dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 150
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    ZIRIUS M2, to kompletna kotłownia CO i CWU.

    I na marginesie akurat w tej PCi zastosowane rozwiązania grzania CWU są jednymi z najlepszych - w zasadzie tam jest przepływowe ogrzewanie CWU - bardzo wydajne.

    Ta PCi jest bezpośrednim parowaniem i bezpośrednim skraplaniem ("wymiennikiem" jest zasobnik).

    sSiwy12
    jesteś użytkownikiem czy instalatorem Ziriusa?

  2. #22

    Domyślnie

    ok, tego akurat nie wiedziałem więc skoro tak jest to pewnie niedługo Zirius wyprze z rynku wszystkie inne rozwiązania...
    pożyjemy zobaczymy
    ...

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    Sławek i wihajster, dlaczego wybrałem najdroższą inwestycję tj pompę ciepła?
    akurat w tym wyborze zdecydowanie Cię popieram
    ...

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ok, tego akurat nie wiedziałem więc skoro tak jest to pewnie niedługo Zirius wyprze z rynku wszystkie inne rozwiązania...
    pożyjemy zobaczymy
    Nie sądzę, bo w porównaniu do innych PCi z poziomym kolektorem jest (może być) sporo droższa. Jest to szwedzka produkcja z dużymi tradycjami.
    W Szwecji jest postrzegana jako firma luksusowa i niszowa, oraz największy dostawca systemu grzejnego dla domków letniskowych (PCi GVP - od "zawsze")
    W Polsce mają ponad 150 instalacji.
    Przy słabym gruncie, jest zdecydowanie wydajniejsza od PCi z "typowym" kolektorem poziomym.

    Ps. Polski przedstawiciel firmy zajmuje się tymi PCi od ponad 10 lat, sam jest użytkownikiem tej PCi od ponad 20 lat (jeszcze na sprężarce tłokowej).

    Ps2. Dla jasności - nijak nie jestem powiązany ani z właścicielem firmy ani z PCi.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 27-09-2013 o 12:23
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post

    Dopisałem:

    Natomiast niezrozumiała jest cena tego ZIRIUS-a (M2-11). Wychodzi mi, że za instalację ktoś chce skasować ponad 20.000zł !!!!!!!
    sSiwy12, właśnie patrzę na ofertę (wszystko brutto): Pompa Ciepła M2-11 i zbiornik akumulacyjny 32,5kPLN, przewody dolnego źródła 9,3kPLN (4 x 60m), wykonanie dolnego źródła, montaż i uruchomienie 6kPLN. Nie wydaje mi się żeby w to wliczone były prace ziemne, ale nie jestem pewien.Montaż kotłowni ok 4-5kPLN, lepszy sterowni około 5kPLN.
    Alternatywnie Nibe F1245 12kW - 28,5kPLN, odwierty 250m - 18,9kPLN, doprowadzenie do kotłowni 1,2kPLN, montaż kotłowni i materiały 5kPLN, bufor 1,9kPLN (nie wiem czy warto dawać, przy założeniu że w całym domu podłogówka), dokumentacja przed i po + projekt odwieru 2kPLN. Bez studzienki zbiorczej.

    Podsumowując (brutto):
    Zirius - 57,8 kPLN + ewentualne prace ziemnie - przed negocjacjami
    Nibe - 50,6 kPLN +1,9kPLN za bufor. Max 52,5kPLN brutto - po negocjacjach

    Dwa pytania do Ciebie: Co wybrać? , czy bufor zalecany (opcja z Nibe)?

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Takiej porady nie oczekuj, bo zbyt wiele niewiadomych.
    Najlepiej sam sprawdź na stronach producenta to bardziej Ci pasuje: www.thermogolv.pl/ , http://www.biawar.com.pl/index.php/p...enu-id-23.html .

    Co do bufora - jeśli nie masz parcia na 2 taryfy, bufor jest zbędny.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    I dobrze pomyśl, czy warto jest dać tyle kasy za ten sterownik.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    sSiwy12, OK, rozumiem, że trudno doradzić. To może zapytam inaczej; jakimi kryteriami kierować się przy wyborze pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami przy założeniu, że koszt inwestycji jest taki sam?
    Jeśli chodzi o sterownik to podobno ma mi umożliwić precyzyjne ustawienie pompy i tylko dlatego biorę go pod uwagę. To że jest kolorowy i dotykowy nie ma dla mnie znaczenia, w końcu szukam rozwiązania bezobsługowego i nie zamierzam przy tym cały czas grzebać.
    Jak mam rozumieć to, że w Szwecji używa się Ziriusa głwnie do domków letniskowych? Czy to oznacza, że zimą słabo daje radę?
    Co sądzisz o moich wycenach? Kilka postów wcześniej coś Ci nie pasowało w koszcie instalacji, mógłbyś to rozwinąć?

    Dodam, że mój grunt to suchy drobny piach.

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruby220 Zobacz post
    Chetnie takze zapoznam sie z opiniami nt Ziriusa .Biore pod uwage ta sama pompe przy zblizonym domu.
    Przyznam ze jak narazie Sofath/Zirius 60/40 u mnie.
    gruby220 Sofath i Zirius - obie pompy oparte na bezpośrednim odparowaniu. Czym kierowałeś się przy wyborze pomiędzy glikolem, a bezpośrednim odparowaniu?

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    (.....)
    Dodam, że mój grunt to suchy drobny piach.
    Nieciekawie. Ani gruntowa glikolowa z DZ poziomym, ani bezpośrednie parowanie ułożone w poziomie nie będzie dobrze działać.
    To znaczy nie będzie efektywnie działać (tak jak w mokrym gruncie).
    Jako (bardzo mały) plus bezpośredniego parowania będzie tutaj możliwość pracy nawet przy bardzo niskim odparowaniu (nawet nie będziesz wiedział o tym jako użytkownik a pompa będzie grzała dalej. Co prawda z niższą mocą i niższą efektywnością ale będzie. Przy glikolowej może zdarzyć się sytuacja że temperatura zasilania spadnie poniżej krytycznej ustawionej w sterowniku i stop pracy.
    Czysto teoretycznie, ja na przykład takiego przypadku nie miałem ani własnego ani "na serwisie".

    W Twoim przypadku, gdybym miał wydać te około 60 kPLN na BP to na pewno wolałbym glikolową z odwiertami.

    A moim subiektywnym zdaniem wyższa "sprawność" BP to mit.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirek118 Zobacz post
    [B]

    Jak mam rozumieć to, że w Szwecji używa się Ziriusa głwnie do domków letniskowych? .
    Pisałem o ZIRIUS GVP (oni w ofercie mają rózne PCi)- jest to specyficzna PCi, w której skraplacz jest podłogówką.

    Co do sterownika - moim zdaniem, niepotrzebny wydatek. Ta PCi posiada bardzo prostą ale skuteczną automatykę w cenie zakupu PCi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Pisałem o ZIRIUS GVP (oni w ofercie mają rózne PCi)- jest to specyficzna PCi, w której skraplacz jest podłogówką.
    No wybierając tę wersję to trzeba mieć parterowy niewielki dom ORAZ być bardzo odważną osobą. Totalnie nieregulowalny system w przypadku jakiejkolwiek pomyłki przy projekcie czy wykonaniu.
    Tylko dla prawdziwych "twardzieli".
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post

    A moim subiektywnym zdaniem wyższa "sprawność" BP to mit.
    Zirius podaje COP 3,8 dla GZ 45 stopni , to gdzie ta wyższa sprawność?
    to samo uzyskuje się w gruntowych...

    może ktoś napisać konkretny argument, który przemawiałby za wyborem bezpośredniego parowania?
    ...

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pom_pla
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-111
    Posty
    137

    Domyślnie

    Argument na korzyść bezpośredniego parowania to brak pompki obiegowej DZ ok.200W
    200* ok 10 godzin * 30 dni * ok o.50 zł za kWh = 30 zł za miesiąc oszczedności w porównaniu z glikolową , czy warto ??????

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał pom_pla Zobacz post
    Argument na korzyść bezpośredniego parowania to brak pompki obiegowej DZ
    moim zdaniem to jest tylko marketingowy argument...
    żeby mówić o korzyściach z tego płynących to może wypadałoby porównać całkowite zużycie i iść wyprodukowanego ciepła przez gruntową i bezp parowanie..
    brak pompy obiegowej wynika z konstrukcji, ale nie musi on wcale oznaczać, że użytkowanie jest tańsze (nie wydaje mi się żeby tak było)
    edit
    poza tym manipulujesz liczbami, pewnie da się znaleźć pompę obiegową zużywającą 200 W, ale da się też znaleźć mniej prądożerną, 10 godz pracy na dobę przez cały rok to też manipulacja, żadna pompa nie pracuje 3600 godz na rok (z reguły połowę tego), 50 gr za kWh to też przesada (przy taniej taryfie wyjdzie dużo mniej)
    Ostatnio edytowane przez Sławek... ; 28-09-2013 o 09:16
    ...

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pom_pla
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-111
    Posty
    137

    Domyślnie

    Dlatego do obliczeń zastosowałem maksymalną moc, czas i kwote ., a i tak wyszło tylko 30 zł na niekorzyśc glikolowej
    p.s. w moim przypadku ten wynik sie potwierdza, ale ja mam ,,tymi recami,,

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    moim zdaniem to jest tylko marketingowy argument...
    To prawda, ale w stosunku do małych instalacji, a o takich piszemy. "Bezpośredniaki" nie mają co prawda pompy obiegowej, ale mają "wydłużony" parownik i teoretycznie sprężarka "musi" pracować z większą mocą.
    Rozwiązanie zastosowane w M2 ( + bezpośrednie skraplanie) ma "zysk" bo skraplacz nie jest znacznie wydłużony i są pewne oszczędności na obiegu DZ.
    Również fakt braku wymienników niweluje pewne straty.
    Jak przestudiujecie dane techniczne, to w ZIRIUS M1 i M2, jest zysk na COP w wielkości 0,12, ale wynika to tylko z zasobnika

    Tylko dla wyjaśnienia.

    Pompy ZIRIUS mogą być z kolektorem bezpośredniego parowania lub "normalnym" glikolowym poziomym lub pionowym (oprócz GVP).

    Faktem jest to, że COP jest bardzo podobny, dla każdego kolektora.

    Kolektor bezpośredni nigdy nie "zamarznie", a płytkie ułożenie (głębokość około 0,8m), powoduje, że kolektor po okresie grzewczym szybko się regeneruje, zapewniając latem wyższy COP dla CWU, niż w przypadku kolektora glikolowego.
    Można zaryzykować twierdzenie, że im słabszy grunt, tym lepiej sprawuje się kolektor bezpośredniego parowania - zwłaszcza przy dużym poborze CWU.

    Moim zdaniem wybór pompy ciepła ZIRIUS M2 jest dobrym wyborem (nawet z kolektorem glikolowym) z uwagi na ciekawy zasobnik.
    W zasadzie jako jedyni dają 5 lat gwarancji bez konieczności przeglądów i serwisowania.

    Moim zdaniem całkowity koszt kotłowni (CO i CWU) w oparciu o ZIRIUS M2 (11) powinien zamknąć się w kwocie (brutto) około 50.000zł. - dużo, lecz to sprzęt z wysokiej półki i sprawdzony w dużo trudniejszych warunkach niż nasze.

    W Jaśle chodzi bez przerwy i bez awarii, ZIRIUS M2 zainstalowany w 1990r. (na kolektorze bezpośrednim, ułożonym na głębokości 0,8m)
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    I jeszcze jedna sprawa. Te PCi są tak skonstruowane, że można je rozbudowywać o różne funkcje - dlatego proponuję aby zainstalować w konfiguracji podstawowej (bez wypasionego) sterownika, a w przypadku kiedy jednak stwierdzimy, że potrzeba jakiegoś dodatkowego sterowania, rozbudować PCi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  19. #39

    Domyślnie

    sSIwy widzę, że po mału stajesz się "twarzą" Ziriusa na FM

    powiedz czy zgodzisz się z moim podsumowaniem:
    wybór pomiędzy PC glikolową a bezp parowaniem (konstrukcje typu Zirius) jest wyborem czysto subiektywnym, brak jest argumentów wyraźnie przemawiających za jednym bądź drugim rozwiązaniem od strony technicznej więc wybór rozwiązania tańszego w zakupie będzie rozsądny...
    celowo napisałem o konstrukcjach typu Zirius ponieważ są na rynku takie pompy bezp parowania, które nie produkują wody użytkowej i takie rozwiązanie jest po prostu totalną pomyłką (nie wyobrażam sobie żeby wydać swoje ciężko zarobione 50 tys po to żeby grzać CWU grzałką elektryczną i płacić za to więcej w skali roku niż za ogrzewanie)
    ...

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał pom_pla Zobacz post
    Dlatego do obliczeń zastosowałem maksymalną moc, czas i kwote ., a i tak wyszło tylko 30 zł na niekorzyśc glikolowej
    ,
    Uwaga złośliwość - a co innego miało wyjść, skora, tak się "przez przypadek" składa, że akurat takimi handlujesz.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony