dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 19
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 367
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie chyba zbyt zimny nawiew z LUNA 200 + 14st

    hej,
    mam takie pytanie.
    Sam montowałem instalację WM w domku wg.zrobionego i zakupionego projektu.
    Centralka Dospel Luna 2008,
    3 x nawiew ( salon , sypialnia , pokój ) ok 75 m2 - rury temoflex fi 100 - na trojnikach - najdłuzsza nitka ok 15m ( do pokój ) ok 8m (do sypialnia ) ok 8m ( dosalon )
    2 x wywiew ( łazienka , kuchnia ) ok 28 m2 termoflex w sumie ok 14m
    wg. projektu zbilanoswana.

    Problem taki : na zew. +13 st , w środku 21 st , a dmucha ok 14 st nawiewami ( mierzone termometrem wsadzonym do nawiewu )


    Jaki może być głowny powód od którego mam zacząć szukać ? Wszystkie kanały zaizolowane.

    Czerpnia przez ścianę rurą fi 150 ocynk - ok 3,5 m przewodu ( obecnie nie jest jeszcze zaizolowany
    Wywiew - wypuszczone rurą 150 - 1m obecnie wypuściłem w górę od centralki na poddaszu - w sobotę będzie podłączony na zewnątrz


    Centralka znajduje się na poddaszu nieocieplonym

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    oczywiscie centralak LUNA 200 - przepraszam za bład

  3. #3
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Kiedyś w lunie był wymiennik Heatex typ L teraz zastąpiono go zgrzewaną kliszą ( jak do zdjęć RTG) , po drugie centrala jest nieszczelna - ciepłe powietrze wychodzi bokami i świeże też jest poza wymiennikiem zasysane - Nic wiec dziwnego .

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    zgadzam się ,że Luna szczelnoścą nie grzeczy - jednak czytałem dużo postów i opini o niej - i ludzie mimo wad chwalą - tz nie mają takiego problemu jak ja z zimnym nadmuchem.
    "macałem" obudowę - trochę spod spodu wieje ( ale słabo ) z szczeliny obudowy Luny od strony czerpni
    Od innych stron nie wyczułem "przecieku"

    Jest szasna ,że kanały są zbyt długie i powietrze się wychładza ? dodam ,że każdym nawiewu jest podobno temp.

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Zasysania Pan nie wyczuje. A chwalą... Może mieli jeszcze wymienniki szwedzkie Heatex a centrale silikonem skleili calutką.
    Uwzględniając ciepło z dość prądożernych wentylatorów - powinno Panu wchodzić 21st.C - Pan zmierzy temperaturę w kanale głównym za centralą i będzie Pan wiedział czy strata jest na kanałach czy wymiennik jest z izolacji czy obudowa jest nieszczelna .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    korys

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    pomorze środkowe
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    zgadzam się ,że Luna szczelnoścą nie grzeczy - jednak czytałem dużo postów i opini o niej - i ludzie mimo wad chwalą - tz nie mają takiego problemu jak ja z zimnym nadmuchem.
    "macałem" obudowę - trochę spod spodu wieje ( ale słabo ) z szczeliny obudowy Luny od strony czerpni
    Od innych stron nie wyczułem "przecieku"

    Jest szasna ,że kanały są zbyt długie i powietrze się wychładza ? dodam ,że każdym nawiewu jest podobno temp.
    Generalnie powodem są dwa czynniki:
    1. sprawność centrali ( nie znam luny - więc się nie wypowiadam )
    2. ocieplenie kanałów i samej centrali.

    W mojej konstrukcji kanały leżą na spodzie 60 cm warstwy wełny, a rekuperator znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym - czyli też " pod warstwą 60 cm wełny".
    W tej chwili temperatura w domu 23 oC = temperatura nawiewu - 21,5 oC
    Projekt domu i wykonanie własne. 71 m2 + 71m2 niezagospodarowane i nieogrzewane poddasze. Płyta fundamentowa + 35 cm styro 0.038 , ściana gazobeton + 30 cm styro 0.04. Strop wełna 60 cm 0.04. Okna fix U 0.8. Kable grzewcze w płycie. GWC rurowe + reku własnej konstrukcji. Zużycie prądu kablami na CO w sezonie 2011/2012 1610 kWh : 71 m2 = 22,68 kWh/m2/rok. W sezonie 2012/2013 ogrzewanie klimatyzatorem za 590 zł. 930 kWh : 71 m2 = 13,01 kWh/m2/rok

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    ma Pan rację - wg. mnie powinno wchodzić ok 19 - 21st przy opisanych warunkach a nie 14....
    Sprawdzę temp. zaraz na wylocie rekuperatora - nie pomyślałem o tym............

    Na jakim biegu centralka powinna "chodzić" docelowo ?
    Mam sterownik firmowy - wiem ,że może nie jest doskonały ale generalnei w domu mam cicho.
    Ale centralka chodzi mi w nocy tylko na 1 z 6 biegów w dzień obecnie 2 - 3 góra
    Komfort jest - szyby nie rosieją, w domu nie ma wilgoci.....
    Anemostaty ledwo co odkrecone - jak przyłożę rekę - delikatnie ale bardzo wyczuwalnie dmucha na 2 biegu a w kuchni i lazience czuć jak "ssa"

    Jestem amatorem z małym budżetem dlatego instalację wykonałem sam - jestem zadowolony , prócz tej temp nawiewu....

    Panie Tomku - w jakim celu centralkę się "syfonuje" Doczytałem w instrukji ,że trzeba wstawić syfonik z rurką w pozycji U oraz zalać ją wodą.
    Nie zrobiłem tego jeszcze - tz jest bezpośrednio wpiety syfonik a pod nim wiadereczko ( docleowo wpiete będzie w kanalizację )

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    korys - dzięki za info
    Fakt - centrala stoi na nieocieplonym poddaszu na którym może jest góra 15 st obecnie
    fakt - kanały idą mi pod krokwiami na niecieplonym poddaszu ...
    Zbadam temp na wylocie z centralki - jeśli tam dmucha powiedzmy 20 stopniami to powód jest jasny.....

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    mam jeszcze takie głupie pytanie ...... obecnie mam na stropie rozciągniete tylko 15 cm wełny. Docelowo będą legary i między nimi wełna.
    Puki co jest sama wełna na stropie - czy można kłaść wełnę na wełnie bezpośrendio ? Chetnie podniósłbym stan wełny do 30 cm i pod nie ew. dam kanały went.

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Szanowny lukaszo11 -oto lista co powinien Pan zrobić w kolejności
    1- sprawdzić czy jest zamknięty bypass, bo może bypassem puszczać - tam jest kawałek "szczotki" zawór.
    2- rozmontować centralę na dwie połówki
    3- kupić wodny klej montażowy
    4-wyrzucić pseudofiltry i kopić kanałowy filtr do kominków x2 (cena około 50zł ) Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	indeks.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	4,7 KB
ID:	214483
    5- nałożyć klej z tubki na wszystkie krawędzie łącznie z króćcami (dookoła) - skleić i ścisnąć taśmą
    6 - założyć filtry na oba kanały wlotowe - wsadzając w nie fizelinę filtracyjną G 3 lubG4
    7 przy najbliższej okazji kupić transformator z wyjściami na 120-130V i 230V oraz przełącznik i zastąpić tyrystor transformatorem

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    korys

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    pomorze środkowe
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    mam jeszcze takie głupie pytanie ...... obecnie mam na stropie rozciągniete tylko 15 cm wełny. Docelowo będą legary i między nimi wełna.
    Puki co jest sama wełna na stropie - czy można kłaść wełnę na wełnie bezpośrendio ? Chetnie podniósłbym stan wełny do 30 cm i pod nie ew. dam kanały went.
    Pytanie nie jest głupie, a wręcz odwrotnie. To jest bardzo rozsądny krok. Wełny możesz pchać bez oporu. Żadnych negatywnych efektów się nie spodziewaj.
    No i to co radzi Ci TB - bardzo trafnie.
    Projekt domu i wykonanie własne. 71 m2 + 71m2 niezagospodarowane i nieogrzewane poddasze. Płyta fundamentowa + 35 cm styro 0.038 , ściana gazobeton + 30 cm styro 0.04. Strop wełna 60 cm 0.04. Okna fix U 0.8. Kable grzewcze w płycie. GWC rurowe + reku własnej konstrukcji. Zużycie prądu kablami na CO w sezonie 2011/2012 1610 kWh : 71 m2 = 22,68 kWh/m2/rok. W sezonie 2012/2013 ogrzewanie klimatyzatorem za 590 zł. 930 kWh : 71 m2 = 13,01 kWh/m2/rok

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dziękuję!
    1) - tak jest zamknięty
    2) 3) - dziękuję - właśnie myślałem jak to skleić - jak rozumiem objechać styropianową obudowę w środku i na zew. na wszelkich ściankach łączeniowych obu połówek ?
    4) tak wczoraj zamówiłem

  13. #13
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    dziękuję!
    1) - tak jest zamknięty
    2) 3) - dziękuję - właśnie myślałem jak to skleić - jak rozumiem objechać styropianową obudowę w środku i na zew. na wszelkich ściankach łączeniowych obu połówek ?
    4) tak wczoraj zamówiłem
    Skleić łącznie z gniazdami króćcy . Bypass najlepiej pianką zlikwidować.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    korys - dzięki
    Bo właśnie myślałem czy można kłaść wełnę na wełnę bezpośrednio - czy się ta dolna z czasem "nie uklepie"

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    i jeszcze jedno głupie pytanie - czy centralkę mogę owinąć/ przykryć wełną mineralną - jest niepalna a docelowo i tak centralka ma obudowę styropianową.
    W ziemie bedzie sie znajdować na niecieplonym poddaszu .... puki co

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    korys

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    pomorze środkowe
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    korys - dzięki
    Bo właśnie myślałem czy można kłaść wełnę na wełnę bezpośrednio - czy się ta dolna z czasem "nie uklepie"
    ja mam praktycznie cztery warstwy po 15 cm i na razie nic się nie dzieje...
    Projekt domu i wykonanie własne. 71 m2 + 71m2 niezagospodarowane i nieogrzewane poddasze. Płyta fundamentowa + 35 cm styro 0.038 , ściana gazobeton + 30 cm styro 0.04. Strop wełna 60 cm 0.04. Okna fix U 0.8. Kable grzewcze w płycie. GWC rurowe + reku własnej konstrukcji. Zużycie prądu kablami na CO w sezonie 2011/2012 1610 kWh : 71 m2 = 22,68 kWh/m2/rok. W sezonie 2012/2013 ogrzewanie klimatyzatorem za 590 zł. 930 kWh : 71 m2 = 13,01 kWh/m2/rok

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    korys

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    pomorze środkowe
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    i jeszcze jedno głupie pytanie - czy centralkę mogę owinąć/ przykryć wełną mineralną - jest niepalna a docelowo i tak centralka ma obudowę styropianową.
    W ziemie bedzie sie znajdować na nieocieplonym poddaszu .... puki co
    wiele osób właśnie tak sobie z tym problemem poradziło. ale pamiętaj - dobre ocieplenie zaczyna się od 30 cm wzwyż...
    Projekt domu i wykonanie własne. 71 m2 + 71m2 niezagospodarowane i nieogrzewane poddasze. Płyta fundamentowa + 35 cm styro 0.038 , ściana gazobeton + 30 cm styro 0.04. Strop wełna 60 cm 0.04. Okna fix U 0.8. Kable grzewcze w płycie. GWC rurowe + reku własnej konstrukcji. Zużycie prądu kablami na CO w sezonie 2011/2012 1610 kWh : 71 m2 = 22,68 kWh/m2/rok. W sezonie 2012/2013 ogrzewanie klimatyzatorem za 590 zł. 930 kWh : 71 m2 = 13,01 kWh/m2/rok

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak pamiętam dlatego stopniowo krok po kroku kupuję i kryję.
    Stad było moje pytanie czy spodnia warsta wełny nie "spłaszczy" mi się jak położe na nią kolejną ....

  19. #19
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał korys Zobacz post
    wiele osób właśnie tak sobie z tym problemem poradziło. ale pamiętaj - dobre ocieplenie zaczyna się od 30 cm wzwyż...
    Pan to napisze w wątku, który założyłem (Tanie i komfortowe domy 0-20kWh/m2 ) - to Pana "zjedzą"

  20. #20
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    i jeszcze jedno głupie pytanie - czy centralkę mogę owinąć/ przykryć wełną mineralną - jest niepalna a docelowo i tak centralka ma obudowę styropianową.
    W ziemie bedzie sie znajdować na niecieplonym poddaszu .... puki co
    Do centrali i tak wchodzi zmrożone powietrze, a akurat izolację termiczną luna ma dobrą. Największy problem z odprowadzeniem kondensatu, gdy zamarznie w rurce...
    Gdyby miał Pan problemy z zamarzaniem (rozsadzi obudowę lub tylko zatka wymiennik) to można z kabla samoregulującego zrobić rozmrażanie.

Strona 1 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony