dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Patrycja&Rafał

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Posty
    67
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Pompa ciepła i solary

    Czy możecie mnie naprowadzić w jaki sposób na etapie budowy stanu surowego przygotować dom pod potencjalną pompę ciepła oraz panele słoneczne?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Zrób przepusty do dolnego źródła, najlepiej gotowe wyprowadzenia, ilość i średnica do konsultacji z wykonawcą, nie aż tak konieczne ale bardzo ułatwi późniejsze prace, solary do pompy ciepła chyba ekonomicznie nieuzasadnione??
    Druga BARDZO ważna sprawa to niskotemperaturowe odbiorniki (najlepiej gęsta podłogówka).
    I to tyle najważniejszych.
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 08-09-2013 o 22:06 Powód: literówka
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    solary -to wyrzucone pieniądze( w tym wypadku)
    Tu była reklama....

  4. #4

    Domyślnie

    Pewnie to przerost formy nad treścią - ale taka myśl mi przyszła do głowy - połączenie solarów z DZ. Przykładowo zima - 10 C promieniowanie ok 100 W/m2 zupełnie bezużyteczne dla bezpośredniej produkcji CWU z kolektora płaskiego, natomiast do PC DZ włączane jakoś przez zawór mieszający - lekko oszczędzamy DZ i podnosimy COP. Można wówczas mieć mniejsze DZ natomiast w okresach przejściowych czy dniach zimowych ale słonecznych jechać tylko na solarach. Takie 5 kolektorów to jakieś 6 kPLN (bez instalacji) ale praktycznie załatwia wszystko bez PC na 9 miesięcy, pozostałe 3 miesiące wspomaga... Oczywiście domek oszczędny...
    Ostatnio edytowane przez rudy_36 ; 11-09-2013 o 07:41 Powód: zmiana

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Liczysz tylko zyski .
    Policz też straty kolektorów
    To tak jakbyś policzył ciepło z PC i zapomniał o zasilaniu.

    Kolektory przyjmą 100 W/m2 i przy -10 C odda więcej. (śnieg też ma znaczenie)

    Mam taki układ ,czasem się rozgrzewa .nawet do 30 C.
    Ale pompka uruchamia się na jakieś 15 minut na dobę,a kolektory stygną natychmiast . I to tylko przy słońcu bez chmur .
    Kolektory rurowe .
    Tu była reklama....

  6. #6

    Domyślnie

    To jest to o czym piszę - są bezużyteczne Dla CWU np dla temperatury glikolu w kolektorze np +30 mogą straty ciepła pokrywać się z energią promieniowania. Wykorzystanie PC sprawi że temperatura np 10 C glikolu w kolektorze będzie już efektywna. np z promieniowania rozproszonego 100 W będą absorbować w tej temperaturze np 80 W.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ja ma to podłączone do podłogówki i cwu.Nawet jest oddzielny bufor.
    Zastanów się czy nie wystudzisz wymiennika gruntowego tymi kolektorami .Ile weźmie automatyka tego rozwiązanie ,ile wzrosną opory przepływu (koszty pompowania). Ile wzrośnie temperatura glikolu i cop.
    W niskich temperaturach nawet jak zaabsorbuje 100 W to wypromieniuje 20 W.
    Ale to nie jedyne straty.Kolektor ma tylko jedną szybę i jakąś izolację od tyłu
    Policz również te straty.
    np dla 0 stopni i 10 C glikol dt 10
    Współczynnik szyby (strzelam ) 3 W/m2K
    na każdy 1 m2 kolektora ucieknie 30W zostanie 50W
    ale to jeszcze nie wszystko bo do dołu też. A rury i boki .
    Tu była reklama....

  8. #8

    Domyślnie

    Rozumiem, że do DZ można nalać rozwodniony płyn do chłodnic, który zabezpiecza przed korozją, pienieniem, narastaniem bakterii itp. Tzn. np. borygo pół na pół z wodą.

    Chcę zrobić DZ na bazie etanolu. Chyba jednak lepiej nie wlewać jednak samego rozwodnionego alkoholu etylenowego.
    Czy można nabyć środki na bazie alkoholu etylenowego do DZ, ale z dodatkiem środków przeciw korozji, antypiennych, konserwujących itp.?


    Przykład korozji w czystych płynach bez dodatków środków antykorozyjnych:



  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Przykład korozji w czystych płynach bez dodatków środków antykorozyjnych: (...)
    A kto nakazuje stosować elementy podlegające korozji w układzie dolnego źródła???
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A kto nakazuje stosować elementy podlegające korozji w układzie dolnego źródła???
    Czy to znaczy, że mogę nalać alkoholu etylowego w stężeniu 25%, i nic się nie stanie?



  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jak się postarasz to wszystkie kształtki znajdziesz mosiężne. Może być mały problem ze śrubunkami do pompy obiegowej ale sprawa do załatwienia.
    Jedyny element "podejrzany" to ewentualnie korpus pompy obiegowej ale ja jeszcze korozji tam nie widziałem.
    Poza tym co ma tam korodować? Rury PE czy parownik z AISI316?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  12. #12

    Domyślnie

    Kurcze jak zobaczyłem to zdjęcie ze słoikami i jeszcze takie jak poniżej, to zwątpiłem






    -- bioszlam z DZ napełnionego glikolem propylenowym 11% (zalecają min. 25%)



  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    A o co Ci chodzi?
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    A o co Ci chodzi?
    Ptałem, czy są płyny do instalacji na bazie etanolu, czy tylko glikolowe.

    Widzę, że jak naleję czystego etanolu rozcieńczonego, to on jest dużo bardziej agresywny względem metalu niż woda.
    Stąd pytanie.



  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    (...)Widzę, że jak naleję czystego etanolu rozcieńczonego, to on jest dużo bardziej agresywny względem metalu niż woda.
    Stąd pytanie.
    Względem jakiego METALU jest agresywny???

    Już mi się nie chce dalej pisać po raz drugi, inni dawno dali sobie spokój...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  16. #16

    Domyślnie

    Te zdjęcia pochodzą z jakiegoś internetowego kursu firmy sprzedającej płyny solarne.

    Czyli rozumiem że w praktyce taka korozja nie występuje i mogę nalać alkoholu etylowego rozcieńczonego wodą do 25%, bez jakichś dodatkowych środków antykorozyjnych itp.



  17. #17

    Domyślnie

    Moje DZ jest wykonane z PE, rozdzielacz miedz i mosiadz, plyn w ukladzie to glikol...gdzie ma byc ewentualna korozja?
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Moje DZ jest wykonane z PE, rozdzielacz miedz i mosiadz, plyn w ukladzie to glikol...gdzie ma byc ewentualna korozja?
    Właśnie nie wiem i się nad tym zastanawiam

    "Nie stosuje się czystego, technicznego glikolu, m.in. ze względu na zwiększoną korozyjność (wyższą od wody!) oraz utlenialność (ogranicza zdecydowanie czas użytkowania). Wysokiej jakości płyn niezamarzający powinien zawierać liczne dodatki: pakiet inhibitorów korozji, stabilizatorów, przeciwutleniaczy, dodatków przeciwpiennych itd. poprawiających warunki użytkowania instalacji."
    http://instalreporter.pl/porady/glik...olanka-woda-2/

    Alkohol zawiera kwas, który w obecności tlenu koroduje z czasem także metale szlachetne. Stąd konieczność dodania inhibitorów.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 17-09-2013 o 14:41



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony