dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    selius

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    288

    Domyślnie Kominek w domu szkieletowym + DGP

    Czesc

    Mam do Was pare pytan w sprawie kominkow w domach szkieletowych.

    1. Jak prawidlowo powinno sie odizolowac tylna sciane kominka od sciany szkieletowej? Mam wymieniona jedna belke w scianie na stalowa, ktora bedzie obok kominka ale chyba to zadna bariera.
    2. Jaki wklad powietrzny polecacie do tego typu domow, bo jak wiadomo nie trzymaja one ciepla, wiec wklad z jakas akumulacja.
    Czytalem o wkladach FKD i Lechmy ale nie wiem czy to dobry wybor? Z tego co wiem to wklad stalowy z szamotem jest lepszym wyborem niz
    zeliwny.
    3. Jaka zrobic obudowe tzn czy zimna, czy ciepla? Kupic gotowa czy zlecic komus? Jak to wychodzi cenowo?
    4. Powierzcnia domu to 100 m2, wiec szukac wkladu o mocy ok 8 kw jak mi polecano?
    5. Na co jeszcze zwrocic uwage przy wyborze wkladu i obudowy?

    Kominkiem chcialbym ogrzewac dom, a nie tylko na niego patrzyc, wiec rzeczy z marketu odpadaja.
    Poprowadzona mam juz cala instalacje DGP, tzn turbinka, rury spiro do pokoi na pietrze itd.

    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Witam. Z racji tego, że buduje domy drewniane i często robię w nich różnego rodzaju kominki to skromnie mogę coś napisać.
    1. Od ściany szkieletowej min. 5 cm musisz postawić ściankę np. z ytonga 8 cm szerokości.Do tej ścianki możesz przykręcić i przykleić płytę wermikulit 2 x 2,5 cm. To daje nam 18 cm. Sam wkład a raczej jego tylną ściankę musisz odstawić od izolacji wermikulitowej min 5 cm dlatego, aby zapewnić dobra wentylację i konwekcję.
    2. Jaki wkład...są dobre wkłady żeliwne do konwekcji typowo ale można tez użyć stalowego z wyłożeniem ceramicznym. System dgp aby działał musisz utrzymywać płomień, łączenie dgp z akumulacja jest możliwe ale wymaga dużej wiedzy instalatora oraz samej świadomości inwestora. Z resztą mówiąc o akumulacji ze spalin w kominkach konwekcyjnych nie mamy na myśli ciężkiej akumulacji tylko max 400, może 500 kg wymiennika na spalinach, którego zadaniem jest nie wpuszczenie kilkuset stopni w komin. Poza tym wkład musi być obudowany ceramicznym materiałem i odseparowany od wymiennika akumulacyjnego, ponieważ powietrze momentalnie wyziębi ci skumulowaną energię no i oczywiście szczelność wkładu bo jak wiesz aby ciepło zostało w wymienniku, zatrzymany musi być ruch spalin. Są też wymienniki żeliwne w postaci krążków ale bardziej wspomagają konwekcję niż promieniowanie.
    3. Nigdy nie kupuj gotowej obudowy. Dobry system dgp to każdorazowo dobierana do niego obudowa oraz wielkości wylotów powietrza w obudowie oraz ich wlot. Lepiej zrobić ciepłą obudowę, ponieważ takowa odda łagodnie ciepło np wymiennika akumulacyjnego, odda tez ciepło wytworzone przez wkład. Zimna jest zdecydowanie tańsza. W każdym razie lepiej zlecić wykonanie obudowy fachowcowi.
    4. Wkład musi mieć minimum 8 kw przy dobrze ocieplonym domu i w miarę centralnym miejscu położenia do max 12 kw przy słabszym dociepleniu czy stolarce albo ustawieniu wkładu gdzieś przy ścianie zewnętrznej
    5.Zwróć uwagę bardziej na dobrego fachowca a utwierdzi cie co do optymalnego wkładu oraz obudowy.
    Pamiętaj jednak o ważnej rzeczy. DGP w domach drewnianych strasznie wysusza powietrze co przede wszystkim wpływa na samopoczucie ale powoduje zsychanie drewna a w konsekwencji wypaczanie, luzy, pęknięcia itd.
    Oczywiście jest na to sposób, powietrze musi być nawilżane i mozna to zrobić za pomocą systemu dgp.
    pzdr
    Tu była reklama...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Proponując te 12 kW to zakładasz, że kominek będzie pracować tylko przez połowę czasu, a resztę załatwi akumulacja?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    DANIEL SIS

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Pisz
    Kod pocztowy
    12-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    nie, wyraźnie chodzi o nadwyżkę energii, która ma produkować kominek w przypadku nie do końca energooszczędnego domu.
    Tu była reklama...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony