dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 26
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 503
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Ze swojej strony mogę polecić koncepcję domu SonnenEnergie Haus.
    Jako źródło ciepła: dobre kolektory próżniowo-rurowe CPC oraz dobry kocioł kondensacyjny lub dobry kocioł na pellet jak wspomagające źródło ciepła. Całość podłączona do zbiornika buforowego z przepływowym przygotowaniem c.w.u. Jedna kotłownia dla całego budynku. Ogrzewanie ścienne oraz podłogowe.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    jak masz gaz to po co kombinujesz jak przeinwestować w systemy grzewcze?

    zastanów się jak wybudować dom małolitrażowy i gra gitara na gazie

  3. #43

    Domyślnie gaz czy prad co wybrać?

    witam
    Stan surowy zamknięty juz prawie ukończony,za chwilkę instalacje no i dylemat.Po ostatnich znowu podwyzkach gazu znów staję przed dylematem czy warto. Docelowo miał być gaz ale u mnie 1 m3 gazu to 2,67 zł + 36 zł abonament /miesiąc. Cena pradu to 0,33 zł/kWh+ przesył 5 zł/miesiąc.
    Domek patrerowy do ogrzania 83 m2,ok. 245 m3 kubatury.Sciany bk 24 cm + 20 cm grafit,podłoga 20 cm styro,strop 20-30 cm wełna.went grawitacyjna.
    Wydatki na instalacje gazowa juz mam podliczone:

    przyłącze 2480 zł
    do domku ze skrzynki - 1600 zł
    kocioł gazowy - 2870 zł
    zasobnik -1200 zł
    grzejniki (6 sztuk) - 2000 zł
    komin - 1300 zł
    rurki i pierdoły - 2000 zł max.
    razem:13.300 zł

    Teraz pytanie czy przy tych cenach za nośniki prad może być juz alternatywa,a w ogóle czy ktoś sprytny mógły mi to obliczyc jakie będe miał przeciętne zuzycie danego nośnika i w rezultacie co sie bardziej teraz opłaca.I prosze doradzcie jakie elemnty musiałyby wchodzić w skład takiego ogrzewania pradem,czy to jakies maty w posadzke(wolałbym nie),czy moze w kazdym pokoiku jakiś grzejniczek olejowy na prąd?
    Dodam ze mam wykuiony przesył prądu tylko 12 kW i czy to nie za mało .
    Zapotrzebowanie na ciepło tak sobie myślę oscyluje w okolicach 50-60w/m2 ,ale głowy nie położę.
    Dodam jesli to wazne ze w salonie będzie stała niewielka koza jakies 4-6 kW i może służyć jako wspomaganie,bo palić uwielbiam wiec raczej to bede robił
    No i jak się sprawa ma z CWU,przy gazie to wiem jakis 1m3/dzień,rodzina 5 osób w tym trójka malutkich.A pradem to przepływowo czy lepiej zasobnik plus grzałka?
    I jeszcze kwestia grzania prądem akumulacyjnego,raczej nie chcę grzac w taniej taryfie nocnej(u mnie 0,22 zł/kWh),poniewaz w nocy chce miec 18-19 C w domu,ma grzać od rana do wieczora.

    I prosze z całego serca nie kłócić się co lepsze tutaj tylko odnosić się do danych liczbowych i meritum watku,bedzie mniej bałaganu a i może ktoś skorzysta
    dzięki i pozdrawiam
    Mam jakies 2 miesiace do namysłu
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 18-12-2013 o 17:56

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar stefek1980
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    100-dzieniec
    Posty
    122

    Domyślnie

    Najlepiej jak byś miał wykonany Obliczeniowe Zapotrzebowanie na Ciepło dla domu. Wtedy można dokładniej policzyć, tak to raczej ciężko, nic nie wiadomo jakie okna jak montowane, jakie drzwi itp. Raczej dla grzania prądem wygląda słabo, ale to tylko moje zdanie i nie wliczam kosztów założenia instalacji gazowej vel. prądem, ewentualnie pompa powietrze - woda.

    Obliczyć wstępnie możesz sam. Piszesz że wstępnie szacujesz na 50-60w/m2/rok, załóżmy 50w/m2/rok mnożysz razy powierzchnię domu (grzaną) 83m2 = 4150w/rok

    Teraz już łatwiej, czyli wynik 4150 mnożysz razy cenę 1watu prądu bądź gazu.
    prąd 4150 x 0,33+ załóżmy 5gr, czyli 4150 x 0,38 = 1577zł
    gaz 4150 x 0,25 (średnio) = 1037,5zł

    Przedstawione wyżej obliczenia są oczywiście czysto teoretyczne.

    Do wyżej przedstawionych wyników musisz doliczyć koszt cwu i tutaj jak na moje wyjdzie sporo tego ale ile dokładnie?
    Mam nadzieję, że pomogłem chociaż trochę.

    Dla Ciebie bardzo ważne będzie również CWU i o tym musisz pamiętać.

  5. #45

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    cena kotła zaniżona, poszukaj kondensacyjnego, do 4 tys znajdziesz
    jeśli chodzi o prąd to najlepiej maty elektryczne bo posadzka jest wielkim akumulatorem i możesz grzać w II taryfie, nie musisz grzać całą II taryfę tylko w ostatnich 2-3 godz. i później dogrzać między 13-15 tylko maty muszą mieć odpowiednio większą moc
    ogrzewanie elektryczne zrobisz dużo taniej
    z metra gazu gz 50 jest około 10 kWh , więc o opłacalności zdecyduje jaką taryfe prądu wybierzesz a ten prąd to jakiś tani, masz doliczone opłaty zmienne za przesył?
    cwu z zasobnika
    przy tylu osobach do mycia to trochę drogo może być prądem

    ps a może powietrzna pompa ciepła?
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 18-12-2013 o 18:28

  7. #47

    Domyślnie

    dzieki ludzie..już mi się trochę rozjaśniło,poszukam jakiegos programu żeby wyliczyć dokładniej to zapotrzebowanie na metr kwadratowy,.Okna 2 szybowe,plastki Brugmann nic szczególnego 6 komorowe.
    Cena prądu racja to jest na stronie Enea u mnie tyle widnieje 0,33 zł+ 5 zł coś tam..ale nie pdoali ceny opłat dodatkowych...czyli pewnie jeszcze 1 złoty trezba doliczyc do kazdego kWh.

    ale cena gazu podałem idealnie tak jak to wyglada w praktyce co do grosika.

    Stefek1980 ale to zapotrzebowanie to chyba tylko w zimie bo przeciez latem nie grzejemy..?To zapotrzebowanie podał mi gość od instalacjii ogrzewania..
    Pompa ciepła odpada z powodów niemerytorycznych
    pzdr
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 18-12-2013 o 18:43

  8. #48

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    u mnie wszystkie zmienne opłaty za prąd 0,46 w całodobowej

    ps chyba inwestcja w gaz jest bardziej opłacalna ale pompa i kociol też zużywają prąd
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 18-12-2013 o 18:50

  10. #50
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    gaz
    Nigdy w życiu gaz ziemny,bo drogi inwestycyjnie i eksploatacyjnie.
    Prąd w takim domu to jedyne racjonalne rozwiązanie.
    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    czy ktoś sprytny mógły mi to obliczyc jakie będe miał przeciętne zuzycie danego nośnika
    Z wentylacją grawitacyjną przy takiej izolacji zapotrzebowanie będzie ok.50kWh/m2/rok czyli zużycie energii na ogrzewanie będziesz miał 50*83m2=4150kWh +cwu jakieś 3000kWh czyli całkowite zużycie prądu na c.o+cwu to ok.7200kWh
    Cena 1kWh z prądu dwutaryfowego to ok.0,33zł czyli 7200kWh*0,33=2376zł i to jest Twój rachunek za cały rok.
    Cena kWh przy gazie ziemnym to ok.0,27zł czyli 7200kWh*0,27zł=1944zł za cały rok.

    Koszt instalacji gazu sobie wyliczyłeś,koszt ogrzewania prądem to wodna podłogówka czyli ok.50-60zł/m2*83m2=4000-4980zł+piecyk elektryczny np:
    http://allegro.pl/kociol-elektryczny-elterm-aszn-9-kw-okazja-i3744741541.html
    i bojler za jakieś 1000zł czyli w sumie ok.8-9tys.zł


    Grzejniki sobie odpuść bo zamykasz sobie drogę do niskotemperaturowych źródeł ciepła jakim jest również kocioł gazowy kondensacyjny a także pompa ciepła no i grzanie prądem też nie lubi wysokich temperatur zasilania a przy okazji nie będziesz miał akumulacji ciepła z taniej taryfy.
    Grzejniki zostaw dla starych domów
    Grzanie akumulacyjne polega na tym,że grzejesz w nocy ale ciepło dzięki bezwładności domu i podłogówki odczuwasz w dzień a nie w nocy i ciepło masz od rana do wieczora a nie w nocy gdzie ładujesz tylko akumulator.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 18-12-2013 o 18:57

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    a dlaczego wodna podłogowka, przy kablach nie ma pompy( dodatkowy pobór prądu, wymiana co kilka lat) i nie ma wody(brak wyciekow, nie zamarznie przy dłuższej nieobecności) i chyba będzie taniej

  12. #52

    Domyślnie

    hehe tak sobie czekałem kiedy nasz (wcale nie sprzedawca pomp ) tu wlezie

  13. #53

    Domyślnie

    Arturo 72 dzięki za bardzo konkretne wyliczenie,także sądzę że te 50w/m2 to dobry współczynnik do obliczeń.
    Ale widze tutaj ze instalacja grzewcza dla pradu tez swoje kosztuje,właściwie to sa nieduże róznice..na zuzyciu wygrywa gaz delikatnie tylko troszkę droższa instalacja.
    Ale powiem wam że ogólnie z wyliczeń Arturro 72 to by mnie zachwyciło takie płacenie rachunków za CO i CWU...ok 2000 - 2500 zł/rok...200 zł /miesiąc...po prostu rewelka tylko czy to jest realne? Powiem szczerze ze jakbym sie rocznie zamknął nawet w 3000 zł to tez byłbym bardzo zadowolony.
    Te 3000kWh na CWu to może być przymało...bo zuzywam jakieś 12-15 m3 wody ciepłej miesięcznie ,tzn. obecnie i pewnie to się nie zmieni.Ale to szczegół.

    Jeszcze pytanko pobiczne czy 1 m3 gazu to około 10 kWh?

    Co do podłogówki,stanowczo nie chce ogrzewania podłogowego,więc tylko grzejniczki i koza.Względy osobiste tutaj graja rolę.Ale przeciez w tym linku ten kociołek może równiez widze współpracować z grzejnikami...wiec nie widze problemu...chyba
    pozdrawiam i serdeczne dzięki
    Ostatnio edytowane przez Kasia242 ; 18-12-2013 o 19:08

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    niby kto?
    fajnym pomysłem do rozważenia jest grzanie cwu z paneli fotowoltaicznych bezpośrednio podłączonych pod grzałkę, bo akumulatory się nie opłacają

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    niby kto?
    fajnym pomysłem do rozważenia jest grzanie cwu z paneli fotowoltaicznych bezpośrednio podłączonych pod grzałkę, bo akumulatory się nie opłacają
    Niby Arturek panele fotowolwaniczne...wiem. w Miedzyrzeczu jest gość co robi naprawdę dobre panele..ale na chwilę obecną jeszcze sa za drogie, w DE jest dopłata to się opłaca... w Pl jest ....kredyt

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    ja wczesniej pisałem o pompie ciepła i myslałem że już jestem dilerem ale zaczynam wiązać się z branżą grzewczą dokładniej kotly gaz/olej więc kto wie czy kiedyś nie będę miał coś wspólnego z pompami ciepla

  17. #57
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    Ale przeciez w tym linku ten kociołek może równiez widze współpracować z grzejnikami...wiec nie widze problemu...chyba
    pozdrawiam i serdeczne dzięki
    Problem w tym,że przy tym kociołku przy grzejnikach będziesz grzał tylko w jednej taryfie,przy cenie kWh zależnie od operatora od 0,57-0,65 czyli 7200kWh*0,57-0,65=4100-4700zł

    Jeśli weźmiesz gaz,to kocioł kondensacyjny nie będzie dobrym rozwiązaniem dla grzejników.
    Cytat Napisał front247 Zobacz post
    Jeszcze pytanko pobiczne czy 1 m3 gazu to około 10 kWh?
    Tak
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 18-12-2013 o 19:27

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Problem w tym,że przy tym kociołku przy grzejnikach będziesz grzał tylko w jednej taryfie,przy cenie kWh zależnie od operatora od 0,57-0,65 czyli 7200kWh*0,57-0,65=4100-4700zł
    No i widzisz sam.... została Ci tylko PC... pisz do Artura pewnie całkiem przypadkiem jest ci w stanie załatwić taką... pewnie też za smieszne... pieniadze...

  19. #59

    Domyślnie

    NO nic Trzeba widzę Artur cię przedstawić.....
    Napisał mpiekny1 Zobacz post
    A teraz kilka faktów z uczciwości Arturo72:
    1. Kiedy powstała spółka Artur72 chciał działać na forum jako zadowolony klient i naganiać klientów.
    Nie zgodziłem się na to bo uważałem to za chamstwo i osobiście stworzyłem mu konto ArturWi;
    2. Artur był wielokrotnie na budowach klientów z którymi prowadził korespondencje na forum nie przyznając się że on to Arturo72 na forum:
    np. rewo66 a chyba nawet i Twaro;

  20. #60
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotrek42 Zobacz post
    NO nic Trzeba widzę Artur cię przedstawić.....
    Tępy,chory człowieku,który nie rozumie słowa pisanego,zadałem pytanie.
    Czy Ty jesteś tak głupii,że nie rozumiesz,że Elterm to nie pompa ciepła ?
    Walnij się młotem ciężkim i wiedz,że poniższy link to kociołek elektryczny a nie pompa ciepła-baranie !
    http://allegro.pl/kociol-elektryczny-elterm-aszn-9-kw-okazja-i3744741541.html

    Czy naprawdę lubisz z siebie robić takiego idiotę ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 18-12-2013 o 19:39

Strona 3 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony