dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 75
  1. #41
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mikrus11

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Zamontowałem tą pompę w bloku. Powierzchnia mieszkania 26 m2. Kubatura 76m3. Wyniki:
    Podgrzanie 1m3 wody do temperatury 55 stopni w okresie letnim przy średniej temp. powietrza 25 stopni, kosztuje 6,50 zł.
    W okresie zimowym przy temperaturze pomieszczenia 22 stopnie 7,13 zł. Dla uzyskania odpowiedniego efektu wykonałem system wentylacji do tej pompy. Mianowicie w okresie letnim pobieram ciepło z dworu i mieszkania. Dzięki temu w czasie jednego cyklu temperatura pomieszczeń spada o 0,5 stopnia. Ważny jest także spadek wilgotności pomieszczeń rzędu 5-10%. Co w największe upały daje komfort podobny do tego z klimatyzacji.- jest rewelacyjny. W okresie zimowym zamykam nawiew z dworu. Otwieram wyrzut na zewnątrz. Efekt - pompa zaczyna działa jako osuszacz powietrza i wentylacja. Nie mam problemu z zawilgoconym mieszkaniem. Nie pojawia się grzyb, z którym miałem wcześnie problemy. Ciepło do podgrzania wody pobieram z pomieszczeń mieszkania: kuchnia, łazienka. Pozwoliłem sobie także na wyprowadzenie czerpni z klatki schodowej, w której temperatura powietrza wacha się od 21 do 23 stopni. Za C.O płacę z m2, więc czysty zysk. Za podgrzaną C.W.U z kotłowni płaciłem 29 zł za 1m3. Mój zysk na czysto 29 - 7,13 = 21,87 zł. Przy założeniu, że miesięcznie zużywam 3 m3 C.W.U oszczędzam 65 zł. Co przy zakupie pompy za 3100 wynosi 2% zysku w skali miesięcznej. 24% w skali rocznej zysku. Żaden bank nie da mi 24 % na lokacie. Kupując nawet na kredyt mam duży zysk. Cała inwestycja zwróci mi się po 3 latach. O darmowej klimatyzacji i super wentylacji już nie wspomnę.

  2. #42

    Domyślnie

    To moje pierwsze pytanie, witam wszystkich Państwa.

    Jaka jest różnica w kosztach instalacji, uruchomienia i ewentualnego serwisu pomp typu split i monoblok

  3. #43

    Domyślnie

    Witam myślę o tej pompie do kawalerki, obecnie jest ogrzewana bojlerem 80L, mieszka tam jedna osoba,

  4. #44

    Domyślnie

    Ja też myślę, ale obawiam się wychłodzenia powietrza w mieszkaniu (150m3/h).

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil.szymczak Zobacz post
    Witam myślę o tej pompie do kawalerki, obecnie jest ogrzewana bojlerem 80L, mieszka tam jedna osoba,
    Przy niewielkim zużyciu CWU według moich obliczeń taka pompa zamortyzuje się po 6-10 latach. Ciekawe czy tyle wytrzyma?

  6. #46

    Domyślnie

    jak to policzyłeś?
    teoretycznie czy na podstawie aktualnego zużycia wody?

    ja dla swojej pompy liczyłem wg aktualnego zużycia, z tym ze ja mam splita. I wyszło 2,5 - 3 lata

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    jak to policzyłeś?
    teoretycznie czy na podstawie aktualnego zużycia wody?

    ja dla swojej pompy liczyłem wg aktualnego zużycia, z tym ze ja mam splita. I wyszło 2,5 - 3 lata
    Założenia: cena podgrzania wody prądem - 30zł/m3, PC - 10 zł/m3. Zużycie - 3m3/mieiąc. Różnica w cenie-20zł/m3.
    W miesiącu oszczędzasz 60 zł, rocznie 720 zł.
    Cena PC z oprzyżądowaniem=4000/720=5,6 lat.
    Jeżeli zużywasz 6m3/miesiąc to masz rację, ale kamil.szymczak pisał o jednej osobie,

  8. #48

    Domyślnie

    A to faktycznie może się zgadzać nie doczytałem że chodzi o jedną osobę...

    Z pompą jest jak z gazem w samochodzie.

    Opłacalność zależy od wielkości silnika i przebiegów.

    jak ktoś dojarza codziennie do pracy 5-10 km i ma silniczek 1,0 to się w życiu nie zwróci.

    Ale jak ktoś jeździ codziennie pracy po 100-200 km i ma ze 2.0 to jeszcze na tym zarobi

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0lder Zobacz post
    Założenia: cena podgrzania wody prądem - 30zł/m3, PC - 10 zł/m3. Zużycie - 3m3/mieiąc. Różnica w cenie-20zł/m3.
    W miesiącu oszczędzasz 60 zł, rocznie 720 zł.
    Cena PC z oprzyżądowaniem=4000/720=5,6 lat.
    Jeżeli zużywasz 6m3/miesiąc to masz rację, ale kamil.szymczak pisał o jednej osobie,
    Złe załozenia, ta pompa nie bedzie pracowała całym rokiem z COP=3, mało tego bedzie pracowała ok 7 miesiecy w roku ze względu na dosc wysoką temp załaczenia.
    całe te rachunki trzeba powtórzyc, Optymistycznie mozna przyjąc ze oszczednosci wyniosą ok 7*60=420 zł, czas zwrotu ok 4000/420 to 9,5 roku.
    Wątpliwe aby ta pompa przezyła wiecej.

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Ta pompa może pracować cały rok jeśli podłączymy ją do wyrzutu powietrza z wentylacji. COP też będzie wtedy wyższy.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #51

    Domyślnie

    u mnie miałem podłączoną pompę przez licznik gniazdkowy w grudniu 2013 i styczniu 2014 i w każdym z tych miesięcy łyknęła 110 kWh to jest jakieś 70 zł
    wcześniej jak mieszkałem w wynajmowanym domu miałem podobny zasobnik 120 l (teraz mam 110) i co miesiąc łykało mi 150-160 zł.

    Fakt faktem, że tamta zima była lajtowa (ta zresztą też), no ale COP wyszedł w przybliżeniu 2. W lato jest zapewne dużo lepiej.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Złe załozenia, ta pompa nie bedzie pracowała całym rokiem z COP=3, mało tego bedzie pracowała ok 7 miesiecy w roku ze względu na dosc wysoką temp załaczenia.
    całe te rachunki trzeba powtórzyc, Optymistycznie mozna przyjąc ze oszczednosci wyniosą ok 7*60=420 zł, czas zwrotu ok 4000/420 to 9,5 roku.
    Wątpliwe aby ta pompa przezyła wiecej.
    Na pewno? To jest chyba pompa do zawieszenia wewnątrz budynku (np. w łazience), gdzie trudno się spodziewać ujemnych temperatur.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał 0lder Zobacz post
    Na pewno? To jest chyba pompa do zawieszenia wewnątrz budynku (np. w łazience), gdzie trudno się spodziewać ujemnych temperatur.
    to żadna oszczędność, bo potem musisz czymś uzupełnić to ciepło w łazience, które zjadła pompa
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    to żadna oszczędność, bo potem musisz czymś uzupełnić to ciepło w łazience, które zjadła pompa
    Pompa "zjada" 150m3 powietrza na godzinę. To dużo czy mało?.Poza tym ochłodzone powietrze zawsze można odprowadzić na zewnątrz.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    to żadna oszczędność, bo potem musisz czymś uzupełnić to ciepło w łazience, które zjadła pompa
    Z tym się zgadzam i tez tak to rozumiem.
    te pompy wewnętrzne zimą to w zasadzie nie dają żadnych oszczędności, bo przecież ciepło biorą z otoczenia którym defakto jest dom w kturym sa zamontowana i do którego to ciepło musimy dostarczyć w inny sposób.

    Za to latem wydaje sie to ciekawsze rozwiązanie bo schładza nam co nieco mieszkanie

  16. #56

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zespół1e10.jpg
Wyświetleń:	285
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	315036

    Co sądzicie o takiej dystrybucji powietrza? Pobieranie z piwnicy (ciepła, nawet zimą około 20*C), wyrzucanie na dach.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Moim zdaniem dobre rozwiązanie. Piwnica trochę jak GWC Wychłodzi ją trochę ale i osuszy. No i za szczelna nie moze być bo "ciśnienie barowe" w domu będzie

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdrianEH Zobacz post
    Moim zdaniem dobre rozwiązanie. Piwnica trochę jak GWC Wychłodzi ją trochę ale i osuszy. No i za szczelna nie moze być bo "ciśnienie barowe" w domu będzie
    To duża piwnica w bloku. Kilkadziesiąt boksów oddzielonych ażurowymi ściankami.Poza tym cała masa kiepsko izolowanych rur od instalacji CO.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    Z tym się zgadzam i tez tak to rozumiem.
    te pompy wewnętrzne zimą to w zasadzie nie dają żadnych oszczędności, bo przecież ciepło biorą z otoczenia którym defakto jest dom w kturym sa zamontowana i do którego to ciepło musimy dostarczyć w inny sposób.

    Za to latem wydaje sie to ciekawsze rozwiązanie bo schładza nam co nieco mieszkanie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PN-83B-03430Az32000.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	98,1 KB
ID:	315302
    Nie wiem, czy nie demonizujecie trochę tego ochłodzenia powietrza w mieszkaniu przez PC. To tylko 150m3/h.
    Według PN prawidłowo działająca wentylacja powinna zapewniać wymianę co najmniej 50m3 powietrza w ciągu godziny w łazience (w kuchni 70).
    A trzeba pamiętać, że wentylacja działa non-stop (24h/dobę).
    Żeby zastąpić naturalną wentylację łazienki pompą ciepła, musiałaby ona pracować co najmniej 8h/dobę.
    Wątpię, czy tak długo ona pracuje (pomijając pierwsze, pełne nagrzanie zbiornika).
    Oczywiście przy założeniu, że zużyte, ochłodzone powietrze będzie wyrzucane na zewnątrz.
    Dobrze kombinuję?
    Ostatnio edytowane przez 0lder ; 01-05-2015 o 06:39

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jarko73

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Bielowicko
    Kod pocztowy
    43-386
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam. Mam zamontowanego Nuosa Evo 110l od ponad dwóch tygodni. Jak ktoś ma pytania służę pomocą. Pompa obsługuje na tą chwilę 4 dorosłe osoby i 8 miesięczne niemowlę ( dwie łazienki, tylko prysznice) Docelowo będzie to tylko jedna łazienka i 2 osoby z dzieckiem. Wody wbrew pozorom wystarcza ( grzeję do 55 oC.) Pompa w trybie auto korzysta z PC i grzałki. Średnie dzienne zużycie prądu to 4 kWh. Po przestawieniu w tryb Green na stałe działa tylko sama PC zużywając na dobę 1.6 do 2 kWh. Przyjmijmy 2 kWh. Z obserwacji wynika że PC na dobę pracuje maksymalnie 8 h. Wieczorem wrzucę zdjęcia z instalacji. Jak na razie jestem zadowolony z inwestycji. Zużycie prądu przy mniejszym poborze wody ( od nowego roku będzie tylko jedna łazienka. 2 osoby + dziecko) powinno być jeszcze mniejsze. Co do chłodzenia raczej słabo to wypada, ale kąpiel wieczorem, potem uruchamia się PC na około 4 h to troszkę chłodniej chwilowo się przy tych upałach zrobi. (Przy otwartych drzwiach do pomieszczenia technicznego w którym jest zamontowana PC)
    Ostatnio edytowane przez Jarko73 ; 08-08-2015 o 19:43

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony