dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 22
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 429
  1. #1

    Domyślnie Węgiel to śmierć

    Od zanieczyszczeń emitowanych przez piece węglowe umierają ludzie. To jest realne zagrożenie. Dla własnego i cudzego dobra nie montujcie takich instalacji.
    Tu nie chodzi o żadne CO2, które nie jest bezpośrednio szkodliwe dla człowieka. Poprzez spalanie węgla uwalniamy ogromne ilości szkodliwych substancji, które potem trafiają do naszych płuc, a już tylko dodatkową ciekawostką jest że popiół jest promieniotwórczy.

    Co więcej z powyższych powodów coraz częściej mówi się o zakazie stosowania pieców na paliwa stale. W Krakowie prawdopodobnie już wkrótce będzie zakaz. Budowa takiej instalacji może się więc okazać w krótkim czasie nieekonomiczna.

    Zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie na węgiel wybierają ludzie bo jest ono tanie. Jednak jeśli zadbacie o odpowiedni poziom energooszczędności budowanego domu może się okazać, że inne źródła ciepła wcale nie są o wiele droższe.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    Od zanieczyszczeń emitowanych przez piece węglowe umierają ludzie. To jest realne zagrożenie. Dla własnego i cudzego dobra nie montujcie takich instalacji.
    Tu nie chodzi o żadne CO2, które nie jest bezpośrednio szkodliwe dla człowieka. Poprzez spalanie węgla uwalniamy ogromne ilości szkodliwych substancji, które potem trafiają do naszych płuc, a już tylko dodatkową ciekawostką jest że popiół jest promieniotwórczy.

    Co więcej z powyższych powodów coraz częściej mówi się o zakazie stosowania pieców na paliwa stale. W Krakowie prawdopodobnie już wkrótce będzie zakaz. Budowa takiej instalacji może się więc okazać w krótkim czasie nieekonomiczna.

    Zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie na węgiel wybierają ludzie bo jest ono tanie. Jednak jeśli zadbacie o odpowiedni poziom energooszczędności budowanego domu może się okazać, że inne źródła ciepła wcale nie są o wiele droższe.
    Kierując się Twoim tokiem myślenia, przestańmy korzystać ze wszelkich urządzeń zużywających energię elektryczną, bo przecież w Polsce głownie to z węgla jest pozyskiwana.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak samo można powiedzieć że prąd,samochód,itd,a nawet żywność to śmierć.Chyba nie jesteś świadomy co jesz, jak widzisz tylko śmierć w węglu. Nie będę wchodził bardziej w temat, bo świadomość korzystania jest najważniejsza. Nie wiem do jakich lobbystów należysz, ale może lepiej zacznij agitować o większą kontrolę producentów.

  4. #4

    Domyślnie

    Co ciekawe zgadzam się z autorem, ale z innego powodu - nie lubię smrodu palonego węgla... albo i śmieci jak potrafią niektórzy...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Do 2020 roku planowany jest całkowity zakaz montażu i likwidacja już istniejących kotłów węglowych w Polsce.

    http://wyborcza.pl/1,75478,14679342,..._zabytki_.html

    Ciekawe czy to tylko gadanie (jak to u nas), czy do zrealizowania?

    Dopłata 90 % do nowego kotła to przecież nie wszystko. W wielu domach będzie związane z wymianą całej instalacji grzewczej oraz najczęściej z temomodernizacją obiektu. Do tego dochodzą dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania dla uboższych. Ciekawe jak długo - przez rok, dwa, pięć lat?
    Ja w to nie wierzę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    Kierując się Twoim tokiem myślenia, przestańmy korzystać ze wszelkich urządzeń zużywających energię elektryczną, bo przecież w Polsce głownie to z węgla jest pozyskiwana.
    To nieprawda.
    Elektrownie węglowe owszem przyczyniają sie także do emisji i przedwczesnej śmierci ok 5 tys osób w Polsce, ale przynajmniej sa wyposażone w specjalistyczne filtry, ktore wyłapują większość zanieczyszczeń.
    Podobnie jest w przypadku samochodów. Sukcesywnie wyposaża sie je w coraz bardziej skuteczne filtry. Z benzyny wyeliminowano ołów a z klocków hamulcowych azbest.

    Tymczasem spalanie węgla w domu to pełna emisja wszystkich szkodliwych substancji a jest ich w węglu wiele. Zadziwiające jest to, ze ludzie boja sie atomu, a promieniotwórcze hałdy im nie przeszkadzają.

    P.S oczywiscie jestem za całkowitym zlikwidowaniem także spalania węgla w elektrowniach, chyba ze uda sie wyeliminować całkowicie zanieczyszczenia, ktore emitują. To jednak raczej nierealne.
    Ostatnio edytowane przez KvM ; 29-09-2013 o 17:38

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Co ciekawe zgadzam się z autorem, ale z innego powodu - nie lubię smrodu palonego węgla... albo i śmieci jak potrafią niektórzy...
    Dlatego trzeba uświadamiać palaczy co do sposobu palenia.Nakazy nie są dobrym sposobem. Wszelkie nakazy potęgują instynkt obronny. Dlatego jestem za medialnym propagowaniem czystego spalania. Można czyściej spalać.

    Edit:Mieszkam niedaleko takiej elektrowni i często widzę żółty pył na samochodach z tych specjalistycznych filtrów. Zobacz ile osób pozbywa się flltrów cząsteczek stałych ze swoich disli i ile jeździ bez katalizatorów z atrapą. Dlatego pisze o świadomości, a nie o agitowaniu przeciw surowcowi(w tym przypadku węgiel).
    Ostatnio edytowane przez rybniczanin ; 29-09-2013 o 17:46

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Do 2020 roku planowany jest całkowity zakaz montażu i likwidacja już istniejących kotłów węglowych w Polsce.

    http://wyborcza.pl/1,75478,14679342,..._zabytki_.html

    Ciekawe czy to tylko gadanie (jak to u nas), czy do zrealizowania?

    Dopłata 90 % do nowego kotła to przecież nie wszystko. W wielu domach będzie związane z wymianą całej instalacji grzewczej oraz najczęściej z temomodernizacją obiektu. Do tego dochodzą dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania dla uboższych. Ciekawe jak długo - przez rok, dwa, pięć lat?
    Ja w to nie wierzę.
    Technika idzie do przodu, kraj sie bogaci, za 7 lat sytuacja będzie pewnie inna. Ja jestem za. Dość ludzi umarło z powodu węgla.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    To nieprawda.
    Elektrownie węglowe owszem przyczyniają sie także do emisji i przedwczesnej śmierci ok 5 tys osób w Polsce, ale przynajmniej sa wyposażone w specjalistyczne filtry, ktore wyłapują większość zanieczyszczeń.
    Podobnie jest w przypadku samochodów. Sukcesywnie wyposaża sie je w coraz bardziej skuteczne filtry. Z benzyny wyeliminowano ołów a z klocków hamulcowych azbest.

    Tymczasem spalanie węgla w domu to pełna emisja wszystkich szkodliwych substancji a jest ich w węglu wiele. Zadziwiające jest to, ze ludzie boja sie atomu, a promieniotwórcze hałdy im nie przeszkadzają.

    P.S oczywiscie jestem za całkowitym zlikwidowaniem także spalania węgla w elektrowniach, chyba ze uda sie wyeliminować całkowicie zanieczyszczenia, ktore emitują. To jednak raczej nierealne.
    Podczas prawidłowego procesu spalania, żadne szkodliwe substancje do atmosfery się nie przedostają.
    Powinni zakazać śmieciuchów i uświadomić ludzi jak należy spalać czysto węgiel.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rybniczanin Zobacz post
    Dlatego trzeba uświadamiać palaczy co do sposobu palenia.Nakazy nie są dobrym sposobem. Wszelkie nakazy potęgują instynkt obronny. Dlatego jestem za medialnym propagowaniem czystego spalania. Można czyściej spalać.
    Tu nie chodzi o nakazy, ale zakazy. Nie moze byc tak, ze ktos truje kogos innego. Nie ważne czy to firma, czy osoba prywatna, czy robi to dla zysku czy oszczędności.
    W Polsce buduje sie bardzo nieekonomicznie. Potem sie oszedza na ogrzewaniu kosztem zdrowia innych ludzi.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    Tu nie chodzi o nakazy, ale zakazy. Nie moze byc tak, ze ktos truje kogos innego. Nie ważne czy to firma, czy osoba prywatna, czy robi to dla zysku czy oszczędności.
    W Polsce buduje sie bardzo nieekonomicznie. Potem sie oszedza na ogrzewaniu kosztem zdrowia innych ludzi.

    To pochwal się gdzie mieszkasz i jak ogrzewane jest Twoje lokum ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    Podczas prawidłowego procesu spalania, żadne szkodliwe substancje do atmosfery się nie przedostają.
    Powinni zakazać śmieciuchów i uświadomić ludzi jak należy spalać czysto węgiel.
    To nieprawda. Nawet wyposażone w super nowoczesne filtry elektrownie emitują bardzo dużo szkodliwych substancji. Takich instalacji w domu nie ma wcale. Oczywiscie przy złym spalaniu emituje sie jeszcze wiecej. W tym zakresie zgoda.
    Ostatnio edytowane przez KvM ; 29-09-2013 o 17:55

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    kraj sie bogaci.
    Idź się umyć w zimnej wodzie, dobrze Ci to zrobi.
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał KvM Zobacz post
    Technika idzie do przodu, kraj sie bogaci, za 7 lat sytuacja będzie pewnie inna. Ja jestem za. Dość ludzi umarło z powodu węgla.
    Co stosunkowo łatwo można zrobić w Krakowie, Zakopanem, czy kilku innych miastach nie oznacza, że w całej Polsce.
    Proste jest wprowadzenie zakazu montażu kotłów węglowych w nowo budowanych obiektach, bo to problem inwestora, ale co z już istniejącymi?
    Poza tym:
    - opozycja będzie miała pożywkę jak to rząd i EU gnębi naród,
    - lobby górnicze,
    - lobby producentów kotłów na paliwa stałe /pozostanie tylko eksport na wschód/,
    - ceny pelletu dwukrotnie idą w górę,
    - PGNiG nie ma kasy na rozbudowę sieci,
    - itd., itp.

    Nie wierzę.

  15. #15

    Domyślnie

    @KvM idź agitować do ONZ że ludzie umierają z głodu.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobasxx Zobacz post
    To pochwal się gdzie mieszkasz i jak ogrzewane jest Twoje lokum ?
    Moje lokum było ogrzewanie prądem i piecem kaflowym węglem. Było przez poprzednich właścicieli. Ja tego schematu powielać nie będę. Stoję przed wyborem. Po intensywnej lekturze forum zdumiało mnie, ze nikt nie zwraca uwagi na ten aspekt. Węgiel tzn piec na ekogroszek chodził mi po głowie, ale gdy uzmysłowiłem sobie ze będę truł sąsiadów zrezygnowałem mimo ze to najtańsze rozwiazanie.
    Niestety kupiłem stary dom i możliwości jego modernizacji sa ograniczone, jednak emisja trucizn nie wchodzi w grę.

    Zastanawiam sie nad piecem na palety. Nie mogę jednak znaleźć zbyt wielu opinii i doświadczeń.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał lysy1l Zobacz post
    Idź się umyć w zimnej wodzie, dobrze Ci to zrobi.
    Sadzisz, ze te kilkanaście milionów aut ktore przybyło na polskich drogach to wynik biedy? Kiedyś ludzi nie było stać nawet na kupno wytworu socjalistycznej gospodarki. Dzis auto ma prawie każdy, a wielu po dwa. Kiedyś zarabialiśmy po 20-30 dolarów dzis pensja minimalna jest 20 razy wyższa.

  18. #18

    Domyślnie

    @KvM ale dlaczego jesteś taki krótkowzroczny. Dobra zakładam taki scenariusz. Przechodzimy wszyscy na prąd i myślisz że cała nasza infrastruktura energetyczna wytrzyma.. Druga opcja przechodzimy na pelety tak jak Ty. Na ile starczy nam drzewostanu nie wspominając o astronomicznych podwyżkach.Druga sprawą spalanie drewna i peletów też nie jest aż takie ekologiczne Nie dość że też produkujesz substancje szkodliwe(nie mówiąc już o dwutlenku węgla) to jeszcze zmniejszasz drzewostan który produkuje tlen.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Przestań cie się spierać czy jest szkodliwe, czy nie, bo jest.
    Zachęcam do przeczytania całego sprawozdania z komisji sejmowej.
    Podjęte decyzje w tym zakresie całkowicie zmieniają rynek paliw w Polsce.
    Dla zachęty fragment:
    Według szacunków na likwidację wszystkich domowych pieców tego typu w całej Polsce do 2020 r. potrzeba ok. 5 mld zł. - Ten wydatek jest niezbędny, bo inaczej grożą nam unijne kary - tłumaczy Żelichowski. Ministerstwo Środowiska wyliczyło, że mogą one sięgać kilkuset tysięcy euro... dziennie.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał rybniczanin Zobacz post
    @KvM ale dlaczego jesteś taki krótkowzroczny. Dobra zakładam taki scenariusz. Przechodzimy wszyscy na prąd i myślisz że cała nasza infrastruktura energetyczna wytrzyma.. Druga opcja przechodzimy na pelety tak jak Ty. Na ile starczy nam drzewostanu nie wspominając o astronomicznych podwyżkach.Druga sprawą spalanie drewna i peletów też nie jest aż takie ekologiczne Nie dość że też produkujesz substancje szkodliwe(nie mówiąc już o dwutlenku węgla) to jeszcze zmniejszasz drzewostan który produkuje tlen.
    Nie kolego, to Ty jesteś krótkowzroczny. Ja nic takiego nie napisałem. Zaapelowałem jedynie by nie zakładać nowych instalacji na węgiel. Nikogo nie namawiam do grzania prądem czy na pelety. To zawsze jest sprawa indywidualna. Sam jeszcze nawet nie podjąłem decyzji. Jedno wiem napewno - warto zadbać o jak najniższe straty ciepła. Na etapie projektu i budowy jest to dość łatwe i tanie. Ja jestem w czarnej ... Ze starym domem. Dom sensownie zaprojektowany i zrobiony zuzyje mało energii i w takiej sytuacji cena tejże energii prawie nie gra roli.

    A jesli chodzi o pelety to ztcw robi sie je z odpadów produkcyjnych, a nawet jesli z drzewa to emisja jest znikoma i odbywa sie w cyklu zamkniętym. Nie wycina sie drzew w takich ilościach by ich ubywało.

Strona 1 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony