dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 75 z 75
  1. #61
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    greg_b1

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Kołobrzeg
    Kod pocztowy
    78-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Chętnie dowiedziałbym się jak sprawuje się pompa. Czy opłacalny jest zakup takiej pompy do cwu w sezonie poza grzewczym.

  2. #62

    Domyślnie

    Moja pompa split miało ostatnio "focha" i przez około miesiąc wyświetlał się błąd (bodajże h2)

    Ponieważ wcześniej żona się oparła ręką i pokrętło wcisnęło się do środka (urwały się zaczepy) to miałem okazję do rozebrania elektroniki żeby to poprawić.

    Po rozebraniu (odłączyłem wszystkie przewody i podłączyłem od nowa) na drugi dzień błąd zniknął i już się nie pojawił.

    Miesiąc temu podłączyłem licznik do gniazdka i wyszło za 30 dni 75 kW

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    Moja pompa split miało ostatnio "focha" i przez około miesiąc wyświetlał się błąd (bodajże h2)

    Ponieważ wcześniej żona się oparła ręką i pokrętło wcisnęło się do środka (urwały się zaczepy) to miałem okazję do rozebrania elektroniki żeby to poprawić.

    Po rozebraniu (odłączyłem wszystkie przewody i podłączyłem od nowa) na drugi dzień błąd zniknął i już się nie pojawił.

    Miesiąc temu podłączyłem licznik do gniazdka i wyszło za 30 dni 75 kW
    Dla ciekawskich
    128 dni
    (13.05.2016-17.09.2016) średnia 2,14 kWh/doba

    Nuos evo 110l split.

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    Dla ciekawskich
    128 dni
    (13.05.2016-17.09.2016) średnia 2,14 kWh/doba

    Nuos evo 110l split.
    Moze cos wiecej, moze wskazanie podlicznika cwu, do jakiej temperatury woda była grzana, same kWh to troche za mało aby ocenic opłacalnosc zakupu

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze cos wiecej, moze wskazanie podlicznika cwu, do jakiej temperatury woda była grzana, same kWh to troche za mało aby ocenic opłacalnosc zakupu
    Zdaje sobie sprawę, ale niestety nie mam pod licznika cuw.

    Jedyne co mogę powiedzieć to dwie dorosłe osoby, dwójka dzieci (zmywarka dopięta też pod ciepłą wodę) i 43/44 m3 wody raz na trzy miesiące czyli około 14,5 m3/miąsiac.

    (ps. jak mieszkałem w blokach to zwykle było 12-13 m3 miesiąc z czego średnio 6 CW )

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    Zdaje sobie sprawę, ale niestety nie mam pod licznika cuw.

    Jedyne co mogę powiedzieć to dwie dorosłe osoby, dwójka dzieci (zmywarka dopięta też pod ciepłą wodę) i 43/44 m3 wody raz na trzy miesiące czyli około 14,5 m3/miąsiac.

    (ps. jak mieszkałem w blokach to zwykle było 12-13 m3 miesiąc z czego średnio 6 CW )
    Czyli z tego to moze byc ok 40% na cwu (tak sie przyjmuje szacunkowo), jaka temperature utrzymujesz w zasobniku?

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czyli z tego to moze byc ok 40% na cwu (tak sie przyjmuje szacunkowo), jaka temperature utrzymujesz w zasobniku?
    musiałem sprawdzić
    Tryb eco 55 stopni C

  8. #68

    Domyślnie

    Zastanawiam się na tym Nous EVO 110 i mam kilka pytań, bo na stronie producenta nie pisze wprost.

    1. Gdy jest w trybie powietrze bierze tylko 250W na godzinę?
    2. Moc całkowita elektryczna to łącznie 250W+1200W= 1450W?
    3. Ze strony producenta wychodzi że powietrze z urządzenia wychodzi o 10 stopni chłodniejsze niż te co wpadało, jak to potem wygląda zimą?
    4. Nie wiem czy dobrze myślę, ale mam pomieszczenie techniczne połączone ze spiżarnią rzadko się tam zagląda myślałem że to dobre miejsce dla niego, bo ma skąd czerpać powietrze (nie minusowe) a z drugiej strony schłodzi to pomieszczenie dzięki czemu można przechowywać różnej produkcji swoje wyroby np. w słoikach. Można powiedzieć że taka mała lodówka?
    5. Najekonomiczniejsza praca urządzenia ze strony producenta wychodzi że to 20 stopni jest.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    1. Gdy jest w trybie powietrze bierze tylko 250W na godzinę?
    Godzinę, minutę, sekundę - jak pracuje, to cały czas bierze 250W. Czyli w godzinę zużyje 0,25kWh.
    Pracując z maksymalną sprawnością, to żeby ogrzać 200l musi pracować ponad 16h podgrzewając wodę od 10 do 55* przy temperaturze powietrza 20* (samą sprężarką).


    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    2. Moc całkowita elektryczna to łącznie 250W+1200W= 1450W?
    Tak.

    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    3. Ze strony producenta wychodzi że powietrze z urządzenia wychodzi o 10 stopni chłodniejsze niż te co wpadało, jak to potem wygląda zimą?
    Sądzisz, że pompa zagląda w kalendarz?

    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    4. Nie wiem czy dobrze myślę, ale mam pomieszczenie techniczne połączone ze spiżarnią rzadko się tam zagląda myślałem że to dobre miejsce dla niego, bo ma skąd czerpać powietrze (nie minusowe) a z drugiej strony schłodzi to pomieszczenie dzięki czemu można przechowywać różnej produkcji swoje wyroby np. w słoikach. Można powiedzieć że taka mała lodówka?
    Tak, tylko jak będziesz jej dostarczał powietrze o temperaturze +7* to będzie potrzebowała 18h na ogrzanie 200l wody. A i sprawność spadnie.

    I pamiętaj, że to pompa ciepła. Owszem, te 250W ciepła produkuje z prądu. Ale resztę, te ponad 500W to odbiera czemuś, żeby ogrzać wodę. Więc do pomieszczania, z którego odbierasz ciepło musisz go dostarczyć - czy to wentylacją z zewnątrz, czy przez przegrody z sąsiednich pomieszczeń. Z próżnego i Salomon nie naleje.

    Jest sporo urządzeń w podobnych cenach z zasobnikami 200-300l i o mocy 3-5 x większej co pozwala grzać wodę szybciej (np. tylko w tańszej strefie przy G12). Przy nich ten Ariston wypada jak zabawka.

  10. #70

    Domyślnie

    Z tym że coś musi zabrać aby potem oddać rozumiem. Ogrzewam dom kominkiem więc 1kWh wychodzi w miarę tanio. Ale to trzeba policzyć czy pobierać ciepło z domu, czy z dworu i więcej energii wziąć kW. Pomieszczenie ma dwa kanały wentylacyjne ewentualnie jeden kanał mógłby służyć zimą do zaciągania powietrza.

    Ariston Nous Evo 110 kosztuje 3600zł, próbuje znaleźć w podobnych cenach i do max 4800zł znalazłem: ENCW 200 W, IMMERWATER_190v2, Euros Aqua economic. Fakt mają zbiorniki 200l ale wynik moc grzałek i sprężarki mają tylko raz większa. Więc czas grzania będzie taki sam dla pełnego zbiornika, fakt mają lepszy COP, większe zbiornika ale też są głośniejsze o 10dB. Przez to że są większe zbiorniki to będą miały większe straty dobowe kW. A nie wiem jak to będzie hałas oddawać w rzeczywistości 34 vs 48 dB.
    Chyba że źle szukam to podaj jakieś interesujące modele?

    Aktualne zużycie na CWU na miesiąc to średnio 2,5m3 czyli 85 litrów na dzień, max zużycie do 4m3 czyli 135 litrów więc i 110litrów by wystarczyło. Taryfa G12 odpada bo w tych godzinach mam mały pobór prądu w nocy chodzi tylko oświetlenie, urządzenia w trybie czuwania i lodówka z zamrażarką.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    Ariston Nous Evo 110 kosztuje 3600zł, próbuje znaleźć w podobnych cenach i do max 4800zł znalazłem: ENCW 200 W, IMMERWATER_190v2, Euros Aqua economic.
    A Allegro znajdziesz trochę tego typu.


    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    Fakt mają zbiorniki 200l ale wynik moc grzałek i sprężarki mają tylko raz większa.
    5,3kW sprężarką za 4,5K zł.
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-5-3-k...597023719.html


    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    Przez to że są większe zbiorniki to będą miały większe straty dobowe kW.
    To nie jest takie proste. Trzeba porównać jeszcze ocieplenie. A do tego jak masz większy zasobnik,to możesz utrzymywać niższą temperaturę w nim a to oznacza mniejszą różnicę temperatur i mniejsze straty ciepła.

    Cytat Napisał zaper13 Zobacz post
    Chyba że źle szukam to podaj jakieś interesujące modele?
    Przymierzam się do zakupu tego typu PC i to, co mnie niepokoi to jakość zasobnika i ewentualnie koszt jego wymiany. Przyzwoity zasobnik kosztuje tyle, co cała ta PC. Dlatego mocno się zastanawiam, czy nie kupić jednak czegoś typu GALMET SMALL GT2 czy KOSPEL HPI-4 kW- czyli sama "czapka" takiej pompy a zasobnik osobno. Ale to jak już będę podejmował ostateczną decyzję będę sprawdzał koszty wymiany zasobnika.
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-2-5-k...581425880.html

  12. #72

    Domyślnie

    W sumie po przemyśleniu masz rację żeby kupić zbiornik 180-200l lepszy stosunek ceny do pojemności i możliwości tylko hałas o 10dB większy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dane tej pompy, co podałeś są nie prawdziwe. Po pierwsze ta firma nie zajmuję się normalnie sprzedażą pomp ciepła. Dane, które podali są z pompy 300l. Mało tego brak danych, sprzedawców i serwisów źle rokuje. Dane ze 200l są takie same jak u innych producentów. Patrz niżej

    http://www.chinaseniorsupplier.com/H..._with_200.html

    Podzielenie pompa osobna, zbiornik też ma jakiś sens. Ale sama pompa nie raz kosztuje tyle samo, co zestaw. A do tego nie wiadomo ile wytrzyma taka pompa ciepła 10lat może 20lat to już loteria. Wiesz jak wyglądają dziś czasy z takimi sprzętami, więc różnie to może bywać.

    Ja skłaniam się do pełnego kompletu pompa i zbiornik razem. Ale mam pewne wątpliwości, bo niektóre pompy ciepła to praktycznie jedna sztuka producenta bez większych doświadczeń w tej dziedzinie, brak pewności czy będą za 5 lat i jak z żywotnością takich pomp.
    Jak myślisz warto pchać się w takie ryzyko niepewnego producenta? Czy postawić na markę sprawdzona?

  13. #73
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Może się wypowiedzieć ktoś, kto podpiął tą pompkę pod wywiew z WM? Zastanawiam się nad takim patentem i mile widziane byłyby spostrzeżenia praktykanta takiego rozwiązania.

  14. #74
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Może się wypowiedzieć ktoś, kto podpiął tą pompkę pod wywiew z WM? Zastanawiam się nad takim patentem i mile widziane byłyby spostrzeżenia praktykanta takiego rozwiązania.
    Podpinam się do pytania - czy ktoś podpinał takie cudo lub podobne do wywiewu z WM?

  15. #75

    Domyślnie

    Witam,
    odgrzeję kotleta.

    Naczytałem się tutaj, że taka pompa to bezsens, bo pobierając powietrze z domu wykorzystuje to raz już ogrzane, że lepiej grzać CWU bezpośrednio tym nośnikiem, który służy do ogrzewania itp.
    Pomijając fakt, że 4-5 ciepłych miesięcy taka pompa grzać może całkiem sensownie, to uważam, że w dyskusji nie określono precyzyjnie założeń, w jakich urządzenie ma pracować.
    Istotnie, jeśli ktoś mieszka w nowym i energooszczędnym domu, to może na taki sposób pozyskiwania CWU patrzeć jak na próbę wynalezienia perpetuum mobile.

    Jeśli jednak mieszkamy w starym albo w zmodernizowanym na sposób „tradycyjny” domu, to zauważymy dosyć istotny problem związany z wentylacją.
    W przypadku wentylacji grawitacyjnej pojawia się pytanie czy poza (ponownym) remontem istnieje jakiś sposób na odzyskanie energii z powietrza zużytego?
    Przecież kąpiel czy gotowanie to jest ogromna ilość energii w postaci pary wodnej, która ucieka przez wentylację (zakładam, że mieszkańcy wentylują pomieszczenia i nie zaklejają kratek).

    Gotowanie na gazowej kuchence dwudaniowego obiadu dla 3-4 osobowej rodziny to jest produkcja takiej ilości pary wodnej, że nawet uchylenie okiennego skrzydła nie zapobiega wzrostowi wilgotności powietrza w domu (sprawdzone organoleptycznie z użyciem marketowej „stacji pogodowej”).
    Podobnie kąpiel, po której należy uchylić okno w łazience, bo drzwi puchną i „haczą” w podłodze.

    W takiej sytuacji trudno mi uznać „odzyskanie” części tej energii za pomocą PC za kompletny bezsens. Gdybym miał WM z reku to zapewne nie widziałbym sensu w zakupie takiego urządzenia. Mając możliwość grzania (w tym CWU) gazem też mam wątpliwości. Ale jednak tyle energii ucieka kominem, że chyba tylko obawa przed zaburzeniem przepływów (cofka z kratek po załączeniu pompy) mnie powstrzymuje....

    Chyba że ktoś potrafi to miarę sensownie policzyć czy odzysk ciepła z powietrza, które i tak trzeba usunąć, poprawia choć trochę ekonomikę rozwiązania
    Nie mam Windowsa, dlatego PITa składam na papierze...

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony