dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 150
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    sSIwy widzę, że po mału stajesz się "twarzą" Ziriusa na FM

    powiedz czy zgodzisz się z moim podsumowaniem:
    wybór pomiędzy PC glikolową a bezp parowaniem (konstrukcje typu Zirius) jest wyborem czysto subiektywnym, brak jest argumentów wyraźnie przemawiających za jednym bądź drugim rozwiązaniem od strony technicznej więc wybór rozwiązania tańszego w zakupie będzie rozsądny...
    Staram się podchodzić do zagadnienia bardzo obiektywnie - mając do wyboru te dwie PCi, wybrałbym ZIRIUS-a i nie tylko ze względu na kolektor.

    Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

    Do wad kolektora bezpośredniego niewątpliwie należy:
    - ewentualność jego rozszczelnienia - co może być istotnym problemem,
    - nad kolektorem musi być tylko trawa,
    - w przypadku ZIRIUS-sa , wysoka cena (co jest jego najistotniejszą wadą - także w wersji z kolektorem glikolowym)

    Do zalet zaliczyłbym;
    - możliwość osiągnięcia wyższego COP, w okresie letnim (mając na uwadze termikę gruntu na głębokości około 0,8m i około 2m),
    - mniejszą powierzchnię pod kolektor,
    - prostsza konstrukcja, czyli potencjalnie niższa awaryjność całego układu.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 28-09-2013 o 10:16
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ..... które nie produkują wody użytkowej i takie rozwiązanie jest po prostu totalną pomyłką (nie wyobrażam sobie żeby wydać swoje ciężko zarobione 50 tys po to żeby grzać CWU grzałką elektryczną i płacić za to więcej w skali roku niż za ogrzewanie)
    Ale skąd taki wniosek.
    To jest taka sama konstrukcja po stronie skraplacza jak przy każdej innej PCi. To tylko kolektor płaski, który nie jest zasilany glikolem.
    Nieporozumienie pewnie wynika zapewne z faktu , że są firmy (konstrukcje) które umieszczają kolektor bezpośredni na głębokości około 2m, a wtedy faktycznie, całoroczna "produkcja", może nie sprzyjać regeneracji kolektora (gruntu), co może zaowocować spadkiem wydajności (COP).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #43

    Domyślnie

    są też takie ,które korzystają z powietrza czyli tzw "sopla lodu" i u nich tak to właśnie wygląda do czego z resztą nie kwapią się przyznać
    ...

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    są też takie ,które korzystają z powietrza czyli tzw "sopla lodu" i u nich tak to właśnie wygląda do czego z resztą nie kwapią się przyznać
    Ten patent "sopla lodu" jest niezły, ale cena jest zaporowa. Gdyby kosztował 50% tego co kosztuje, polecałbym go w ciemno.
    Oni mieli też taką PCi ze szczątkowym (30m) kolektorem gruntowym - "dogrzewał" w największe mrozy, oraz w skrajnych przypadkach roztapiał lód na kolektorze.

    Niestety sama firma jest dość dziwna i ma dziwną politykę - w tym dziwne teorie co do wydajności tej PCi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    ZIRIUS M2, to kompletna kotłownia CO i CWU.

    I na marginesie akurat w tej PCi zastosowane rozwiązania grzania CWU są jednymi z najlepszych - w zasadzie tam jest przepływowe ogrzewanie CWU - bardzo wydajne.

    Ta PCi jest bezpośrednim parowaniem i bezpośrednim skraplaniem ("wymiennikiem" jest zasobnik).

    Dopisałem:

    Natomiast niezrozumiała jest cena tego ZIRIUS-a (M2-11). Wychodzi mi, że za instalację ktoś chce skasować ponad 20.000zł !!!!!!!
    Generalnie montaż kotłowni to koszt 5000,00zł + koszt pompy ciepła (cena w zależności od modelu) należy patrzeć koniecznie na rodzaj gleby. Kolektor jest zakopywany na ok. 80-90 cm (bezpośrednie parowanie).
    Sprężarka, którą montowali niedawno (może coś się zmieniło) to Copyland - dość głośna, lecz praktycznie nie do zajechania (taki traktor).

    Co do pompy NIBE i bufora to nie jest to nasze "widzimisie" jest on uzależniony od rodzaju górnego źródła 9podłogówka lub grzejniki).

    Na korzyść ZIrius:
    - brak konieczności serwisowania i przeglądów
    - wyższa sprawność od standardowych pomp ze względu na brak wymienników pośrednich

    Na korzyść NIBE
    - zaawansowana technologia
    - w przypadku uszkodzenia pompy mamy bardziej "elastyczne" dolne źródło

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Na korzyść ZIrius:
    - brak konieczności serwisowania i przeglądów
    - wyższa sprawność od standardowych pomp ze względu na brak wymienników pośrednich
    możesz doprecyzować:
    1. w jakiej pompie gruntowej jest KONIECZNOŚĆ przeglądów i serwisowania
    2. o jaką konkretnie wartość ta sprawność jest wyższa?
    ...

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    możesz doprecyzować:
    1. w jakiej pompie gruntowej jest KONIECZNOŚĆ przeglądów i serwisowania
    Jest m.in. taka firma na "V", która gwarancję uzależnia od ich serwisu - czyli jest konieczność.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Ten patent "sopla lodu" jest niezły, ale cena jest zaporowa.

    Niestety sama firma jest dość dziwna i ma dziwną politykę - w tym dziwne teorie co do wydajności tej PCi.
    a czemu tak twierdzisz? w czym ten patent jest taki dobry? (pytam poważnie, nie mam zamiaru się czepiać a chciałbym przeczytać jakieś konkretne argumenty)
    co do wydajności: firma zawyża rzeczywistą wydajność? (obaj myślimy o Oct... sie? )
    ...

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    a czemu tak twierdzisz? w czym ten patent jest taki dobry? (pytam poważnie, nie mam zamiaru się czepiać a chciałbym przeczytać jakieś konkretne argumenty) )
    Argument jedyny, ale dla mnie istotny - jest najprostszym urządzeniem cieplnym - prawie jak cep.
    COP równy 5 (dla podłogówki) nie jest zawyżony ? Oni twierdzą, że bez względu na temperaturę zewnętrzną parametry pracy tej PCi są constans.
    Maja tez ciekawe rozwiązanie systemu podłogówki - ale nie łykam "kładzenia" podłogówki bezpośrednio na gruncie (bez ocieplenia).
    I tak - tą firmę mam na myśli -
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #50

    Domyślnie

    Dla Ziriusa serii M2... COP jest podawany np. dla 0/45.
    Czego te temperatury dotyczą?
    0 - to temperatura parowania, czy temperatura gruntu?
    45 - to temperatura na wyjściu mieszacza (podczas grzania CO)?

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Reguluje to norma PN-EN 1451.
    Powinien być zapis E0/W45
    E - temperatura gruntu,
    W - temperatura wody za wymiennikiem (dla M2 w zasobniku, chyba w 2/3 wysokości).
    Pompy z kolektorem glikolowym mają (powinny mieć) oznaczenie B - temperatura glikolu, a powietrzne A - temperatura powietrza.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #52

    Domyślnie

    sSiwy12
    Prawidłowy zapis jest mi znany, ale w tej tabeli go brak.
    Interesują mnie konkrety: np. temperatura skraplania przy zasilaniu podłogówki 35*C.
    Temperatury parowania, które mogą wystąpić w tym układzie podczas trwania sezonu grzewczego już znam: od ok. -5*C do -15*C (podawał je kiedyś "puzondm"). Brakuje mi tylko skraplania. Sprawność można sobie znależć w tabelach sprężarek.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    możesz doprecyzować:
    1. w jakiej pompie gruntowej jest KONIECZNOŚĆ przeglądów i serwisowania
    2. o jaką konkretnie wartość ta sprawność jest wyższa?
    Sławku doprecyzuj pytanie, a postaram się w miarę możliwości odpowiedzieć.
    Zadajesz pytanie otwarte, więc i odpowiedzi mogą się zawierać np. od 5 do 40%.

    P.S.
    Ile samochód VW pali na 100km ? BRAWO jeśli dobrze odpowiesz (nie rozkładając zagadnienia na czynniki pierwsze)

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post

    Interesują mnie konkrety: np. temperatura skraplania przy zasilaniu podłogówki 35*C..
    Nie znam takich danych, ale wiem, że w górze zasobnika może być ponad 70 stopni.
    CWU jest w zasadzie grzane przepływowo, a CO czerpie z około 2/3 wysokości zasobnika, a powrót jest u samego dołu, temperaturę reguluje "zawór mieszający".

    Biorąc to pod uwagę ("patent" zasobnika) wydaje się, że ta PCi (z zasobnikiem) musi pracować dla "W" nie mniej jak 45 stopni, obniżenie tej temperatury może wpłynąć na ilość dostępnej CWU.
    Tak na marginesie ktoś na tym Forum pisał, że miał w górze zasobnika coś około 90 stopni.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 28-09-2013 o 17:29
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Zadajesz pytanie otwarte, więc i odpowiedzi mogą się zawierać np. od 5 do 40%.
    40 % większa sprawność? ciekawe.... może jakiś przykład?
    ...

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Jest m.in. taka firma na "V", która gwarancję uzależnia od ich serwisu - czyli jest konieczność.
    na szczęście firma V nie jest monopolistą i jest wiele innych firm, które nie mają takich wymagań
    ...

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    40 % większa sprawność? ciekawe.... może jakiś przykład?
    Też mnie to ciekawi - nawet bardzo.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Też mnie to ciekawi - nawet bardzo.
    To był przykład (nie ma nic wspólnego z rzeczywistością).

  19. #59

    Domyślnie

    no tak...

    przykład nie związany z rzeczywistością... szkoda tyko, są tacy, którzy takie przykłady czytają i w nie wierzą... może lepiej operować faktami?
    ...

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Panowie, a co podpowiecie na temat pomp obiegowych w pompie ciepła tj. elektroniczne czy mechaniczne? Mogę wybrać tańszy model z pompami mechanicznymi. Instalator twierdzi, że jak tylko podłogówka to mogą być mechaniczne, a jak do tego grzejniki to przydałyby się elektroniczne

    Jeszcze jedna rzecz. Czy do pompy Zirius można dołożyć jakiś moduł tak żeby uzyskać tzw chłodzenie pasywne z rekuperatora? Wiem, że z glikolowymi nie ma problemu.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony