dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 26
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 503
  1. #1

    Domyślnie JAKIE OGRZEWANIE WYBRAĆ? Jak wybrać najbardziej optymalne rozwiazanie? Zbiorczy

    Witam forumowiczów, szczególnie tych, którzy mają lub zamieszkują drewniane domy, albo wiedzą cokolwiek o efektywności ogrzewania w takich domach.
    Proszę o podpowiedź z waszego doświadczenia co do ogrzewania. Mój domek będzie mały (95 mkw) z użytkowym poddaszem. Na początek do salonu ( z otwartą kuchnią) wstawię kozę (za rok najpóźniej dwa będzie kominek) a do łazienki chcę założyć podłogówkę elektryczną plus grzejnik elektryczny do podsuszania ręczników. Do wiatrołapu też grzejnik elektryczny. Na poddaszu będą dwie sypialnie i mała łazienka i tam też będą grzejniki elektryczne. To wszystko na minimum dwa sezony. Myślałam o kotle z podajnikiem na pellet albo groszek, ale na razie to za duży koszt. Będę miała taryfę dwustrefową, więc chciałam zainwestować w piece elektryczne akumulacyjne ale jakby policzyć te minimum 2 sztuki do sypialni to już wychodzi połowa pieca z podajnikiem, a do tego jeszcze 3 zwykłe grzejniki elektryczne do łazienek i wiatrołapu. Znowu zwykłe konwektory są tanie ale opłaty za prąd by były pewnie niebotyczne. Zakładam co prawda palenie w kominku przez całą zimę (kwestia przyzwyczajenia a nie chwilowego entuzjazmu), ale sypialni na górze to raczej nie ogrzeje.
    Aha domek w konstrukcji szkieletowej, ocieplenie 15 cm wełny na ściany i 20cm dach (dwuspadowy), elewacja zewnętrzna i wewnętrzna drewniana. Wentylacja na razie grawitacyjna.

    Pytania:

    1. Czy ktoś mi może powiedzieć jak się spisuje ogrzewanie kominkowe w takim domu? To znaczy czy jak dorzucę przed zaśnięciem to rano nie zamarznę, bo w domku z cegły nie ocieplonym temperatura mi spada przez noc o ponad 5 stopni.

    2. Co myślicie o tych piecach akumulacyjnych? czy warto w nie zainwestować, czy się przemęczyć dwa sezony śpiąc w salonie (żeby nie zbankrutować na rachunkach za prąd) i odłożyć na piec do CO?

    3. Słyszałam, że domki drewniane nie akumulują ciepła i szybko się wychładzają, czy rekuperator może pomóc w zatrzymaniu ciepła na dłużej?

    Proszę pomóżcie bo już tyle się naczytałam różnych opinii na ten temat, że chcę poznać Wasze prawdziwe doświadczenia a nie tylko opinie i wyliczenia z czasopism.
    budująca blondynka

  2. #2

    Domyślnie Ogrzewanie jak wybrać wariant?

    Witam serdecznie.

    Mam dylemat odnośnie wyboru rodzaju instalacji w nowym domu o powierzchni
    115m2, dobrze ocieplony (posadzka 15cm, ściany 19cm, wełna 30cm, okna 3 szyby...)
    4 osoby, raczej średnie zapotrzebowanie na CWU.

    Z uwagi na fakt, iż kotłownia jest blisko łazienek i kuchni myślę nad piecem gazowym
    kondesacyjny dwu funkcyjnym vaillant. Na co dzień ciepła wodna będzie z tego pieca.
    Ponadto kominek płaszczem wodny ale zastanawiam się
    nad kupnem zasobnika 200litrów ale tylko do komina jako bufor oraz dodatkową wodę
    potrzebą do kąpieli itp. potrzebną w razie większej ilości ? Czyli jak na pale w kominku
    to CWU będzie właśnie z zasobnika jak nie na palę to będzie z pieca gazowego ?


    1. Czy taki układ jest możliwy ?
    2. Czy taki bufom 200 litrów do komina i do ogrzewania wody ma sens pod kątem redukcji rachunków na ogrzewanie ?

    Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    po co ci piec dwufunkcyjny... strata wody i niepotrzebne nerwy zakręcisz wodę na sekundę i znów trzeba chwilę czekać na ciepłą...
    ja mam vaillant 1fynkcyjny zasobnik na 120 litrów i 4-osobową rodzinę... nigdy jeszcze nie było tak, żeby zbrakło ciepłej wody nawet jeżeli wszyscy kąpiemy siępod prysznicem jedno po drugim...
    chodzi o dobre dobieranie (dozowanie) wody (ciepła + zimna podczas brania prysznica) mój piec ma 24 kW i w kilka chwil nagrzewa wodę. problem jest tylko wtedy gdy każdy z członków rodziny chciałby się wykąpać w wannie wtedy z pewnością nie starczy wody i trzeba chwilę poczekać

  4. #4

    Domyślnie

    2 sprawa na tak mały domek i tak świetnie docieplony szkoda ładować pieniędzy w płaszcz wodny i całą instalację...
    kominek fajna sprawa ale po pewnym czasie nikomu z domowników nie będzie się chciało go rozpalać czyścić a co za tym idzie malować sciany co dwa lata ( ba nawet najlepiej wykonany kominek strasznie brudzi)...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie

    Czesc

    Odgrzebuje stary temat. Jestem ciekawy waszych opini na temat ogrzewania domu szkieletowego.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    domy szkieletowe mają wady i zalety, wadą jest brak osławionej już akumulacji, a zaletą dobra izolacyjność przez co bardzo szybka reakcja na ogrzewanie, więc do tych domów wspaniale nadają się systemy oparte na ogrzewaniu nadmuchowym, tylko musi to być ogrzewanie delikatne nie uderzenie dużej mocy w jednej chwili np z kominka bo przegrzejesz, ja u siebie bardzo chcę mieć kominek bo dom bez kominka to dla mnie nie dom, więc wstawiam z płaszczem wodnym za nim bufor który zastąpi magiczną akumulacyjność i jeszcze mi CWU zrobi i za buforem nagrzewnica wpięta na WM ta wykonana nie normalnie tylko bardziej jak nadmuchowe ogrzewanie i gotowe, domek buduję pasywny więc będzie super
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Mam podobną koncepcję, jak kajmanxxl do mojego szkieletowca. Kominek z PW, bufor ciepła, WM (być może z nagrzewnicą wodną), ale ja koniecznie chcę wodną podłogówkę a nie nadmuchowe.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Mam podobną koncepcję, jak kajmanxxl do mojego szkieletowca. Kominek z PW, bufor ciepła, WM (być może z nagrzewnicą wodną), ale ja koniecznie chcę wodną podłogówkę a nie nadmuchowe.
    ale podłogówka ma sens z jakaś mokrą wylewką a to trochę zaprzeczenie szkieleciaka
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Co poradzić...?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Co poradzić...?
    to zależy czy Twoje przekonanie do podłogówki jest aż tak mocne? w tematach o podłogówce podawałem normy komfortu cieplnego dla podłogi zapoznaj się z nimi zanim podejmiesz ostateczną decyzję,
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wikis

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    krk
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ostatnio modne jest zakladanie kolektorów słonecznych i mozna dopłaty do nich dostać. Tylko, ze w zimie nie ogrzeje Ci calego domu. Moj brat ma kominek i ma naprawde cieplo w mieszaniu. To tez pewnie zależy jaki kominek byś chciał. Tutaj sobie możesz obliczyć http://www.makroterm.pl/ koszty poszczególnego rodzaju ogrzewania.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    helion1984

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    2

    Domyślnie jakie ogrzewanie do małego domku

    Witam
    Chciałbym wybudować mały domek. Po długim namyśle wybrałem ten http://projekty.muratordom.pl/projek...789,8.htm?sg=8.
    Niestety nie mogę się zdecydować jakie ogrzewanie zastosować. Myślałem o podłogowym z kotłem kondensacyjnym. Jestem ciekaw jakie będą koszty użytkowania. Mile widziane wypowiedzi osób mających podobny domek. Od razu zaznaczam że pompa ciepła mnie nie interesuje.

    chciałbym także wiedzieć co myślicie o zainstalowaniu dodatkowo rekuperatora.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał helion1984 Zobacz post
    Niestety nie mogę się zdecydować jakie ogrzewanie zastosować.
    Masz jeszcze na to dużo czasu. Najpierw zastanów się jak chcesz ocieplić ten domek i jakie będzie miał zapotrzebowanie na ciepło, to jest najważniejsze. Proponuję izolację na ściany co najmniej 20cm, na dach min 30cm. Jeśli dom dobrze i dokładnie ocieplisz (bez fuszerki), to będziesz miał bardzo niskie koszty ogrzewania. Do wodnej podłogówki będziesz mógł podłączyć cokolwiek, kocioł gazowy, elektryczny czy niechcianą przez Ciebie p.... Ostateczną decyzję możesz podjąć po stanie surowym, a nawet na końcu wykończeń, więc masz jeszcze trochę czasu. Zorientuj się jakie będą koszty różnych rozwiązań np. podłączenia gazu. Oczywiście na etapie projektu musisz przygotować ewentualny komin i pomieszczenie w którym będzie kocioł czy co tam postawisz.
    Reku to dobry pomysł bo zapewnia wysoki komfort i sprawną wentylację przez cały rok. Dla Twojego domku instalacja będzie tania i łatwa do zrobienia.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jeśli masz gaz, kocioł gazowy będzie niezłym wyborem.

    Na jakim etapie jesteś?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ArturWi

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    region śląski
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał helion1984 Zobacz post
    Witam
    Chciałbym wybudować mały domek. Po długim namyśle wybrałem ten http://projekty.muratordom.pl/projekt_bukiet-kwiatow,1789,8.htm?sg=8.
    Niestety nie mogę się zdecydować jakie ogrzewanie zastosować. Myślałem o podłogowym z kotłem kondensacyjnym. Jestem ciekaw jakie będą koszty użytkowania. Mile widziane wypowiedzi osób mających podobny domek. Od razu zaznaczam że pompa ciepła mnie nie interesuje.

    chciałbym także wiedzieć co myślicie o zainstalowaniu dodatkowo rekuperatora.
    Po pierwsze musisz wyliczyć sobie zapotrzebowanie na ciepło w OZC,można to zrobić samemu,można zlecić.
    Jeśli domek będzie miał niskie zapotrzebowanie ok.40kWh/m2/rok to zużycie na ogrzewanie na sezon wyjdzie ok. 3000kWh i jak najbardziej grzanie prądem będzie zasadne.
    Grzejąc w II taryfie za ogrzewanie zapłacisz ok.1200zł za sezon grzewczy i nie martwisz się o przyłącza gazu i takie tam
    Koszt inwestycji w "prąd" to tylko piecyk elektryczny za ok.2,7tys.zł.

    Co do rekuperatora,to ja widzę tutaj Lunę za ok.1500zł a w takim domu kanały wentylacyjne możesz swobodnie sobie sam rozłożyć,na forum jest mnóstwo info jak zaprojektować wentylację ale projekt także możesz zlecić.
    Plusem decyzji na początku o systemie grzewczym na prąd i WM z reku jest to,że z projektu możesz wykasować wszystkie kominy w domu,oprócz kominkowego jeśli planujesz,co przyniesie Ci sporo oszczędności bo widzę,że masz w sumie 3 szt.
    Ostatnio edytowane przez ArturWi ; 02-01-2013 o 22:27

  16. #16
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja raczej Luny bym nie polecał
    Nie jest to najlepsze rozwiązanie kilak z nich przeszło przez moje ręce i raczej nie mam chęci więcej ich naprawiać i dopracowywać

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ArturWi

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    region śląski
    Posty
    257

    Domyślnie

    Cytat Napisał miki121 Zobacz post
    Ja raczej Luny bym nie polecał
    Nie jest to najlepsze rozwiązanie kilak z nich przeszło przez moje ręce i raczej nie mam chęci więcej ich naprawiać i dopracowywać
    Jeśli w grę wchodzą koszty i od tego ma zależeć poprawna wentylacja to czemu nie,oczywiście są lepsze ale i droższe rekuperatory

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    helion1984

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    2

    Domyślnie

    Co do etapu prac, to jestem właśnie na etapie wyboru projektu.. Chce wcześniej zdecydować sie na konkretne ogrzewanie żeby ewentualnie dopasować projekt (chodzi mi głównie o reku).
    Co do ocieplenia, to jeżeli zdecyduje sie na podłogówke + kocioł kondensacyjny +reku, bede starał sie docieplić.
    W projekcie przewidziany jest beton komórkowy +15 styropianu, mysle ze to wystarczy. Zwiekszyłbym tylko ewentualnie ocieplenie w podłodze i w stropie.
    Do tego jakies lepsze okna i drzwi.

    Jeżeli chodzi o podłogówke na prąd, to raczej sobie odpuszcze. W przyszłości nie planuje ani solarów ani innych tego typy źródeł energi, a wszystko wskazuje na to ze w przyszłośći czekaja nas duże podwyżki prądu.

    Miło by było gdyby wypowiedział sie ktos kto ma taki domu lub zbliżony. Chodzi o typ ogrzewania i koszty

  19. #19

    Domyślnie

    Ja bym bardziej polecal wykonac pokazny GWC rurowy miedzy lawami fundamentowymi. Efekt moze byc niewiele gorszy od taniego reku a i moze wyjdzie taniej.

    Przy okazji Miki121, czy polecilbys (na priv) jakies wentyle kanalowe w gotowej obudowie tak do 500 m3/h ?

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #20
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post

    Przy okazji Miki121, czy polecilbys (na priv) jakies wentyle kanalowe w gotowej obudowie tak do 500 m3/h ?

    Pozdrawiam
    Ten wentylator jest fajny i cichy:

    http://www.ventia.pl/01-Wentylatory-...2,product.html

Strona 1 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony