś automatycznego wyciągu w łazience, ale trafiłem na hasło REKUPERATOR. Zacząłem czytać i zdecydowałem się, że to jest dokładnie to, czego właśnie potrzebuję

Proszę o pomoc w doborze konkretnego rekuperatora i dodatkowego osprzętu do mieszkania. Nie jestem zbyt zasobny, więc rekuperator nie powinien przekraczać 3500-4000 PLN. Pozostały osprzęt zainstalowałbym sam - więc odpadną koszta robocizny ekipy.

Rekuperator chciałbym zainstalować w pawlaczu o rozmiarach 100x85x75 [DxSZxW] (zaznaczyłem literką B na planie)

Wymagania jakie położyłem na rekuperatorze:
- czerpnia i wyrzutnia - optymalna średnica 100mm - takie mam już otwory w ścianie
- automatyczny higrosterowanie (optymalnie)
- automatyczny bypass
- automatyka przeciwzamrzeniowa
- cichy - to jest dość kluczowe, bo pawlacz jest w cektrum mieszkania
- ekonomiczny
- przepływ powietrza do 250m3/h
- montarz sufitowy
- optymalnie przeciwprądowy wymiennik ciepła - by odzysk był maksymalny

Mieszkanie posiada:
- 4 pokoje
- komórka gospodarcza
- łazienka wraz z WC
- kuchnia z oknem i kuchenką gazową (okap elektryczny podłączony do jedynego dostępnego mi komina wentylacyjnego)

Założyłem, że potrzebuję 3 wyciągi i 4 nawietrzniki.


Szukałem po sieci i znalazłem pare rekuperatorów:
- brookvent aircycle 1.2 + bypass - ale nie zmiesci mi sie w pionie w pawlaczu
- flop system RM290FB - ale jest strasznie drogi
- dospel luna 200 - i wykonac konieczne modyfikacje, ktore znalazlem w sieci - ale chyba mnie to przerasta
Jaki model rekuperatora polecanie, by spełniał jak najwięcej założeń i nie był zbyt drogi.

Jakiego typu instalację wentylacyjną kładzie się dość prosto?

Jakimi przekrojami przewodow wentylacyjnych powinienem się zainteresować do nawiewow, wyciagow, wrzutni i czerpni?

Czy mogę założyć trójniki, czy raczej zalożyć przy rekuperatorze rozdzielacz i do każdego pomieszczenia kłaść niezależną rurę?

Załączam plan mieszkania:
Załącznik 209848
LEGENDA
- kolor zółty - instalacja nawiewowa
- kolor pomarańczowy - instalacja - wyciągowa
- kolor czerwony - instalacja wyrzutni powietrza
- kolor czarny - instalacja czerpni powietrza

Proszę bardzo o pomoc, lub chociaż sugestę na co jeszcze zwrócic uwagę...

dzieki
Łukasz