dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tufus
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Zduńska Wola
    Posty
    170

    Domyślnie Pompa ciepła wysokotemperaturowa.

    Witam ,serdecznie,

    Na wstępie proszę na mnie nie krzyczeć i nie wyzywać że nieuk i obibok etc.

    Posiadam dobrze ocieplony dom, z mieszanym systemem grzania podłogówka i kaloryfery, także z założenia normalna pompa ciepła ze względu na kaloryfery
    jest nieopłacalna. Ale znalazłem stroną na której jest kilka typów pomp ciepła w tym wysoko temperaturowe: http://www.exotherm.pl/index-2.html.
    Moje pytanie brzmi następująco czy opłaca się zamontować taką PC, czy będzie tańsza w użytkowaniu od ogrzewania olejowego, gazowego czy czysto elektrycznego???

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Pomp "wysoko temperaturowych" jest wiele jeżeli będziesz się decydował to bierz z dodatkowym wtryskiem EVI lub w wersji producenta na P t-cap ht a już górna półka to producent na D z układem dwóch sprężarek na pewno będzie taniej w eksploatacji od oleju, gazu płynnego i grzania elektr.
    Za wadę pompy do której dałeś linka uważam wyprowadzenie na zewnątrz układu co lepiej wymiennik freon-woda mieć w budynku a na zewnątrz wyprowadzenie ukł. freonowego bo nie zamarza w razie braku zasilania.
    No i pewnie zaraz będą pisać że to chińszczyzna tu nie mam zdania bo nie zamontowałem jeszcze nikomu takiej szczerze mówiąc nie podjąłbym się, wolę producentów "bardziej znanych" ale ccc cena czyni cuda byle nie w eksploatacji...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tufus
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Zduńska Wola
    Posty
    170

    Domyślnie

    Tylko na stornie są podane dwa rodzaje pomp ciepła gruntowa oraz woda-powietrze, która lepsza? Może są inne firmy, które polecacie.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Jeśli masz grzejniki 50 stopni i potrzebujesz takiego zasilania, to raczej zapomnij o pompie powietrznej jednosprężarkowej LT, czy nawet jak w nazwie ma HT.
    Granicą stosowalności jest tak naprawdę 45 stopni. Od tej temperatury wzwyż, w całym zakresie temperatur zewnętrznych, sprawności na kaskadowym sprężaniu, tj, dwie sprężarki, są zdecydowanie wyższe niż w układach LT. Na to nakłada się spadek mocy LT i współpraca grzałki backup.
    HT z kaskadą jest zdecydowanie droższa w zakupie, ale np. dla 11kW, zasilaniu 50 stopni, przy ok. 22 tys kwh rocznie, różnica w kosztach eksploatacji wyniesie 1,5-2 tys zł na korzyść HT. O wyższych temperaturach już nie wspomnę, bo tak prawdę są tylko w ulotkach. Wtedy różnica w kosztach eksploatacji rośnie jeszcze bardziej. Chyba, że ktoś chce mieć przy mrozach zasilanie na LT 50-60 stopni z COP 1,3-1,5. Też tak można.
    Tak więc przelicz to sobie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Mniej więcej 22 kzł za COP 1,3 - 1,5, lub 45 kzł za COP 2,1
    Faktycznie należalo by sie dobrze zastanowić, bo w ujęciu rocznym SCOP może wyjść bardzo podobny.
    R-290 pod strzechy

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Dość swobodne i naciągane uproszczenie i trochę błędne. Zwłaszcza pod kątem SCOP
    Porównujesz pewnie jednofazową 8-kę LT z trójfazową 11-ką HT. Podczas gdy ta pierwsza rzeczywiście kosztuje katalogowo 22 kpln, to ta druga niecałe 40 kpln (a nie 45 kpln). A 11-ka LT katalogowo kosztuje ponad 31 kpln. Tak więc między 11-kami LT/HT jest 8kpln różnicy.
    Jeśli ktoś potrzebuje tak jak podałem ok. 11 kW mocy i ponad 20 k kwh rocznie, to 8-ką przy zasilaniu 50 stopni będzie grzał prawie jak kotłem elektrycznym Różnica w SCOP może wyjść na poziomie 1.
    Ostatnio edytowane przez clarnet ; 10-10-2013 o 17:38 Powód: korekta

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Masz racje to bylo uproszczenie, bo nawet nie miałem na myśli konkretnych modeli. Podobnie zresztą jak uproszczeniem jest założenie mrozów 15-20C przez cały sezon i temperatury 50C. Tak jest raptem dwa tygodnie, a przy średnich zazwyczaj +/-5C zwykła pompa np cap Artura jest wydajniejsza, nie wspominajac już okresu letniego.
    R-290 pod strzechy

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Co byście nie pisali to copeland wymyślił evi aby nie trzeba było budować małych układów dwustopniowych bo zawsze będzie taniej z jedną spr. a jak to się nazywa gdzie indziej t-cap itd to idea jest ta sama dochłodzenie cieczy i dodatkowa porcja gazu dla spr. przy niskim odparowaniu
    Druga rzecz to pomiary nie kłamią
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2013
    można zweryfikować ile tych arktycznych mrozów jest na śląsku

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Co byś nie pisał COP HT -15/65 wynosi 2,04 a dla Tcap HT 1,3. To apropos evi/kaskada
    Evi to tylko nazwa marketingowa; slogan. Ten wtrysk cieczy w agregatch Althermy LT ERLQC masz od 3 lat. Popatrz sobie na schemat hydrauliczny. Tcapa jeszcze wtedy nie było.
    Nie ma o co kruszyć kopii.
    Ale moim zdaniem, jak ktoś myśli o PC PW LT, to powinien zapomnieć o grzejnikach. I odwrotnie.
    I nie zmieni tego żadne evi

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Co byś nie pisał COP HT -15/65 wynosi 2,04 a dla Tcap HT 1,3. To apropos evi/kaskada
    Evi to tylko nazwa marketingowa; slogan. Ten wtrysk cieczy w agregatch Althermy LT ERLQC masz od 3 lat. Popatrz sobie na schemat hydrauliczny. Tcapa jeszcze wtedy nie było.
    Nie ma o co kruszyć kopii.
    Ale moim zdaniem, jak ktoś myśli o PC PW LT, to powinien zapomnieć o grzejnikach. I odwrotnie.
    I nie zmieni tego żadne evi
    witam

    zgadzam się jak grzejniki to tylko "kaskadowe sprężanie, tj, dwie sprężarki"
    chyba, że ktoś bierze pod uwagę niższy COP i wyższe zużycie prądu

    pozdrawiam
    ,,,,

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    i dla pełnego obrazu sytuacji należny dodać że temp. poniżej -10 to ok. 160 -180 godzin w sezonie z reguły w nocy (w tanim prądzie) więc inwestycja w dwie sprężarki nadal jest dla mnie dyskusyjna
    Chyba mylisz wtrysk cieczy (do spr.) z dochładzaniem cieczy i wtryskiem pary czynnika (dodatkowy wymiennik) Enhanced Vapor Injection w śrubach to był ekonomizer .
    http://www.swep.net/en/products_solu...onomizers.aspx
    Wtrysk cieczy copeland stosował wcześniej przed evi ale głownie aby chłodzić spr. przy niskim odparowaniu jak dobrze pamiętam a ekonomizery w śrubach to już nawet nie wiem od kiedy były dla mnie już od zawsze.
    evi copeland wprowadził chyba w 2008 to wiecej niz 3 lata temu tak to chyba było bo kto by pamiętał takie stare czasy.
    Kto by pamiętał że copeland pierwszy zastosował falowniki w spr. a potem się wycofał teraz to szumna nazwa inverter i też penie pomysł jakiegoś producenta ze wschodu bliskiego albo dalekiego jak dwa stopnie.
    cza by napisać jakiś podręcznik z historii chłodnictwa bo niedługo nie dojdziemy co kto "wymyślił"
    Fajne te forum proste pytanie a już się robi śledztwo co kto wymyślił i kto jest największym przodownikiem

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tufus
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Zduńska Wola
    Posty
    170

    Domyślnie

    Czyli według Panów nie warto pchać się w pompę ciepła przy grzejnikach? Może ktoś posiada takie rozwiązanie i napisał jakie są koszty użytkowania takiej pompy.
    Mam pytanie do forumowicza "clarnet" na stronie reklamuje Pan pompy ciepła Altherma HT firmy Daikin http://www.karbon.com.pl/index.php/a...eraturowa.html, jaki jest koszt ich eksploatacji, jaki COP przy różnych temperaturach, zużycie energii etc.
    Chciałbym się spytać również o klimakonwentory czy są one ciche ile energii pobierają, czy dobrze współpracują z PC?
    Ostatnio edytowane przez tufus ; 11-10-2013 o 11:55

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Koszty eksploatacji zależą od tego ile chcesz ciepła z tej pompy wyciągnąć, z jakiej pompy i przy jakiej temperaturze.
    Dla tych przykładowych 20 tys kwh i zasilaniu 50 stopni, można przyjąć ok. 4-4,5 tys zł
    A najbardziej wiarygodne informacje ma Värmepumpsägare bo taką pompę użytkuje.
    Fancoile standard są ciche, a HP bardzo ciche i dobrze współpracują z każdym źródłem ciepła. Tylko po co Ci fancoile jak już masz grzejniki.
    Nominalny prąd hp 1,5kW - 0,08A, a 2kW - 0,1A czyli ok. dwadzieścia Wat
    Standard jest ponad 2x większy, ale od przyszłego roku pojawią się fancoile z silnikami prądu stałego i płynna modulacją, by sprostać wymaganiom dyrektyw EU

  14. #14

    Domyślnie

    a ja mam pytanie... Czy Panowie, którzy twierdzą, że kaloryfery i pc to porażka mieli z nimi doczynienia w realu? Czy to takie rozprawianie o niewiadomym?
    Mój M w ubiegłym roku zakładał PC u klienta który miał olej i kominek. W całym domu kaloryfery wysokotemperaturowe, dom ok 190m2 . Wcześniej klient oszczędzał na oleju bo drogi i palił w kominku, ale na górze mial 17-18st i wilgoć. Po zamontowaniu PC ani razu nie odpalił kominka, miał ustawioną temp 21st w całym domu i tyle było. Kient był bardzo skrupulatny i robił zapiski, które później udostępnił. Zimę zamknął kwotą 3660, a zimy na podlasiu do najlżejszych nie należą

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    a ja mam pytanie... Czy Panowie, którzy twierdzą, że kaloryfery i pc to porażka mieli z nimi doczynienia w realu? Czy to takie rozprawianie o niewiadomym?
    Mój M w ubiegłym roku zakładał PC u klienta który miał olej i kominek. W całym domu kaloryfery wysokotemperaturowe, dom ok 190m2 . Wcześniej klient oszczędzał na oleju bo drogi i palił w kominku, ale na górze mial 17-18st i wilgoć. Po zamontowaniu PC ani razu nie odpalił kominka, miał ustawioną temp 21st w całym domu i tyle było. Kient był bardzo skrupulatny i robił zapiski, które później udostępnił. Zimę zamknął kwotą 3660, a zimy na podlasiu do najlżejszych nie należą

    yhy, da rade tak zrobić
    w sensie, ze ja kotla nie ruszyłem w bunkrze moim
    o babolach nie wspominając ale o tym się podobno już nie mowi

    btw.
    potrzebuje wykonać / dokonać / zrobić / sprawdzić ... jak zwal tak zwal . czy czynnika mam tyle co trza w układzie... oczywiście nie za sliwki
    na priv proszę jakby co
    PCi P-W Atlantic Alfea Excelia TRi 16kW

    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał tufus Zobacz post
    Czyli według Panów nie warto pchać się w pompę ciepła przy grzejnikach? Może ktoś posiada takie rozwiązanie i napisał jakie są koszty użytkowania takiej pompy.
    Mam pytanie do forumowicza "clarnet" na stronie reklamuje Pan pompy ciepła Altherma HT firmy Daikin http://www.karbon.com.pl/index.php/a...eraturowa.html, jaki jest koszt ich eksploatacji, jaki COP przy różnych temperaturach, zużycie energii etc.
    Chciałbym się spytać również o klimakonwentory czy są one ciche ile energii pobierają, czy dobrze współpracują z PC?
    Da radę , bez problemu. Grzejniki kupowałem pod układ pracy z pompą ciepła (troszkę większe) . Mam Atlantica Tri 11. Pracuje bez problemu. Chociaż tak naprawdę myślałem o Daikinie HT lub o pompie pisanej przez duże "M" ale z powodu cenowych zostałem przy Atlanticu.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał tank102 Zobacz post
    Da radę , bez problemu. Grzejniki kupowałem pod układ pracy z pompą ciepła (troszkę większe) . Mam Atlantica Tri 11. Pracuje bez problemu. Chociaż tak naprawdę myślałem o Daikinie HT lub o pompie pisanej przez duże "M" ale z powodu cenowych zostałem przy Atlanticu.
    Niestety wielu teoretyków twierdzi inaczej bo więdza że taki uklad nie bedzie pracował. Ty masz kaloryfery niskotemperaturowe, a mój M montował też do 'zwykłych przysposobionych z 'olejowego ogrzewania i śmiga aż miło.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał ana-76 Zobacz post
    Niestety wielu teoretyków twierdzi inaczej bo więdza że taki uklad nie bedzie pracował. Ty masz kaloryfery niskotemperaturowe, a mój M montował też do 'zwykłych przysposobionych z 'olejowego ogrzewania i śmiga aż miło.
    Bo Twoj "em" jest na tyle genialny, ze lamie prawa fizyki. Co mu tam jakis durny COP czy inny SPF. Takim "geniuszom" wszystko wychodzi. "Obiektywnie".
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Bo Twoj "em" jest na tyle genialny, ze lamie prawa fizyki. Co mu tam jakis durny COP czy inny SPF. Takim "geniuszom" wszystko wychodzi. "Obiektywnie".
    Troszkę "OBIEKTYWNIE" Różnica może być rocznie między 400 a 800 zł w zależność jak dobrze jest ocieplony budynek.
    Oczywiście jak gruntówka jest zamontowana w optymalnych warunkach.
    A COP i SPF tylko dla entuzjastów- najważniejsze żeby właściciel był zadowolony i w domku ciepełko.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Bo Twoj "em" jest na tyle genialny, ze lamie prawa fizyki. Co mu tam jakis durny COP czy inny SPF. Takim "geniuszom" wszystko wychodzi. "Obiektywnie".
    masz rację jest genialny... ale jak widać jednak nie tylko On skoro są inni którym nie montował, a są zadowoleni ze swojej powietrznej w połączeniu z kaloryferami bądź układzie mieszanym.
    Oczywiście wedlug Ciebie każdy kto nie ma gruntowki to frajer, idiota lub naciągacz.. Na szczęście zadowolenie klientów mamy potwierdzone i Twoja durna gadka tego nie zmieni.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony