dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Split czy monoblock - puszczenie przewodów po stropie.

    Wykańczam dom i przymierzam się powoli do pompy ciepła. Mój projekt ma nietypowo usytuowaną kotłownie bo od frontu. Nie chcę jednostki zewnętrznej przed domem, chciałbym ją zamontować od wschodu. Pomiędzy kotłownią a ścianą wschodnią jest 6m garażu (garaż w bryle). Dom jest parterowy i mogę puścić przewody wodne/gazowe po stropie w ociepleniu. Dodatkowo sam garaż jest ocieplony od wewnątrz i mogę te przewody schować w suficie.
    Gdybym jednak puszczał przewody po stropie to instalacja wyglądała by tak:
    Jednostka zewnętrzna/monoblok - przewody pionowo do góry w elewacji 2m, przewody po stropie w ociepleniu 6m, zejście w kotłowni po ścianie 1-2m.
    Czy w przypadku takich odległości lepiej będzie wybrać splita czy monoblock też będzie działać? Ewentualne straty będą mniejsze na wodzie czy gazie?

  2. #2

    Domyślnie

    E tam, kombinujesz. Pompę ciepła Buderusa np. mógłbym w salonie postawić. Będzie ozdobą.

  3. #3

    Domyślnie

    Jednostkę zewnętrzną?
    Panie... to jak tak nie chce.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Damian1M Zobacz post
    Wykańczam dom i przymierzam się powoli do pompy ciepła. Mój projekt ma nietypowo usytuowaną kotłownie bo od frontu. Nie chcę jednostki zewnętrznej przed domem, chciałbym ją zamontować od wschodu. Pomiędzy kotłownią a ścianą wschodnią jest 6m garażu (garaż w bryle). Dom jest parterowy i mogę puścić przewody wodne/gazowe po stropie w ociepleniu. Dodatkowo sam garaż jest ocieplony od wewnątrz i mogę te przewody schować w suficie.
    Gdybym jednak puszczał przewody po stropie to instalacja wyglądała by tak:
    Jednostka zewnętrzna/monoblok - przewody pionowo do góry w elewacji 2m, przewody po stropie w ociepleniu 6m, zejście w kotłowni po ścianie 1-2m.
    Czy w przypadku takich odległości lepiej będzie wybrać splita czy monoblock też będzie działać? Ewentualne straty będą mniejsze na wodzie czy gazie?
    U mnie na monobloku Stiebla między jednostkami mam około 15m rury. Nie mam jednak takich skoków wysokości bo wszystko mieści się w 80cm skierowanych w dół Też musiałem kroić elewacje bo inaczej pompa stala by praktycznie na wejściu do budynku.

  5. #5

    Domyślnie

    Dla splita, pewnie nie ma znaczeniami dla monobloka, odpowietrzniki powinny załatwić sprawę. Straty będą, ale to tylko 2 zaizolowane rury.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A czemu nie puścisz przewodów w styropianie pod wylewką? Za późno już na to?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7

    Domyślnie

    Dokładnie już jest za późno. Wylewki wylane a w garażu i tak nie mam ocieplonej podłogi.
    Cały czas nastawiałem się na ogrzewanie gazem z racji, że mam go pod nosem ale patrząc na to wszystko co się dzieje zamontowałem właśnie PV i będę grzał prądem. Z tego co czytam chyba lepszym wyjściem będzie przesyłanie gazu niż wody.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony