dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 27
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 540
  1. #421
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nie zastanawiam się nad tym ze względu na pobór mocy tylko ze względu na awaryjność, serwis i hałas = im mniej aktywnych tym bezpieczniej.
    Ten hałas nie daje mi spokoju, jestem wyczulony na szum , świst itp. Niestety nie mam oglądu empirycznego bo nikt ze znajomych/rodziny nie ma WM.

    Przeczytałem 2 czy 3 strony Twojego dziennika i rzuciło mi się w oczy to:
    "utwierdziłem się w przekonaniu, że powietrzna pompa ciepłą da radę. Do tego kominek z DGP, który w trakcie weekendów trochę ciepła do bilansu doda "
    To jest dokładnie to o czym myślę od kilku dni jako odpowiedź na moje potrzeby. Powstrzymuje mnie tylko myśl o hałasie z PC. Te 2-3 strony przeczytałem przed chwila i zanim zagłębie się w Twój wątek chciałbym zapytać czy to założenie przetrwało i wybudowałeś z takimi systemami?

  2. #422
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Skończyło się na kondensacie, WM z reku i kominkiem z prostym DGP, transportujacym cieple powietrze no drugiej częsci domu. Kondensat i rekuperacja juz działają.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #423
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A co przekreśliło PC PW?

    PS Dzięki za dużo szybkich odpowiedzi
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #424
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Trzeba było wydać większą sumę pieniedzy (za pompę 9kW) i to jednorazowo. Przy gazie suma byla nieco mniejsza i rozłożona w czasie. Choć, drugi raz pewnie postawiłbym na bufor 1000-1200l, grzalke i wspomaganie klimą z opcją grzania.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #425
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Trzeba było wydać większą sumę pieniedzy (za pompę 9kW) i to jednorazowo. Przy gazie suma byla nieco mniejsza i rozłożona w czasie. Choć, drugi raz pewnie postawiłbym na bufor 1000-1200l, grzalke i wspomaganie klimą z opcją grzania.
    Rozumiem te 1000-1200L jedynie na potrzeby c.o. ? Kolejny zasobnik potrzebny na c.w.u. ?
    I jeszcze takie pytanie: czy doliczacie koszty zajętości powierzchni użytkowej przez taki zasobnik do ceny systemu grzewczego ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #426
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cwu grzana weżownicą, bądź w systemie "zbiornik w zbiorniku"
    Róznica w powierzchni zajmowanej przez zbiornik 1000l jakoś drastycznie od 200-300 l nie odbiega...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #427
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Cwu grzana weżownicą, bądź w systemie "zbiornik w zbiorniku"
    Róznica z zajmowanej powierzchni przez zbiornik 1000l jakoś drastycznie od 200-300 lnie odbiega...
    Jeśli masz zbiornik w zbiorniku to dużo się nie powiększy, ale cena takiego zasobnika już znacząco rośnie.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  8. #428
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale te z wężownicą są już z akceptowalnej cenie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #429
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale te z wężownicą są już z akceptowalnej cenie
    OK, ale taki zasobnik z wężownicami musisz grzać do min. 45oC a nawet wyżej, żeby mieć z tego c.w.u. Grzanie takiego zasobnika do tak wysokich temperatur jest mało efektywne (m.in. duże straty dobowe). Doliczając do tego instalację płaszcza wodnego w kominku, pewnie jakiś solar to już nam cena rośnie.
    Aaa, i jeszcze mieszacz do podłogówki i sterowaniem, żeby zbyt dużej temperatury nie wpuścić. Do tego koszt 1m2 p.u. (trzeba też to liczyć).

    Nie wiem czy nie taniej wyjdzie pompa ciepła panasonic Aquarea 5kW monoblock (model WH-MDC05F3E5) - http://www.silta-maja.lv/sites/defau...w_monobloc.pdf. Cena katalogowo w UK to ok. 2100 funtów (http://www.medalaircon.co.uk/resourc...CE+LIST+14.pdf), co daje jakieś 12tys. brutto + zasobnik, więc mieścimy się w kwocie z tematu. A koszty eksploatacyjne niższe zarówno dla c.o. jak i c.w.u.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 20-10-2014 o 11:50 Powód: poprawiono link
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #430
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Przy grzałce można grzać wysoko. Straty dobowe to problem tylko przez kilka miesięcy poza sezonem grzewczym. Zawór trojdrozny Esbe to tez nie majątek. Sterowanie on-off za pomocą sterownika pokojowego.
    Pompa monoblok - fajnie, ale co, jeśli klęknie w czasie mrozów ? Albo jesli nastapi dłuższa przerwa w dostawie energii ?

  11. #431
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pompa monoblok - fajnie, ale co, jeśli klęknie w czasie mrozów ? Albo jesli nastapi dłuższa przerwa w dostawie energii ?
    To prawda, awaria, czy braki zasilania - choć te kilku godzinne to nie problem, a dłuże spowodują, że i tak w domu nie będziesz w tym czasie mieszkał - to minus. Trzeba skalkulować te ryzyko.

    PS, Od marca 2015 Panasonic'i mają być instalowane przez autoryzowanych serwisantów, przez co producent ma podnieść okres gwaranacji do 7 lat.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #432
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    (http://www.medalaircon.co.uk/resourc...CE+LIST+14.pdf), co daje jakieś 12tys. brutto + zasobnik, więc mieścimy się w kwocie z tematu.
    A podłogówka ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #433
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A podłogówka ?
    Trzeba poszukać na tych stronach UK, czy nie zrobią gratis jak weźmiemy od nich pompę

    A tak poważnie, to fakt, nie wziąłem tego pod uwagę i z 5k trzeba doliczyć.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #434
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Czy jest sens robić WM+reku, bez GWC (koszty) i wlot powietrza z zewnątrz w pierwszej kolejności przepuścić przez jakiś zbiornik z wodą (traktowany jako 1 stopień cwu).
    W okresie gdy temp. na zew. ma >~25-28stC to powietrze się ochłodzi o woda ogrzeje (oba zjawiska pozytywne), w okresie chłodniejszego powietrza ten zbiornik z wodą byłby omijany.
    Czy to ma sens?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #435
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dzięki.
    Jestem trochę naiwny myślałem, że tak przy okazji sobie puszczę powietrze przez zbiornik i jedynym kosztem będzie ów zbiornik.
    A tu przecież opory powietrza w rurarzu takiego zbiornika, itd.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #436

    Domyślnie

    Skoro tak:

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    a nie chciałbyś założyć taki wątek gdzie wszystkie twoje doświadczenia byłyby w jednym miejscu? interesujące są takie informacje z praktyki.
    to

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    moze by tak watek "kompetny system grzewaczy do 15 tys....." przeksztalcic w taka wlasnie encyklopedie najciekawszych z naszego pkt widzenia przypadkow w ktorym to bysmy opisywali nie tylko instalacje, opis domu ale rowniez uwagi z praktyki

    potencjalny zainteresowany mialby zbior informacji w 1 miejscu
    a watek by sie troche ozywil
    coś napiszę tutaj...

    Zacznę od końca, czyli CWU.
    Już z dawien dawna, za czasów Jeziera i innych, forum grzejących prądem wynajdywało kolejne sposoby ograniczenia ucieczki ciepła z domu. Zaczął się "wyścig zbrojeń" i nagle konsternacja. W relatywnie nie dużych domach (ot właśnie do 150 m2) zużycie energii na ogrzanie domu zaczęło schodzić poniżej wartości niezbędnej do podgrzania ciepłej wody użytkowej dla kilkuosobowej rodziny.
    Sytuacja - na pozór - kuriozalna, taniej grzać chałupę, aniżeli wodę do mycia.??? !!!
    No i się zaczęło szukanie oszczędności. A to super-hiper sterowane zasobniki wody grzane prądem w taniej taryfie, a to kolektory słoneczne, a to przepływowe ogrzewacze wody i specjalne deszczownice, co by tej wody mało szło....

    Doping w poszukiwaniach przejawiali też ogrzewający dom paliwem stałym, no bo tak sobie palić w kotle przy +35C, to nie teges. Oni również szukali alternatywy do "czystego" prądu i palenia w kotle.

    No to może PC do CWU ? (błagam glosatorów przyjmijmy, że ktoś rozważa TYLKO takie rozwiązanie i podpowiedzi w stylu, a może lepiej PC do wszystkiego, zostawcie do innych wątków - no taka prośba....)

    Producenci rzucili tych urządzeń sporo na rynek, reklamując je na różne sposoby.

    No cóż przy zamówieniu piecy Duo Heat general manager firmy Dimplex zaproponował mi kupno PC do CWU po taniości...(niestety ceny zabyłem, ale netto było to ok. 4200-4400 zł.)
    Czemu nie ?

    Wpiąłem to w chałupę wykorzystując ocieplane rury spiro od wentylacji, ustawiając w ciepłym domku w pralni. Mogę:
    - wziąć powietrze z dworu i wywalać je do domu lub garażu,
    - wziąć powietrze z garażu i wywalać je do domu i na dwór,
    - wziąć powietrze z domu i wywalać je na dwór lub do garażu,

    Po sprawdzeniu wszystkich kombinacji, wyszło, że najlepiej będzie wziąć powietrze z domu i wywalić je do garażu. I tak mam od ponad 2 lat.
    Nie mam urządzeń pomiarowych, ale nominalnie PC bierze 600 W do swej pracy, pracuje 7,5 h na 48 h, co rocznie daje ok. 820 kWh. Nie mam programatora na tanią taryfę (był, ale się zepsuł), grzeje jak popadnie. Największy rozbiór wody mam w weekendy, a wtedy mam tani prąd, więc oszczędności w tym zakresie sobie darowałem.

    Rodzina to 2 rodzaje żeńskie (duże i trochę mniejsze), obie solidnie się prysznicują i ja. Przynajmniej raz w tygodniu wanna.
    Jakby pójść w Duon i tylko tanią taryfę to koszt CWU wyniósłby 0,24 zł. (tak około, w Łodzi) x 820 kWh = 200 zł.

    Rozwiązanie nie jest idealne, teraz poprawiłbym co nieco, ale o tym może za kolejnym razem, bom się setnie zmęczył. A i nie wiem, czy kto zainteresowany będzie i to przeczyta.

  17. #437
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Rozwiązanie nie jest idealne, teraz poprawiłbym co nieco, ale o tym może za kolejnym razem, bom się setnie zmęczył. A i nie wiem, czy kto zainteresowany będzie i to przeczyta.
    Cytat ProŚtaś:
    "Moja PC nie jest zbyt cicha, czasem kiedy załączy się w nocy trochę przeszkadza
    Teraz zrobiłbym to inaczej."

  18. #438

    Domyślnie

    Owszem moje rozwiązanie ma wady, pisałem o nich (hałas, źle umieszczony czujnik temp. powietrza zasilającego, wywoływanie podciśnienia w domu,) teraz wybrałbym jedno z 3 poniższych rozwiązań (od razu zaznaczam, że nie jestem mega na bieżąco z ofertą PC, nie znam cen i działania sterowników):
    1. pompa "monoblok", taka jak moja, PC nałożona na zasobnik - działa w miejscu ustawienia i tutaj przerzuca powietrze:
    a. ustawiamy ją we względnie cichym miejscu (gdzieś dalej usytuowana kotłownia np. za garażem, pralnia, garaż - tu można ją dodatkowo ocieplić - itp.) tak, by przepływ powietrza nie przeszkadzał w nocy (w dzień, kiedy coś się robi, gra radio lub TV, praktycznie w zamkniętym pomieszczeniu PC nie dokucza swym hałasem),
    b. wybieramy PC, która działa efektywnie (COP>1) do jak najniższej temp. zasilania, wg moich danych (przestarzałych) to - 7 (minus 7), - jak się mylę, niech mnie ktoś naprostuje,
    c. zakładamy rury spiro, czerpiemy z dworu i wywalamy na dwór (no w jakieś odległości od siebie), możemy też do garażu lub na nieużytkowe poddasze (tu warunkiem jest sprawna wentylacja grawitacyjna tych pomieszczeń - u mnie w garażu nie zachodzą żadne niepokojące zjawiska z tytułu wyrzutu powietrza z PC)
    d. na rurach spiro (na obu) zakładamy klapki domykające dopływ powietrza (chyba najprościej ręcznie przestawiane), które uniemożliwią pizganie mroźnego powietrza w dom,
    e. na "czerpni" powietrza umieszczamy czujnik temp. PC (by uniemożliwić jej działanie, kiedy czujnik wpięty w samą pompę - w ciepłym pomieszczeniu - wyczuje, że znowu jest powietrze o odpowiedniej temp., co skutkować będzie ciągłym włączaniem i wyłączaniem PC)
    f. kupujemy PC, która ma w miarę inteligentny sterownik (by zaprogramować pracę grzałki w sposób optymalny dla każdego)

    2. kupujemy (widziałem bodaj hawelexa) PC nie połączoną z zasobnikiem, umieszczamy ją na zewnątrz i niech działa, dopóki może, ładując wężownicą zasobnik. Jak temp. spadnie, załączamy grzałkę i jw. jej sterowanie,

    3. kupujemy PC do CWU z zakopywanym kolektorem poziomym (wystarczy 30 m) i działa całorocznie.

    Sposoby 1 i 2 wymagają "dopłaty" w postaci zużycia czystego prądu. Bilans i tak będzie dobry.

    Można zrobić tak jak ja, ale najpierw dostarczamy ciepło do domu, a potem wtórnie je wykorzystujemy. Co skutkuje tym, że tak naprawdę nie jest to ok. 820 kWh na rok, lecz więcej. Mnie to nie przeszkadza, na grzałkę się w zimę nie przestawiam. Finalne rachunki za prąd mam niskie.

  19. #439
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał desperadomn Zobacz post
    sory, że śmiecę ale skrzynki prywatne są przepełnione. dajcie namiary na kogoś kto robi ozc proszę. na priv a potem kasujcie ten wpis. dzięki.
    np. asolt
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #440

    Domyślnie

    a
    Ostatnio edytowane przez mar1982kaz ; 10-11-2015 o 16:40
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

Strona 22 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony